Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Już cię lubię.

Myślę, że powinnaś poszukac w historycznych danych słowa Lilavati.

To o zagadkach matematycznych

W/w proste jest do rozwiązania praktycznie ale trzeba mieć wagę (eee - i cegłę, i dłuto i młotek).

Wtedy to zadanie na 20 sekund.

(Rozwiązania tu nie podam, mogę podesłać na PW).

 

Gdy przejdziesz Lilavati - zajmij się poniższą zagadką:

 

Dziadek i babka mają razem 140 lat.

Dziadek ma dwa razy tyle ile babka miała wtedy kiedy dziadek miał tyle co babka teraz.

No to ile które ma?

 

Chłopakom z którymi pracowałem zajęło to z godzinę ale to byli goście z górnej półki, tam gdzie jest luźno.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, JoeBlue napisał:

Dziadek i babka mają razem 140 lat.

Dziadek ma dwa razy tyle ile babka miała wtedy kiedy dziadek miał tyle co babka teraz.

No to ile które ma?

Chyba się poddaję. Może łatwiej by było, żeby były warianty odpowiedzi typu a, b, c, d. To wtedy jakoś tak wzrokowo, by było coś łatwiej przypasować :wacko:.

Edytowane przez ewelina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ewelina napisał:
52 minuty temu, JoeBlue napisał:

Dziadek i babka mają razem 140 lat.

Dziadek ma dwa razy tyle ile babka miała wtedy kiedy dziadek miał tyle co babka teraz.

No to ile które ma?

Chyba się poddaję. Może łatwiej by było, żeby były warianty odpowiedzi typu a, b, c, d. To wtedy jakoś tak wzrokowo, by było coś łatwiej przypasować :wacko:.

To zadanie brzmi tak samo jak:

Dziadek i babka mają razem 140 lat.

Dziadek ma dwa razy tyle ile babka.

No to ile które ma?

Wychodzi że jakoś koło 47,(6) lat ma babka, a 92,(3) dziadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja polecę teraz z grubej rury, nomen omen.

Ile wynosi objętość części wspólnej 3 wzajemnie prostopadłych rur o promieniu r, których osie obrotu przecinają się w jednym punkcie?

Generalnie można przyjąć, że tymi osiami obrotu są osie trójwymiarowego układu współrzędnych ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, ewelina said:

Chyba się poddaję. Może łatwiej by było, żeby były warianty odpowiedzi typu a, b, c, d. To wtedy jakoś tak wzrokowo, by było coś łatwiej przypasować :wacko:.

@ewelina w takim razie mam dla Ciebie:

 

Jeśli wybierzesz odpowiedź do tego pytania losowo, jaka będzie szansa, że będzie ona poprawna?

 

a) 25%

b) 50%

c) 60%

d) 25%

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Ancalagon said:

To ja polecę teraz z grubej rury, nomen omen.

Ile wynosi objętość części wspólnej 3 wzajemnie prostopadłych rur o promieniu r, których osie obrotu przecinają się w jednym punkcie?

Generalnie można przyjąć, że tymi osiami obrotu są osie trójwymiarowego układu współrzędnych ;)

4/3*pi*r^3

 

mniej więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kapitan Horyzont napisał:
15 minut temu, armin napisał:

To zadanie brzmi tak samo jak:

Nie.

Racja, to się zrehabilituję za błąd.

edit:[

Wyliczenie wyjściowe to:

d=2[b−(d−b)]

b+d=140

], gdzie b = babka, d = dziadek

Babcia 60, dziadek 80

Edytowane przez armin
  • Zdziwiony 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ewelina Dzięki, mam szczerą nadzieję, że nie robicie leków na receptę. ?

Wypada najzwyczajniej powtórzyć sobie trochę matmę ćwiczebnie z dziećmi, bo trzeba powiedzieć szczerze - to jest problem z gatunku dość banalnych.

 

BTW to żartobliwe zadanie jest bardzo stare. Słyszałem je jeszcze od rodziców, z roczników powojennych, wiec nihil novi sub sole.

 

@JoeBlue Miałem ~7 lat, gdy obcowałem z Lilavati pierwszy raz. To było trochę jak czytanie księgi tajemnej i "Twojego weekendu" w jednym. :D Będę musiał odnaleźć w zbiorach i pokazać dzieciom. Dzięki za przypomnienie!

 

Edytowane przez Exar
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.