Skocz do zawartości

Nadmiar informacji w XXI wieku- jak sobie z tym radzić?


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem pod wrażeniem czasów, w których żyjemy. Powszechny dostęp do internetu daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy. Jedno kliknięcie i mamy artykuł czy film, nawet sobie możemy przewinąć i tak krótki 10 minutowy film i zrobić z niego 3 minutowy. Z jednej strony to niesamowite, bo z 20 lat temu było to przynajmniej mocno ograniczone poprzez brak dostępu do szybkiego internetu i raczej nie było konkurencji na przykład na youtube. Z drugiej strony jest teraz tyle ekspertów, że człowiek jest pogubiony w podstawowych rzeczach. 120 diet, 10 metod treningowych, 25 sposobów na wspaniałe życie, uciekaj w sukces, albo uciekaj bardziej w duchową stronę świata. Laik trafia na internet, szuka podstawowych informacji i okazuje się paradoksalnie, że nadmiar informacji utrudnia podjęcie decyzji i skoncentrowanie się. Mam wrażenie, że jesteśmy przebodźcowani- internet w domu/mieszkaniu/w telefonie, telewizor, radio, 100 różnych teorii na temat wszystkiego. Ludzie teraz są coraz bardziej pobudzeni i niecierpliwi. Wynika to stąd, że wszystko jest podane na tacy, na jedno kliknięcie, a cała wiedza jest nieuporządkowana. Dodajmy to tego miliard matriksowych reklam, wmawiania nam co jest dobre, a co złe. Człowiek gubi siebie i dostęp do swoich emocji przez brak ciszy i spokoju. 

 

Może dobrym pomysłem jest maksymalne odcięcie się od internetu, telewizji, maksymalne pogłębianie swojej wiedzy w spokojny sposób. Czytanie, analizowanie, podejmowanie działania i wyciąganie samodzielnych wniosków? Szukanie spokoju, obcowanie z naturą? 

 

 

  • Like 16
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poczułem ulge gdy zrezygnowałem z serwisów informacyjnych w tv, a realny spokój nastał gdy przestałem w ogóle tv oglądać (same reklamy doprowadzały mnie do szału), to samo zrobiłem z radiem. Korzystam teraz wyłącznie z serwisów strimingowych, gdzie ja decyduje co wpuszczam do swojej głowy. Co do internetu, tylko serwisy tematyczne. Wszystkie powyższe kroki dały razem luz, mniej stresu, więcej czasu.

 

Spróbuj na miesiąc odstawić tv i radio.

 

Tutaj ładnie wyjaśnione:

 

  • Like 6
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Żyjemy w czasach, w których przepisy prawa i kultura ludzka nie nadążają za technologią, przez co jesteśmy stale rozpraszani. Każdego dnia atakują nas setki niepotrzebnych bodźców,  począwszy od diodowych, ultramocnych świateł kierunkowskazów w samochodach, przez wszechobecne w necie popupy, informacje o plikach cookie, rodo, newsletterze etc. Podobnie dzieje się w smartfonach - potwierdzenia włączenia routera wifi, potwierdzenia podgłoszenia muzyki na słuchawkach itp. Efekt jest taki, że chcąc zrobić najprostszą czynność,  jesteśmy stale rozpraszani.

 

Druga sprawa to kultura komunikacji. Ludzie na ogół nie dzwonią o 6:00 rano w niedzielę albo 2 w nocy, ale nie mają oporów, żeby wysłać wiadomość przez Whatsapp, tak jakby telefon domyślnie nie brzęczał przy odbieraniu wiadomości.

 

To samo tyczy się nocnych połączeń. Skoro o 1:30 w nocy jesteśmy aktywni w komunikatorze to znaczy (dla niektórych), że mogą sobie do nas zadzwonić. Bo przecież nie śpimy. 

