Skocz do zawartości

Czy moja babcia jest socjopatka?


Wronson11

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Bracia.

Chciałbym usłyszeć waszą opinie na temat zachowania mojej babci, która ogólnie jest osobą bardzo toksyczną. Zastanawiam sie jakie ma zaburzenie osobowosci. Bo na bank jakieś ma, ale nie wiem dokłanie co.

Podejrzewam, że jest socjopatką.

 

Ogolnie to 21 września zmiarł mój dziadek, na którym wyładowywała swoje nerwy, kompleksy itp. I została całkiem sama. Nie ma na kim się wyżyć I jest z nią coraz gorzej.

 

Charakterystyczne zachowania:

- notoryczne kłamanie I koloryzowanie wszystkich opowiesci - mające głównie na celu pokazac ją jako osobę dobrą, wygrywajacą spory, lub jako pokrzywdzoną ofiarę,

- nie potrafi przyjąć jakiej kolwiek krytyki. Raz powiedziała mojej mamie (swojej córce): "całe życie mnie lekceważyłaś" (co jest nie prawdą) a ja jej wypomniałem, że moją mame raz wyrzuciła za drzwi a drugi raz nie wpuściła do domu. Usłyszałem, że zrywa ze mną kontakty I mam się nie odzywac. Na następny dzień zachowywała się jakby nie było sprawy. Normalnie.

- raz powiedziała mojemu dziadkowi "jak umre to idz się do stawu utop bo sobie nie dasz rady w zyciu". Uwierzcie mi, ze jak umarł to sie ucieszylem że się juz uwolnił od tego gówna zwanego małżeństwem. Drugi raz powiedziala, "że jakby mój szwagier rozbił sie samochodem to by biła brawo i się ucieszyła" bo raz na nią podniósł glos. Klócili się o pieniądze.Ogólnie BRAK EMPATII

- a jak juz mowa o pieniądzach to jest ona materialistką. Jak są pieniadze to zachowuje się w miare normalnie. Jak ich nie ma to jest nie do zniesienia.

- notorycznie twierdzi, ze ma baaaaardzo trudne zycie, ciągle ją wszystko boli, nie może spać. Ogólnie mocny syndrom ofiary.

- płacz na zawolanie

- obrażanie się

- Dwulicowosc. Za młodu szła do kolezanki X I wyzywala do niej na koleżanke Y po czym szła do koleżanki Y wyzywając na koleżankę X. Ogólnie to wszyscy się od niej odwrócili, nikt o nią nie pyta i nie ma osoby z rodziny, która by o niej mówiła dobrze.

- nie ma miesiąca bez jakiegoś konfliktu, kłótni, wyzwisk itp.

- nie docenia żadnej pomocy, wypomina ciagle ze coś dla kogoś zrobiła a druga strona sie nie odwdzięczyła (nawet jeżeli sie odwdzieczyła)

- Duża nienawisc do niektórych osob. Ostatnio jej sie coś zepsuło w łazience to zadzwoniła by mój tata przyszedł, ale był w pracy, więc nie mógł. Później zadzownila, żeby nie przychodził ,bo sobie już zrobiła. To nie poszedł. A później, wyzywała na niego, że nie przyszedł, ze po co sie moja mama z nim żenila, po co jej taki chłop co nie chce pomóc, ze był hydraulik i też na niego wyzywał, że nie pomógł(koloryzowanie) I ze ńie chce mieć z moim ojcem nic wspólnego.

- I ogólnie ma ogromną potrzebe takiej uwagi, docenienia itp.

 

Tyle z najważniejszych info. Ogólnie to jestem w 100% za tym by zerwac kontakt bo szkoda zdrowia, psychiki i czasu na spotykanie się z taką osobą.Z tym, że moja mama nie potrafi. Mimo wszystko gdzieś czuje, że to jej obowiązek by sie nią zajmowac I nie moge ją przekonać. Nawet po tym jak została przez babcie wyzwana, nadal do niej chodzi I chce robic jej zakupy. Pojebane ogólnie...

