Skocz do zawartości

Odstawienie cukru- złe samopoczucie


Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę zaśmiecać innym użytkownikom wątków, więc pozwoliłem sobie założyć nowy temat. 

 

Otóż nie ukrywam, że ostatnio się przyłapałem na tym, że praktycznie codziennie jem coś słodkiego od dłuższego czasu. W tym roku postanowiłem to rzucić. Po prostu od cukru się szybko tyje, brak energii, słaba cera, człowiek się robi miśkowaty.

 

Czy to normalne, że odstawiając słodycze człowieka boli głowa, jest rozdrażniony, nie ma energii? Niektórzy nawet wspominają o stanach depresyjnych. Czy ktoś odstawił cukier nagle i miał takie objawy?

 

I druga kwestia- słyszałem od ludzi, którzy odstawili słodycze, że po jakimś miesiącu zaczęli się wspaniale czuć- zrzucili kilogramy, mieli niesamowitą energię, lepszą regenerację organizmu? Czy rzeczywiście można liczyć na takie cudowne efekty czy to raczej przesada?

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ciekawyswiata napisał:

Czy rzeczywiście można liczyć na takie cudowne efekty czy to raczej przesada?

Może tylko na samym początku, bo ja generalnie nie jem żadnych słodyczy, tylko cukier z podstawowych, codziennych produktów jak mleko albo owoce, a nie odczuwam nic takiego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ciekawyswiata napisał:

Czy to normalne, że odstawiając słodycze człowieka boli głowa, jest rozdrażniony, nie ma energii? 

Tak. Organizm domaga się swojej porcji węglowodanów a ośrodek nagrody w mózgu bodźców. Przejdzie Ci za parę dni.

Edytowane przez mirek_handlarz_ludzmi
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ciekawyswiata napisał:

 

Ogranicz spożycie cukru, zamiast słodzić herbatę dwom łyżkami słodź jedną, tak samo z batonami zamień na czekoladę mleczną, która również jest słodka, ale ma mniej cukru niż cukierki, batoniki.

 

Tak jest to prawda, że lepiej się czujesz, tylko rób to stopniowo.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siada nastrój, może siąść trawienie o dziwo, człowiek czuje brak sensu życia.

 

Odstawienie trwa zależnie od tego, ile trwało trucie narkotykiem. Ale nie licz na kilka dni na pewno, dwa tygodnie do miesiąca na pierwsze zmiany.

 

Liczba zysków z tego jest OLBRZYMIA, nie starczy miejsca na serwerze forum, by je zliczyć.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też spróbuję... Z alko dałem radę to i z cukrem spróbujemy... Napojów nie słodzę, zostają słodycze i przekąski. Po posiłku mam ssanie na coś słodkiego... Dzisiaj zrobiłem pierwszy krok - nie tknąłem słodkiego na imprezie urodzinowej mamy, a pokus było co niemiara...;)

 

Trzeba poczytać co dać organizmowi w zamian ? Tłuszcze ? Na dietę Keto się na razie nie piszę, jeszcze nie ten moment w życiu.

 

A tak swoją drogą a propos diet i zdrowego odżywiania to dzisiaj spotkałem się z moim przyjacielem 40+, jakieś  pół roku na diecie "umisiawiającej" przez madkę z 2 dzieci ...i tragedia,  brzuch ma jakby był w 7 msc. ciąży, holesterol 330 z cukrem tez kiepsko.

 

Nie mam wielu przyjaciół już, więc jestem zaniepokojony, ale on mocno w Matriksie zakorzeniony, podrzuconych lektur "red pillowych" nie czyta... Szkoda chłopa, ale nie da się nikogo uratować bez jego woli...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, ciekawyswiata said:

Czy to normalne, że odstawiając słodycze człowieka boli głowa, jest rozdrażniony, nie ma energii? Niektórzy nawet wspominają o stanach depresyjnych. Czy ktoś odstawił cukier nagle i miał takie objawy?

Tak ale masz same zalety np: przestały mi się sypać zęby.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maniek cholesterol 330 to nie ma tragedii, warto dodać, że w różnych krajach są różne normy tego cholesterolu, u nas jest to góra 200, w usa natomiast chyba nawet do 300. jedyne co z tych 'cholesterolów' powinno nas martwić to trójglicerydy, jak one są wysokie to je trzeba zbić nisko, jak masz ldl i hdl powyzej normy to nie ma się czym przejmować, to nie ma nic do miażdżycy (juz bardziej homocysteina), a trójglicerydy rosną właśnie wtedy kiedy jemy dużo gównianych węglowodanów ? 

