Skocz do zawartości

Żarówki i ściemniacz


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zielony w tym temacie i za bardzo nie ogarniam co i jak, dlatego liczę na pomoc któregoś majsterkowicza z forum :D 

 

Mam w pokoju żyrandol na 3 żarówki i zamontowany nowy ściemniacz z włącznikiem. Do tej pory były wstawione żarówki tradycyjne i ściemniacz działał bez zarzutów, wszystko spoko. Wypaliła się jedna i kupiłem za nią LED, wkręciłem i nawet nie wiedziałem, ale no wiadomo - świeci mocniej i ma inny kolor. Dlatego dokupiłem dwie dodatkowe, żeby wszystkie były takie same, czyli teraz jest 3x LED. Ściemniacz nie reaguje. Tzn. ściemnia o kilka %, ale gwałtownie i później jakby się blokował i nie reaguje. Jest światło jednakowe. O co może chodzić i jaka jest przyczyna?

 

Dla wyjaśnienia:

3x zwykła - ściemniacz działa bez zarzutów

2x zwykła + 1x LED - dalej wszystko gra

1x zwykła + 2x LED - jebie się

3x LED - też się jebie

 

Coś tam poczytałem na necie i być może wina jest po stronie żarówek i tego, że nie są przeznaczone do ściemniania. Ktoś tam jeszcze napisał, że być może ściemniacz nie jest przystosowany do żarówek. Sam nie wiem. Liczę na pomoc :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściemniacz to zwykły regulator fazowy i zmniejsza ci napięcie przez co żarówki słabiej świecą. Ledy działają na niższe napięcie i mają w sobie przetworniki napięcia więc jak dasz ledy które działają na niższym napięciu to po prostu dla nich i tak za dużo więc przetwornik i tak da im chyba tyle samo napięcia co potrzebują, ogólnie nie będzie to śmigać prawidłowo. Musiałbyś mieć kolejny regulator na lini gniazdo żarówka. Lub zasilić bezpośrednio mniejszym napięciem jak w przypadku halogenów i wtedy złożyć regulator. Jak la mnie to nie ma co kombinować, kup żarówki o trzech mocach i sobie dozuj światło 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Młody Samiec napisał:

W sensie 3 żarówki LED o różnych mocach, tak?

Nie!

... W sensie inny ściemniacze i inne LEDy.

 

W tym układzie jak kolega wspomniał to nie zatrybi.

Fabryczne żarówki Led mają pompki tranzystorowe do podbijania napięcia.

Półprzewodnik Led potrzebuje 2/3volty do działania.

Zatem żarówka Led składa się z układu szeregowo/równoległego.

72v *3 standardowo.

Lub 210/230÷3÷podzielić przez ilość w szeregu.

TAK czy siak każda oprawka w żarówce ma swój zasilacz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ściemniacz do zwykłych żarówek będzie typu leading edge (info poniżej, ucina początek sinusoidy).

Do LEDów lepiej działa trailing edge. Myślę że czeka cię zakup nowego ściemniacza (przyzwoity koło stówki) i LEDów przystosowanych do ściemniania.

Poniżej masz test różnych LEDowych żarówek ze ściemnianiem.

 

https://elektrykadlakazdego.pl/led-sciemnialny/

 

https://leapfroglighting.com/trailing-edge-or-leading-edge-led-dimming/

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Musisz posiadać żarówkę LED z możliwością ściemniania nad danym napięciu pracy i w sumie tyle, powinno wtedy działać nawet na tradycyjnym ściemnianiu.

 

Ja teraz bawię się w smarthome i niedługo będę instalować ściemniacz ze sterowaniem po wifi na 230V. Montuje się w wyłączniku w puszce.
 

https://shelly.cloud/wifi-smart-home-automation-shelly-dimmer/

 

 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.