Skocz do zawartości

Jaka umowa za wykonanie strony/poprawek?


self-aware

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dawno mnie nie było... Krótko i na temat, nie mam firmy a mam opcję wykonania zlecenia. Nic wielkiego ale coś tam wpadnie, jak za jeden dzień pracy to się opłaca. Pytanie teraz jak to zrobić legalnie (bo to nie jest znajomy, więc nie chcę kombinować). Stawka jaką prawdopodobnie wyciągnę to 400zł. I teraz jaka umowa, żeby było jak najlepiej dla mnie? Zawsze chciałem to ogarnąć i nigdy jakoś tego nie zrobiłem, czytam o tych umowach o dzieło itd. i jakoś średnio to czaję... A nie chcę aby przez telefon wyszło, że nic nie kumam albo żeby on mnie namówił na umowę, która mi się nie opłaci.

 

Jeśli wystawię mu FV (firma kolegi by wystawiła) to z 400zł zostanie mi ile? 400zł - 23% VAT i jeszcze - 20% dochodowy tak? Trochę słabo...

 

Jeśli chciałbym umowę o dzieło albo na zlecenie (bo rozumiem, że nie muszę mieć wtedy firmy żeby takie umowy wystawić, czy muszę?) to wyjdę na tym lepiej bo wtedy płacę tylko dochodowy tak? Ten klient jest jako firma a nie osoba fizyczna jeśli to ważne.

 

Sorry jeśli pytania na poziomie przedszkola, wiem że muszę w końcu przysiąść do tego.

 

Pozdro! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, self-aware napisał:

Pytanie teraz jak to zrobić legalnie

Umowa o dzieło z 50% kosztami uzyskania przychodu.

 

34 minuty temu, self-aware napisał:

Jeśli wystawię mu FV (firma kolegi by wystawiła) to z 400zł zostanie mi ile? 400zł - 23% VAT i jeszcze - 20% dochodowy tak? Trochę słabo...

Zostanie Ci znacznie więcej. Primo - VAT liczy się osobno. Kolega powinien wystawić fakturę na 400 + VAT, przy czym Ciebie VAT właściwie nie powinien interesować. Dochodowego od 400 zł po październikowej nowelizacji (17%) zapłacisz przy założeniu 50% kosztów uzyskania przychodu 34 zł, czyli, że zostanie Ci 366 w kieszeni.

 

37 minut temu, self-aware napisał:

Jeśli chciałbym umowę o dzieło albo na zlecenie (bo rozumiem, że nie muszę mieć wtedy firmy żeby takie umowy wystawić, czy muszę?) to wyjdę na tym lepiej bo wtedy płacę tylko dochodowy tak? 

Najlepiej wyjdziesz nie płacąc żadnego podatku, ale w Twojej sytuacji legalnie to zrobić byłoby trudne.

 

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi - Dziękuję za odpowiedź, aczkolwiek czytam to w necie i jestem jakiś chyba zamulony... Jakimi 50% kosztami uzyskania przychodu? W sensie, że dochodowego muszę oddać tylko połowę? Mówiąc, że maksymalna kwota to 400zł miałem na myśli, że to już jest brutto czyli tyle ile maksymalnie oni mogą dać, czyli na fakturze byłoby 400zł.

 

W każdym bądź razie wychodzi na to, że "Umowa o dzieło z 50% kosztami uzyskania przychodu" to byłoby najlepsze rozwiązanie bo też zostanie mi te 366zł w kieszeni tak?

 

Wiesz, nie chciałbym dla takich kwot robić czegoś nielegalnie bo jeszcze się w coś wpakuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, self-aware napisał:

Jakimi 50% kosztami uzyskania przychodu? W sensie, że dochodowego muszę oddać tylko połowę?

W praktyce sprowadza się to do tego, że podatku dochodowego płacisz nie tyle połowę, co znacząco mniej, niż w przypadku zwykłej umowy o dzieło. Warunkiem tego, abyś mógł odliczyć od dochodu 50% kosztów jego uzyskania jest:

1) Wykonanie pracy twórczej na polu oprogramowania komputerowego - tworzysz stronę internetową, więc moim zdaniem ten warunek jest spełniony.

2) Przekażesz zlecającemu (klientowi) prawa autorskie. Powinniście zawrzeć specjalną klauzulę w umowie o dzieło. Jak chcesz to Ci ją podeślę na priv, bo takowe umowy zawieram z podwykonawcami bardzo często.

 

Mając spełnione oba te warunki, nie ma najmniejszego problemu, żebyś zapłacił niższy podatek dochodowy.

 

2 godziny temu, self-aware napisał:

Mówiąc, że maksymalna kwota to 400zł miałem na myśli, że to już jest brutto czyli tyle ile maksymalnie oni mogą dać, czyli na fakturze byłoby 400zł.

Zakładając, że wystawiłbyś fakturę to wciąż upieram się, że kwotę 400 zł powinno się traktować jako ostateczną cenę, obejmującą wszystkie elementy dzieła, do której dopiero należy doliczyć VAT. Tak się to przynajmniej robi w praktyce gospodarczej w rozliczeniach pomiędzy przedsiębiorcami. Ale w Twoim przypadku 400 zł to będzie ostateczna kwota brutto widniejąca na umowie o dzieło i rachunku i będzie to kwota standardowo zwolniona z VAT. Istnieją przypadki, w których umowę o dzieło opodatkowuje się VAT, ale na 99,99% Twój przypadek taki nie jest ? 

