Skocz do zawartości

Ciśnienie rozkurczowe.


DONPEDRO

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Każdego ranka powtarzam sobie; iż jest dobrze i będzie coraz lepiej... Ha! Od kilku tygodni, może kilkunastu to nie działa (a może działa?) i spotkała mnie, nie znana mi do tej pory przypadłość - wysokie ciśnienie! O ile z pierwszym nie jest tak źle bo "zbiłem je" w krótkim czasie ze 180 na 138 - średnio, nie paląc zupełnie - natychmiast rzuciłem, kawa tylko raz w tygodniu i w miarę dieta małosolna, słodyczy i alkoholu też prawie wcale. Spaceruje z kijami... Niestety to drugie tak jak było 98-108! tak jest. Puls w miarę dobry 75-85. Oczywiście jak typowy facet... nie byłem z tym u lekarza. Daję sobie czas do Nowego Roku.... Może samo przejdzie??Trochę się obawiam tego, że będę musiał już brać tabletki codziennie. I co gorsza odpadają narty i wycieczki wysokogórskie. Ale to nic, trzeba żyć. Będę walczył.?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompleksowe badania, Panie Kolego. I to jak najszybciej. Ja też, nie licząc nadciśnienia jestem okazem zdrowia, a przez lata nic z tym nie robiłem, bo wydawało mi się, że jestem niezniszczalny.

 

Kardiolog zleci Ci i tak szereg badań, więc im szybciej je zrobisz tym lepiej dla Ciebie. Tarczyca - TSH, FT3, FT4 i przeciwciała. Nerki i ich wydolność - mocznik i kreatynina. Do tego drożność tętnic badane ultrasonografem. Wątroba i cały panel lipidowy. To tak na początek.

 

Umów się do kardiologa prywatnie, do tych lepszych są nawet kilkumiesięczne (!) kolejki. Umów od razu wizytę z badaniem echa serca. Prawdopodobnie zleci Ci też tzw. Holtera - nosisz aparat do pomiaru ciśnienia przez dobę, a ustrojstwo automatycznie bada i rejestruje ciśnienie w trakcie dnia.

 

Osobiście, zajęło mi kilka miesięcy zanim znaleźliśmy wspólnie dobry lek, ale jak już takowy znajdziesz - szybko wrócisz do zdrowia. Lek który biorę nie jest wcale taki inwazyjny, jedna pigułka rano i mam spokój na cały dzień.

 

Możesz łudzić się, że buraki, l-arginina, głóg, ziołowe herbatki coś pomogą. Próbowałem, sumiennie, przez wiele miesięcy, z mizernym, żeby nie powiedzieć zerowym skutkiem.

Edytowane przez Spartan
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Poczytaj sobie w necie o tym jak, w jakich warunkach i jak często powinno się mierzyć ciśnienie krwi. Załóż sobie taki zeszycik (są nawet gotowe do kupienia). Notuj też tam takie zmienne  jak wysiłek fizyczny albo stres. 

 

2. Nie odkładaj wizyty u lekarza do następnego roku. 

 

- jeśli oprócz wysokich ciśnień masz jakieś objawy (bóle głowy, morczki przed oczami zawroty głowy, kolatania serca, duszności, bóle w klacie, albo gorzej tolerujesz wysiłek), albo wartości są stałe bardzo wysokie - idź natychmiast. 

 

- jeśli poza dziwnymi wynikami czujesz sie dobrze i jesteś zdrowy, na spokojnie umów się telefonicznie na wizytę, przestaw sprawę i prowadź te pomiary o których pisałem 

 

- na wizytę do lekarza weź swój ciśnieniomierz. Będziesz miał okazję sprawdzić czy Twój jest miarodajny. 

 

3. Problemu nie lekceważ i nie odkładaj. Przyczyn nadciśnienia jest wiele, a żadnego nadciśnienia nie wolno lekceważyć i zanoedbywac. 

 

4. Nie znam Twojego lekarza rodzinnego. Różni sa lekarze, niektórzy bardzo rozsądni, ale zdarzają się łajzy kompletne. 

Jeśli stwierdzi nadciśnienie tętnicze 

- nalegaj na diagnostykę w tym kierunku (np. USG brzucha, w tym nerek i tętnic nerkowych, etc.)

- jeśli trzeba będzie zacząć tabletkami, to zaznacz, że jesteś młodym gościem i masz życie seksualne które ma zostać na poziomie, więc chciałbyś uniknąć tych leków które powodują spadek potencji. Największe problemy maja młodzi faceci, którzy dostają betablokery starszego typu. Ale spokojnie--są alternatywy. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś problemy z ciśnieniem ok 150/100. Mi zioła wyregulowały w dosyć krótkim czasie (ok miesiąca) ciśnienie do wartości 130/85; 130/80. I teraz mam ciśnienie właśnie w takich granicach. Możesz szukać mieszanek, możesz spróbować kropli z ziela Jemioły, pomocne byłby także krople Nerwosol- mają korzeń kozłka i inne zioła które działają uspokajająco. Spróbuj takiej mieszanki ziół luzem : Ziele Jemioły, Kwiatostan głogu(rozszerza naczynia), owoc głogu, korzeń kozłka. Jeszcze ziele Serdecznika z tego co pamiętam działa dobrze na serce i na ciśnienie, ale gorzkie okropnie :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2019 o 20:20, Baca1980 napisał:

Wiek, wzrost , waga?. 

46/174/82. - Lekka nadwaga zrobiła się sama w ostatnich kilku miesiącach.... Osobiście to dla mnie raczej problem z tych z którymi ciężko się pogodzić. Jeszcze rok temu na jesieni niemalże wbiegłem na Babią Górę, by po tygodniu bez żadnej zadyszki wejść na Trzy Korony a jak dodam, że papierosy paliłem "od zawsze" - choć w sumie nie tak dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat @SpartanMa rację że najlepiej z tym problemem iść do kardiologa. Zresztą w "tym" wieku taką wizytę można zrobić w ramach profilaktyki. 

W dniu 18.11.2019 o 21:18, Esmeron napisał:

Największe problemy maja młodzi faceci, którzy dostają betablokery starszego typu. Ale spokojnie--są alternatywy. 

Już się raczej ich nie stosuję. W pierwszym rzucie stosuję się zazwyczaj antagonistów angiotensyny oraz blokery kanałów wapniowych. Mam podobny problem jak brat @Spartan. Dwie pigułki dziennie (w  dodatku refundowane więc kosztują grosze). I "hydraulika" działa poprawnie. I wydolność nawet wzrosła:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.