Jump to content

Sprzedaję komputer i zamierzam zrobić formatowanie


Recommended Posts

Dużo zależy od rodzaju dysku, czy jest to HDD czy SSD.

Oprócz samego formatowania powinieneś zniszczyć ślady po plikach nadpisaniem danych losowymi wartościami - 1x w przypadku dysku SSD i co najmniej 3x w przypadku dysku HDD.

Czasu nie jestem w stanie sensownie oszacować bez znajomości parametrów dysku - możesz to być liczone w minutach, może też zająć wiele godzin.

Edited by Ancalagon
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Najprostsza i jednocześnie najskuteczniejsza metoda usunięcia danych (paradoksalnie bez ich usuwania) - niezależnie, czy jest to HDD czy SSD - to szyfrowanie. Zrobisz to za pomocą VeraCrypt (https://www.veracrypt.fr/en/Downloads.html).

Szyfrujesz całość, włącznie z partycją systemową. Po dokonaniu szyfrowania możesz dla świętego spokoju wszystko skasować...

Co do SSD -nadpisywanie metodą Gutmanna niesatysfakcjonująco działa (vide: M. Wei i in., Reliably Erasing Data From Flash-Based Solid State Drives, w: https://www.usenix.org/legacy/events/fast11/tech/full_papers/Wei.pdf). Jeśli już chcesz tak robić, to sprawdź, może dysk ma możliwość usuwania danych wbudowaną fabrycznie (trochę bardziej skuteczne).

Edited by mirek_rot
Link to post
Share on other sites
 • Similar Content

  • By Zły_Człowiek
   Witam serdecznie (przepraszam za ewentualny zły dział),
   mam problem przy wymyśleniu tematu pracy magisterskiej (INFORMATYKA).
   Praca musi mieć aspekt naukowy/badawczy/innowacyjny.
    
   Szukałem tematów w sieci, ale promotorzy nie chcą mi tych tematów przepuścić.
   Znalazłem 1 fajny temat z tamtego roku z innej uczelni, to promotorzy piszą mi że nie ma aspektu, chociaż na liście tematów był (no w tej innej uczelni).
   Nie ukrywam, kosztuje mnie to dużo nerwów (promotorzy są taaaaaaacy pooooomocni - a raczej mają studentów gdzieś - wymyśl sobie sam, poszukaj w necie - a jak znalazłem - yyy pisz do profesora Y, a Y yyyyy nie)😡
   Jestem dobry z technologii webowych i baz danych.
   Listę tematów mojej uczelni już widziałem - porażka.....
   Tematy nagle dostały poziom 2x trudniejszy niż w tamtym roku.... 
   oczywiście ZERO webowych i baz danych.....😡
    
   Ja już nie mogę tego stresu wytrzymać - chcę już zacząć ją pisać.
   Możecie propozycję pisać tu lub na priv.
    
   Dzięki i pozdrawiam.
  • By Trubadur
   Cześć Bracia! Proszę Was o radę, bo sam sobie nie daję rady.
   Mam 26 lat, pracuję dorywczo, póki co sezonu nie ma więc dużo siedzę w domu.
   Bardzo często zarywam noc do 3-4 nad ranem gapiąc się w monitor. Aktualnie kolejną noc z rzędu spędzam przed komputerem do 7:00.
   Mimo zmęczenia, nie potrafię go wyłączyć, coś mi jakby "nie pozwala".
   Nie gram w nic wciągającego ani nie robię nic super ciekawego, co by tłumaczyło moje zachowanie. Przeskakuję tylko między facebookiem, kwejkiem, demotywatorami i filmikami z Youtuba. Gdy jestem już zmęczony, czasem poddam się i włączę na parę minut porno (a staram się ograniczać trzepanie, tak raz na 3 dni). Jestem mocno zmęczony, psychicznie zmulony, oczy już bolą a nie mogę 'zebrać się w sobie' i podjąć decyzji by zamknąć laptopa!
    
   Następnego dnia, dopóki nie włączę komputera to jestem produktywny. Pościelę łóżko, ubiorę się, pójdę do sklepu i zjem śniadanie, pouczę się i zrobię coś z listy "To do".
   Niestety, nawet jak mam super produktywny dzień lub cały dzień jestem poza domem, to wieczorem i tak muszę sprawdzić coś na studia, pocztę, fb, yt... i znów cała noc przy kompie.. 