 

Bracia co myślicie?

Edytowane przez Wronson11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja babcia jest kobietą.

 

Całe życie wygrywała każdy spór emocjonalnym szantażem i robieniem z siebie ofiary. Nie przegrała ani razu - a jeśli tak, to w rodzinie następował rozłam, bo "ktoś obraził uczucia Genowefy". Znam z autopsji.

Jeśli zdecydujesz się nią zajmować, nie licz na wdzięczność, najpewniej sąsiedzi będą gadać, że "narąbałeś jej drewna na 2 dni a wyjechałeś na 2 tygodnie, skurwysyn, i nie powiedziałeś dokąd jedziesz".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym ostrożny w ferowaniu osądami (socjopatka, psychopatka), bo to musi stwierdzić lekarz, jednak z tego co opisałeś to na pewno ma sporo cech psychopatycznych. 

Czy uważasz, że Twoja babcia odczuwa emocje naprawdę, czy tylko udaje i symuluje odczuwanie emocji ?

Bo empatii prawdziwej na pewno brak.

Poczytaj sobie książkę "Otoczeni przez psychopatów" Thomasa Eriksona, jasno i przystępnie opisane. Te zachowania, które opisałeś, mocno pokrywają się z opisem działań paychopatów. Jeśli nie odczuwa prawdziwie emocji, tylko udaje (głównie nie ma prawdziwych wyrzutów sumienia) to pokrywa się z psychopatią. A jeśli nie, to na pewno sporo cech psychopatycznych.

Edytowane przez Xin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Wronson11 napisał:

babci, która ogólnie jest osobą bardzo toksyczną. Zastanawiam sie jakie ma zaburzenie osobowosci.

Po opisie zachowań, może to być coś z rodzaju narcyzmu - NPD.

 

Najdrowszym dla Ciebie będzie nie mieć z tą panią kontaktu.

Miała całe życie, aby zamiast ludzi gnoić - to zaskarbić sobie miłość i pomoc dzieci i wnuków na starość, sama skazuje się na samotność i mizerię, która i tak jest jej dobrze znana.

 

48 minut temu, Wronson11 napisał:

moja mama nie potrafi. Mimo wszystko gdzieś czuje, że to jej obowiązek by sie nią zajmowac I nie moge ją przekonać. Nawet po tym jak została przez babcie wyzwana, nadal do niej chodzi I chce robic jej zakupy. Pojebane ogólnie...

No jasne, to w końcu jej mama.

Aczkolwiek jest bardzo wiele głosów, aby z narcystycznymi rodzicami zerwać kontakt.

 

Jest mnóstwo filmów na yt o tym mówiących, polecam kanał "The Narcissistic Resistance", wrzucę jeszcze zaraz ogólnie kilka filmów poglądowych, ale sam już musisz poszukać co pasuje do Ciebie, Twojej babci i Twojej mamy.

Ogólnie jak wyszukasz "aging narcissist" to wyskoczy mnóstwo materiałów i informacjami o zachowaniach takich osób i jak sobie radzić.

 

 

 

 

 

 

 

Dobra, starczy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Bonhart napisał:

Twoja babcia jest kobietą.

 

Zgadzam się że jest masa takich kobiet jak ona, ale bez przesady że to normalne zachowanie. Jest jebnieta kobieta, a nie "po prostu kobieta". Nie róbmy z patologicznych przykładów tych podstawowych bo w końcu wszyscy oszalejemy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomekbat To hasło wyjściowe, poniżej którego opisałem wyraźnie w jakich okolicznościach rozwijają się patologiczne zachowania - konkluzję, że w innych okolicznościach (męska rama, ponoszenie konsekwencji itp) babcia byłaby do rany przyłóż, pozostawiłem czytelnikowi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bonhart napisał:

@tomekbat To hasło wyjściowe, poniżej którego opisałem wyraźnie w jakich okolicznościach rozwijają się patologiczne zachowania - konkluzję, że w innych okolicznościach (męska rama, ponoszenie konsekwencji itp) babcia byłaby do rany przyłóż, pozostawiłem czytelnikowi :) 

