Skocz do zawartości

Uznanie dziecka .Konsekwencje prawne.Jak się zabezpieczyć przed oszustwem.


monter

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć .
Zastanawia Mnie jakie konsekwencje prawne niesie ze sobą uznanie dziecka przed urodzeniem  i jak to może być wykorzystane przeciwko Mnie gdyby rodzinna sielanka się skończyła i np kobieta uznała że woli być z somsiadem  albo matką a Ja mam to sponsorować.
Mówię o własnym dziecku choć zawsze jest możliwość że nie moje bo się jeszcze nie urodziło i badań żadnych nie robiłem choć poza naturą kobiet nie ma żadnych przesłanek że to nie Moje.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@monter to w jakim celu chcesz uznawać nienarodzone dziecko?

 

Jeśli z powodu presji partnerki to powinno ci dać dużo do myślenia.

 

Zaprzeczenie ojcostwa jest niemożliwe po uznaniu ojcostwa to jest ten minus. 

 

Jako alternatywa pozostaje pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa (6 miesięcy od momentu gdy dowiedziałeś się o narodzinach dziecka możesz złożyć taki pozew,  jednak w praktyce będzie to raczej 6 miesięcy narodzin dziecka bo udowodnienie, że nie dowiedziałeś się od razu może być niemożliwe, Pani zezna że cię poinformowała w dniu narodzin dziecka).

 

Żeby wygrać sprawę o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa konieczne będą badania DNA, w naszym stanie prawnym muszą to być badania ojca, matki i dziecka czyli przeprowadzone na trzech osobach przez placówkę, która zapewnia dodatkowo biegłego, który się pod tymi badaniami podpisze.

 

Czyli uznając ojcostwo nienarodzonego dziecka, jeśli będzie cudze czeka cię najprawdopodobniej wieloletnia batalia sądowa, bo panie mimo nakazu sądu potrafią całymi latami przeciągać moment stawienia się na badanie DNA lub doprowadzenie tam dziecka. Nieuczciwa kobieta może to ciągnąć 4-6 lat a w tym czasie ciąży na tobie obowiązek alimentacyjny i będziesz koszony na cudze dziecko  z pieniędzy, których odzyskanie później jest mocno wątpliwe.

 

Uznanie ojcostwa nienarodzonego dziecka skutkuje w praktyce takimi samymi konsekwencjami jak urodzenie dziecka w małżeństwie lub po niedawnym jego ustaniu, czyli musisz bulić misiu i bardzo trudno się wymiksować od płacenia jeśli nie twoje.

 

Poczekaj aż się urodzi, zrób dyskretnie testy DNA (wystarczy twoje + dziecka żebyś miał pewność, to nie badanie dla sądu) i będziesz wiedział czy jesteś ojcem czy nie. 

 

Jak twoje to załatw sprawę i uznaj ojcostwo, jak "somsiada" to ewakuacja ;)  

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, monter napisał:

A co w wypadku jak to Moje ale nie specjalnie chce być przymuszany przez państwo do płacenia na nie jakby np partnerka odeszła i nowego kolesia miała.

I tak będziesz przymuszany jeśli dziecko jest twoje, alimenty nie są na zaspokojenie potrzeb partnerki tylko dziecka. 

 

Jest to obowiązek wobec małoletniego, którego opiekun prawny nie może się skutecznie zrzec w jego imieniu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.11.2019 o 21:56, Mosze Red napisał:

Jako alternatywa pozostaje pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa (6 miesięcy od momentu gdy dowiedziałeś się o narodzinach dziecka możesz złożyć taki pozew,  jednak w praktyce będzie to raczej 6 miesięcy narodzin dziecka bo udowodnienie, że nie dowiedziałeś się od razu może być niemożliwe, Pani zezna że cię poinformowała w dniu narodzin dziecka).

 

To nie wiesz, że wdrażana jest nowelizacja?

https://tinyurl.com/u65grv3

Teraz na zaprzeczenie ojcostwa będzie rok czasu, od momentu powzięcia informacji, że dziecko nie jest Twoje. Problem tylko w tym, jak mężczyzna ma udowodnić fakt, że akurat tego dnia o tym się dowiedział i od tego momentu upływa mu termin. Dlatego jedynym wiarygodnym dowodem wydaje się odbiór wyników testów DNA. Niemniej jednak należy się cieszyć, bo zdecydowanie jest to zmiana w dobrym kierunku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WereWolf napisał:

To nie wiesz, że wdrażana jest nowelizacja?

A jest już wdrożona? Kiedy wejdzie w życie? 

 

Wyskakujesz z tym tekstem jakbym podał niezgodne ze stanem prawnym informacje.

 

Tymczasem nadal obowiązuje Art. 63 KRiO:

 

"Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności."

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 21:09, Mosze Red napisał:

A jest już wdrożona? Kiedy wejdzie w życie? 

 

Wyskakujesz z tym tekstem jakbym podał niezgodne ze stanem prawnym informacje.

 

No i co z tego, że jeszcze nie wdrożona? Czy naprawdę dorzucenie od siebie tak istotnych informacji to "wyskakiwanie". Osoby, który zaglądają tutaj w celu powzięcia wiedzy chyba nie są zainteresowane wersją, która lada chwila będzie nieaktualna tudzież będzie tylko niezbyt przyjemnym wspomnieniem?  Nadchodząca nowelizacja jest na tyle istotna, że osoba zainteresowana danym tematem powinna być świadoma, że idą zmiany w tym co go interesuje, dlatego dobrze byłoby zapytać o temat raz jeszcze. Po prostu zwyczajnie o tym nie wiedziałeś, a teraz oburzasz się, że ktoś śmiał zwrócić na to uwagę. 

 

W dniu 23.11.2019 o 21:09, Mosze Red napisał:

Tymczasem nadal obowiązuje Art. 63 KRiO:

 

"Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności."

 

 

"„Art. 63. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.”"

 

http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/3486_u.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WereWolf moja odpowiedź dotyczyła aktualnego stanu prawnego i była prawidłowa.

 

Natomiast ty wbijasz tutaj i zarzucasz mi po pierwsze niewiedzę,  a po drugie nierzetelność w odpowiedzi na pytanie. 

 

Na dodatek starasz się skupiać uwagę czytających wątek na terminach, które ulegną zmianie gdy zmiany w KRiO zaczną obowiązywać, a wątek dotyczył konsekwencji uznania nienarodzonego dziecka, które to konsekwencje opisałem w odpowiedzi.

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.