 

 

I teraz jak sobie z tym radzić. Można systemowo i doraźnie. Dawno temu przesiadłem się na Linuxa, bo windosowskie pytanie mnie o byle gówno po kilka razy było nie do zniesienia. Poziom szumu w pracy mocno zmalał.  Druga rzecz to sprzęt - pomijając różne laptopy, które w pracy w IT muszę mieć,  pracuję na sprzęcie z chłodzeniem wodnym. Jest ciszej. Wszystkie telefony,  z których korzystam są od lat w trybie cichym lub tylko wibrują. Mam też cztery numery telefonów. Jeden - publiczy. Każdy zna i każdy może zadzwonić. Dwa pozostałe znane są tylko kilku różnym osobom.  Inne osoby znają drugi a inne trzeci numer. Czwartego numeru nie zna nikt poza mną.  Zależnie od tego, jak bardzo chcę zniknąć,  wyłączam kolejne numery, ograniczając możliwość kontaktu ze mną.

 

Trzecia, najtrudniejsza sprawa to wychowanie ludzi. Napisanie do mnie wiadomości po 22 oznacza z automatu wyciszenie takiej osoby, chyba że czekam na tą wiadomość. Kurewsko też trudno jest też przetłumaczyć rodzinie, że to, iż głównie pracuję w domu, nie oznacza, że można przyjść albo zadzwonić o dowolnej porze. Kuzyn nauczył mnie bezpardonowego rozłączania niechcianych połączeń z wysyłką SMS treści "nie mogę rozmawiać,  oddzwonię/zadzwoń później".

 

Kolejna rzecz to konsekwentne ignorowanie próby kontaktu, które łamią zasady pożycia społecznego. Nie odbiera się telefonów w środku nocy ani nie odpisuje na sms-y. Nie omawia spraw zawodowych w sobotę przy obiedzie. Ludzi niestety często trzeba edukować w zakresie dopuszczalnych form i ram kontaktów. 

 

Aaaa, i podobnie do brata @józekk. Zrezygnowałem z mediów do tego stopnia, że miesiąc temu po raz pierwszy od 15 lat zawitał u mnie telewizor. Obsługuje on Netflixa i HBO i zero kanałów. Youtuba też nie- za dużo syfiastych reklam puszczają. A radia nie słuchałem od jakichś 20 chyba lat.

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 8
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mirek_handlarz_ludzmi napisał:

Ludzi niestety często trzeba edukować w zakresie dopuszczalnych form i ram kontaktów. 

W przypadku Januszy, chyba nie ma to sensu.

 

13 minut temu, mirek_handlarz_ludzmi napisał:

A radia nie słuchałem od jakichś 20 chyba lat.

Masz rację, bo cały dzień, i całą noc, i to przez cały miesiąc leci to samo. I dlatego po godzinach słucham jedynie radia paranormalium.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mirek_handlarz_ludzmi napisał:

Każdego dnia atakują nas setki niepotrzebnych bodźców,  począwszy od diodowych, ultramocnych świateł kierunkowskazów w samochodach, przez wszechobecne w necie popupy, informacje o plikach cookie, rodo, newsletterze etc.

Wszystko jest robione celowo - masz chodzić jak w zegarku i sam nie myśleć:

 

36 minut temu, józekk napisał:

Ja poczułem ulge gdy zrezygnowałem z serwisów informacyjnych w tv

Wszędzie jesteśmy ogłupiani. Co z tego że wyłączycie tv i radio skoro nadal płacicie podatek na radio (przynajmniej w DE).

Sygnał który smaży mózg sami opłacamy, mało tego wyjdziesz z domu i wdychasz chemtrails rozpylane przez 2 zbrodnicze kraje.

Zależy też jak korzystasz z Tv - ja czuję się lepiej bez rządowej propagandy zwanej wiadomościami. Ale bez trudnych spraw, szpitala i sądu rodzinnego czuję niedosyt.

 

 

Podsumowując nie ma nadmiaru informacji tylko hazarzy celowo to wykorzystują.

