Skocz do zawartości

Wigilia w Sosnowcu, 1991r - koloryzowane


Rekomendowane odpowiedzi

Algorytm yt pijany lub niespełna rozumu, wrzuca w polecane coraz dziwniejsze treści.

 

Lubię czasem popatrzeć na materiały związane z Polską sprzed lat, obojętnie czy dokumenty, czy uchwycenie codziennego życia zwykłych ludzi.

Popatrzeć co się zmieniło, np w filmikach w stylu: przejazd tą samą trasą po mieście obecnie i 30/25 lat do tyłu, pokazane równocześnie.

 

Będę pewnie odosobniony w tych odczuciach, ale czułem lekką beznadzieję przebijającą się z tego video - tylko nie wiem, czy to z powodu powierzchownej obskurności lat '90-tych, czy dlatego, że akcja ma miejsce w Sosnowcu.

Ogólnie to chyba materialnie awansowaliśmy jako społeczeństwo przez te 3 dekady z dziadów, na dziadów premium, z zadatkami na dziadów luxury elite, o ile nie pójdziemy w kierunku Grecji z wiadomych powodów, co też jest prawdopodobne.

 

 

Jak ktoś kojarzy podobne materiały kiedyś vs dzisiaj, to wrzucajcie, ew. podzielcie się odczuciami z powyższym filmikiem. 

? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Lubię czasem popatrzeć na materiały związane z Polską sprzed lat [...]

 

Jak ktoś kojarzy podobne materiały kiedyś vs dzisiaj, to wrzucajcie, ew. podzielcie się odczuciami z powyższym filmikiem. 

? 

Tu masz relację zdjęciową ;)

 

Westeros-vs-Sosnowiec.jpg

 

14894824746547.jpg

 

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać:) 

 

 

A w temacie,  to może warto odwiedzić tę stronę na FB: 

 

https://m.facebook.com/PolskaRzeczpospolitaLudowa/?locale2=pl_PL

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Dzięki 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszulka "Manowar" na Wigilię i to rozumiem, widać, że spox ziom! :D

 

Zajebisty filmik, moje czasy. :)

Kiedyś to było!
 

1 godzinę temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Będę pewnie odosobniony w tych odczuciach, ale czułem lekką beznadzieję przebijającą się z tego video

A dlaczemu? Ludzie razem, szczęśliwi rodzinnie, nie ma smartfonów. Brak Ci porównania i kontekstu dziecię drogie! :)

 

Edytowane przez Exar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Exar Ogólnie nie chodziło mi o samą rodzinę, tylko "tło". :) 

 

Wiesz, szanuję, że podchodzisz do tamtych czasów z nostalgią, ja ogólnie dobrze wspominam dzieciństwo, ale analizując tak bez emocji, to IMO było nieciekawie ogólnie.

Oczywiście można znaleźć pojedyncze aspekty, które kiedyś były lepsze. ;) A smartfon to tylko narzędzie, podobnie jak net, jak kto tego używa, to już sprawa indywidualna. ;) 

Można skorzystać, można się pokaleczyć, heh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Wiesz, szanuję, że podchodzisz do tamtych czasów z nostalgią, ja ogólnie dobrze wspominam dzieciństwo, ale analizując tak bez emocji, to IMO było nieciekawie ogólnie. 

To jest tylko i wyłącznie kwestia punktu odniesienia!

Porównujesz do dzisiejszych czasów - jest choojowo. Wtedy porównywaliśmy się tylko do siebie i było zajebiście.

Łaziliśmy po drzewach i ruderach, podbieraliśmy sąsiadom czereśnie, strzelaliśmy z procy, a na przerwach w szkole czytaliśmy Catsa - było zajebiście. A zamiast CS graliśmy w piłkę po 4 godziny dziennie.

 

Szkoda mi moich synów trochę, że dorastają w świecie Fortnite i p0rnhuba. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, o nic nie trzeba walczyć.

Chyba, że o równouprawnienie mężczyzn - do czego to doszło ?!? :D

 

Reasumując, polecam każdemu dzieciństwo w latach 80/90 :D

Edytowane przez Exar
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby bieda ale ma się sentyment do dawnych lat. Okres beztroski, nie mierzenia sobie ujków, zdrowia, bez napinek, taki luz. No też te stare kamery wszystko zawsze pokazywały szaro i ponuro. Ale jak ktoś woli oglądać kolorowe i wychuchane zdjęcia wigilijne fit celebrytów na instagramie "you are welcome". Każdy obraz rzeczywistości przedstawiany zza kamery/aparatu  zawsze odbiega od stanu faktycznego.