 

ja sam miałem na keto cholesterol ponad 300, trójglicerydy były dość nisko, ldl wywalony w kosmos, hdl w normie... ? babka mi przypisała statyne XD ale doskonały interes na tych statynach mają, więc wmawiają, że trzeba ten cholesterol trzymać jak najniższy

Edytowane przez Ceranthir
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ciekawyswiata napisał:

Niektórzy nawet wspominają o stanach depresyjnych. Czy ktoś odstawił cukier nagle i miał takie objawy

Jak najbardziej. Do kociołka Panoramixa dorzuciłbym wahania nastrojów, wzmożoną agresję, nieustające wkurwienie no i głód oczywiście.

 

Pierwsze trzy tygodnie są najgorsze, a w zasadzie dwa - wtedy organizm uczy się spalać smalec, zgromadzony tu i ówdzie, skoro jest deficyt węgli w organizmie. Na dłuższą metę proces nazywa się ketozą.

 

Specjalnie piszę dwa pierwsze tygodnie, bo wtedy zachodzą największe, nieodczuwalne zmiany metaboliczne. Niech Cię nie zwiedzie Twój wewnętrzny głos, że jeden batonik to przecież nie zaszkodzi - skoczy Ci cukier (tzw. sugar rush), po czym gwałtownie spadnie. Staniesz się otępiały, śpiący no i jeszcze bardziej... wkurwiony, że dałeś się nabrać i dwa tygodnie w pizdu :D

 

Miłościwie Nam Panujący założył równolegle podobny temat, masz tam opisane czym zastąpić cukry proste i jak walczyć ze zmianą nawyków.

 

Z mojej strony piona i słowo otuchy - wiem przez co przechodzisz bo sam byłem lata temu dokładnie w tym samym miejscu.

 

A mówią, że rzucenie palenia jest trudne :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytam chłopa jak pozostałe parametry, ale to nie wygląda dobrze...

Brak ruchu, wyraźna nadwaga postępująca mocno. Brak czasu dla siebie, haj hormonalny w szczytowym momencie. Pytam ile razy się podciągnie na drążku...

Mówi, że może ze dwa razy, ale nie zgodził się na sprawdzenie... No cóż każdy pracuje na swój zawał...

 

Ja pod koniec tygodnia sprawdzę swoje parametry.Zobaczymy co się zmieni po odstawieniu słodyczy -porównamy za kilka miesięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Maniek napisał:

Na dietę Keto się na razie nie piszę, jeszcze nie ten moment w życiu.

Dieta keto jest wymagająca. Pierwsze primo - wymaga bardzo dużo silnej woli i samozaparcia, lista rzeczy, których należy unikać nie ma końca, a te dozwolone raczej szału nie robią. Dwa - to dieta wycieńczająca dla wątroby i trzustki, przetrawić takie ilości tłuszczu jakie należy spożywać - to się musi w końcu odbić na zdrowiu. O acetonowym oddechu, i wysokim prawdopodobieństwie nabawienia się/ pogłębienia nadciśnienia z litości nie wspomnę. I trzecie primo, ULTIMO ! - proces odpalenia i podtrzymania ketozy wymaga regularnego wysiłku fizycznego. Wszak te ilości cholesterolu, które się pochłania w końcu zaczną się odkładać a nie pomogą żadne margaryny z kwasami omega, tylko regularny i średnio ciężki trening fizyczny. Dlaczego ? Ano dlatego, że cholesterol i testosteron są pochodnymi, nie licząc jednej grupy azotowej, nie różnią się miedzy sobą praktycznie niczym. Ale ! Kiedy poziom jednego jest wysoki, drugi jest niski, naturalna kolej rzeczy i działa w obie strony, Wspominałem o tym na forum, nie raz nie dwa. A trening fizyczny indukuje produkcję testosteronu.

 

Alternatywą jest zamiana cukrów prostych na złożone - czytaj błonnik pokarmowy. I znów - zajrzyjcie do tematu Big Bossa i moich postów, bo szczerze powiedziawszy, nie chce mi się znowu tego klepać. Dieta, złożona z naturalnych, najmniej przetworzonych produktów, bogata w warzywka i wspomniany błonnik - to według mnie panaceum na cukrowe bolączki.

 

Piona !

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem na diecie pozbawionej cukrów od 2 lat. Najgorsze były pierwsze 2-3 miesiące. Jest naprawdę ciężko. Zmienia się radykalnie biochemia ciała. Następuje wymuszenie pobierania energii z tkanki tłuszczowej.

