Skocz do zawartości

Emigracja Tak czy Nie


hatejoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym poruszyć pewne zagadnienie z mojej osobistej perspektywy które wraca do mnie jak bumerang.

O sobie:

 

Pracuję jako instruktor sportu(2600-3200 zł miesięcznie bez perspektyw na większy rozwój i raczej pensja będzie stała w najbliższych latach)

Praca  w miarę lekka i przyjemna.

Jeżeli chodzi o moją pełną ścieżkę to szkoła zawodowa(kucharz) -> szkoła średnia->AWF(instruktor 2 sportów)

Nie licząc praktyk to pracowałem w 3 miejscach 1) Na stacji 2) w okresie studiów weekendowo w fast-foodzie 3) Moja aktualna robota jest z mną od 5 lat.

Wiek: 30 lat

 

Stoję właśnie przed sporym dylematem życiowym z opcją pracy zagranicznej(Holandia) i rzuceniem aktualnej.

Znajomy który siedzi tam od 10 lat zaproponował, że mnie wkręci i odpowiednio "przygotuje" Miałem już taką propozycję rok temu, ale odmówiłem.

Będzie to oczywiście stricte praca fizyczna bez specjalnie wielkich możliwości rozwoju z perspektywą zarobku w okolicach 2-2.2 tyś euro jak się sprawdzę.

Mam od dawna poczucie, że będąc w miejscu w którym się znajduję będę miał problem jak stanę się faktycznie "stary" do lepszego rozwoju.

 

Pytania(oczywiście waszym subiektywnym zdaniem)

 

1) Na moim miejscu widząc powyższy schemat wyjazd, trwanie w tym co mam czy całkowita zmiana ścieżki w życiu?

2) Czy waszym zdaniem tego typu praca(powiedzmy stricte fizyczna typu magazyny, szklarnie itp.) to wyraz braku ambicji i desperacji czy próba zmiany życia na lepsze a może prawda jest po środku?

3) Praca w Polsce z zarobkami 2500-3500 zł czy zagranica na "fizola" za okolice 2 tyś euro Jak uważacie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie emigrację polecam (właśnie minęło 4 lata odkąd przeprowadziłem się do Szwajcarii, wcześniej także zaliczyłem ponad rok w USA), w Holandii spędziłem sporo czasu na  delegacji więc mogę coś powiedzieć.

 

2600zl w polsce vs 2 tyś EUR w Holandii: to zależy.
Jak dobrze znasz angielski? Czy masz mieszkanie w Polsce? Czy chcesz mieszkać samemu wynajmując mieszkanie czy też mieszkać jak robak w domku pracowniczym?

2 - 2.2EUR  netto to jes raczet poziom średniej krajowej a bez żadnych kwalifikacji dostaniesz minimalną. Jesteś pewien, że w byle jakiej pracy fizycznej dostaniesz tyle przy 40 tygodniowym tygodniu pracy?

Edytowane przez somsiad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, hatejoo napisał:

3) Praca w Polsce z zarobkami 2500-3500 zł czy zagranica na "fizola" za okolice 2 tyś euro Jak uważacie?

Fizol na rok, oszczedzasz po 1200 EUR miesięcznie, po 12 miesiącach masz 15keur jako poduchę, w miedzyczasie zatrudniasz się tam albo innym kraju jako trener personalny i kosisz tę samą albo większą kasę z tego co lubisz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SławomirP napisał:

Rok temu napisałeś identyczny temat. Nic nie przemyślałeś przez ten czas?

W zeszłym roku mi się wszystko rozbiło przez problemy rodzinne i wolałem zostać w domu i przepracować ten rok w Polsce. Dużo by opowiadać, ale musiało tak zostać. Wstępny plan jest jechać na 3 miesiące zapoznać temat i zostawić sobie sobie tutaj furtkę w starej robocie do powrotu. Tutaj bardziej chodzi o kwestie postrzegania tego z innej perspektywy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, somsiad napisał:

Jak dobrze znasz angielski?

dogadam się, ale bez większego szału(powiedzmy komunikatywny).

