Skocz do zawartości

Wspaniałe przemówienie Konfederacji - Proszę to obejrzeć.


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

On 11/22/2019 at 1:02 PM, tomekbat said:

Gdzie ty tam masz ideologie komunizmu, lol. Nieźle Wam ten Korwin mózgi wyprał. Wszystko co nie jest patologią anarchokapitalizmu to dla Was "komunizm". W Szwecji to chyba byście płakali każdego dnia, że w takim "komunistycznym" kraju żyjecie. 

No zajebiście. Polecam ci tą wypowiedź dr-a Mentzena i skonfrontowanie tego z rzeczywistością.
 

Quote

Szwedzi po trzech dekadach budowania socjalistycznego państwa dobrobytu zdali sobie sprawę, że konieczna jest korekta obranego kursu. Nie było oczywiście mowy o zmianie modelu, ale można go było dostosować do rzeczywistości. A rzeczywistość była taka, że najbogatsi Szwedzi mogli z łatwością ominąć podatek od spadków na poziomie 70%, a przedsiębiorstwa mogły inwestować w krajach gdzie CIT jest znacznie niższy niż oferowane firmom w Szwecji 60%.

Pragmatyzm wygrał z ideologią i Szwecja zaczęła obniżać podatki dla bogatych i dla przedsiębiorstw. Przeciętni Szwedzi musieli oczywiście dalej płacić nieprzyzwoicie wysokie podatki, ktoś musiał przecież utrzymać rozrośnięte państwo opiekuńcze. Było to z punktu widzenia rządu rozsądne, milioner lub spółka może łatwo zmienić swoją rezydencję podatkową, zwyczajni Szwedzi nie mieli takiej możliwości.

Po wielu cięciach podatkowych Szwecja ma obecnie system podatkowy przyjaźniejszy dla bogatych niż większość rozwiniętych państw i jeden z najbardziej degresywnych na świecie. Ponieważ Szwecja kojarzy się wszystkim z wysokimi podatkami progresywnymi, przechodzę szybko do uzasadnienia tego zaskakującego stwierdzenia.

Pensja brutto w Szwecji obłożona jest po stronie pracodawcy 31% podatkiem. Po stronie pracownika jest to również około 31%. W rezultacie ktoś zarabiający niecałą średnią krajową otrzymuje zaledwie 56% pieniędzy wydawanych przez pracodawcę. Od zarobków na poziomie mniej więcej średniej krajowej wpada się już w podatek od wysokich zarobków wynoszący kolejne 20%. Najwyższy próg podatkowy zaczyna się już w okolicach 1,5 średniej krajowej, kiedy dochodzi podatek od bardzo wysokich zarobków w postaci kolejnych 5%, co daje razem 56% PIT. Sprawia to, że wraz ze wzrostem dochodów, wynagrodzenie netto zmierza nieuchronnie do jednej trzeciej kosztu ponoszonego przez pracodawcę!

Podkreślić trzeba, że system w którym w najwyższy prób podatkowy wpada się już przy 1,5 średniego wynagrodzenia nie jest progresywny, jest bardzo płaski, zwłaszcza, że PIT podnosi się tam tylko z 51 do 56%. Największy skok jest przecież już przy przekroczeniu średniego wynagrodzenia. Dla porównania najwyższy próg w USA zaczyna się dopiero od 8,5 krotności średniego wynagrodzenia.

W Szwecji jest też wysoki VAT - 25%, którego udział w wydatkach jest wyższy dla przeciętnych Szwedów niż dla najbogatszych.

Wiemy już, że pracownicy płacą olbrzymie, w miarę liniowe podatki. A co z przedsiębiorstwami lub osobami majętnymi? CIT w Szwecji to zaledwie 22%. Niewiele więcej niż w Polsce i znacznie mniej niż chociażby w USA (35-38%). Podatek od dywidend wynosi w Szwecji 30% (w USA 28%). Podatek od spadków i podatek od majątku zostały już całkowicie zniesione. Podatek od nieruchomości wynosi 1% wartości nieruchomości, ale jest ograniczony tak, że przyjmuje maksymalną wartość dla nieruchomości o wartości 350 000 zł. Szwecja ma też korzystne regulacje dotyczące podatku u źródła, sprawiające, że jest to dobre miejsce do zakładania spółek holdingowych.

