Skocz do zawartości

Likwidacja OFE. To będzie jeden z pierwszych projektów nowego rządu


Patton

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat :

"Według projektu likwidacji OFE, środki z otwartych funduszy emerytalnych będą przeniesione do ZUS lub na indywidualne konta emerytalne. Projekt zakłada, że pieniądze, które do tej pory były środkami publicznymi, staną się prywatnymi. W konsekwencji oznacza to, że 15,7 mln członków OFE będzie musiało zdecydować, czy zgromadzone przez nich środki trafią na konta ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne."

 

Chyba tego nie zrozumiałem. Podstawa prawna przyjęta przez rząd PO jeszcze i klepnięta potem przez sąd wyraźnie stwierdza, że to środki publiczne. No to na jakiej podstawie człowiek prywatny się ma na tym uwłaszczyć ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OFE to był dobry projekt. Rozdzielenie emerytury na publiczną i prywatną miało sens. OFE zaczęła likwidować Platforma a dzieła zniszczenia dokończy PIS. Jak widać w dobieraniu się do prywatnych pieniędzy istnieje porozumienie ponad podziałami. Do tego nie ma gwarancji, że Polskę będzie stać na wypłacanie zaplanowanych emerytur za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat...Politycy i ich rodziny się jakoś wyżywią, reszta może będzie musiała grzebać na śmietniku.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsko proszę zbudź się ze snu. To co się dzieje w tym kraju to jakaś parodia, nieśmieszny żart. Czuję się zagubiony i nie wiem co robić. Myślę, że większość Polaków jest w tym momencie na skraju wku*ienia i czeka nas rychła rewolta. Ktoś się podpisuje pod tym co piszę?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bożek.egipski, ostatnie wybory właśnie pokazały jak się Polacy obudzili. Głosowanie na te same partie od lat. Niestety wystarczy dać social, aby sobie kupić głosy. Nie ma żadnej refleksji nad tym, że z pustego nawet Salomon nie naleje. No i właśnie zaczyna się robić pusto. Ja mam czasami wrażenie, że to wszytsko jebnie jak Grecja, czy Wenezuela. Tym bardziej, że już słuchać głosy o nadchodzącym kryzysie. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, bożek.egipski said:

Myślę, że większość Polaków jest w tym momencie na skraju wku*ienia i czeka nas rychła rewolta. Ktoś się podpisuje pod tym co piszę?

Myślę, że nie masz racji. Ludziom żyje się lepiej, co nie znaczy, że są aż tak bardzo zadowoleni ze swojego życia i sytuacji materialnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, bożek.egipski napisał:

Myślę, że większość Polaków jest w tym momencie na skraju wku*ienia i czeka nas rychła rewolta. Ktoś się podpisuje pod tym co piszę?

Ja myślę, że większość polaków ma mentalność małego psa: wiele szczekania, a przyjdzie co do czego to nawet nie warknie, o gryzieniu nawet nie myśląc. Ilu ja znam takich, co pracodawcę będzie całować za płacę, która się nawet nie przekłada na wykonywaną pracę, niewolnicza mentalność. Strach przed podjęciem konkretnych decyzji i odpowiedzialności za nie.

Dla mnie rząd mógłby polikwidować wszelkie składki i podatki związane z NFZ czy emeryturą. Wolę dostać więcej kasy i samemu ją jakoś ulokować, odłożyć bądź zainwestować, niż nie mieć w ogóle żadnej pewności, że dostane jakieś grosze na stare lata, czy wykorkować w kolejce do lekarza, u którego teraz pojawiam się raz na 3-4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli państwo realnie chciało by coś zrobić dla obywateli, zaczęło by od obniżenia ucisku fiskalnego i ograniczenia trwonienia pieniędzy podatnika. Wszystkie inne ruchy są tylko pozorowanie działań "dla waszego dobra". Realizacja celów realnych, pod hasłami ładnie opakowanych celów deklarowanych. 

 

Celem powstania OFE nie były żadne lepsze emerytury dla Polaków a zbudowanie przez państwo wehikułu gwarantującego ciągły skup obligacji skarbowych na jakimś tam zaplanowanym poziomie. Ceną za to było stworzenie żerowiska dla tłustych kotów międzynarodowej banksterki, golącej jedwabnika z sutych prowizji. Początkowo prowizje były nawet na zatrważającym poziomie 7% rocznie by finalnie spaść do 3.5%. Za co? Ano za praktycznie nic a jest to i tak więcej niż płacą obligacje skarbowe odsetek. 

Ale karuzela stanęła i teraz trzeba wszystkich przesadzić na nową. Dla niepoznaki będzie na pozór wyglądała inaczej. 