 

2 godziny temu, self-aware napisał:

W każdym bądź razie wychodzi na to, że "Umowa o dzieło z 50% kosztami uzyskania przychodu" to byłoby najlepsze rozwiązanie bo też zostanie mi te 366zł w kieszeni tak?

Z punktu widzenia legalności Twojej pracy i minimalizacji kwoty podatku to tak. 

 

2 godziny temu, self-aware napisał:

Wiesz, nie chciałbym dla takich kwot robić czegoś nielegalnie bo jeszcze się w coś wpakuję...

Nie zrobisz nic innego, niż zawrzesz umowę i rozliczysz ją w sposób przewidziany przez ustawodawcę. Wszystko jest w 100% legalne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Wniosek szerszy:

 

Zakładasz wątki o tym jak się dorobić, ile hajsu to jest sukces. Z wątków wynika, że ciągle pytasz, jednocześnie podważasz kwestie wykształcenia. No bo kolega x zarabia xxxx w IT, ty się nauczyłeś w domu etc etc.

 

W skrócie chaos, a teraz zakładasz wątek, bo nie wiesz jak wystawić najprostszy rachunek. To że pytasz to dobrze, to że na wszystko szukasz odpowiedzi na anonimowym forum to źle.

 

 W Y K S Z T A Ł C E N I E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirek_handlarz_ludzmi napisał:

Jak chcesz to Ci ją podeślę na priv, bo takowe umowy zawieram z podwykonawcami bardzo często.

Jeśli mógłbyś to chętnie zerknę na to :)

 

I dziekuję za odpowiedzi, poczytam jeszcze o tym, ale mniej więcej mam rozjaśnione.

 

@Jaśnie Wielmożny - Nie bardzo rozumiem szczerze mówiąc w czym widzisz problem. Nie wiem jak wystawić rachunek bo tego nie robiłem. Nie wiem jak zrobić cokolwiek czego jeszcze nie robiłem. W jakim sensie podważam kwestie wykształcenia?

 

34 minuty temu, Jaśnie Wielmożny napisał:

to że na wszystko szukasz odpowiedzi na anonimowym forum to źle.

Skąd taki wniosek? Forum już dawno ograniczyłem głównie do pytań związanych z finansami i emocjami (bo się do tego świetnie nadaje), na wiele pytań odpowiedzi szukam sam bo to ważna umiejętność, ale to nie znaczy, że wszystko jest takie klarowne i jasne. Jestem totalnym laikiem w kontekście podatków/umów i tego typu rzeczy, uważam jednak że te kwestie to kropla w morzu rzeczy, które trzeba mieć żeby dobrze zarabiać, np. odpowiednie umiejętności w danej branży (te zwiększam codziennie, czeka mnie obecnie rozmowa kwalifikacyjna niedługo) + umiejętności komunikacyjne (te mam) + bycie rzetelnym i terminowym (to mam) i moje tematy dotyczące finansów bardziej operują wokół tego jak mając takie podejście się dorobić, bo nie umiem.

 

Generalnie już dawno zaprzestałem freelancerki (tak jak mi tutaj radzono) i szukam pracy na etacie bo nie jestem na etapie gdzie dałbym sobie radę jako freelancer, ale trafiło się akurat zlecenie, które się opłaca a ja do tego mam mało kasy i dlatego się za nie wziąłem, a nie wiem co i jak z rachunkami to pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, self-aware napisał:

Jeśli mógłbyś to chętnie zerknę na to :)

Wysyłam Ci na priv cały wzór umowy.

 

EDIT: jednak samą klauzulkę o prawach autorskich. Nie mogę przesłać pliku.

 

Pzdr.

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to jednorazowe zlecenie to tylko umowa o dzieło i koszty uzyskania 50%. Jedynie byś musiał w umowie dodać klauzulę i przeniesieniu praw autorskich na zleceniodawcę.

Sam stosuję podobny wzór umowy co tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-z-programista-co-w-niej-zawrzec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty uzyskania Panowie 50% mają ogromne ograniczenia. Trzeba to sprawdzić, bo się zmieniło. Wątpię, aby przy poprawkach do strony to obowiązywało. 

 

Trzeba założyć 20%, żeby nie mieć problemów. 

 

Zostawiam link: https://www.e-pity.pl/abc-podatki/50-procent-koszty-uzyskania-tworcy-lista-zawodow-od-2018/. Niektórzy źle doradzają, bez aktualnej wiedzy. 

 

Możesz spróbować przez useme.eu, można fakturę wystawić bez firmy. To działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, self-aware napisał:

Generalnie już dawno zaprzestałem freelancerki (tak jak mi tutaj radzono) i szukam pracy na etacie bo nie jestem na etapie gdzie dałbym sobie radę jako freelancer, ale trafiło się akurat zlecenie, które się opłaca a ja do tego mam mało kasy i dlatego się za nie wziąłem, a nie wiem co i jak z rachunkami to pytam.

Ok, przyjąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zapytaj zleceniodawcę czy może być umowa, czy tylko FV. 

 

Jak masz znajomego co ma firmę i może wystawić fakturę, to najłatwiej żeby na firmę kupił Ci coś za 400 zł netto (Vat'em możecie się podzielić). Więc jeszcze lekko do przodu będziesz. 

 

Zależy jaka firma i co może wpisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.