W rezultacie majętni Szwedzi płacą znacznie niższe podatki niż ci przeciętni. Sprzyja to koncentracji kapitału i uniemożliwia powstawanie nowych fortun. Nie da się akumulować kapitału od zera przy tak wysokim opodatkowaniu pracy. W konsekwencji system ten odbiera motywację do ciężkiej pracy i próby zbudowania własnej fortuny.

System skandynawski sprowadza się więc do bezlitosnego łupienia pracowników i utrzymywania konkurencyjnych podatków dla najbogatszych. Próba wprowadzenia go w Polsce oznaczałaby konieczność podwyższenia podatków dla wszystkich Polaków, przy czym najwięcej straciłaby polska klasa średnia. Warto też zauważyć, że na szczęście porzucony pomysł podatku jednolitego (40% PIT dla klasy średniej) w połączeniu z CIT na poziomie 15 i 19% był pomyślany bardzo podobnie do systemu szwedzkiego.

Historia Szwecji pozwala wyciągnąć nam kilka ważnych lekcji. Po pierwsze dobrobyt bierze się z dziesiątek lat ciężkiej pracy i oszczędności. Po drugie nie da się skutecznie wprowadzić wysokiego CITu i PITu dla najbogatszych. Globalizacja uruchomiła konkurencję pomiędzy państwami i firmy oraz milionerzy sami wybierają miejsce gdzie będą płacić podatki. Nawet zaślepiona ideologicznie Szwecja to dostrzegła. Po trzecie państwo opiekuńcze z konieczności musi opierać się na opodatkowaniu konsumpcji i pracy najemnej. Jego ciężar ponoszą więc przeciętni mieszkańcy, tracący nadzieję na poprawę swojego losu.

Wzorujmy się więc na Szwecji, ale tej sprzed 100 lat. Z wydatkami publicznymi na poziomie 6% PKB, z wolnym rynkiem i dzikim kapitalizmem prowadzącym do powstawania wielkich, prywatnych i innowacyjnych przedsiębiorstw oraz rozpoznawanych na całym świecie marek. Jest to jedyna sprawdzona i skuteczna droga do dobrobytu. Najwyższy czas żeby i Polska zaczęła iść tą drogą.

 
Tu inny wpis:
Quote

Na poniższym wykresie znajduje się relacja szwedzkiego PKB per capita do średniego poziomu PKB na świecie. Wykres pięknie pokazuje trwający 100 lat marsz Szwedów ku bogactwu. To było 100 lat wypełnione ciężką pracą, oszczędzaniem i kreatywnością. Niestety Szwedzi postanowili spocząć na laurach i w latach sześćdziesiątych zaczęli budowę państwa opiekuńczego, efekty widać na wykresie.

Wysokie podatki i zasiłki, wysoki udział wydatków publicznych w PKB sprawiły, że Szwecja przestała się tak imponująco rozwijać. Jeżeli weźmiemy średni wzrost gospodarczy wszystkich państw za ostatnie 10 lat, to Szwecja będzie dopiero na 140 miejscu. Dlaczego do tego doszło?

Bardzo wysokie podatki sprawiły, że akumulacja kapitału i bogacenie się stało się niezwykle trudne. Duże przedsiębiorstwa zyskały niemal gwarancję, że nie wyrośnie in nowy konkurent. Dość powiedzieć, że w 2000 roku spośród 50 największych szwedzkich przedsiębiorstw zaledwie jedno powstało po 1970 roku. Żadna ze 100 zatrudniających najwięcej pracowników firm nie powstała po 1970 roku. Wszystkie szwedzkie znane firmy, takie jak Volvo, Saab, Electrolux, IKEA, Skanska czy Ericsson powstały do połowy XX wieku.

