Skocz do zawartości

Nauka VBA


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po innych tematach widzę, że jest tu na forum sporo pracowników korpo i/lub programistów, więc a nuż ktoś będzie w temacie :)

 

Od niedawna jestem samoukiem pisania makr w Excelu, temat wciągnął mnie na tyle, że szukam konkretniejszych źródeł wiedzy. Na wstępie zaznaczę, że wiem, że istnieją profesjonalne kursy organizowane przez firmy szkoleniowe, ale jako biedny studenciak wolę najpierw spróbować o własnych siłach ;)

 

Do tej pory korzystałam głównie z tutoriali polskich i zagranicznych twórców na youtubie plus trochę z oficjalnego supportu Office'a. Było to jednak na potrzeby realizacji konkretnych zadań, więc żeby się czegoś dowiedzieć, musiałam wiedzieć, czego szukam. Na ten moment brakuje mi czegoś do usystematyzowania i poszerzenia wiedzy w bardziej... uporządkowany sposób. Może zna ktoś warte polecenia tytuły książek lub jakieś internetowe publikacje do nauki VBA w zakresie podstaw, ewentualnie coś więcej? Ciężko samemu wyłowić coś godnego uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj książek wydawnictwa Helion. Nie polecę Ci konkretnej, bo VBA uczyłem się kilkanaście lat temu i to, z czego się uczyłem, to już historia. Sam język nie zmienił się dramatycznie, ale w tym czasie parę razy musiałem przebudowywać swoje narzędzia stworzone w VBA (bo po kolejnej aktualizacji nie działały), więc lepiej ucz się z aktualnej książki. A Helion ma zwykle dobre książki.

 

Mam też bardzo dobre materiały z UW, ale one są na poziomie zaawansowanym - nie jakoś dramatycznie, ale jednak dla początkującego mogą być za trudne. Na zaliczenie tego kursu trzeba było stworzyć w VBA aplikację do zarządzania sprzedażą w knajpie. Musiała być obsługa logowania, przyznawania uprawnień, promocje, rabaty, generowanie raportów wg zadanych kryteriów - wg mojego doświadczenia korporacyjnego opanowanie takiego poziomu wystarczy do poradzenia sobie z każdym zadaniem. Bardzo cenna jest lekcja o wydajności kodu VBA, komunikacji między Excelem i VBA oraz kiedy lepiej użyć którego. Także daj znać, czy Cię takie kwity interesują.

 

Nie ma nic złego w uczeniu się na podstawie potrzeby zrealizowania konkretnego zadania. Jak czegoś potrzebujesz to uczysz się to robić i już masz. Tą drogą nauczyłem się więcej, niż z podręczników. Zwykle dobrze przykłady są na www.mrexcel.com
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adams, dziękuję Ci za odpowiedź :) Zatem rozpocznę od książek Heliona, widzę, że mają sporo tytułów do nowszych wersji Excela.

13 godzin temu, Adams napisał:

Bardzo cenna jest lekcja o wydajności kodu VBA, komunikacji między Excelem i VBA oraz kiedy lepiej użyć którego. Także daj znać, czy Cię takie kwity interesują.

 

Bardzo interesują! Na razie zachłysnęłam się VBA na tyle, że łapię się na pisaniu makr do rzeczy, które przecież można łatwo i szybko zrobić formułami w samym Excelu. Co do wydajności to w przypadku np. pracy na kilku arkuszach mam wrażenie, że wykonanie kodu trwa zbyt długo, więc szukam też sposobów optymalizacji takich rzeczy.

 

13 godzin temu, Adams napisał:

Nie ma nic złego w uczeniu się na podstawie potrzeby zrealizowania konkretnego zadania.

Muszę przyznać, że rzeczywiście wtedy skok w stopniu wtajemniczenia jest bardzo szybki, ale właśnie dzięki temu jestem na etapie, gdzie umiem zrobić kilka nieco bardziej zaawansowanych rzeczy, a brakuje mi podstaw w samej teorii np. działania niektórych funkcji czy bloków. Dzięki za polecenie strony, zajrzę :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.