A jeśli jesteście aktywni na komunikatorze i ktoś napisze to kultura wymaga odpowiedzi.

Śpię 3 rano ktoś pisze to wstaje i odpowiadam - moja wina że zasnąłem z włączonym Wi-Fi.

  • Like 2
  • Zdziwiony 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniały mi się czasy, kiedy zaprzestałem oglądania TV czy słuchania radia jakieś naście lat temu. Żadna ideologia, po prostu brakowało czasu na inne zajęcia. Wówczas zszokowało mnie, że wszyscy mówią to samo, tak samo i o tym samym. Jak bym się znalazł wśród zarażonych tym samym wirusem, repeaterów.

Tu podrzucę pewien zasłyszany od pewnego nauczyciela fakt - otóż na sprawdzianie zarzucił jedno pytanie „testowe”: co zawiera jogurt. Prawie wszyscy przepisali z pamięci hasło reklamowe: „żywe kultury bakterii”. Ktoś tam pojedynczy błysnął jedynie nazwami szczepów bakterii. 

 

Nie czytam ani nie oglądam wiadomości, nie słucham radia, jeśli jakiś serwis nie jest AdBlock friendly to nie moja strata, że go nie przeczytam, powiadomienia w większości komunikatorów mam wyłączone, skrzynkę pocztową sprawdzam raz na jakiś czas i nie wyobrażam sobie, mieć ją wciąż otwartą a już w ogóle - reagować natychmiast na maile. Wyjątkowo cenię sobie tryb „reader” w iPadzie. 

 

Hierarchia komunikacji ze mną jest taka - sprawy ultra pilne: telefon, mniej istotne, takie, które mogą poczekać: SMS/mail/komunikator. Do furii mnie doprowadza styl działania niektórych ludzi, którzy wyślą maila i natychmiast dzwonią, żeby poinformować, że wysłali maila. Albo oczekują natychmiastowej reakcji na SMS. Obłęd. 

 

Mało mnie interesuje czy ktoś gdzieś kogoś zbombardował i kogo akurat dzisiaj, zwłaszcza, że dzisiejsze nagłówki wyścielą jutrzejsze śmietniki. Seriali praktycznie nie oglądam, przede wszystkim dlatego, że nie przepadam za przywiązywaniem się do ekranu a w ten sposób zwykle są realizowane - ma się coś toczyć, nie wiedzieć po co a fabuła zmierzać do nikąd i wnieść dokładnie „nic” dając iluzję rozrywki a de facto tylko pożerając ogrom czasu. 

 

Trzeba się odcinać, od czego się da. Nie da rady chodzić po mieście z nosem w chodniku, zawsze będziemy bombardowani „błyskadełkami”. Ale ciąć, gdzie się da.

  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zwany smog elektromagnetyczny to naprawdę spore zagrożenie w dzisiejszych czasach, nie tylko w kwestii prawidłowego funkcjonowania mózgu, ale także nie znamy do końca jego wpływu na cały organizm ludzki w dłuższym okresie. Moim zdaniem działa jak delikatna radioaktywność.

Osobiście ćwiczenia fizyczne, wypady na łono natury i przebywanie z innymi ludźmi są w mojej hierarchii wyżej niż internet, jednakże całego dnia nie zapełnią, a biorąc pod uwagę ewoluowanie obecnej kultury pracy oraz technologii smartfonowej to tendencja idzie w stronę pogłębiania naszej więzi z cyfrowym światem.

Tak, jestem uzależniony od komputera i internetu, ale jak jak tu inaczej skoro całe moje otoczenie albo siedzi w pracy albo nosem w smartfonie.