   Proszę o radę, z komputera nie mogę zrezygnować, a widzę że mógłbym wiele osiągnąć gdybym przed nim tyle nie siedział.

    
  • By MoszeKortuxy
   https://apynews.pl/microsoft-spectre-meltdown-latka
   Ostatnio w świecie technologii wiszą czarne chmury nad producentami sprzętów elektronicznych. Najpierw oberwało się Apple za spowalnianie telefonów, później HP zarządziło darmową wymianę swoich baterii, a teraz Intel i Microsoft mają problemy z lukami w swoich produktach. Microsoft w związku z tym potwierdził, że nasze komputery spowolnią.

   Chodzi oczywiście o luki Meltdown i Spectre, które mogą nas narazić na niebezpieczeństwo w postaci wycieku danych osobowych czy przejęcia całego urządzenia. Aby załatać te luki potrzebne są aktualizacje, które z kolei spowalniają nasz sprzęt. Intel próbuje bronić się, że aktualizacje nie wpływają na wydajność ich procesorów, tymczasem Microsoft stosuje taktykę wprost przeciwną. 
    
   Przedstawiciele Microsoftu przyznają, że aktualizacje zabezpieczające systemy przed Meltdown i Spectre spowolnią nasze urządzenia. Sprawa dotyczy Windowsa 7, 8 oraz 10. Spadki wydajności są uzależnione od tego, jak stary i wydajny jest nasz procesor i system. Oczywiście im starszy procesor i Windows tym gorzej dla nas. 

   Jeśli chodzi o łatkę dla Meltdown, to sprawa nie wygląda beznadziejnie. Różnica nie powinna być dostrzegalna dla większości użytkowników komputerów. Jeśli ktoś używa swojego "PC-ta" do przeglądania Internetu i grania, to nie zauważy on spadku wydajności. Problem pojawia się, gdy używamy bardziej wymagających programów. 
    
  • By Tamten Pan
   Witam,
   już od dłuższego czasu Windows 8.1 truje mi dupę, żebym zupdatował do 10, płaczą że czas ograniczony i później trzeba będzie płacić im piniondz.
    
   Wiem, był już temat odnośnie zatrzymania aktualizacji, ale czy warto aktualizować dobrowolnie?
    
   Słyszałem już od kilku osób że inwigilacja i tego typu skandale, ale na jakiej podstawie to stwierdzacie? Chciałym jakieś źródła, żeby mieć pewność, że to nie info od psychofanów OsX i produktów Apple.
    
   Pytam ponieważ nie chcę być zamkniętym w piwnicy przestraszonym nowych technologii ćwokiem, też kiedyś uważałem że XP jest najlepszy na świecie, teraz stwierdzam że to skansen i Windows 8.1 jest jest duuuużo lepszy i wygodniejszy w użytkowaniu.
   Nie miałem z nim przez grubo ponad rok żadnych problemów, ani razu się nie zawiesił, nie zbisurmanił ani mnie nie wkurwiał mnie jakimiś bzdetami, jak np. windows 98 i słynne bluescreeny albo zawiechy w XP, lub też ten rzekomo boski OsX, który potrafi pieprzyć się tak że nawet hard reset maka nie pomaga i trzeba czekać aż bateria padnie (tak, widziałem coś takiego wielokrotnie nawet na macbookach pro, tak samo jak wirusy na OsX które wg legend i podań nie istnieją).
   Do tego jest wiele udogodnień (chociażby ta wyszukiwarka po prawej, zajebiste) a komputer odpala mi się w 4 sekundy. Po 5 sek. jest już gotowy do działania (i7, 8 gb ramu, dysk sdd).
    
   Więc może przeskok z 8.1 na 10 będzie taki sam i będzie pracować się jeszcze lepiej?
   Warto instalować dysię, czy nie warto bo przyjdą mi żydzi i mnie zabiją?
    
   P.S Mam nieprawilnego office 2015, word to jedno z moich narzędzi pracy a uważam że open office i libre office to straszna hała - nie wiem czy dalej będzie działać? Nie chce mi się znowu kombinować jak mam mnóstwo pracy do zrobienia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.