Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
Marden

Książka dla młodzika

Recommended Posts

Witajcie,

 

Bez wdawania się w szczegóły - chciałbym wprowadzić młodszego 14-to letniego brata w arkana samoświadomości, więc temat jest delikatny. Zależy mi na: zwiększeniu poczucia własnej wartości, przepracowaniu emocji, nauczenia spojrzenia na sprawy z innej perspektywy (bycia bardziej otwartym na świat, spostrzegawczym, asertywnym).

Ogólnie ma problem z sobą i z akceptacją. Dodatkowo niestety nie czuje się w domu swobodnie, nie ma oparcia w rodzicach i chciał się z tego powodu wkręcić w "gorsze" towarzystwo, co się na nim odbiło, bo  bardzo mi zaszkodził. Tak bardzo, że się opamiętał i wyraził skruchę po fakcie. W każdym razie teraz chcę mu trochę zaaranżować czas, który poświęcał na to towarzystwo.

Aha, działam na odległość.

 

Myślę, że jego umysł działa podobnie jak mój, czyli dużo wizualizacji i wczuwania emocjonalnego podczas czytania. Nie wiem, czy z tego powodu nie lepsza jest jakaś książka fabularna, bo jednak większość autorów pisze "dla dorosłych" a chciałbym, żeby "przeżywał" lekturę i mógł się niejako w przykładach, czy fabule odnaleźć. Waham się, co mu dać do czytania. Chciałbym coś w stylu "stosunkowo dobry" albo jak "ego-rcyzmy".

"Martin Eden"??? ^^

"Gra Endera"??

Może sami coś przeczytaliście za dzieciaka, co zmieniło wasze podejście?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej Marden. Fajnie, że chcesz się zająć bratem.

W mojej opinii wartościowe, męskie i praktyczne postawy kształtuje niewielu autorów. Na pewno poleciłbym Zbigniewa Niziurskiego (wszystko!) i Jacka Londona.

Orson Scott Card, którego wskazałeś, też dobry, ale tylko jeśli chodzi o "Grę Endera". No może jeszcze "Cień Endera"/"Bean". A co jeśli Twój brat zechce czytać pozostałe części, które są takie sobie?

Dobry jest Andrzej Pilipiuk, ale z tym solidnym zastrzeżeniem, że budzi niesamowite zamiłowanie do wiedzy i historii, ale jednocześnie propaguje skrajnie białorycerskie postawy...

Z ostrożnością polecę Asimova "Koniec wieczności" - o uszczęśliwianiu na siłę całej ludzkości. Sam dobrze wspominam powieści/opowiadania R.E. Howarda i jego epigonów.

Budujące są też autobiografie ludzi, którzy wyszli z "dołów społecznych" - tu dobrym przykładem jest Stanisław Grzesiuk i jego "Boso ale w ostrogach". W tej klasie też lokuje się Sergiusz Piasecki, ale tu ostrożnie, bo on sam był "nieciekawym towarzystwem"...

Nie wiem, czy się zgodzisz, ale według mnie czytać można wszystko, a najważniejsza wydaje się rozmowa i ocena postaci i ich czynów przez kogoś starszego i mądrzejszego, czyli w tym przypadku Ciebie.

Chętnie poczytam jak Ci idzie. BTW: skąd pewność, że młody będzie czytał?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odzew miras. Zaciekawił mnie szczególnie Niziurski. Przeanalizuję.

Młody interesuje się historią, więc Pilipiuk, czy Grzesiak też mogą być w porządku. 

I dzięki za przypomnienie, że London napisał coś Martina Edena. Jednak już kiedyś podsuwałem mu "zew krwi", ale nie chciał.

14 godzin temu, mirek_rot napisał:

skąd pewność, że młody będzie czytał?

Żeby się przypodobać towarzystwu, posunął się do kradzieży rzeczy o wartości sentymentalnej. Sam się przyznał, wyznał skruchę i obiecał poprawę. Jak się nie poprawi, to zostanę niejako przyparty do muru, a istnieje pomiędzy nami więź, więc obstawiam w ciemno, że się poprawi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.