W kwestii informacji warto zawsze zachowywać równowagę źródeł. Natura, telewizja, internet, własne przemyślenia, znajomi, autorytety itd. - inaczej można zadryfować tak daleko, że już ludzie przestaną przypominać ludzi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Fajnie , ze ten temat został poruszony bo wydaje się być skrajnie ważny. Dzisiaj mam dzień wolny wiec skoczyłem sobie na śniadanie do mojej ulubionej restauracji i co? I zauważyłem to o czym mówi autor. Usiadłem i sprawdzam nasz serwis , wykop , ig , fb już chciałem wejść na business  insider ale złapałem się na tym , ze czytam tylko nagłówki oglądam obrazki i czuje narastająca frustracje w związku z czytanymi treściami i niemożności ich przetworzenia wszystkich w tak krótkim czasie. 

     W mojej głowie jest coraz większy chaos i wydaje mi się , ze to właśnie z tego względu , ze zalewam ja gownem z każdej strony , co do tej pory nie miało miejsca. 
 

     Jestem tego samego zdania co @józekk. Ograniczam znowu (od dzisiaj ;)) wszystko co ma reklamy (opłacę te serwisy 50 zł/ msc jest lepsze na to niż na słodycze czy papierosy których nie jem i nie pale zazwyczaj). Przestaje ładować w siebie nadmiar informacji , i kończę z zapierdalaniem jak wół nie tedy droga.

 

pozdrawiam serdecznie ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Analconda napisał:

Co z tego że wyłączycie tv i radio skoro nadal płacicie podatek na radio (przynajmniej w DE)

Jaki masz REALNY wpływ na podatki i daniny?

 

28 minut temu, Analconda napisał:

Ale bez trudnych spraw, szpitala i sądu rodzinnego czuję niedosyt.

Najniższe jakościowo programy, bazujące na najniższych instynktach. Papka.

 

30 minut temu, Analconda napisał:

Śpię 3 rano ktoś pisze to wstaje i odpowiadam - moja wina że zasnąłem z włączonym Wi-Fi.

Pomijam fakt, że wstawanie o 3 nad ranem żeby odpisać to kuriozum. Ale tu widać brak szacunku do własnej osoby.

 

U mnie o godzinie 20:00 wszystkie komunikatory OFF, telefon automatycznie w tryb samolotowy do 8 rano.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Wszystko zależy panowie według mnie od tego czy pozwalamy sobie na bombardowanie się informacjami - Ja np. Telewizji nie ogladam od 19 lat, choć tv mam ale w celu obejrzenia filmu na netflixie czy pograniu na konsoli (2 maks 3 mecze w fife na dzień ), na fejsa nie zagladam, poblokowalem wszystko co tylko moze byc zebym nie zastał zaśmieconego profilu jak wejdę tam od niechcenia raz na 2-3 tygodnie.

     Jak jade autem słucham audiobookow zamiast radia (choć nic nie przebije klimatu ksiązki papierowej). Tryb samolotowy wlaczony w smartfonie od 22 do 7 rano. I najwazniejsza rzecz - dwa numery telefonu (wiekszosc operatorow ma duze promocje na kilka abonamentow) - pierwszy glowny maja tylko ci co na to zasluguja (najlepsi kumple, dziewczyna itp) drugi dla ludzi z pracy i całej reszty swiata. 

   Kwestia tego czy chcesz mieć spokój czy nie..... Ja chce mieć temu wyksztalcilem w sobie te rozwiązania którymi tu się dziele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam TV.

Mnie pomagają codzienne decyzje,

- nie włączać stron informacyjnych lub bardzo rzadko i krótko,

- trzymać dyscyplinę w czytaniu oglądaniu pierdół - gdy wciąga mnie gownohistoria szybko zamykam okno czy apkę

- gdy w radiu zaczyna lecieć papka po kilkunastu sekundach przesuwam stację lub wyłączam i cisza

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patton napisał:

W przypadku Januszy, chyba nie ma to sensu.

Takich ludzi właśnie się wycisza do zera, w taki sposób, by komórka nawet nie zamrugała diodą, kiedy dzwonią albo piszą. Albo się ich blokuje.

