Skocz do zawartości

500+ albo USUNIĘCIE PODATKU. Co wybierasz?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja sie na ekonomi nie znam, ale na mój łeb kojarzy mi się z dowcipem.

 

"Dostałem piątkę i w mordę - krzyczy Jasiu przybiegając ze szkoły.
- Za co dostałeś piątkę - pyta ojciec.
- No bo pani zapytała się mnie ile jest 6x7, no i ja jej powiedziałem że to jest 42 - mówi Jaś
- A za co w mordę?
- No bo pani zapytała się mnie ile jest 7x6
- No przecież to jeden h*j
- No tez jej tak powiedziałem."

  • Like 2
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, The Motha napisał:

Tak jak pisałem, czerwoni wykonali swoją robotę, efekty widać, to jest przerażające moim zdaniem, bo takich ludzi w społeczeństwie, jest olbrzymia większość.

A to nie jest tak, że po takich ankietach dobiera się te wypowiedzi, które pasują pod odgórnie postawioną tezę? Ile ich tu raptem było? 4-5?

 

No i samo pytanie jest tak postawione, żeby mącić w głowie, bo prościej było by zapytać, czy 500+ ma zostać, czy nie, a nie stawiać ludzi przed wyborem 500+ lub podatek. Wyczuwają potem jakieś drugi dno i zaczynają pleść dyrdymały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Throgg napisał:

A to nie jest tak, że po takich ankietach dobiera się te wypowiedzi, które pasują pod odgórnie postawioną tezę? Ile ich tu raptem było? 4-5?

Myślisz że jakbyś przepytał 1500-2000 osób wynik byłby inny?

Jeśli tak, to dlaczego tak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedza ekonomiczna Polaków jest niska. Co mnie kiedyś zaskoczyło to informacja którą przeczytałem, że duży odsetek wierzy, że w ogóle nie płaci żadnych podatków, było to lekko ponad 20% badanych. Ponad 50% uważa, że nie płaci też VAT-u.

Edytowane przez Erwing
  • Like 1
  • Dzięki 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym orędownikiem programu 500+ był prof. Rybiński, ale on to argumentował tak jak trzeba bez populizmów w stylu "żeby dzieciaczki miały na kaszkę z mleczkiem, a biednym żyło się dostatnio". ZUS jest trupem którego reanimują tylko pożyczki w prywatnych bankach. Za 20 lat trzeba będzie wprowadzić emerytury obywatelskie o ile dzietność wzrośnie + dzisiejsi 20-30 latkowie będą mieli dzieci które pomogą im się utrzymać za 40 lat na tych głodowych emeryturach.

Teoretycznie, gdyby nie było 500+ to ludzie z zaoszczędzonych podatków by sobie zorganizowali zabezpieczenie na przyszłość, ale w praktyce tylko spożycie alko rosło (w czasach przed 500+) i ilość wycieczek do Chorwacji. Dziś ludzie też przepierdalają pieniądze z 500+, ale przynajmniej dzietność wzrosła. 

Tak czy owak sierżant Nowak, trzeba zapłacić za "publiczne ubezpieczenie" tak czy inaczej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, The Motha napisał:

Myślisz że jakbyś przepytał 1500-2000 osób wynik byłby inny?

Jeśli tak, to dlaczego tak myślisz?

A skąd wiesz, że w tej ankiecie nie przepytano na ulicy 1500 osób, a do filmu zmontowano tylko te kilka wypowiedzi? To raczej Ty mi powiedz, dlaczego wg Ciebie kilka randomowych osób spod Pałacu Kultury (notabene - nastolatki i stare pierniki) są reprezentatywne dla większości społeczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Erwing napisał:

Ponad 50% uważa, że nie płaci też VAT-u.

Ponad 50% uważa, że zabije ich monotlenek diwodoru - większość ludzi to idioci i to jest prawdziwy problem XXI wieku. W dobie wysokich technologii, ludzie bez kwalifikacji nie mają szans w nowoczesnej gospodarce. Teraz opcje są 3:

- nie robić nic i czekać na bunt na poziomie rewolucji komunistycznej 

- płacić głupkom w socjalu na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb

- utrzymywać gospodarkę na niskim poziomie rozwoju, gdzie jest zapotrzebowanie na nisko wykwalifikowaną siłę roboczą

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Throgg napisał:

A skąd wiesz, że w tej ankiecie nie przepytano na ulicy 1500 osób

A skąd wiesz że przepytano?

 

44 minuty temu, Throgg napisał:

To raczej Ty mi powiedz, dlaczego wg Ciebie kilka randomowych osób spod Pałacu Kultury (notabene - nastolatki i stare pierniki) są reprezentatywne dla większości społeczeństwa.

Myślisz że reszta społeczeństwa myśli inaczej? 

podziwiam Twój optymizm, ale patrząc na wybory i to na kogo i jakie partie głosują Polacy, śmiem twierdzić że lwią część społeczeństwa można śmiało utożsamić z ludźmi którzy udzielali się w tej ankiecie :) .

 

Edytowane przez The Motha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, The Motha napisał:

Myślisz że reszta społeczeństwa myśli inaczej?

 

Ja np. myślę inaczej. Więc po obejrzeniu tego filmiku powinienem pomyśleć, że jestem ja, a reszta społeczeństwa to debile?