 

Jeszcze cytując klasyka 

images?q=tbn:ANd9GcQxWhtSk2UGgi21tYgQttw

 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Obliteraror napisał:

Sosnowiec jest dosyć obskurny, fakt, ale Będzin wygląda jeszcze gorzej

A co powiesz na Wątrobę Górniczą? ;) Z wyłączeniem Pogorii rzecz jasna:) 

 

@Dworzanin.Herzoga a co powiesz na Polską Kronikę Filmową? Np. o upadku imperium sowieckiego:

 

 

Albo niezapomniany film o kartkach na wódkę ;)

 

 

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieście na początku lat 90 powstała taka miejska telewizja. Nadawana była na jednym z kanałów telewizji satelitarnej (ówczesnej kablówki) raz w tygodniu audycja miała ok 60-90 min.  Programy były o wszystkim i o niczym wiadomości o tym co się dzieje w mieście itd. Studio w pokoju w bloku jednego z założycieli, dużo materiałów na zewnątrz, sondy z mieszkańcami. (Jedna ze współczesnych stała się chyba jedną z popularniejszych na polskim YT ) Dużo z tych materiałów jest na YT, lub po prostu w formie materiałów wspominkowych w/w telewizji bo działa do dziś. To jak się popatrzy na te materiały z przed 30 lat to fajnie się wspomina i porównuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cztery dychy.

Dziewięćdziesiąte pamiętam doskonale.

Dorastałem w nich.

 

Kolorowy chaos.

Miks wolności, możliwości, syfu, przaśności, siermiężności i często śmiesznego małpowania tzw Zachodu.

 

Jedna uwaga.

Jak patrzę na zdjęcia z lat 90 tych i wracam pamięcią do lat licealnych.

To było mało 'atrakcyjnych' dziewczyn.

Z wyglądu.

Bardzo mało.

Brzydkie fryzury, jeszcze brzydsze niekształtne ubrania.

Nawet jak któraś miała jędrne piersi godne bogini Afrodyty.

Czy super zgrabne nogi.

To z reguły owe walory były szczelnie schowane za grubym workowatym swetrem.

I niekształtnymi spodniami - piramida.

 

Dopiero w drugiej połowie 90tych się poprawiło pod względem wyglądu kobiet na ulicy.

Pierwsze pięć lat 1990-1995 to modowo-stylowa słabizna.

 

Obecnie jest więcej wizualnie atrakcyjnych kobiet.

Może nie 'ładnych' ale 'zrobionych na ładne'.

W 90tych był z tym dramat,

 

I też uwielbiam oglądać na YT filmy kręcone w tych czasach.

Widać ile się zmieniło :)

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Margrabia.von.Ansbach
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji - czasem usłyszy się jakiś kawałek w radio czy gdzieś przypadkiem, później chcąc do niego wrócić okazuje się, że pamięta się np. tylko melodię i nie da rady tego znaleźć, co wywołuje średnio przyjemne

odczucia. ;) To mnie co parę-paręnaście miesięcy przypomina się taki jeden motyw z kreskówki z dzieciństwa i nie jestem w stanie sobie przypomnieć co to było. ? 

 

Pamiętam tylko, że mogłem mieć 3-5 lat kiedy to emitowali, czyli okolice 1995-1997r. Leciało na jakimś ze standardowych kanałów, żadna kablówka itd. Styl to było coś jak anime/manga.

Była tam scena jakiegoś pościgu przez miasto [takie bardziej starodawne w sensie, że nie współczesne :P], chyba na koniach popierdalali, spadła na bruk sakiewka ze złotymi monetami i rozsypała się.

Później nie pamiętam, ostatnia scena - na czarnym tle palące się świeczki, które reprezentują ile czasu życia jeszcze komu zostało, jedna z nich została zdmuchnięta, albo sama zgasła.

Inne rzeczy widzę przed oczami ew. w formie obrazów, pewnie przekłamanych przez upływający czas i nie dam rady nawet tego opisać heh.

 

Przyzwyczaiłem się, że nigdy się nie dowiem co to było, ale jak już wywiązał się taki luźny wątek, to może ktoś ma w ogóle jakiś pomysł, co to mogło być? 

Jak nie, to spoko, bo szansa skojarzenia po takim opisie to jakieś 2%. :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.