 

2 godziny temu, Patton napisał:

Masz rację, bo cały dzień, i całą noc, i to przez cały miesiąc leci to samo. I dlatego po godzinach słucham jedynie radia paranormalium.

I te radiowe reklamy. Zżygać się można a większość można wrzucić do któregoś z worków:

1) Głupia smutna cipa i jej przyjaciółka głupia optymistycza cipa. Głupia smutna cipa opowiada smętnym głosem, jak to coś jej dolega, np. dostała jednocześnie i hemoroidów i upławów. Na co głupia optymistyczna cipa dziarskim głosem poleca jakiś syf, najczęściej lek albo suplement diety. Głupiej smutnej cipie zmienia się głos na lepszy, po czym inny koleś z prędkością karabinu napierdala klauzulkę o konieczności kontaktu z lekarzem lub farmaceutą.

2) Głupia cipa dostaje orgazmu. Najczęsciej występuje solo i właśnie bierze kąpiel w nowym jedwabistym płynie do kąpieli z trocinami. Absolutna kurwa nowość, orgazm murowany.

3) Naspidowany pojeb na koksie nakurwia o promocji. Rzecz jasna wszystko "za jedyne tysiąc pińcet coś tam i dziewięćdziesiąt dziewięć złotych"

4) Chłopek roztropek odkrył Amerykę w postaci jakiejś chwilówki albo 3 procent rabatu w lokalnym dyskoncie i z dumą samca alfa napierdala do rodzinki, że dziś uda im się kupić marchewkę o 30 gr. taniej.

 

2 godziny temu, Analconda napisał:

Wszystko jest robione celowo - masz chodzić jak w zegarku i sam nie myśleć:

Myślę, że to raczej efekt "zamerykanizowania" i eko-propagandy. Wszystko ma być eko, czyste i sterylne i nie daj boże nie dać nikomu możliwości do roszczenia odszkodowań. Mam dwa samochody - stare amerykańskie auto z pancernym wolnossącym silnikiem i nowe gówno z jednego z niemieckich koncernów i zabójczą mocą 150 + turbo. Kiedy jadę bez pasów amerykaniec podrze trochę japę i przestaje. NIemieckie gówienko z determinacją majora SS ściga mnie coraz to bardziej upierdliwymi dźwiękami aż te cholerne pasy zapnę. Wszystko rzecz jasna dla mojego "dobra", bo przecież wjeżdżając do garażu mogę mieć czołówkę z tirem a z tej trudno wyjść żywcem bez zapiętych pasów.

 

2 godziny temu, Analconda napisał:

A jeśli jesteście aktywni na komunikatorze i ktoś napisze to kultura wymaga odpowiedzi.

A niby czemu? To, że jestem aktywny na komunikatorze wcale nie oznacza, że jestem dostępny dla każdego z około 200 kontaktów, jakie mam wpisane w komórkę. NIe oznacza to także, że jestem dostępny w każdej możliwej sprawie. Może ja sobie akurat leżę w hotelu, daleko od rodziny i walę konia oglądając moją kobietę w połączeniu video? Czemu niby miałbym być dostępny dla kogoś innego?

 

Czy kiedy jesteśmy na ulicy w środku nocy i zaczepia nas dres albo menel, kultura wymaga wdawania się z nimi w rozmowę?

 

2 godziny temu, Rnext napisał:

Trzeba się odcinać, od czego się da. Nie da rady chodzić po mieście z nosem w chodniku, zawsze będziemy bombardowani „błyskadełkami”. Ale ciąć, gdzie się da.

Dokładnie. Zwłaszcza, że większość nierozwiązywalnych, ultra pilnych problemów, z którymi napierdzielają do nas ludzie za pomocą wszelkich możliwych mediów kontaktu tak naprawdę albo ma doskonale opisaną odpowiedź w Google albo okazuje się być w ogóle nieistotnymi, jeśli tylko damy autorowi alarmu 15 minut, żeby sobie z nimi poczekał.

