Skocz do zawartości

Kupno opuszczonego domu, pytanie do fachowców


Kiroviets

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Podczas świąt przeglądałem serwisy ogłoszeniowe z nieruchomościami w mojej okolicy. Dodam tylko, że jestem totalnie zielony w temacie budowlanki/ znastwa materiałów itp. W związku  z tym pytanie kieruję do braci mających pojęcie o budownictwie.

 

Otóż wystawiony  na sprzedaż został dom, który odkąd tylko pamiętam czyli jakiś 15-20 lat stoi opuszczony. Historia tego typu, że właściciel zaliczył bankruta, zajął to bank, lecz przez lata cena była wręcz horrendalna.

 

Dom nie ma okien, jeśli była instalacja jakakolwiek elektryczna lub CO to zapewne już dawno została rozkradziona.

 

Otóż czy duży byłby koszt usunięcia wilgoci  w takim budynku i czy w ogóle jest to opłacalne i jak taki proces przeprowadzić? 

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odległość trudno cokolwiek stwierdzić.

Przypomniałeś mi sytuację znajomego, który kupił dom do remontu i po zakupie okazało się, że piwnicę zalewają wody gruntowe.

Wziął do oceny architekta, aby określić co należy zrobić i ile będzie to kosztowało.

Ocena architekta: zburzyć i postawić nowy.

Trzeba zaznaczyć, że wyburzenie domu to dodatkowa papierologia i koszty, dlatego może się okazać, że to będzie droższe od zakupu gołej działki.

Przy zakupach rzędu kilkuset tysięcy, wydatek kilkuset złotych na ocenę kogoś z branży na miejscu nie wydaje mi się wygórowaną kwotą a może unikniesz wpakowania się na minę.

Edytowane przez rusti
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jaki stanie są ściany i dach. To, że instalacje są rozkradzione to pewien plus, bo to wymusza położyć nowe. Przy starych instalacjach po takim czasie były by problemy.

Zapoznaj się z jakimś starym fachmanem budowlanym do oceny stanu budynku, czy warto inwestować. Sprawdz, czy nie ma jakichś współwlaścicieli do działki.

Podejrzewam, że dach i rynny też do wymiany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje i tak nowe, w zasadzie pełna generalka. Zakup dopiero bo bardzo wnikliwym przeanalizowaniu stanu technicznego i prawnego. 

 

Czasem okazja może okazać się studnią bez dna. Nie wiem jaka jest przewidywana kwota transakcji, ale na dzień dobry nastawiałbym się na to że po zakupie trzeba będzie wsadzić drugie tyle kasy, a nawet "trzecie". 

Edytowane przez slavex
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rusti napisał:

wydatek kilkuset złotych na ocenę kogoś z branży na miejscu nie wydaje mi się wygórowaną kwotą

No właśnie w związku z np brakiem okien zastanawiam się czy  w ogóle warto .

 

17 minut temu, slavex napisał:

Nie wiem jaka jest przewidywana kwota transakcji, ale na dzień dobry nastawiałbym się na to że po zakupie trzeba będzie wsadzić drugie tyle kasy, a nawet "trzecie". 

160m2 za 90k PLN. Lokalizacja - Warmia 20km do miasta powiatowego, co dla mnie nie stanowi żadnej przeszkody. Kilkukrotnie ze znajomymi majstrami gadałem o tym domku i opinie był podzielone 1 twierdził, że coś by utargowal z tego i niegłupia opcja by to była. Drugi natomiast, że to szkoda wachy nawet, żeby to oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90k to całkiem całkiem. Jak dla mnie brak okien nie dyskwalifikuje bo i tak nowe instalacje bym kładł (jak ukradli to dobrze, mniej zabawy). 

 

A jeżeli jest bardzo kiepsko że znalezieniem kupca to sądzę że pole do negocjacji jest. 

