Skocz do zawartości

Dieta wegetariańska


iwamori

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na zainteresowanie @Quo Vadis? oraz @Headliner moją dietą zakładam osobny temat.

 

 

Około 5 lat temu zacząłem mocno ograniczać spożywanie mięsa, aż całkowitej rezygnacji. Głównym powodem była oczywiście dziewczyna wegetarianka, która prostu nie gotowała mi posiłków z mięsem, a samemu mi się wtedy nie bardzo chciało ;) Dałem się przekonać, bo czemu nie miałbym spróbować zwłaszcza, że jedzenie wegetariańskie zarówno przygotowywane w domu jak i zamawiane w restauracjach było po prostu bardzo smaczne.

 

Wcześniej nie zwracałem kompletnie uwagi na to co jem (ważyłem 74 kg). Po rezygnacji z mięsa waga bardzo szybko spadła o kilka kg (jeżeli dobrze pamiętam do 70 czy 72 kg).

 

W tym momencie rozpoczął się etap dość intensywnego wysiłku fizycznego. Każdy wekeend spędzałem w górach robiąc od 5 do ponad 20 km dziennie. Rekordowo robiłem ponad 30 km w ciągu jednego dnia. Oprócz tego dwa dni w tygodniu spędziałem na ściance wspinaczkowej. W tym czasie spożywałem po 4-5 posiłków dziennie. Waga dalej spadała i w najgorszym momencie ważyłem 64 kg. Celowo nazywam go "najgorszym", bo był to okres dużego stresu i utraty apetytu, więc z 5 posiłków robiły się czasem 2 lub 3. Potrafiłem tracić 2 kg w ciągu tygodnia. Po uporaniu się z problemami i powrotu do normalnego trybu waga ustabilizowała się na poziomie 68 kg.

 

W tym czasie udało mi się dotrzeć na 4100 m. podczas trekkingu w Nepalu, obejść prawie całe Tatry latem (razem z wejściem na Gerlach) oraz zimą, podejść na ponad 4000 m. w Rosji w lekkich warunkach zimowych, kilka dni chodziłem po górach w Rumunii, zrobiłem kurs taternictwa-jaskiniowego zaliczając kilkanaście jaskiń w Tatrach latem oraz zimą. Od dwóch lat jeżdzę rowerem codziennie do pracy (ok. 5 km w jedną stronę). Obecnie chodzę dwa razy w tygodniu na siłownię i planuję wrócić zimą w góry. Regularnie oddaję krew.

 

Odpowiadając na pytanie @Headliner z czego składały się posiłki:

 

- śniadania - kanapki z serem, warzywami, wędliną sojową, jogurtem z musli, parówki sojowe,

- obiady - jeden w pracy w trakcie obiadowej w pracy, a drugi w domu; w pracy często w barze mlecznym, a w weekendy w schroniskach górskich lub na mięście, często dwa dania, czyli dowolna zupa oraz kasza lub ryż z warzywami z patelni, pierogi, czasem coś na słodko np. naleśniki z serem, kotlety sojowe, wszelkiego rodzaju makarony,

- kolacje - podobnie jak śniadnia.

 

Z czego jeszcze zrezygnowałem? Białe pieczywo zastąpiłem ciemnym, przestałem jeść słodycze (w tym również słodzić herbatę) oraz ograniczylem alkohol i żółty ser.

 

W tym czasie nie odczułem spadków energii, nastroju, potencji itd. Nigdy nie stosowałem też żadnych suplementów. Próbowałem łykać witaminy w tabletkach lub rozpuszczać sobie elektrolity w wodzie, ale nie odczułem efektów. Kilka razy badałem krew w celu sprawdzenia poziomu witamin, minerałów i elektrolitów i wszystko zawsze w normie. Uważam, że zmiana wyszła mi na dobre, a na pewno nie zaszkodziła.

 

Jak widać nic szczególnego. Myślę, że sporo zawdzięczam ektomorficznej budowie ciała, bo ile i czego nie jadłem do tej pory, to nie potrafiłem przytyć ponad 74 kg. Teraz trochę się to zmienia, bo od czerwca działam na siłowni i ważę 76 kg (przy wzroście 183 cm). Nie tyję w klasycznym tego słowa znaczeniu, a ramiona i klatka są trochę większe, więc zakładam, że siłownia przynosi efekty ;)

Edytowane przez iwamori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ustalonej diety, bo nigdy nie lubiłem gotować i nie chciałoby mi się jej trzymać ani liczyć kalorii ;)

 

Przede wszystkim staram się słuchać swojego organizmu, zmieniać coś i sprawdzać czy przenosi to efekty. W dzieciństwie w ogóle nie jadłem warzyw i owoców tylko mięso i ziemniaki. Teraz mam trochę odwrotnie. Prawie nigdy nie jadłem również ryb, a od roku jem przy każdej okazji.

 

Z soji zrezygnowałem już jakiś czasu, bo mój organizm jej nie trawił za dobrze, ale problemów z hormonami nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.