 

2 godziny temu, Ali napisał:

Ograniczam znowu (od dzisiaj ;)) wszystko co ma reklamy

A propos reklam. Nie mając telewizora i unikając mediów, które agresywnie serwują reklamy, mam czasami okazję zaobserwować, jakim gównem jesteśmy karmieni. Pamiętam zeszłoroczne święta i krótki moment kontaktu z telewizyjnym blokiem reklamowym u mojej matki. W skrócie można go podsumować tak: Polaku, daj se siana ze zdrowym trybem życia. Miast tego żryj co się da, kiedy się da i ile się da. Nie zapomnij tylko zabrać ze sobą i zażyć naszego specyfiku na zgagę / ból wątroby / gazy / sraczkę / zatwardzenie / cokolwiek. Kup najlepiej mega opakowanie. Nakłanianie ludzi do takiego trybu życia powinno być karane kryminałem.

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam dziwi jak się ludzie dziwią, że sugeruję im wyłączenie "tego gówna". Radyjka znaczy co to w pracy pomaga niezmiernie i w ogóle niewkurwiające jest i o co chodzi?

Ja pierdolę!!!

Czy oni tego nie słyszą?

 

Ok, są radia internetowe, bez reklam, z ciekawą ramówką itd. Kto nie zna polecam FIP ( choć się nieco zjebało).

Ale te polskie stacje?

Noszkurwajapierdolęsłuchaćsiętegoniedajenorękazacegłązautomatumacainiewiadomokogojebnąćtegocowłączyłczysameradyjo?

... o co ci chodzi?

 

Ja się bardzo łatwo rozpraszam, podzielność uwagi to nie moja bajka a w przypadku radyjka jest dubel, rozpraszanie i furia.

 

Makabra.

Edytowane przez wroński
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, józekk napisał:

Jaki masz REALNY wpływ na podatki i daniny?

Wyjazd z tej dziczy zwanej UE do Afryki. A takiego realnego-realnego to nie ma. Hazarzy załatwili, że nawet jak radia nie słuchasz to i tak płacisz - a na mózg działa promieniowanie, fale elektromagnetyczne - Ty masz za to zapłacić a nie Tobie. Np. ja nie życzę sobie by na mnie kierowano sygnał radiowy i wifi.

 

5 godzin temu, józekk napisał:

Najniższe jakościowo programy, bazujące na najniższych instynktach. Papka.

To ma być rozrywka. Co w tym złego? Ludzie lubią oglądać takie rzeczy a to mózgu nie pierze jak kaczystowska propaganda.

 

5 godzin temu, józekk napisał:

Pomijam fakt, że wstawanie o 3 nad ranem żeby odpisać to kuriozum. Ale tu widać brak szacunku do własnej osoby.

 

U mnie o godzinie 20:00 wszystkie komunikatory OFF, telefon automatycznie w tryb samolotowy do 8 rano.

Będąc online godzisz się aby ktoś pisał/dzwonił.
Tryb samolotory dobry pomysł - zabezpiecza mózg przed promieniowaniem z tym, że nikt nie może zadzwonić/napisać. Warto zrobić opaskę z folii aluminiowej i założyć na głowę.

 

3 godziny temu, mirek_handlarz_ludzmi napisał:

NIemieckie gówienko z determinacją majora SS ściga mnie coraz to bardziej upierdliwymi dźwiękami aż te cholerne pasy zapnę. Wszystko rzecz jasna dla mojego "dobra", bo przecież wjeżdżając do garażu mogę mieć czołówkę z tirem a z tej trudno wyjść żywcem bez zapiętych pasów.

Ktoś dał w łapę by był taki obowiązek, producenci pasów, ludzie co to testują, urzędnicy... ktoś musi utrzymać te pijawki.

