Skocz do zawartości

Inwazja Turków w Syrii


Trevor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Bracia!

 

Śledzę front syryjski podobnie jak sytuację na Ukrainie od samego poczatku z mniejszym lub wiekszym zainteresowaniem. Ostatnio dzieje się na Bliskim Wschodzie konkretniej w Syrii. Turcja zdecydowałą się na interwencję zbrojną na ziemiach Syryjskich żeby wykończyć Kurdów. Decyzja Trumpa o wycofaniu amerykańskich Sił Specjalnych dała Turkom realnie zielone światło, i wygląda na to że USA zostawiły swoich najwierniejszych sojuszników w regionie na pastwę Turków (którzy jak wiadomo uważają Kurdów za terrorystów). Pojawiły się pierwsze doniesienia o bydlętach z FSA (Free Syrian Army - moim zdaniem wylęgarnia dla ISIS i zwykli terroryści) którzy zmasakrowali w egzekucji kurdyjskiego polityka (ręce związane na plecach i strzał) i 10 innych osób cywilnych https://edition.cnn.com/2019/10/13/middleeast/syria-turkey-kurdish-politician-intl/index.html. Spójrzcie na te zwierzęta. To samo reprezentują dzisiaj Turcy. Kilka dni temu weszli do Syrii, a dzisiaj Kurdowie poprosili o wsparcie Syryjskie Siły Rządowe. W przeciagu 16 godzin na granicy okupowanego przez Turków terytorium Syryjskiego pojawiły się czołgi Syryjskie i w rejonie miejscowości Manbij może dojść do bitwy pancernej https://www.defence24.pl/o-krok-od-syryjsko-tureckiej-bitwy-pancernej. W rejonie znajdują się także siły rosyjskie wspierające armię syryjską. Sytuacja jest napięta i może z tego wyniknąć bajzel na szerszą skalę. 

 

Moim zdaniem Turcja powinna być wyrzucona z NATO po tym nieudanym zamachu stanu sprzed paru lat. Ewidentnie prowadzi w regionie agresywną politykę nie licząc się z nikim. Decyzja Trumpa o wycofaniu sił specjalnych z zajętej przez Kurdów części Syrii być moze z wojskowego punktu widzenia słuszna (bylo tam ok 50 ludzi) z politycznego punktu widzenia jest dramatem. Po pierwsze pokazuje stosunek USA do sojuszników. Po drugie daje Turcji de facto wolną rękę w regionie. 

Turcja już dawno nie jest po naszej stronie. Jest wrogiem, a Erdogan prowadzi własną agresywną politykę. 

 

Kurdowie wywalczyli swoje własne państwo i na nie zasługują. 

 

Zainteresowanym polecam zajrzeć na stronę https://syria.liveuamap.com/

 

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Trevor napisał:

Kilka dni temu weszli do Syrii, a dzisiaj Kurdowie poprosili o wsparcie Syryjskie Siły Rządowe.

Morałów jest kilka moim skromnym zdaniem :) .

 

Było do przewidzenia, że po tym jak potraktowano Kurdów w Syrii, jedyną opcją dla nich jest zawarcie porozumienia z Asadem, co zarazem oznacza wzmocnienie wpływów rosyjskich. Po stronie tureckiej walczą natomiast oddziały radykałów islamskich, którzy metodami działania i nastawieniem do Zachodu nie odbiegają od "bojowników" IS.

Moskwa popiera Damaszek ponieważ Baszszar al-Asad jest przeciwny budowie gazociągu z Kataru do Turcji. Gazociąg ''Nabucco'' jest konkurencją dla rosyjskiego Gazprom. Putin reaguje ponieważ w grę wchodzą miliardy nie miliony.

