Skocz do zawartości

Prezent dla 14-latki. Podpowiedzcie proszę


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Bracia i Siostry,

 

Czas zakupów i prezentów świątecznych - w skrócie koszmar ;)

Muszę przyznać, że miałem całkiem dobre pomysły na prezenty w przypadku wszystkich moich bliskich oprócz 14-letniej córki. Tutaj poległem po całości. Obszedłem w tym tygodniu wiele sklepów i nic, co wartościowe nie wpadło mi w oko. 

 

Chciałem zatem zapytać Was o poradę. Co kupilibyście 14-latce. Standardowej w miarę 14-latce i ogarniętej - czyta, słucha muzyki, dobrze się uczy ale rzecz jasna ma ciągoty w stronę siedzenia na telefonie i pisania z koleżankami czy oglądania Youtube itp.

Chciałbym jej kupić prezent, który nie będzie po prostu bezużyteczną zabawką lecz wniesie coś do jej rozwoju czy życia. Czyli:

- jakaś edukacyjna gra, zabawka lub przedmiot

- coś wspomagającego rozwój nastolatka

- coś przydatnego w życiu młodego człowieka

- nic demoralizującego
 

Nie zakładam limitów budżetowych. Dodam, że po rozwodzie już „poszaleliśmy” z ex i dzieci mają takie rzeczy jak iPhone, iPad (dzisiaj myślę, że to było błędem) i kilka innych, niezbyt potrzebnych gratów - teraz chciałbym uniknąć pułapki „pocieszania” dziecka po rozwodzie i dać coś wartościowego dla rozwoju dziecka lub przydatnego w życiu.

 

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@azagoth Uprawia jakiś sport? Ma jakieś swoje ulubione zespoły czy filmy? Jeśli tak to dobry prezent to bilet na koncert jej ulubionego zespołu. Albo dwa - możecie iść razem. Nie wiem jak tam gdzie mieszkasz, ale to centrum Europy Zachodniej - co chwilę widzę jakieś zajebiste traski koncertowe moich wykonawców. Moja dziewczyna słucha elektronicznej muzyki i trasy koncertowe na 2020 są ciekawe - i wszystko niedaleko - Austria, Belgia, Niemcy...

Edytowane przez Tomko
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze nie ma, to Kindla jej kupić pod choinkę.

 

A jeśli nie elektronika, to oczywiście książki. Wiadome, że dopasowane do wieku i zainteresowań.

 

A tak naprawdę, gdybym miał córkę w tym wieku, to bym ją zabrał pierwszy raz na strzelnicę (o ile jeszcze nie była). Jedźcie razem, będzie zabawa!

Edytowane przez Janek Horsie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś lepsze słuchawki bo słuchanie muzyki na nieco lepszym sprzęcie to już inne doznania, druga opcja jest taka najlepiej by było zorganizować jakiś fajny weekend spędzanie czasu wspólne zabawy gry najlepiej coś co zapamięta na długo np wspólny skok z spadochronu ;) ja bym swojemu dzieciakowi (jakbym miał) zafundować bym jakiś kurs np pływania itd 

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziewuszka się czymś w ogóle interesuje konkretnym?

14 lat to już duży dzieciak, powinna już wiedzieć, co ją kręci. Przynajmniej w ogólnym zarysie.

Ja moim bratanicom zawsze daję prezenty pod kątem ich hobby.

 

Ewentualnie jak nic jej nie kręci, to może jej zafundować kurs czegoś?

Teraz jest takich kursów od ogroma: garncarstwo, akwarela, rysunek, rzeźba, wyrób mydła, stolarka, fotografia, robotyka, wspinaczka, łyżwy, joga, ikebana...

Albo jazda konna, za czasów mojej młodości to był hit w tej grupie wiekowej dziewczynek...

 

 

1 hour ago, Janek Horsie said:

gdybym miał córkę w tym wieku, to bym ją zabrał pierwszy raz na strzelnicę

Dobry pomysł na prezent, ale nie wszędzie chętnie daja broń palną do ręki małolatom :)

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubi akrobatykę i pływanie oraz muzykę - pianino. Co do muzyki to brak jej konsekwencji niestety i nie ćwiczy wystarczająco regularnie. 