Tylko jakby ignorujesz kwestie biologiczna. Choćby wychował borderline na smyczy ona wciąż będzie uśpiona borderline i kiedy trzeba to wybuchnie. Socjopatia, psychopatia, w ogóle typy emocjonalnosci ludzi lub jej brak to sprawa genetyczna a nie behawioralna. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bonhart napisał:

konkluzję, że w innych okolicznościach (męska rama, ponoszenie konsekwencji itp) babcia byłaby do rany przyłóż, pozostawiłem czytelnikowi

Nie sądzę. 

Zaburzonej osobowości nie wrzucisz w ramę.

To moja osobista konkluzja :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomekbat napisał:

Tylko jakby ignorujesz kwestie biologiczna

Tego nie zweryfikujemy na forum, moje wyjaśnienie jest prostsze i łatwe do zweryfikowania

3 minuty temu, Imbryk napisał:

Zaburzonej osobowości nie wrzucisz w ramę.

Właśnie punkty opisane w temacie mógłbym przypisać do połowy moherów, dlatego hasło "socjopatia" uważam za przesadę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia. Ale to nie ma znaczenia. Klasyfikacje są różne, a granice są bardzo zatarte. Rzadko też jest zaburzenie izolowane, najczęściej są kombinacje. 

 

Mam pewne podejrzenia, ale nie będę się nimi dzielił tutaj, ponieważ 

1. Takie diagnozy stawia specjalista w tym zakresie i robi się to na podstawie kontaktu z takim człowiekiem przy poparciu solidna wiedzą i doświadczeniem. Nigdy na podstawie anonimowego opisu z internetu. 

2. To nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Dość Ci wiedzieć że Twoja babcia jest toksyczna i bardzo trudna w kontsktach. 

 

Zamiast rozkminiać proponuję zwrócić uwagę na następujące sprawy:

1. Niezależnie od tego czy ma jakieś zaburzenia osobowości, czy po prostu ma paskudny charakter - raczej nic z tym nie zrobisz. Ludzie się nie zmieniają łatwo a na starość kostnieja jeszcze bardziej. Traktuj babcie z należytym szacunkiem, wspieraj jeśli trzeba i kochaj jeśli  to w ogóle możliwe, ale mimo że to rodizna nie zapominaj do czego jest zdolna. Ona się już nie zmieni. 

 

2. Przyzyj sie mamie i jej problemom, wzorcom zachowań. Dlaczego? Dlatego że zaburzeni rodzice często przekazują swój problem dzieciom, albo swoim zachowaniem gerenuja w nich jakiś inny. Dlatego jak pijak chleje, to nie niszczy tylko swojego zdrowia i życia, ale skazuje swoje dzieci na problemy w dorosłym życiu. 

 

Jeśli są problemy u mamy możesz się zastanowić czy da się z tym coś zrobić. 

I bardzo ważne: czy mialo/ ma to wpływ na Ciebie. 

 

A jeśli mama jest normalna osoba, bez problemów, nietoksyczna i masz pewność, że nie jest to fałszywy obraz jaki tworzysz będąc jej synem, to... 

... Pośrednio masz wskazówkę że być może babcia nie jest zaburzona, tylko zgorzkniala na starość i zrobiła się nieznośna. 

 

W ogóle bardzo warto interesować się swoimi dziadkami. Nie przegapić tego, jak się da spędzić z nimi czas, pogadać, poznać ich historie. 

Prawda jest taka, że podświadomie patrzymy na nich jako na strarych, zacofsnych, mało atrakcyjnych ludzi z którymi nie ma wspólnych tematów. Tymczasem jakby pogrzebać to nieraz się okaże że dziadek jak był w naszym wieku to był przechujem o konkretnych dokonaniach i stalowych jajch i przy jego dokonaniach nasza egzystencja i "osiągnięcia" blado wypadają. 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.