 

 Asad, a co za tym idzie stojący za nim Putin wyjdą w oczach świata na dobroczyńców i obrońców. Lepszego scenariusza nie wymyślili by PR-owcy Putina, Trump gra cały czas pod Rosję.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, The Motha said:

Moskwa popiera Damaszek ponieważ Baszszar al-Asad jest przeciwny budowie gazociągu z Kataru do Turcji. Gazociąg ''Nabucco'' jest konkurencją dla rosyjskiego Gazprom. Putin reaguje ponieważ w grę wchodzą miliardy nie miliony.

 

 Asad, a co za tym idzie stojący za nim Putin wyjdą w oczach świata na dobroczyńców i obrońców. Lepszego scenariusza nie wymyślili by PR-owcy Putina, Trump gra cały czas pod Rosję.

O... nie słyszałem o ekonomicznych przyczynach tego konfliktu. W sumie to co piszesz jest bardzo spójne. Bardzo ciekawe. Poczytam o tym.

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety niewielu ludzi obchodzi cierpienie innych ludzi. 

Wczoraj słyszałem dyskusje pewnej pary (Janusz i Grażyna), którzy skarżą się, że nie wiadomo dlaczego nie mogą jechać na wakacje do Turcji...teraz.

 

Pewnie tak samo było podczas II wojny światowej - siedział John z Margaret w kawiarni zastanawiając się dlaczego nie ma biletów na statek do Polski, przecież chcą wakacji.

 

Faktem jest jednak, że USA trochę się obesrało ze strachu na myśl o konflikcie z Turcją, której z pomocą przyszłaby Rosja z Chinami.

Edytowane przez Pozytywniak
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Trevor napisał:

O... nie słyszałem o ekonomicznych przyczynach tego konfliktu. W sumie to co piszesz jest bardzo spójne. Bardzo ciekawe. Poczytam o tym.

Wojna o interesy, a głównym powodem jest zmiękczenie potencjalnych wrogów Izraela.

 

Syria jest tunelem prowadzącym do Iranu, który obecnie jest głównym zagrożeniem dla Zydòw.

 

Wszyscy dbają o interesy Izraela, realizując przy tym swoje drobne, na Bliskim Wschodzie zawsze wszystko kręci się wokół Żydów.

 

Konflikty Rosji z USA, to tak naprawdę walka o wpływy pomiędzy różnymi stronnictwami zydowskimi.

 

Putin, to taka sama marionetka jak Trump

? Wszystko można porównać do piramidy, albo drabinki interesow, są wyższe szczeble i te na dole.

 

Tak czy siak, wszyscy są podwykonawcami jednego :).

Edytowane przez The Motha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Trevor napisał:

Witam Bracia!

 

Śledzę front syryjski podobnie jak sytuację na Ukrainie od samego poczatku z mniejszym lub wiekszym zainteresowaniem. Ostatnio dzieje się na Bliskim Wschodzie konkretniej w Syrii. Turcja zdecydowałą się na interwencję zbrojną na ziemiach Syryjskich żeby wykończyć Kurdów. Decyzja Trumpa o wycofaniu amerykańskich Sił Specjalnych dała Turkom realnie zielone światło, i wygląda na to że USA zostawiły swoich najwierniejszych sojuszników w regionie na pastwę Turków (którzy jak wiadomo uważają Kurdów za terrorystów). Pojawiły się pierwsze doniesienia o bydlętach z FSA (Free Syrian Army - moim zdaniem wylęgarnia dla ISIS i zwykli terroryści) którzy zmasakrowali w egzekucji kurdyjskiego polityka (ręce związane na plecach i strzał) i 10 innych osób cywilnych https://edition.cnn.com/2019/10/13/middleeast/syria-turkey-kurdish-politician-intl/index.html. Spójrzcie na te zwierzęta. To samo reprezentują dzisiaj Turcy. Kilka dni temu weszli do Syrii, a dzisiaj Kurdowie poprosili o wsparcie Syryjskie Siły Rządowe. W przeciagu 16 godzin na granicy okupowanego przez Turków terytorium Syryjskiego pojawiły się czołgi Syryjskie i w rejonie miejscowości Manbij może dojść do bitwy pancernej https://www.defence24.pl/o-krok-od-syryjsko-tureckiej-bitwy-pancernej. W rejonie znajdują się także siły rosyjskie wspierające armię syryjską. Sytuacja jest napięta i może z tego wyniknąć bajzel na szerszą skalę. 