 

28 minut temu, somsiad napisał:

Czy masz mieszkanie w Polsce?

nie

 

28 minut temu, somsiad napisał:

Czy chcesz mieszkać samemu wynajmując mieszkanie czy też mieszkać jak robak w domku pracowniczym?

W mieszkaniu tego znajomego(ma tam kupione 2 mieszkania)

 

28 minut temu, somsiad napisał:

2 - 2.2EUR  netto to jes raczet poziom średniej krajowej a bez żadnych kwalifikacji dostaniesz minimalną

liczę na nadgodziny(z tego co się zorientowałem będzie taka opcja) raczej te 2.0-2.2 to za jakiś czas a nie na starcie.

 

 

6 minut temu, verde napisał:

Chcesz zarobić ponad 2 tysiące euro miesięcznie pracując w szklarniach lub magazynach? Podaj mi to miejsce lub agencje, wyjeżdżam tam zaraz. To wychodzi jakieś 500 euro na tydzień. Bardzo jestem ciekaw gdzie w Holandii na magazynie tyle płacą.

Nie płacą tyle za standardzie(bo tutaj na start troche ponad minimalną), ale jest opcja nadgodzin. Oczywiście to tylko z tego co rozmawiałem z tym gościem który siedzi tam od 8 lat. Oczywiście nie mówimy o tym jak on zarabia tylko jakie są realia dla nowych jak ja.

Edytowane przez hatejoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem mieszkanie  zapewnione przez firmę (pracowałem ponad pół roku dla banku w branży IT w Amsterdamie) więc moja sytuacja jest trochę inna ale  z rozmów innymi imigrantami/lokalsami mogę powiedzieć następujące rzeczy o Holandii:
Praca:
1) Język angielski w zupełności wystarczy do pracy niewymagającej kontaktu z klientem.  W Amsterdamie byłem świadkiem sytuacji kiedy np. barman w ogóle nie mówił ani słowa po Holendersku.
2) Nadgodziny ponad 40godzinny tydzień pracy są obarczone  około 50% podatkiem!!
3) Cięzko jest dostać kontrakt na czas nieokreślony.

4) Zarobki:

Niestety nie wiem za wiele na temat zarobków na magazynach szklarniach itd. Poznani Polacy mówili o kwotach zbliżonych do minimalnej (1600eur brutto).  Średnia dla całej Holandii to około 2700brutto (2200 netto). W branży IT mid engineer około 50-60tyś euro rocznie, senior max 70-80k rocznie.

W porównaniu z Szwajcarią Holandia wypada na prawdę słabo  odnosząc się do branży IT.
5) Koszty życia:
mieszkanie:
W Amsterdamie sytuacja jest zdrowo popierdolona. Wynajem czegoś przyzwoitego to minimum 1500EUR z opłatami
 W pozostałych dużych miastach (Deen Haag, Rotterdam, Utrecht  okolo 1200-1300EUR. Nie znam sytuacji w mniejszych miastach, powinno być trochę taniej.
Dodatkowo właściciele mieszkań często nie chcą wynajmować jeśli Twój dochód netto jest mniejszy niż 3krotność czynszu.

jedzenie:
350-400EUR przy założeniu, że jesz w miarę zdrowo i głownie gotujesz w domu
ubezpiecznie zdrotowne:
około 100-150EUR
Transport:
Nie wiem jakie są dokładne koszty utrzymania auta (jeździłem do pracy głownie na rowerze - polecam infrastruktura rowerowa jest świetna), na pewno jest jakiś podatek drogowy opłącany w zależności od pojemności silnika i rodzaju paliwa.

jak więc jak widzisz 2 tyś EUR to wcale nie jest tak dużo jeśli chcesz życ samemu jak człowiek w większym mieście. Na ile jesteś pewien znajomego i jego mieszkania?
Zdaje się, że często jest limit osób które mogą być zarejestorwane w danym mieszkaniu (w zależności od liczby pokoi itd).