 

To jest nic innego jak tresowanie mentalnej postawy oblężonej twierdzy, przy trochę bardziej wyrafinowanych socjotechnikach. Nie wiem po co ma służyć notoryczne narzekanie, że większość to debile i w ogóle szkoda strzępić ryja, jeśli nie podprogowemu sabotowaniu tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Takie uliczne ankiety, ani nie odzwierciedlają żadnych danych statystycznych, bo ich nie zawierają, ani nie mają wartości merytorycznej, bo pytanie główne jest źle postawione i kierowane do emerytów i studenciaków. Nie znam nikogo ze swoich znajomych, kto popierałby w czambuł 500+ lub nie widział bardziej korzystnej alternatyw dla tego programu.  Podejrzewam, że takich ludzi jest znacznie więcej, niż zagnane w kąt 20%, ale sensownej inicjatywy społecznej w tym kierunku nie ma, a czemu? Bo nie ma porozumienia i komunikacji, gdy każdy postrzega wokół siebie samo zidiociałe bydło na które szkoda strzępić ryja.

 

Takie manipulacje należy zlewać ciepłym moczem, a nie dorzucać jako kolejny wór z piaskiem na swoje światopoglądowe pozycje.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Throgg napisał:

Ja np. myślę inaczej. Więc po obejrzeniu tego filmiku powinienem pomyśleć, że jestem ja, a reszta społeczeństwa to debile?

Ja też, i co z tego?

 

1 godzinę temu, Throgg napisał:

Nie wiem po co ma służyć notoryczne narzekanie, że większość to debile i w ogóle szkoda strzępić ryja

Kto narzeka?

Widzę że masz problem z odróżnieniem, czym jest fakt, czym narzekanie.

 

1 godzinę temu, Throgg napisał:

Takie uliczne ankiety, ani nie odzwierciedlają żadnych danych statystycznych

Jasne że nie odzwierciedlają, żeby odzwierciedlały nazywałoby się to danymi statystycznymi a nie ankietami. Oczywiście, możemy dyskutować na temat czy pytanie są zmanipulowane itd, ale to nie zmienia faktu, że lwia część społeczeństwa nie ma pojęcia o ekonomii, gospodarce i tego że są dymani we wszystkie otwory.

 

Natomiast przytoczyłem Ci przykład wyborów, abyś zobaczył na kogo i na jakie partie głosują Polacy, moim zamierzeniem nie jest narzekanie, ale przedstawienie realnej sytuacji i tego jakie to może mieć skutki w przyszłości.

 

1 godzinę temu, Throgg napisał:

bo pytanie główne jest źle postawione i kierowane do emerytów i studenciaków.

Emeryci i studenci to bardzo duży elektorat.

 

1 godzinę temu, Throgg napisał:

Bo nie ma porozumienia i komunikacji, gdy każdy postrzega wokół siebie samo zidiociałe bydło na które szkoda strzępić ryja.

Brak porozumienia i komunikacji w społeczeństwie jest winą i rządzących i obywateli, Ci pierwsi wykorzystują sytuacje że społeczeństwa(nie tylko polskie) nie zna podstawowych pojęć i daje się łatwo manipulować i podpuszczać, dzięki temu mają władzę i pieniądze, kosztem społeczeństwa, dla którego ważne jest zalanie pały raz na tydzień, mecz w TV i zimny browar w lodówce, do tego właśnie zmierzam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Ringo napisał:

Z czym związany jest podatek dochodowy?

Zakładam, że to pytanie na serio. Podatek dochodowy jak sama nazwa wskazuje jest obowiązkowych haraczem na rzecz państwa płacony przez osoby fizyczne lub firmy od wysokości dochodu. W Polsce to 18% i 32% dla osób fizycznych i 19% dla firm.

48 minut temu, Ringo napisał:

realnie dałoby pracownikowi brak podatku dochodowego?

Automatyczne zwiększenie dochodu o 18 lub 32 procent plus kwota wolna od podatku w wysokości niecałych 3100 zł.

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ringo napisał:

bo sugerowano mi bycie idiotą a nie potraficie mi wytłumaczyć "tak prostej" rzezy.

Nikt Ci nie sugeruje bycia idiotą. Zajrzałeś do linka wklejonego przeze mnie? Te wyliczenia nie są takie proste.

 

Tu masz kolejny: https://www.iwop.pl/pity/zaliczki-na-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/

Edytowane przez Krugerrand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ringo napisał:

Dalej pytam gdzie jest 18%, bo sugerowano mi bycie idiotą a nie potraficie mi wytłumaczyć "tak prostej" rzezy.

W uproszczeniu (odniosę się do Twojej tabelki powyżej) - kwota 388 ubezpieczenia zdrowotnego jest traktowana już jako podatek, więc w całości odliczana od należnej kwoty podatku. Jeśli zatem ogólny podatek wychodzi Ci np. 700 PLN to zaliczki na podatek zapłacisz 700-388=312. Czyli w drugą stronę - jeśli zdrowotnego zapłaciłeś 388 a zaliczkę PIT pobrano 312 to zapłaciłeś 700 podatku a nie 312.

Reszta składek nie umniejsza bezpośrednio kwoty podatku, tylko pośrednio - bo umniejsza podstawę (opodatkowania) do wyliczenia podatku. Czyli 18% liczysz od dochodu umniejszonego o składki, nie od 5000 a od 4300. Zdaje się że jakoś tak to idzie. Jeszcze tylko uwzględnia się kwotę wolną od podatku (3k), co trochę obniża podatek.

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.