 

Moim zdaniem Turcja powinna być wyrzucona z NATO po tym nieudanym zamachu stanu sprzed paru lat. Ewidentnie prowadzi w regionie agresywną politykę nie licząc się z nikim. Decyzja Trumpa o wycofaniu sił specjalnych z zajętej przez Kurdów części Syrii być moze z wojskowego punktu widzenia słuszna (bylo tam ok 50 ludzi) z politycznego punktu widzenia jest dramatem. Po pierwsze pokazuje stosunek USA do sojuszników. Po drugie daje Turcji de facto wolną rękę w regionie. 

Turcja już dawno nie jest po naszej stronie. Jest wrogiem, a Erdogan prowadzi własną agresywną politykę. 

 

Kurdowie wywalczyli swoje własne państwo i na nie zasługują. 

 

Zainteresowanym polecam zajrzeć na stronę https://syria.liveuamap.com/

 

 

 

Święta prawda, szczególnie jeśli chodzi o to jak USA postępuje z sojusznikiem. Jestem ciekaw czy na taki kraj europejski jak Polska też by się wypieli. Dosłownie nóż w plecy...

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, CookieMonster napisał:

Jestem ciekaw czy na taki kraj europejski jak Polska też by się wypieli.

Przypomnijmy napaść III Rzeszy na Polskę w '39 i reakcję "Zachodu" na to wydarzenie - no ja nie mam wątpliwości co do ich reakcji. 

Godzinę temu, Trevor napisał:

Śledzę front syryjski podobnie jak sytuację na Ukrainie od samego poczatku z mniejszym lub wiekszym zainteresowaniem.

Wojna goni wojnę, zdjęcia jak wynoszą dzieci w kawałkach z gruzowisk, a według światowych elit dalej największym problemem jest niedobór ścieżek rowerowych i paneli słonecznych na dachach - chory świat. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tak niewiele jest miejsc gdzie można by poczytać jakieś analizy na temat sytuacji międzynarodowej. Szczególnie po polsku jest bieda. Za to większość portali informacyjnych zamienia się w Pudelka. Co zaś się tyczy sytuacji z Kurdami, to mam wrażenie, że ktoś próbuje z różnych stron po prostu wciągnąć Iran do konfliktu. Tym razem zagrano kartą kurdyjską licząc na efekt domina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Funeral napisał:

Przypomnijmy napaść III Rzeszy na Polskę w '39 i reakcję "Zachodu" na to wydarzenie - no ja nie mam wątpliwości co do ich reakcji. 

Wojna goni wojnę, zdjęcia jak wynoszą dzieci w kawałkach z gruzowisk, a według światowych elit dalej największym problemem jest niedobór ścieżek rowerowych i paneli słonecznych na dachach - chory świat. 

Aż nie chciałem poruszać tego tematu. Też w głębi duszy wiem jak by sojusznicy się zachowali z NATO w chwili gdyby Rosja postanowiła sobie powiększyć granicę. Cholernie szkoda mi tych Kurdów. Na Turcję powinni jebnąć jakieś sankcję, wyrzucić z NATO. Ale ..uj z tego. Bo światem rządzi polityka a nie honor, dotrzymanie danego słowa itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Kleofas said:

Szkoda, że tak niewiele jest miejsc gdzie można by poczytać jakieś analizy na temat sytuacji międzynarodowej. Szczególnie po polsku jest bieda.