 

Edytowane przez somsiad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, somsiad napisał:

2) Nadgodziny ponad 40godzinny tydzień pracy są obarczone  około 50% podatkiem!!

Z tego co zrozumiałem to akord(można pracować na godziny lub/oraz na akord dodatkowo) Będę dogrywał te sprawy za około tydzień jak zjedzie do Polski i się spotkamy żeby dogadać jak to ma wszystko wygląda w praktyce.

 

6 minut temu, somsiad napisał:

Nie wiem jakie są dokładne koszty utrzymania auta (jeździłem do pracy głownie na rowerze), na pewno jest podatek drogowy opłącany w zależności od pojemności silnika i rodzaju paliwa (diesel najdroższy)

Jadę bez auta do pracy i jest tam zapewniony dojazd(będę to jeszcze dogadywał)

 

9 minut temu, somsiad napisał:

Na ile jesteś pewien znajomego i jego mieszkania?

Wydaje mi się, że jest to pewne. Znam człowieka a przynajmniej tak sądzę. Wiadomo dużo dylematów na początku bo i pewne kłody same wyjdą w praktyce. Już tutaj w swojej pracy powiedziałem, że "zamrażam" swoją funkcję i dam zastępstwo i określę się co dalej  za 3 miesiące. 

6 minut temu, TreNdowaty napisał:

Pracować zagranicą, a wydawać w Polsce to jedyny sens emigracji w dzisiejszych czasach.

trudno się z tym nie zgodzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko to widzę, trochę liczysz na gotowe, a co jeśli coś nie wypali zrobisz sobie tylko wycieczkę? Z doświadczenia wiem że na znajomych nie ma zbytnio co liczyć czasami sporo "kolorują". Masz jakieś opcje rezerwowe? Bez auta i dobrego angielskiego będzie cięzko Ci coś sensownego ogarnąć. 

 

Z drugiej strony miałeś tyle nauki, masz teraz przyjemną pracę, chcesz teraz rzucić wszystko dla pracy na magazynie gdzie bedziesz zwykłym popychadłem ? 

 

Czy oby napewno warte jest to tych pieniędzy? Nie szoda Ci zdrowia w tym kręgosłupa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, smerf napisał:

Ciężko to widzę, trochę liczysz na gotowe, a co jeśli coś nie wypali zrobisz sobie tylko wycieczkę? 

Mam jak pisałem opcję powrotu do swojej aktualnej pracy, tak jestem dogadany. Więc jeżeli to się skończy wycieczką to widocznie zagranica nie jest mi pisana.

 

17 minut temu, smerf napisał:

Masz jakieś opcje rezerwowe? Bez auta i dobrego angielskiego będzie cięzko Ci coś sensownego ogarnąć. 

 

Angielski potrafię się dogadać, czasem to łamana i nie składna angielszczyzna, ale zdania formuję sprawnie. Tak jak piszę komunikatywny język, ale bez dużego doświadczenia w praktycznych realiach innych niż zagraniczne wakacje. 

 

18 minut temu, smerf napisał:

Z drugiej strony miałeś tyle nauki, masz teraz przyjemną pracę, chcesz teraz rzucić wszystko dla pracy na magazynie gdzie bedziesz zwykłym popychadłem ? 

Wszystko jest kwestią ceny(zarobku lub perspektyw na zarobek). Jeżeli będę widział możliwości zarobkowe to jak najbardziej. Koleżanka z którą pracowałem w okresie studiów w tym fast foodzie(prawniczka z zawodu) jechała z chłopakiem który był po szkole średniej(pracował na produkcji) To do teraz tam siedzą i sobie w miarę chwalą. Jak pisałem zabezpieczyłem się na wypadek gdyby tam się wywaliło. Bardziej mam problem chyba z zejściem z standardów życiowych(spokoju, normalnego środowiska itp) niż z samym faktem pracy fizola. Kolejna sprawa to mam wrażenie zamknięcia się w pewnym środowisku a to troche ryzykowne siedzieć w branży instruktora/trenera/nauczyciela. To nie są duże pieniądze jeżeli nie wybijasz się ponad przeciętność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.