Skocz do zawartości

Temat pracy licencjackiej


Strusprawa1

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku akademickim piszę pracę licencjacką i chciałbym was spytać o wasze propozycję. Do poniedziałku muszę ostatecznie zdecydować co piszę, na jaki temat i z czego biorę źródła. Jestem na kierunku Geoinformatyka. Studia te polegają na nauce o GIS-ie (Geographical Information System), czyli analizy przestrzenne, działanie na danych przestrzennych i na wszystkim co z tym związane. Można rzec wręcz "data scientist" (mieliśmy statystykę, prawdopodobieństwo, wizualizacje, teledetekcję, języki programowania - Python, Java, JS itd.). 
Miałem na początku pomysł, aby zrobić wizualizację 3D dawnej wioski Gotów w pewnej wsi, w której kiedyś mieszkałem -  niestety wymagałoby to wysłanie ortofotomapy do archeologa, aby przerysował dokładne położenia danych domów (ma mieć to charakter naukowy, a więc ma mieć to wierne odwzorowanie). Stwierdziłem - nie, nie tym razem - szanse uzyskania dokładnych danych raczej granicą z cudem, bo śladów poza kurhanami nie uchowało się za wiele.
Miałem 2 inne pomysły: wizualizacja w czasie rzeczywistym ruchów wojsk w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim w 1939 roku lub wizualizację 3D ataku na Hrubieszów w 1946 roku. Na pierwszy temat jest dużo danych, na drugi już nie tak. 
Generalnie wizualizacje bitew, najlepiej najmniej znanych, zawsze na propsie. Też mój promotor zajmował się pracami związanymi ze zmianą położenia wojsk  rozmieszczeniem różnych rzeczy na danej mapie (np. miasta), wizualizacji 2D rozbudowy miasta lub też własnie wizualizację 3D wyglądu dawnego miasta. 

Jakie macie pomysły - takie, które przyszły wam spontanicznie czytając tego posta? Nie chcę komukolwiek zaprzątać tym nadto głowy. Zwyczajnie szukam jak najwięcej koncepcji i pomysłów. 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście chętnie zobaczyłbym taką 3D wizualizację z jednego z zamków z tzw Szlaku Orlich Gniazd.

 

Natomiast jeśli ma to być jakaś bitwa to proponuję jedną z bardziej tajemniczych bitew starożytności, bitwę nad Dołężą lub Tolężą (Tollense). Bitwa odbyła się ponad 3tyś. lat temu, jest mnóstwo materiałów dowodowych na jej temat ale ciągle pozostaje owiana tajemnicą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Strusprawa1 napisał:

Można rzec wręcz "data scientist"

Tak z ciekawości, mieliście coś o Big Data?

 

@Cortazar

Z Tollense trochę przesadziłeś, tam nawet nie wiadomo kto z kim się o co bił, musiałby puścić wodze fantazji, a i krajobraz się nieco różnił od obecnego ;)

 

Ja proponowałbym bitwy z XVI wieku, całkiem nieźle opisane i z regularnymi formacjami na polu walki, jak bitwa pod Orszą czy bitwa pod Obertynem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Ancalagon said:

Tak z ciekawości, mieliście coś o Big Data?

Praktycznie temat się przewija, ale nie mówi się o tym wprost. Mówi się natomiast o temacie WEB-GIS'owym i rzeczach około tego związanych. Big data przestrzenne - mapy w czasie rzeczywistym, usprawniające działanie firm itd. Więcej możesz poczytać na tej stronie. Oczywiście także mieliśmy działania na danych w Pythonie (wielu danych). Machine Learningu nie było jak na razie. 
https://www.arcanagis.pl/prosto-o-web-gis/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.