Ja czerpię głównie stąd https://www.altair.com.pl/  https://www.defence24.pl/  https://syria.liveuamap.com/ Potem szukam na własną rękę materiałów na YT np Analizy Bartosiaka i serwisy informacyjne wszelkiej maści. Odnośnie konfliktów zbrojnych niezłe są RT (wbrew pozorom po przefiltrowaniu propagandy można tam trafić na rzeczy jakich nie podają w zachodnich mediach - paradoksalnie czasem jest tam wiecej prawdy w pewnych kwestiach), i Al-Jazzeera (trzeba miec tylko na uwadze że to propaganda z drugiej i trzeciej strony - ale sporo materiałów sie tam pojawia o których w zachodnich mediach nawet się nie zająkną).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic a nic mnie nie dziwi. Nam przed IIWŚ też naobiecywano sojuszy. Ukrainie, która miała zabezpieczenie w postaci nuklearnego arsenału, a który wystarczyłby do odstraszenia kogokolwiek, też obiecano protekcję w zamian za rezygnację z zasobów jądrowych.

 

Polityka nie różni się niczym od piaskownicy. W piaskownicy przysłowiowej zawsze rządzą silniejsi i starsi chłopacy, a smarkacze latają im koło nóg i liczą na wstawiennictwo w razie ewentualnego wpierdolu. I tak to wygląda w polityce - są mocarstwa i to one ustalają normy i zasady geopolityki, a często też koordynują nawet funkcjonowanie polityki wewnętrznej "narodowych smarkaczy" takich jak Polska czy Kurdystan. Na co kurwa Kurdowie liczyli? Co takiego mogą zaoferować w światowej polit-rozgrywce? Byli potrzebni USA póki Jankes uznawał, że mogą stanowić choćby mięcho armatnie na fasadzie kontyngentu amerykańskiego.

 

Zawsze lubiłem Amerykę, do dziś uważam, że sojusz z nimi jest lepszy niż z Rosją, ale wiem, że jak będzie trzeba to i bracia Jankesi przehandlują nas w nowej Jałcie czy jakimś kolejnym amerykańskim tzw. resecie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Kim Un Jest? said:

Zawsze lubiłem Amerykę, do dziś uważam, że sojusz z nimi jest lepszy niż z Rosją, ale wiem, że jak będzie trzeba to i bracia Jankesi przehandlują nas w nowej Jałcie czy jakimś kolejnym amerykańskim tzw. resecie.

Trochę off top ale zawsze wydawało mi się, że w przypadku konfliktu to państwa UW byłyby bardziej solidarne i zdolne do obrony swoich członków niż państwa NATO.  

 

6 minutes ago, Trevor said:

Ja czerpię głównie stąd https://www.altair.com.pl/  https://www.defence24.pl/  https://syria.liveuamap.com/ Potem szukam na własną rękę materiałów na YT np Analizy Bartosiaka i serwisy informacyjne wszelkiej maści.

Pierwszego nie znam. Na defence24 czasami wchodzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na tą mapę i pojawiają się kolejne doniesienia i to co chwila. Syryjski żołnierz zginął w ostrzale artyleryskim sił wspieranych przez Turcję. Coś czuję że dzisiaj maks do końca tygodnia sytuacja się wyklaruje i albo będziemy mieli kolejny pełzający konflikt (jak to miało ostatnio w tym rejonie) albo wojnę na pełną skalę. Moim zdaniem to pierwsze. Turcy muszą się liczyć z tym że gwałtowne uderzenie zmusiłoby rządy państw do ostrej reakcji. W najgorszej sytuacji znajdują się tu Kurdowie i paradoksalnie amerykanie którzy pośpiesznie wycofują się z Syrii. Zastanawiające jest jednak to: https://www.defence24.pl/amerykanie-wycofuja-sie-badz-blokuja-ruchy-syryjskiej-armii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konfliktu USA - Turcja.. Amerykanie mają w Turcji bazy wojskowe, w tym takie posiadające arsenał nuklearny - też nie mogą sobie ot tak pogrywać z Turcją "bo biedni kurdowie" + Rosja jest tuż za ścianą. A Putin może teraz bardziej wspierać syryjczyków, ale jeśli Erdogan zechce zmienić "stronę" - myślę że bez problemów by się dogadali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieniło. Ludzie to dalej chore zwierzęta, które uprawiają mord na braciach. Co tu więcej można powiedzieć?