 

3 godziny temu, mirek_handlarz_ludzmi napisał:

A niby czemu? To, że jestem aktywny na komunikatorze wcale nie oznacza, że jestem dostępny dla każdego z około 200 kontaktów, jakie mam wpisane w komórkę


Komunikatory (przynajmniej niektóre) mają opcje nie przeszkadzać / zaraz wracam. Dla mnie - jestem dostępny = możesz pisać, dzwonić i kultura nakazuje by chociaż opdpisać "śpie kurwa poczekaj do rana".

Edytowane przez Analconda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Analconda napisał:

To ma być rozrywka. Co w tym złego? Ludzie lubią oglądać takie rzeczy a to mózgu nie pierze jak kaczystowska propaganda.

Zerknij tu: https://natemat.pl/blogi/bartoszkrajewski/52959,masowe-oglupianie-nowy-trend-telewizji

 

Jak dobrze poszukasz, to jest tego dużo więcej.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Analconda napisał:

Komunikatory (przynajmniej niektóre) mają opcje nie przeszkadzać / zaraz wracam. Dla mnie - jestem dostępny = możesz pisać, dzwonić i kultura nakazuje by chociaż opdpisać "śpie kurwa poczekaj do rana".

Widocznie brak mi tej elementarnej kultury, że nie toleruję ludzi, których raz w życiu widziałem na oczy, mgliście kojarzę a którzy o trzeciej nad ranem piszą do mnie po prośbie. I zamiast poświęcać im uwagę, kasuję dla zasady ich wiadomości a ich samych blokuję lub wyciszam. Cóż, kawał prostaka ze mnie ? 

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rady z których korzystam na codzień:

- zawsze przełączam reklamy w TV a jak już chcę nie przegapić filmu wyciszam głos. Reklamy działają także podprogowo. Należy o tym pamiętać.

- w aucie staram się słuchać muzyki z płyt, Polecam także audiobooki i audycje Marka

- jak mam ochotę coś pooglądać, oglądam filmy

- nie oglądam seriali TVP TVN , Polsatu itd. Po prostu nie.

- jak oś oglądać/słuchać to coś co wnosi coś do naszego życia

- rozmawiać z ludźmi na poziomie - mądrzejszymi od siebie

- prawie całkowicie przerzuciłem się wieczorem na oglądnie moich ulubionych kanałów na YT

- Czytam więcej książek

- w sprawie e-maili w pracy i prywatnych. Wyłączy powiadomienia. Sprawdzam jak mam czas/potrzebę. To pozwala pracować efektywniej. 

- Stosuję AdBlocka podczas oglądania stron w interncie. 

- Z wiadomości oglądam rano / słucham podczas porannych oblucji polsatu. Ewentualnie o 19 Fakty. I to tyle z TV

- Zrezygnowałem z NC+ nie skaczę po kanałach

- Wyłączyć wszystkie powiadomienia w przelądarce

- Osobom bliskim zakomunikować jestm w pracy jestm zajęty

- Być asertywnym. Dzieczyna zrozumie jak jej powiesz zadzwonię jak wyjdę z pracy. Więej korzystać z połączeń głosowych kamerek niż SMS czy messengerów. NIech ktoś ci poświęci w pełni 10 min swego życia niż 10s. w przelocie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poruszył inny wątek w tym temacie. W tytule jest o nadmiarze informacji. Ja to rozumiem również w ten sposób, że dobrze by było jakbyśmy wykształcili w sobie umiejętność do krytycznego spojrzenia na informacje do nas docierające. Założyć filtr na to co do nas dociera, umieć się zastanowić, czy ktoś nie próbuje czasem na nas wpłynąć przez dobór słów i graniu na naszych emocjach. Dla mnie zwłaszcza dotyczy to zbierania informacji, których ja potrzebuję, a nie takich którymi ktoś mnie bombarduje. I o ile nie dotyczy to wątku do tej pory poruszanego przez was to chciałbym sie podzielić dwoma materiałami, które mają dla mnie kapitalne znaczenie:

Erystyka, tutaj jest mnóstwo materiałów, na polskim yt również. Drugi to Krótki film o prawdzie i fałszu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze z innej strony... Jak zdobywacie wiedzę ogólną w związku z tym nadmiarem i przede wszystkim czy ma to sens? No bo zastanówmy się... Jeżeli chciałbym poznać podstawy wielu dziedzin to musiałbym się ich uczyć cały czas bo jeśli sobie coś ogarnę (np. uczyłbym się przez 2 tygodnie fizyki żeby sobie coś tam poogarniać, potem czegoś innego itd.) to i tak z czasem to totalnie wyleci z głowy, więc nauka tego czegoś praktycznie nie ma sensu, jest stratą czasu. No i ilość informacji jest tak ogromna, że jedynie dotknięcie danego tematu nie da nam praktycznie nic, zaraz zobaczymy setki dodatkowych zagadnień i nadmiar powoduje zniechęcenie. Czasami czuję się jak debil jak nie rozumiem podstawowych rzeczy z danej dziedziny, jakichś prostych wzorów matematycznych czy czegoś, no ale człowiek wszystko to zapomina, po prostu... Gdybyśmy mieli bazę danych w głowie, byłoby łatwiej :)

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz wybitnym programistą/mechanikiem/fizykiem jednocześnie. Podstawowy/średni poziom wiedzy ogólnej w danej dziedzinie, a wiedza zawansowana/ekspercka w tym co lubimy, co nas jara, bądź to co wymaga nasza praca/zawód.

 

@mirek_handlarz_ludzmiBardzo ładnie, popieram. 

Edytowane przez józekk
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2019 o 11:12, ciekawyswiata napisał:

 Może dobrym pomysłem jest maksymalne odcięcie się od internetu, telewizji, maksymalne pogłębianie swojej wiedzy w spokojny sposób. Czytanie, analizowanie, podejmowanie działania i wyciąganie samodzielnych wniosków? Szukanie spokoju, obcowanie z naturą? 

Nie może, lecz na pewno :).

 

Gdzieś słyszałem, że 200 lat temu typowy rolnik, który większość życia spędzał na polu, przez całe życie dowiadywał się +/- tylu informacji, ile dzisiaj jest w jednym wydaniu gazety.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, józekk napisał:

Nie będziesz wybitnym programistą/mechanikiem/fizykiem jednocześnie. Podstawowy/średni poziom wiedzy ogólnej w danej dziedzinie, a wiedza zawansowana/ekspercka w tym co lubimy, co nas jara, bądź to co wymaga nasza praca/zawód.

No tak, ale żeby mieć poziom średni wiedzy ogólnej to też trzeba sobie ciągle wszystko przypominać :) Ja mam wrażenie, że jedyna rozsądna metoda to po prostu uczenie się tego co robimy równie w praktyce. Np. łapiesz zajawkę na robienie fotek, kupujesz aparat i czytasz o różnych rzeczach z tym związanych i zaczynasz ogarniać. Wtedy mamy teorię + praktykę i można to jakoś zapamiętać, wykorzystać. Uczenie się dla samego uczenia chyba nie ma sensu bo jak przestaniesz to zapomnisz. I tu jest właśnie mój ból dupy bo są czasami rzeczy, które wypadałoby po prostu znać ale się z nich nie korzysta generalnie, więc człowiek zapomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Xin napisał:

Gdzieś słyszałem, że 200 lat temu typowy rolnik, który większość życia spędzał na polu, przez całe życie dowiadywał się +/- tylu informacji, ile dzisiaj jest w jednym wydaniu gazety.

Tak to wygląda. rewolucja informacyjna (jak każda rewolucja, czy to przemysłowa, społeczna) prowadzi do trwałych i nieuniknionych zmian w społeczeństwie. Czy nam się to podoba czy nie. Po prostu zmiany zachodzą bardzo szybko i nawet to samo pokolenie może mieć problem z nadążeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.