Skocz do zawartości

Wynajem - najem okazjonalny czy standardowa umowa?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam mieszkanie, które otrzymałem w spadku, w średniej wielkości mieście. Stoi puste, więc chcę wynająć, aby nie generowało kosztów związanych z czynszem, a i może coś uda się na tym zarobić. Trafiła mi się para gdzieś przed 30stką. Są zainteresowani. Powiedziałem, że przygotuje umowę. I teraz mam dylemat - czy zrobić standardową umowę czy najem okazjonalny? Wiadomo jakie jest prawo lokatorskie w PL, nieprzychylne wynajmującym.

 

Może ktoś ma jakieś doświadczenia, przerabiał już to wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdołasz przekonać parę do najmu okazjonalnego to zdecydowanie właśnie ten. Masz wtedy większe prawa, trudniej robić Cię w konia. Jednocześnie oni (lokatorzy) mają mniejsze.

Jest wiele poradników w internecie opisujących to zagadnienie. Nawet tutaj, na Samcze Runo (jednak ten jest "mocny" a dla tych, którzy robią to raz ruski rok może być nawet "podpowiedź" kolegi w temacie za flaszkę). Mimo wszystko proponuję na spokojnie poczytać, porozglądać się w temacie.

 

Para przed 30? Na razie jest ok, ale jak będą mieli dziecko będzie dużo trudniej wyegzekwować od nich (TWOJE) należności. Najlepsi są studenci, kawalerzy, słowem single ew pary bez dzieci w planach.

 

Plan wydaje się dobry - wynająć i jeszcze na tym zarobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie przygotowania umowy najmu okazjonalnego. Mam pytanie o taki zapis:

 

"Najemca jest w opóźnieniu z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie Lokalu mieszkalnego co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego".


Czy można to skrócić do 1 miesiąca? Czy wynika to z ustawy o ochronie praw lokatorów, że to muszą być 3 pełne okresy i dopiero później egzekucja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam pytanie, jaka jest sekwencja?

 

Podpisuję umowę najmu okazjonalnego i oni z tym idą do notariusza:

 

1. Oświadczenie Najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu.

2. Oświadczenie Najemcy zawierające wskazanie lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu będącego przedmiotem niniejszej Umowy;

3. Oświadczenie właściciela lokalu, do którego Najemca będzie mógł przenieść się w razie ustania stosunku najmu;

 

Czy oni maja mi przynieść powyższe oświadczenia i dopiero podpisujemy umowę najmu okazjonalnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 4 tygodnie później...

Umowa nie na całe mieszkanie a jego konkretne pomieszczenia pozwoli Ci wchodzić do niego bez naruszania tak zwanego miru domowego. Pacjent nie płaci - robisz w przedpokoju kilkudniową imprezę stulecia - sam się wyprowadzi.

Druga opcja to najem okazjonalny - sporządzony w biurze notarialnym:

https://notariuszkrakowski.pl/najem-okazjonalny-to-warto-wiedziec/

Na stronie jest opisane, czym jest.

Edytowane przez zordon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.