 

My się sprzedaliśmy, jako naród za 500 zł, więc o czym tutaj w ogóle rozmawiać? :) Nie mam dzieci, więc jakoś przeciągnę ten krzyż. 

 

Ludzie ludziom zgotowali ten los. Dalej aktualne. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie wygląda polityka przez wielkie "P". Liczy się tylko i wyłącznie własny interes. Oby nasi politycy zaczęli się szybko uczuć bo w naszym wykonianiu polityka opiera się na zasadzie że jak my będziemy mili to inni też będą. A g.ówno prawda. 

Turcji nikt nie wywali z NATO. Bo to druga co do wielkości armia. Do tego na ich terenie znajduje się baza Incirlik. Straszenie sankcjami też nic nie pomoże. Makrela groziła Turcji. To Erdogan zagroził że wypuści wolno 2 mln uchodźców którzy momentalnie ruszą do Europy. Kurdów może i szkoda ale tak naprawdę naród który nawet nie posiada własnego państwa jest niczym.

Nauczka dla Polski jest jasna. Nie polegać na sojusznikach i umiejętnie grać na kilku fortepianach. I do cholery skonstruować, ukraść albo kupić parę głowic atomowych.

Edytowane przez Baca1980
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrisseL napisał:

Czy możesz rozwinąć temat?

Rosja od ponad 100 lat jest pod władaniem Żydów, komunizm, bolszewizm zapoczątkowali Żydzi; Lenin i Trocki, wspierani pieniędzmi z żydowskich banków z USA i Niemiec.

 

Ponad 3/4 służb radzieckich, było w rękach Żydów, stanowili oni najliczniejszą grupę dowodzącą, tak było z Czka, NKWD czy potem KGB, czy ktoś o zdrowych zmysłach może twierdzić że Żydzi oddali władze? kiedy mieli cały aparat państwowy w swoich rękach, więc tacy jak Putin to tzw twory na potrzeby układanki :) .

 

Podobnie jak w Polsce, rządzą służby które są spadkobiercami UB czy SB, które to bezpośrednio wywodzą się z czerwonej zarazy.

 

Poczytaj sobie kto piastował najwyższe stanowiska w UB, od 1950 roku, reszta do dzisiaj, to cyrk dla gojów.

 

Do dziś Rosja jest grabiona przez oligarchów Made in Israel, posadzenie Chodorkowskiego, czy Bierezowskiego, to wewnętrzne sprzeczki w środowiskach Żydowskich, Putin to wykonawca rozkazu, a nie inicjator, Żydzi nigdy nie działają jawnie, ale z ukrycia w białych rękawiczkach :) .

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez The Motha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Trevor said:

W rejonie znajdują się także siły rosyjskie wspierające armię syryjską. Sytuacja jest napięta i może z tego wyniknąć bajzel na szerszą skalę. 

Rosja nic nie zrobi Turcji, ponieważ sprzedaje jej uzbrojenie - jedyne co to może sprzętowo wspierać syryjską armię aby ta trochę więcej strat zadała (to Turcja kupi jeszcze więcej).

 

Turcji nikt tam nie podskoczy i rozjadą Kurdów oraz ewentualnie armię syryjską.

Szkoda Kurdów no ale niestety wszyscy mają ich w dupie - tak więc mają pozamiatane.

 

Iran ich nie wesprze, ponieważ obawia się własnych Kurdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To kpina że Turcja nie wyleciała z NATO.

2. NATO istnieje tylko po to by chronić USA.

3. Za grożenie uchodźcami kraje EU powinny szykować się do interwencji militarnej w Turcji.

4.USA ma w dupie Kurdów bo nie mają interesu.