 

O wiele taniej i efektywniej, byłoby jawnie narzucić coś w rodzaju OFE Osobistych. Zarabiasz? No to masz obowiązek za taki i taki % wynagrodzenia nakupić od nas obligacji a pozostałą część masz zainwestować na giełdzie. Sam. No tak, ale to wówczas, gdyby chodziło o to, żeby Polacy oszczędzali a nie tylko płacili. 

  • Like 1
  • Dzięki 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, typiarz napisał:

@bożek.egipski, ostatnie wybory właśnie pokazały jak się Polacy obudzili. Głosowanie na te same partie od lat. Niestety wystarczy dać social, aby sobie kupić głosy. Nie ma żadnej refleksji nad tym, że z pustego nawet Salomon nie naleje. No i właśnie zaczyna się robić pusto. Ja mam czasami wrażenie, że to wszytsko jebnie jak Grecja, czy Wenezuela. Tym bardziej, że już słuchać głosy o nadchodzącym kryzysie. 

Miałem na myśli młodych Polaków. Bo starzy wiadomo mają całkiem wyprute umysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bożek.egipski napisał:

Miałem na myśli młodych Polaków. Bo starzy wiadomo mają całkiem wyprute umysły.

Chu..a tam. Młodzi w większości na pis. Dobrze, że konfederacja im deptała po nogach. Potem rozwarstwienie dużo większe. Bardzo mnie dziwi, dlaczego tyle młodych ludzi głosowało na pis. No ale... Ciemnogród. Jeszcze najniższa frekwencja wśród młodych.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,25241642,wybory-parlamentarne-2019-frekwencja-wedlug-wieku-jak-glosowaly.html

Edytowane przez Tomko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno pisałem że OFE to był mega wał tysiąclecia. Stworzony po to by:

 

1. stworzyć preteksty aby obniżyć ludziom emerytury - kto wie czy plan nie był taki już w założeniu aby po iluś tam latach to OFE zlikwidować.

 

2. Dać się nachapać międzynarodowej finansjerze. Prowizja za NIC czyli 8% za zarządzanie kapitałem. To była granda tysiąclecia. Bez wzgledu na to czy zarobili coś dla emerytów czy nie. W nagrodę moim zdaniem Buzek dostał stołek w UE.

 

3. ograbić naród z pieniędzy - OFE i rząd kłamali że OFE zarabia dla nas pieniądze na emeryturę a rzeczywistość była taka, że OFE miało obowiązek zakupu obligacji skarbu państwa oprocentowanych np na 10% i potem nam wciskali, że zarabiają dla nas tymi obligacjami. Tylko nikt się nie zająknął, że państwo wykupując obligacje po oznaczonym czasie np po 10 latach płaciłoby te 10% - no z czego? Z naszych podatków !!! czyli my sami finansowaliśmy zysk OFE, które twierdziło że dla nas to zarobiło.

 

4. Kiedy PO po raz pierwszy zabrało kasę z OFE? Czy czasem nie przed czasem zapadalności wykupu obligacji? Tak że nie musieli obligacji wykupować bo nie mieli kasy a po drugie przelali kasę do ZUS zmniejszając dofinansowanie ZUS z budżetu i ratując ZUS i budżet przed upadkiem. Pamiętam, że na kwitku jest zapis że umorzono połowę wartości kasy z OFE czyli skasowano połowę mojej kasy chyba tak to należy rozumieć. Przy okazji przelewu do ZUS z OFE "zagubilo" się 18 mld PLN nie wiadomo gdzie. A może państwo wzięło sobie za to podatek tak jak teraz chcą wziąć.

 

No i nadszedł czas PPK. czyli pracownicze plany kapitałowe.  moim zdaniem jest to transfer kapitału od biednych ludzi do tłustej finansjery. Ponoć ta kasa będzie inwestowana na rynku kapitałowym czyli w akcje. Chyba nigdzie na świecie nie ma żeby kasę zbieraną na emeryturę inwestowane w tak ryzykowne papiery - jest chyba nawet zakaz takich operacji w odniesieniu do funduszy emerytalnych.

 

Ja to widzę tak, że PPK i instytucje tym zarządzające zainwestuje w akcje upadających firm, inne bardzo ryzykowne papiery - a potem te papiery będą mieć indeks "śmieciowy" po 5 groszy za sztukę. I się pozegnacie z kasą z PPK. trudno inwestycje nie poszły, krach na giełdzie, upadła firma.....nie będzie emeryturki. Przykad - GetBack jak w bankach namawiali ludzi w inwestowanie w tą firmę gwarantując zyski itd. co się stało sami wiecie.

 

Także, kasa z OFE już przepadła bez względu na to czy pójdzie do ZUS czy na IKE. Z kolei PPK.....ja do tego gówna nie przystępuję i wszystkim radzę aby zrobili tak samo - jeżeli chcą stracić swoją kasę. I trzymajcie się z dala od rządowych planów emerytalnych, kto da radę to niech się z ZUS wymiga i odkłada sam, w ziemię nieruchomości itp.