 

Pytanie jak duża działka jest i po ile kosztuje podobnej wielkości i lokalizacji sama pusta działka (uzbrojona i nieuzbrojona). Sporym plusem takiego domu są pociągniete media jak prąd, woda, gaz i dojazd. Te rzeczy to czasem kupę zaoszczędzonego czasu i użerania się z ludźmi. 

Edytowane przez slavex
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszej ręki mogę Ci powiedzieć, że zakup wraz z remontem poniemieckiego domu na wsi, ze stanu krytycznego do stanu praktycznie pod klucz pochłonął 1 150 000 zł, a to nie koniec.

 

Dużo było kosztów dodatkowych, w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków, wymiana dachu, remont elewacji, osuszanie piwnic i murów, pompa ciepła + ogrzewanie domu, remont zaplecza gospodarczego, nasadzenia roślin, budowa drogi dojazdowej. Koszt został zminimalizowany przez to, że właściciel sam wykonywał większość prac. Materiały były zawsze wysokiej jakości, i ściągani najlepsi fachowcy dostępni w okolicy.

 

Myślę, że rachunek zamknie się w około 1.5 mln zł wraz z wyposażeniem.

Edytowane przez HumanINC
edit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, slavex napisał:

Pytanie jak duża działka jest i po ile kosztuje podobnej wielkości i lokalizacji sama pusta działka (uzbrojona i nieuzbrojona). Sporym plusem takiego domu są pociągniete media jak prąd, woda, gaz i dojazd. Te rzeczy to czasem kupę zaoszczędzonego czasu i użerania się z ludźmi. 

Do działki bez 35- 40k to pewnie nie mam co podchodzić. Działka ok 1000- 1500m2.

 

19 minut temu, slavex napisał:

Jak dla mnie brak okien nie dyskwalifikuje

Mi chodzi po prostu o to, czy tam nie ma grzyba i pleśni dyskwalifikującej budynek. I jak to ewentualnie sprawdzić na szybko?

13 minut temu, HumanINC napisał:

1.5 mln zł wraz z wyposażeniem.

Kolego to chyba dworek juz z 400m2 a nie dom?.

Edytowane przez Kiroviets
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kiroviets polecam zaprosić do domu jakiegoś lokalnego doświadczonego człowieka ze stowarzyszeń albo klubów zajmujących się nieruchomościami.

 

Ja na osuszaniu NA SZCZĘŚCIE nie musiałem się poznać, ale wg mnie nie osuszysz tego nigdy a poza tym koszt renowacji tego domu będzie jedno- do wielokrotnie wyższy niż założysz :) Cokolwiek założysz :D

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe czy nie taniej, szybciej i prościej byłoby stawiać od zera?.

 

Znam gościa, który też dokonywał remontu poniemieckiej chałupy. Z tego co twierdził, gdyby wtedy miał zdolności kredytowe postawiłby sobie nówkę 50m2 większą i później cała eksploatacja była by tańsza i prostsza,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kiroviets napisał:

To ciekawe czy nie taniej, szybciej i prościej byłoby stawiać od zera?.

Oczywiście, że budowa nowego od zera, byłaby wielokrotnie tańsza a i późniejsza eksploatacja przyniosłaby duże oszczędności. Ale akurat w tej realizacji chodziło o magię, starego budownictwa oraz ciszę i spokój. :). Pieniądze grały drugorzędną, a nawet trzeciorzędną rolę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kiroviets napisał:

To ciekawe czy nie taniej, szybciej i prościej byłoby stawiać od zera?.

Uważam, że właśnie tak.

Chyba ze widzisz w tym super wartość zabytkową na przyszłe dziesięciolecia, jakąś specjalną architekturę, perełkę - w co szczerze wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kiroviets napisał:

Do działki bez 35- 40k to pewnie nie mam co podchodzić. Działka ok 1000- 1500m2.

Hm... z jednej strony 90k nie jest złą opcją. Wszystko się rozwala o to ile późniejsza impreza będzie kosztować. 

A to już duży znak zapytania i w tej kwestii autorowi niewiele mogę pomóc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.