Skocz do zawartości

Pomocy! TRUDNE pytanie ?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, kochani. 

Mam rozkminę, może ktoś ma pomysł na odpowiedź, która zadowoli bardzo ciekawską 4letnią osóbkę. 

Sytuacja z dzisiaj. Oglądamy stare zdjęcia. Córka pyta gdzie było zrobione itd. Opowiadam jej co tam się działo. 

Na co ona "A ja gdzie wtedy byłam?" 

Ja"Jeszcze nie było Cię na świecie wtedy"

Mała"a czemu? Byłam wtedy w brzuszku?"

Ja" Też jeszcze nie. Bo to dawno temu było"

Mała"aha. To ja się wtedy rodziłam? "

Ja" Nie, kochanie. Wtedy to jeszcze byłaś duszą tylko, nie miałaś ciałka" (wiem, głupio to zabrzmiało, ale spanikowałam i tak palnęłam bezmyślnie) 

Mała "no ale CZYM byłam?" 

 

Matka nie umiała odpowiedzieć, więc powiedziała że się zastanowi nad tym i wymyśliła inną zabawę. 

 

Ale mam problem. Bo temat na bank wróci. Nie mam pomysłu jak jej wytłumaczyć pojęcie duszy. Albo nicości. Jak jej wyjaśnić, że wcześniej było nic i ona powstała i dopiero była "kimś" ?

Ciężkie tematy dzisiaj. Ale może ktoś pomoże ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MalVina napisał:

Mała "no ale CZYM byłam?" 

Byłaś taki małym Aniołkiem co sobie latał tu i tam i takie złe Diabły sprawiły, że teraz zamiast sobie latać to musisz się męczyć z Mamusią, zadawać jej głupie pytania i chodzić do przedszkola ;) 

Edytowane przez Ace of Spades
  • Dzięki 1
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Niepowtarzalny napisał:

Powiedz, że życie polega na dążeniu do Boga i z wiekiem będzie odkrywać kim jest? Ciężki temat ale tutaj będzie od Ciebie zależało co jej wpoisz do podświadomości.

Jakiego boga, co Ty chrzanisz? Trzeba by wymyślić jakiś inny tekst, ale ja akurat tego nie potrafię(a, co dopiero na poczekaniu...).

Dzieci zadają trudne pytania, pamiętam jak moja siostra była mała, a jest ode mnie dużo młodsza też się pytała tak że się potrafiłem zawiesić bardzo często:(

Pozdro

Edytowane przez Bohun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Niepowtarzalny napisał:

Powiedz, że życie polega na dążeniu do Boga i z wiekiem będzie odkrywać kim jest? Ciężki temat ale tutaj będzie od Ciebie zależało co jej wpoisz do podświadomości.

A nie lepiej zamiast religijnych frazesów wprowadzić dziecko w świat biologii ? :) Nawet jeśli Malvina będzie chciała wychowywać córkę w zamiłowaniu do religii, nadal to jest tylko dziecko które nie będzie rozumiało o czym mama mówi. Nie kuma jeszcze skąd się wzięła, ale ma oddawać hołty niewidzialnej sile z góry?

Edytowane przez tomekbat
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ace of Spades napisał:

Byłaś taki małym Aniołkiem co sobie latał tu i tam i takie złe Diabły sprawiły, że teraz zamiast sobie latać to musisz się męczyć z Mamusią, zadawać jej głupie pytania i chodzić do przedszkola ;) 

Można walnąć jeszcze bardziej skomplikowany i wychowawczy tekst:

Byłaś taki małym Aniołkiem co sobie latał tu i tam ale, że byłaś niegrzeczna i nie słuchałaś Archanioła to teraz zamiast sobie latać to musisz się męczyć z Mamusią, zadawać jej głupie pytania i chodzić do przedszkola, teraz już wiesz dlaczego trzeba być grzecznym ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojej 4-latce mówię, że jak jej nie było to była w kosmosie. Przy czym tak mówiliśmy też z mężem zanim zaszłam w ciążę; "kiedy ta (imię) zejdzie z tego kosmosu", więc u nas to ogólnie przyjęte hasło. Oczywiście córa dorobiła sobie historię o tym, że przyleciała rakietą... ;) Ciąg dalszy, czyli ciążę i sposób przyjścia na świat zna. 

Młodsza póki co takich pytań nie zadaje ;) 

A ja sama się zastanawiam, czy w tym kosmosie czeka na mnie jeszcze jedno, czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MalVina napisał:

a" Nie, kochanie. Wtedy to jeszcze byłaś duszą tylko, nie miałaś ciałka" (wiem, głupio to zabrzmiało, ale spanikowałam i tak palnęłam bezmyślnie) 

Mała "no ale CZYM byłam?"

Ale mam problem. Bo temat na bank wróci. Nie mam pomysłu jak jej wytłumaczyć pojęcie duszy. Albo nicości. Jak jej wyjaśnić, że wcześniej było nic i ona powstała i dopiero była "kimś"

 

Widać jesteś osobą religijną. Powiedz że zeszła do ciebie od Boga.

Że nadał jej formę, ciało i dziś już jesteście razem.

49 minut temu, Ace of Spades napisał:

Byłaś taki małym Aniołkiem

Też niezłe.

Edytowane przez Dakota
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, catwoman napisał:

Ja swojej 4-latce mówię, że jak jej nie było to była w kosmosie.

;DDDDDDDDDDD w kosmosie po Orbicie to będą w przyszłości krążyć jej chłopcy, trzeba córeczkę od wczesnej młodości szkolić na Księżniczkę  ;)  

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozpatrzyć sprawę tylko z biologicznego punktu widzenia, to polecam usiąść razem z dzieckiem i obejrzeć starą już bajkę "Było sobie życie". Jeden z odcinków jest o rozmnażaniu.

 

48 minut temu, Rnext napisał:

"mamo, jak to jest umrzeć, bo ja już nie pamiętam".

Czytając książkę "Wędrówka dusz" - o reinkarnacji, trafiłem tam na teorię, która mówi że dziecko w pierwszych latach życia może pamiętać poprzednie wcielenia a nawet chwile śmierci w nich. Jeśli tak jest to uważam, że taki tekst mógł paść z ust małego dziecka.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odpowiedział : Bóg dał kawałek siebie w takiej niewidzialnej formie, która nazywamy duszą, umieścił ją w brzuchu mamy gdzie złączyła się z owocem miłości mamy i taty i tak się pojawiłaś na świecie córeczko.

Proste jak pierwiastek 3 stopnia z 125 ?

Edytowane przez Gorączka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gorączka napisał:

która nazywamy duszą, umieścił ją w brzuchu mamy

W świętym sromie? Jesteś babą? Spadaj z tą samiczą propagandą, WON!

 

Umieścił w tacie i mamie - po połowie i to cholernie równej, córeczko.

Edytowane przez Exar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.