Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, ewelina napisał:

@Krugerrand Wow! Z tym Twoim równaniem to rzeczywiście wydaje się proste. Ale ja bym raczej, tak ad hoc takiego równania nie ułożyła ;). Chociaż przypomina mi się, że kiedyś na matmie takie rzeczy były.

Równanie jest ok, ale można to sobie ułożyć prościej. Skoro kij jest droższy o 1, to odejmujemy 1 od 1.10 i zostaje 0.10. Teraz ceny stają się równe, czyli dzielimy na 2. Stąd piłka 0.05, a kij o 1 więcej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 23:36, misUszatek napisał:

4/3*pi*r^3

W dniu 24.11.2019 o 06:42, Bohun napisał:

IMHO To będzie dokładnie tyle

Nope :P

 

Byłby to poprawny wynik dla bryły będącej zbiorem punktów spełniających nierówność:

x² + y² + z² r²

 

W moim zadaniu chodzi o bryłę będącej zbiorem punktów spełniających układ nierówności:

x² + y² r²

x² + z² r²

y² + z² r²

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ancalagon napisał:

Nope :P

 

Byłby to poprawny wynik dla bryły będącej zbiorem punktów spełniających nierówność:

x² + y² + z² r²

 

W moim zadaniu chodzi o bryłę będącej zbiorem punktów spełniających układ nierówności:

x² + y² r²

x² + z² r²

y² + z² r²

Nie chcę się  sprzeczać ale w kartezjańskim układzie współrzędnych trzy ruły pod kątem prostym do siebie jak opisane było w zagadce będą ograniczać przestrzeń do idealnej kuli.

Zauważ że w Twoich nierównościach jest znak "mniejsze bądź równe"(a więc te równe punkty też będą zawarte[te na brzegu kuli]), jak byś użył znaku "mniejszości" to wtedy można by powiedzieć że ten obszar dąży asymptotycznie do objętości idealnej kuli.

Może i się mylę, w matematyce nigdy nic nie wiadomo jeśli chodzi o szczegóły ;)

Alfonsem i omegą to ja nie jestem, zwykle wystarczy mi dostatecznie dobre przybliżenie,a nie co się stanie w nieskończoności.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bohun

Gdybyś zrozumiał układ nierówności wiedziałbyś, że się mylisz ;)

Weźmy punkty A = (0.7r, 0.7r, 0.7r) i B = (0.6r, 0.6r, 0.6r).

Należą one do bryły opisanej w zadaniu, a nijak nie zmieścisz ich w kuli o promieniu r i środku w punkcie S(0, 0, 0).

 

Nie ma lekko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tornado napisał:

Dwóch  ojców i dwóch synów poszło na POLOWANIE.

Każdy z nich upolował jednego zwierza.

Kiedy wrócili do swych domów w sumie było 3 sztuki zwierza do garnka.

Jak to możliwe? 

Był to dziadek,ojciec i syn ;)

Pozdro

14 minut temu, Ancalagon napisał:

@Bohun

Gdybyś zrozumiał układ nierówności wiedziałbyś, że się mylisz ;)

Weźmy punkty A = (0.7r, 0.7r, 0.7r) i B = (0.6r, 0.6r, 0.6r).

Należą one do bryły opisanej w zadaniu, a nijak nie zmieścisz ich w kuli o promieniu r i środku w punkcie S(0, 0, 0).

 

Nie ma lekko :)

Może chodzi Ci że pomyliłem sferę z kulą, jeśli tak to objętość wynosi 0.

Edit:

Masz rację nie będzie to kula, pyebało mi się całkowicie - to będzie taki sześcian z zaokrąglonymi ścianami, poleciałem na łatwiznę ?

Pozdro

Edytowane przez Bohun
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bohun

Gdyby gdziekolwiek była mowa o sferach, nie stosowałbym nierówności, lecz równania :)

 

A chodzi mi o to, że układ nierówności opisujący moje zadanie nie jest tożsamy z nierównością opisującą kulę.

Wniosek taki, że 4/3*πr³ jest błędnym wynikiem, a rozumowanie prowadzące do jego uzyskania jest niewłaściwe.

 

@Tornado

Ty byś spróbował zadanie roztrzaskać, forum na Ciebie liczy :D

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert i Bernard zaprzyjaźnili się z Cheryl i chcą wiedzieć kiedy są jej urodziny. Cheryl przedstawiła im 10 możliwych dat, z których tylko jedna jest prawdziwa.

15 maja 16 maja 19 maja
17 czerwca 18 czerwca
14 lipca 16 lipca
14 sierpnia 15 sierpnia 17 sierpnia

Każdemu z przyjaciół osobno - Albertowi i Bernardowi - Cheryl podała jedynie część informacji. Pierwszemu miesiąc, a drugiemu dzień urodzin.

Albert: Nie wiem, kiedy są urodziny Cheryl, ale wiem, że Bernard także nie wie.
Bernard: Na początku nie wiedziałem, kiedy są urodziny Cheryl, ale teraz wiem.
Albert: Zatem teraz ja też wiem, kiedy są urodziny Cheryl

W takim razie kiedy są urodziny Cheryl?

 

@ewelina, podejmujesz wyzwanie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 lipca.

Rozwinę nieco temat. Albert dostał info o miesiącu, co nic mu nie mówi, bo w każdym miesiącu są co najmniej 2 daty. Żeby Albert wiedział, że Bernard nie wie od razu, należy odrzucić maj i czerwiec, bo tam występują pojedynczo 18-ty i 19-ty. Czyli Albert dostał info, że to jest lipiec lub sierpień. Bernard mając do wyboru lipiec i sierpień zna już dokładną datę, ponieważ miał podany dzień. Gdyby to był 14-ty, to by nie wiedział, bo ten dzień występuje w zarówno w lipcu jak i w sierpniu. Czyli Albert już wie, że Bernard dostał numer 15, 16 lub 17. A że Albert zna miesiąc, bez trudu wskazuje 16.

Edytowane przez Adams
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.