Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Chciałbym podzielić się ciekawym, w mojej opinii, porównaniem, zasłyszanym w pewnej debacie w pewnym radiu (o czym z resztą Marek także poniekąd wielokrotnie wspominał w swoich audycjach) - mianowicie chodzi mi o olbrzymią przestrzeń w historii, ogrom czasu, o którym praktycznie nic lub niewiele wiemy.

 

Generalnie my, jako ludzie, mamy problem z prawidłowym "wyobrażeniem" sobie czasu. Kiedy mówimy np. tysiąc lat, milion lat, sto milionów lat itd. to wiemy, że jest to ocean czasu, jednak zatracają się nam proporcje na jak olbrzymią przepaść czasu spoglądamy.

 

Proponuję taką wizualizację: uczyńmy czas nieco bardziej fizycznym i umieśćmy go na osi czasu, przyjmując, że 1 rok = 1mm. Zatem 100 lat = 10 cm. Konsekwentnie podążając tą skalą, tysiąc lat to jeden metr.

 

Czyli w tym momencie można przyjąć, iż np. dzieje państwa polskiego to jeden metr.

 

Milion lat to jest tysiąc tysięcy, a zatem mamy tysiąc metrów, czyli jeden kilometr.

 

No to ile to jest miliard lat ? Miliard to jest tysiąc milionów, zatem wg naszej skali, gdzie 1 rok = 1mm, 1 mld lat jest to 1 tys. kilometrów.

 

Jeżeli uświadomimy sobie, że Ziemia istnieje 4,5 mld lat, to mamy 4,5 tys. km na naszej osi.

A jeśli naukowcy mówią, że życie istnieje, tutaj mówią różnie, 3,7 mld lat - 4 mld lat - przyjmijmy te 4 - jest to 4 tys. km.

Pomijając jakieś tam życie jednokomórkowe skupmy się na tzw. eksplozji kambryjskiej, kiedy to ponoć najwięcej gatunków powstało na naszej Ziemi. Miało to być 540 milionów lat temu, czyli na naszej osi 540 kilometrów.

 

A teraz sprawdźmy ile wynosi okres trwania cywilizacji, którą "ogarniamy" naszymi podręcznikami historii. Zależnie od podręcznika będzie to ok. 8 tys. lat do 10 tys. lat. Czyli na naszej osi 8 - 10 metrów. Dziesięć metrów.

A wszystko co jest dalej, w głębi czasu, jest dla nas niemalże nieznane. A przypominam, że od eksplozji kambryjskiej dzieli nas 540 kilometrów.

 

I tutaj znowu możemy sobie wyobrazić - gdybyśmy podróżowali samochodem to w jakim czasie pokonalibyśmy odległość 10 metrów ? Raczej szybko. A jak długo zajęłoby nam pokonanie 540 km ? I ile razy w tych 540 km mieści się 10 m :) ?

Pozdrawiam i miłego dnia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie wiem stary, nigdy się w to nie zagłębiałem. Ale w obecnych czasach jak na dłoni widać, że jesteśmy oszukiwani co do naszej, własnej historii. Dziś czyni się z Ukraińców przyjaciół, a trzeba pamiętać iż Wołyń to aż 10x Katyń. Albo polskie obozy, nie niemieckie. Masz może jakieś konkrety?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.