Sięgający 70% podatek od spadków sprawił, że klasa średnia miała olbrzymie trudności z przekazaniem swojego majątku kolejnym pokoleniom. Bogaci Szwedzi omijali te regulacje, dzięki przepisywaniu majątku na prywatne fundacje lub emigrację. Zrobił tak między innymi założyciel IKEI Ingvar Kamprad w 1976 roku wyemigrował do Szwajcarii. IKEA zaś należy do zarejestrowanej w Holandii fundacji.

Bogaci Szwedzi pozostali bogaci, a ci przeciętni nie mogli się ze swojej przeciętności wyrwać. Ten brak zagrożenia dla najbogatszych sprawił, że w Szwecji jest w przeliczeniu na liczbę mieszkańców więcej dolarowych miliarderów niż w USA! Amerykański sen, droga od pucybuta do milionera była w Szwecji już niemożliwa.

Nawet tak powszechnie chwalona szwedzka służba zdrowia utraciła dystans do reszty państw. Pomiędzy 1960 a 2015 rokiem Szwecja pod względem wskaźnika oczekiwanej długości życia spadła z 3 na 12 miejsce na świecie. Jest to oczywiście i tak bardzo dobry wynik, ale pokazuje on, że liberalna i kapitalistyczna Szwecja radziła sobie ze zdrowiem nawet lepiej.

Otwarta na imigrację Szwecja wypracowała też bardzo nieskuteczny model asymilacji przybyszów. W krajach anglosaskich poziom bezrobocia wśród imigrantów jest na takim samym poziomie jak pozostałej ludności. W Szwecji jest on znacznie wyższy, zarówno dla imigrantów o niskich kwalifikacjach jak i tych z wyższym wykształceniem. Okazuje się, że imigranci którzy muszą zarobić na swoje utrzymanie asymilują się znacznie lepiej niż ci o których troszczy się państwo.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Szwecja wpadła w recesję i oczywiste stało się, że konieczne są jakieś zmiany. Doprowadziły one do powstania jednego z najbardziej degresywnych systemów podatkowych na świecie. Opiszę go jutro, kończąc w ten sposób cykl tekstów o Szwecji.

 

 

Edytowane przez Strusprawa1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami Korwin pieprzy jak potrzaskany, wolałbym żeby zamknął jadaczkę, tym bardziej, ze w swojej partii ma wspaniałych mówców, jak Winnicki, Berkowicz, Braun, Bosak.

 

Z drugiej strony co z tego, ze mówi prawdę, skoro jest niewygodna, lepiej żeby nie mówił pewnych rzeczy, tym bardziej , ze taki przekaz nie trafia do przeciętnego Janusza Grażyny. np. to, ze za Hitlera podatki są 2,5 raza niższe niż teraz, co z tego, że jest to prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ciekawa wypowiedź dr Sławomira Mentzena o "Nowym wale". Ciąg dalszy niszczenia klasy średniej. Zostaną tylko biedni i korporacje.

 

Polityk Konfederacji: Na "Polskim Ładzie" skorzystają biedni i milionerzy

PiS zachował się nieudolnie, zrobił obniżkę podatków dla naprawdę wielu ludzi, która została społecznie odebrana jako podwyżka podatków prawie dla wszystkich - przekonywał Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji i partii KORWiN

Publikacja: 15.09.2021 11:00

 

Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji

Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji

Mentzen był pytany o to kto zyska, a kto straci na reformach podatkowych zaproponowanych w nowym programie gospodarczym PiS-u "Polskim Ładzie".

- Najbardziej poszkodowaną grupą w tym programie będzie klasa średnia: specjaliści, mali przedsiębiorcy, eksperci. Skorzystają osoby najmniej zarabiające, choć niewiele. Co najciekawsze zyskają też osoby najlepiej zarabiające, mam na myśli milionerów. Cała reforma jest obliczona by dofinansować emerytów, ponieważ to emeryci stanowią największą bazę PiS-u - zauważył ekonomista.

https://www.rp.pl/polityka/art18920741-polityk-konfederacji-na-polskim-ladzie-skorzystaja-biedni-i-milionerzy

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.