5. Potrzebna jest wojna i chyba, mam nadzieję, że się zbliża.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Analconda said:

5. Potrzebna jest wojna i chyba, mam nadzieję, że się zbliża.

Potrzebna będzie wojna? Serio? Odcięło ci prąd, czy mózg ci się już zlasował od gier?

 

Pawdziwa wojna to nie Call of Duty, czy inny Medal of Honor. To śmierć wielu niewinnych ludzi, zwykłych cywili, tamtejszych Kowalskich i Nowaków. Dzieci, rodziców, a nie tylko żołnierzy. A jak nie śmierć to rany, nie tylko fizyczne. Kurwa, jak czytam takie komentarze to mnie od środka krew zalewa. Siedzisz w ciepłym kurwidołku, oglądasz Netflixa, grasz w gierki, to się możesz mądrzyć. Dawać tu wojnę kurwa! Jak taki kozak jesteś to przebieraj się mundur i zapierdalaj na Bliski Wschód i do boju, może zobaczysz czym taka wojna naprawdę jest to przestaniesz pierdolić takie kocopoły. 

 

Wszystkich takich osobników wysłałbym na wyspę, dał broń i pozwolił się wykazać. Chojraki internetowe. 

 

Boże jedyny Makumbę zachowaj.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, DavidStarsky said:

Wszystkich takich osobników wysłałbym na wyspę, dał broń i pozwolił się wykazać. Chojraki internetowe. 

Właśnie. Też mnie to drażni choć to rozumiem skąd to się bierze. Jeśli człowiek ma tak mało styczności z naturą (a ta potrafi dać kopa sama z siebie) i śmiercią to nie wie nawet co tak okropna rzecz jak wojna robi z człowiekiem. Żaden film tego nie odda ani żadne zdjęcie. Wojna to masowe mordy śmierć kobiet i dzieci, głód, niedostatki podstawowych artykułów, zaniedbana higiena, dochodzenie do głosu najbardziej prymitywnych instynktów ludzkich (i to one sa górą a nie jakiekolwiek pierniczenie o moralności, etyce itd.). Te wszystkie sebixy jak by sie na wojnie dorwały do karabinów (z każdej ze stron)... do nich nie dociera nic. Adrenalina robi z ludźmi różne rzeczy. Psychika siada, rany postrzałowe. Ludzie zmieleni jak kotlety przez ogień artylerii. To nie jest ani ciekawe ani interesujące ani tym bardziej coś do czego należy dążyć. Na wojnie jesteś tylko gościem z karabinem. Możesz tylko starać się przeżyć - nie dać sie zabić przez swoich lub wrogów. Życie to nie bajka, film czy  gra komputerowa.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DavidStarsky napisał:

To śmierć wielu niewinnych ludzi, zwykłych cywili, tamtejszych Kowalskich i Nowaków. Dzieci, rodziców, a nie tylko żołnierzy.

 

35 minut temu, Trevor napisał:

Te wszystkie sebixy jak by sie na wojnie dorwały do karabinów

Dzięki tym żołnierzom i sebixom możemy mieć w przyszłości tanie lub nawet darmowe zasoby.

Po za tym mamy wojsko które powinno się szkolić.

 

Godzinę temu, DavidStarsky napisał:

Jak taki kozak jesteś to przebieraj się mundur i zapierdalaj na Bliski Wschód

Mnie interesy tamtych krajów nie obchodzą.

 

Godzinę temu, DavidStarsky napisał:

Pawdziwa wojna to nie Call of Duty, czy inny Medal of Honor. To śmierć wielu niewinnych ludzi

 

40 minut temu, Trevor napisał:

Wojna to masowe mordy śmierć kobiet i dzieci

Nie ma wojny bez ofiar. Chyba każdy by się martwił o swoje rodziny i siebie. Ale co mnie interesują ludzie we wrogich krajach...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.