 

 

 

Edytowane przez rarek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wyborów.

Będąc w tym roku w komisji muszę stwierdzić jedno - młodzi c*uja głosowali. W mojej OKW (inna miejscowość niż zamieszkanie) ilość młodych w przedziale 18-25 mogę policzyć na palcach jednej ręki mimo iż wyliczyłem w tym przedziale wiekowym aż 115 osób z prawem wyborczym. Tak młodzi sobie powielają obrazki o rządzie, uciśnieniu a w dupsku mają by na wybory pójść. Najwięcej głosujących było w przedziale wiekowym 45-82. 26-44 też się nie popisali frekwencją. Efekt? Musiałem zasuwać z jedną ogromną kupką kart do głosowania wiadomej partii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w pracy dzisiaj rozmawialiśmy o PPK. Część z nas ma wrażenie że to kolejny przekręt. Ja sie wypisuje. To obrzydliwe w jaki sposób to jest zrobione bo firma zapisuje do PPK z automatu. Sam fakt tego jest dla mnie obrzydliwy. To jak wyglada formularz rezygnacyjny to kwintesencja manipulacji. Polecam poczytać.

Edytowane przez Trevor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy się spytać czy jak przejdę na emeryturę to będę mógł z tego PPK wybrać wszystkie pieniądze jeżeli nie to pieniądze te są państwowe nie twoje czyli w każdej chwili mogą to przekształcić w coś innego lub zlikwidować.

 

"W jaki sposób nastąpi wypłata środków zgromadzonych na PPK po osiągnięciu 60. roku życia?

25% środków zgromadzonych w PPK zostanie wypłaconych jednorazowo po osiągnięciu 60. roku życia przez uczestnika, chyba że uczestnik złoży wniosek o wypłatę tej części środków w ratach.

Pozostałych 75% środków zgromadzonych w PPK wypłacanych będzie w co najmniej 120 ratach miesięcznych, chyba że uczestnik zażąda wypłaty w mniejszej liczbie rat. W takim przypadku uczestnik zobowiązany będzie do zapłaty podatku od dochodów kapitałowych od kwoty wypłaty przekraczającej 25% wartości aktywów zgromadzonych w PPK.

Będzie istniała możliwość wypłacania środków także w formie świadczenia małżeńskiego, w sytuacji gdy współmałżonek również osiągnie 60. rok życia i małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać w wypłaty w takiej formie. Świadczenie małżeńskie będzie wypłacane przez okres 120 miesięcy, jego wysokość ustalana będzie przez podzielenie łącznej wysokości środków zgromadzonych w PPK przez uczestnika i małżonka uczestnika przez taką liczbę rat."

Gdyby to było w Niemczech albo w Rosji czy innych suwerennych państwach to może bym jeszcze w to uwierzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna cenna nauka, jaką należy wynieść z życia w Polsce, to to, że pod żadnym pozorem nie wolno tu ufać "państwu". To nie jest opcjonalne. To kwestia instynktu samozachowawczego. 

Z PPK na razie można się wypisać, nie wierzę, że kiedyś te drzwi nie zostaną zamknięte. Nie zdziwię się też, jeśli stanie się to szybciej niż zakładam. W kwestii "kasa jest twoja", ha! Teraz taka deklaracja nic nie kosztuje, bo w PPK nic nie ma. A więc co za problem, żeby rząd obiecał obywatelowi 100% niczego. W OFE też były "twoje" dopóki nie przestały, jednym zapisem. Poza tym, czy zastanawia kogoś, dlaczego te "nasze" ochłapy pozostałe w OFE nie zostaną po prostu przeniesione do PPK, od razu je zasilając uruchomieniowo, tylko resetuje się system? 

 

 

Jeśli oddajesz kontrolę nad swoimi oszczędnościami, nie możesz z nimi nic zrobić, to tak jak byś ich nie miał. Jeśli oddasz państwu polskiemu, od razu się z nimi pożegnaj i uznaj że po prostu spaliłeś w piecu. Do tego żonglowanie inflacją, dewaluacją waluty jest proste. Nie da się w nieskończoność pchać przed sobą coraz większej hałdy śniegu jaką jest dług. Można picować i przykrywać plandeką, ale nie w nieskończoność. Jedną z metod pozbycia się go jest wyinflacjowanie się z niego przez system, za pomocą zbankrutowania obywateli. Ale da się tylko tych, którzy będą pełni ufności, posiadać papierowe roszczenia naszego kraju. Dlatego dobrze, żeby mieli ustawowy obowiązek posiadania.

Umiesz liczyć, licz na siebie.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.