Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
Piter_1982

Kupno domu

Recommended Posts

No więc co warto, a co trzeba sprawdzić. Szykuję się do zakupu domu.

 

I teraz pytanie, to że w księdze wieczystej mogę sprawdzić kto jest właścicielem i czy nie ma hipoteki wiem. Drugie co przychodzi mi do głowy to plan zagospodarowania przestrzennego, ale sa jeszcze jakieś inne rzeczy?

 

ps. z góry dziękuję wszystkim za porady ekonomiczne, decyzja jest przemyślana i policzona, dodatkowo podyktowana osobistymi planami z których nie chcę się tłumaczyć na forum.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najprościej byłoby, jakbyś się rozejrzał za profesjonalistami, którzy sporządzają audyty nieruchomości - będziesz miał wtedy wszystko na tacy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Piter_1982 Jak poczekasz jeszcze chwilę, to mogę być twoim agentem nieruchomości i ogarnę ci to wszystko. Jutro zaczynam szkolenia i wykłady :D. Mógłbyś być moim pierwszym klientem ;)

Edited by Tomko
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Piter_1982 2tyg. szkoleń wstępnych. Egzamin ze sprzedaży jest dopiero za 3 miesiące, ale pracować pewnie już zacznę po tych 2 tygodniach z pomocą agentów i mentorów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Młody Samiec Głównym powodem jest wręcz brutalny gwałt na mojej strefie komfortu, którego potrzebuję bo utkwiłem w niej od jakiegoś czasu. Praca z ludźmi, negocjacje, samodyscyplina, planowanie, dużo rozmów telefonicznych... To dla mnie głęboka woda i duży krok w samorozwój 😏. Znajomy sobie bardzo chwali pracę. Dodatkowo pieniądze, prestiż i garnitury 😁

Edited by Tomko
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 minut temu, Tomko napisał:

Dodatkowo pieniądze, prestiż i garnitury 😁

Normalnie życie na gorąco :D.

 

#top

Przede wszystkim dokładnie sprawdź wszystkie kąty - szczególnie sufity. Jeśli jest balkon/y to dokładnie sprawdź, czy nie ciekną, bo to spore koszty (szczególnie, jeśli są nad dobudówką to sprawdź dwa razy). Szukaj grzybów i pleśni także w mniej dostępnych kątach. Jeśli CO to koniecznie sprawdź stan pieca i komina. Idealnie byłoby. gdybyś wiedział jakie są rury CO (materiał, średnica) i kiedy były wymieniane - kosztowny remont i sporo kucia, w cholerę syfu. 

Sprawdź dokładnie sam dach - remont dachu to także spory wydatek. Jeśli ktoś odwalił fuszerkę, to może Ci to naprawdę zatruć dupę. 

Odpuściłbym sobie domy ocieplone styropianem - rozwija się tam pleśń.

Warto dowiedzieć się, czy nikt nic nie namieszał w papierach. Ja np. mam dokładnie taki sam nr domu jak sąsiedzi (jakby tego było mało, to po numerze mamy literę i także taką samą) - problem praktycznie przy każdym kurierze, zamówieniu pizzy, listonoszu i tak dalej, i tak dalej ...

Jeśli np. na działce stoją słupy energetyczne, to warto sprawdzić w księdze wieczystej, czy zostało przyznane odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Czy w ogóle ktoś składał wniosek - sporo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, a zawsze jakiś hajsik wpada. Teraz mogę strzelić głupotę, ale z tego co pamiętam to chyba nawet coś ok. 100 pln miesięcznie za jeden słup (pewnie różnie to jest ale tak czy siak warto się zainteresować tematem jeśli takowy słup by na działce występował).

Warto kupić dom z chociaż małym ogródkiem - można sobie zrobić coś takiego jak food forest. Czyli na wzór lasu sadzisz trzy warstwy: drzewa (możesz kupić wyrośnięte); krzewy i na dole warzywka. Z naprawdę niewielkiej powierzchni da się wyciągnąć jedzenie na 8+ miesięcy prosto z krzaczka (a możesz przetworzyć i mieć praktycznie na cały rok).

Powodzenia w szukaniu swojego gniazdka :).

Edited by Xin
  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Xin napisał:

to warto sprawdzić w księdze wieczystej, czy zostało przyznane odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Nie do końca jest tak. W dziale III księgi wieczystej mogą być ujawnione ograniczone prawa rzeczowe, czyli służebnośc przesyłu (może być odpłatna: okresowo lub jednorazowo, ale może być i niedopłatna). Czy zostało zasądzone/zapłacone odszkodowanie na bezumowne korzystanie jest inną kwestią i nie jest to ujawniane w księdze wieczystej. Oczywiście, można ując to i tak: jeżeli, jak to się ostatnio przyjmue, w ramach ustalenia wynagrodzenia za ustanowienie służebności powinno się uwzględniać spadek wartości nieruchomości, to pośrednio, z faktu ustanowienia służebności, możesz się dowiedzieć, czy coś zostało zapłacone. A mogło być zapłacone jednorazowo Twojemu poprzednikowi, względnie było już płacone i bedzie okresowo płacone Tobie (służebność gruntowa jest związana z rzeczą, nie z osobą). Nadal jednak nie jest to odszkodowanie za bezumowne korzystanie (od samoistnego posiadacza w złej wierze), ale wynagrodzenie za ustanowienie służebności. Odszkodowanie za dotychczasowe korzystanie należee właścielowi od posiadacza (przedsiębiorcę energetycznego) to zupełnie inna kwestia. 

 

Autorze wątku, jeśli lubisz to czytaj oczywiście i się konsultuj w internetach, ale znajdź też sobie specjalistę - adwokata, radcę prawnego z krwi i kości. Poświęcili wiele lat edukacji i praktyki żeby zdobyć przydatne dla Ciebie wiedzę i umiejętności i w dodatku mają obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.