 

Decyzje o wyrzuceniu cukrów z diety podjąłem po nieudanych próbach zejścia na niższe poziomy wagi. Przez 3 lata ważyłem każdy posiłek, liczyłem każdą kcal, rezultat - z początkowej wagi 83-84kg schodziłem na 75-78kg i to z wielkim trudem. Myślałem, że tak jak mówią "eksperci" trzeba stosować deficyt kalorii i wtedy nadwyżka tkanki tłuszczowej zostanie zużyta. To nie jest prawda. Uwielbiałem słodycze, czekoladki, placki, cukierki. Jeśli zjadłem ich więcej waga od razu podnosiła się w rejony 78kg, a czasem i wyżej, mimo deficytu kalorii. Tak się właśnie męczyłem przez 3 lata będąc ultradokładnym w liczeniu każdego posiłku.

 

W końcu - po poznaniu metabolizmu tłuszczów i cukrów - zmieniłem metodę i postanowiłem, że usuwam wszystko z diety co ma węglowodany proste. Wynik: po 6 miesiącach waga spadła i ustabilizowała się na poziomie 73-74kg. Sprawdzałem indeks BMI i jest to optimum dla mojego wzrostu. Pojawiła się lekka rzeźba. Brzuch jest płaski. Mogę jeść 2x więcej zwykłych posiłków bez żadnego wpływu na wagę.

 

Także Panowie jeśli chcecie pozbyć się tkanki tłuszczowej skończcie z cukrem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja nadal bez słodyczy od stycznia... jest zajebiście, żadnych durnych pączków, ciastek, cukierków... Tylko to co w owocach, ale to naturalna fruktoza...

 

Monitoruję też zawartość cukru w produktach - ketchup też zniknął z lodówki...

A mam obawy, że najlepszą robotę zrobiło odstawienie alko, głównie piwa, które ma wysoki indeks glikemiczny...

Od kilkunastu lat nie miałem tak dobrych wyników  - cholestorole w końcu w normie... Normalnie powinienem otworzyć z tej okazji szampana... ale przecież nie piję...;) :) :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2020 o 21:00, ciekawyswiata napisał:

Nie chcę zaśmiecać innym użytkownikom wątków, więc pozwoliłem sobie założyć nowy temat. 

Rób to stopniowo anie z dnia na dzień np. jak słodzisz herbatę to zamiast słodzić 2 łyżkami słodź jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Kawy, herbaty nie słodzę od wielu lat. Postanowiłem teraz odstawić słodycze, ciastka, cukierki. Szczupły facet jestem (można powiedzieć szkielet) ale lubię czasami zrobić sobie jakieś wyzwanie i wytrwać. Z takich rzeczy to jedynie ciasta domowe od czasu do czasu do kawy zjem i banany. Mam nadzieję że odczuję pozytywny skutek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po takim długim czasie wróciłem do jedzenia od czasu do czasu czegoś słodkiego. Może to dziwne ale cukier dał mi dużego powera w pracy. Przez 2 dni dałem sobie przerwę od postu i czuję się zajebiście.  Kawy czy herbaty nie mógłbym posłodzić ale już np. jakiś jogurt czy czekoladę zjem. Może faktycznie każda skrajność jest zła i wszystko jest dla ludzi. BMI mam na poziomie 21 więc przytycia się nie boję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz na jakiś czas zjeść coś słodkiego nie powinno być niczym złym. Ja staram się ostatnio jedynie na weekend jakiś batonik czy coś :)

2 lata temu odstawiłem całkowicie słodycze i z początku (pierwsze 5dni) były takie iż czułem się osłabiony. 

W dniu 5.01.2020 o 22:33, Obliteraror napisał:

Całkowicie normalne, objaw odstawienia po bardzo uzależniającym dragu. Mnie pierwsze dni bez cukru telepało jak na głodzie.

Mnie nie tyle co telepalo a po prostu w organizmie czegoś mi brakowało. Chęci miałem sięgnięcia po batona czy coś słodkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jem cukru już od 10 lat, ani białego ani trzcinowego.

Od czasu do czasu jem czekoladę, poza tym dużo owoców.

Nie mam brzuszka i czuję się Świętnie.

Do kawy miód. 

Tuż po odstawieniu ochota na cukier przejdzie po tygodniu.

Na początku będzie ciężko ale potem same korzyści. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2020 o 21:00, ciekawyswiata napisał:

Czy ktoś odstawił cukier nagle i miał takie objawy?

 

Miałem, ale warto, żebyś jadł owoce, też mają cukier, ale jest to całkiem coś innego niż ta biała śmierć ze sklepu, jest łatwiej przyswajalny

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.