Przy akrobatyce wymiękam z rozwalonym barkiem. Pływanie w miarę ok.

Ja lubię rzeczy ekstremalne typu krav maga, skoki na spadochronie czy rollercoaster ale starsza się tego boi (młodsza nie). To prezent dla starszej właśnie. 

 

Właśnie wpadłem na pomysł, że zabiorę córki na jakiś wyjazd i pomogę im zrobić uprawnienia do nurkowania. Sam bardzo to lubię i fajnie by było czasami razem ponurkować. Niekoniecznie jako prezent pod choinkę Ale to też dobra opcja. 

 

Ale sypcie nadal podpowiedziami. Pomaga to uruchomić kreatywne myślenie. 

3 minutes ago, Sundance Kid said:

Teraz jest takich kursów od ogroma: garncarstwo, akwarela, rysunek, rzeźba, wyrób mydła, stolarka, fotografia, robotyka, wspinaczka, łyżwy, joga, ikebana...

Tak, to jest dobre. Zawsze w czasie ferii jesiennych kupujemy z ex taki kurs córkom. 

Edytowane przez azagoth
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest całkiem sporo. Coś z ubrania, biżuterii (np. taką- oryginalna i bardzo ładna https://www.facebook.com/Mooncrystals-2198385917111541/, )książki to rzeczy, które raczej nie zawiodą. Nie ma co się wykosztowywać, żeby nie wyrosła na materialistkę. Albo zestaw do badmintona, ma siostrę, więc będzie miała z kim grać i jednocześnie obie będą zajęte. Propozycje innych forumowiczów też bardzo ciekawe są.  Skoro lubi akrobatykę (świetna sprawa) to może drążek, drabinka gimnastyczna albo chusta wertykalna (chyba, że już to posiada).

Edytowane przez ewelina
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, azagoth napisał:

prezent, który nie będzie po prostu bezużyteczną zabawką

Ale może ona właśnie taki chce - bo to prezent dla niej a nie dla ciebie i obdarowany ma mieć radość a nie obdarowujący.

Moja propozycja - jakaś bluza tzw. oryginalna czy jak to dzieciaki mówią "prestiżowa".

21 minut temu, azagoth napisał:

Lubi akrobatykę i pływanie

Może jakaś karta podarunkowa za ... zł do sklepu sportowego (Decathlon, Intersport itp.) - na wydatki dla nastolatki.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Normalny said:

Ale może ona właśnie taki chce - bo to prezent dla niej a nie dla ciebie i obdarowany ma mieć radość a nie obdarowujący.

Pewnie by i taki radośnie zaakceptowała. Jednak pytana co chce dostać odpowiedziała: "niespodziankę".

Zatem wybór spoczywa na obdarowującym a obdarowujący nie ma zamiaru kupić kolejnej bezużytecznej zabawki ;) 

 

Bluza - dobry pomysł nawiasem mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, karhu said:

@azagothzabierz ja w gory, na szlak

Łapy mi się wyczerpały zatem: ?

Pomysł znakomity tylko nieco trudny do upakowania pod choinkę ?

 

Kolejne wakacje planuję z dzieciakami "na szlaku" - pod namiotami, ogniska, wędrówki itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, azagoth napisał:

trudny do upakowania pod choinkę

Dlaczego? Mowisz o wypadzie w dniu dawania prezentow i niech czeka. To dla niej bedzie cos nowego. Ja swojej w tym roku chce dac szkolenie z makijazu,lubi to. No i bedzie czekac az taki kurs gdzies sie trafi. Syn chce zmienic auto. Jemu dalem swoje ,by sprzedal, a polowe z tego sobie wziol i dolozyl do swojego. Wczesniej dawalem im tez jakies rzeczy,chwilowa radosc ich i moja. Teraz by dostac swoj prezent musza sie wykazac cierpliwoscia a przy okazji czegos sie naucza. I mysle ze szybko nie zapomna.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.