Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za pomocą mikrorachunku. Sam mikrorachunek zakłada się bardzo prosto, co niezwykle pozytywnie mnie zaskoczyło. Ot, liczba kontrolna, kilka tych samych cyferek, PESEL lub NIP i dopełnienie zerami do 26 cyfr, jak na rysunku poniżej:

 

mp_schemat_z_prezki.png

 

Proste, łatwe i przyjemne. I na tym lista zalet się kończy. Próbowałem dziś zapłacić PIT-4. Wszystkie wypłaty mam poogarniane, deklaracje PIT tworzone na bieżąco a klientela budzi się pomału po długiej przerwie, więc postanowiłem zaprząc siły w kierunku nawiązania przyjaznych relacji z urzędem skarbowym ? 

 

No i dupa - 7 dni od wprowadzenia obligu a zapłacić się nie da. Do CIT i VAT-u nawet nie podchodziłem, bo chyba nie ma sensu.

 

Komuś udało się już zapłacić podatki na mikrorachunek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tytuschrypus napisał:

A jaki miałeś błąd, przelew Ci wrócił? 

Nie ma możliwości wykonania przelewów PIT/CIT/VAT za pomocą przelewów podatkowych a mój mikrorachunek nie jest akceptowany, kiedy chcę wykonać przelew zwykły. Wygląda na to, że to mój bank się znowu nie popisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi Znaczy na wschodzie bez zmian - urząd zawsze frontem do klienta.

Rozmawiałem dzisiaj z zaprzyjaźnionym księgowym.

Twierdził, że mikrorachunek dla działalności gospodarczej wygenerowany po NIP zastępuje wszystkie dotychczasowe rachunki i że to co widać w bankach na przelewach podatkowych (okienko z różnymi rodzajami przelewów podatk.) nie ma znaczenia, ot bankowe zaszłości, które nie dostosowały się jeszcze do wymogów nowych czasów.

Jego zdaniem VAT i PIT idzie na jeden rachunek, w postaci nowego przelewu, który trzeba sobie utworzyć (jako dane odbiorcy do rachunku ma być podany właściwy US).

Co do CIT się nie wypowiem, mnie nie dotyczy.

Sam - czy i jak da się płacić podatki - jeszcze nie sprawdziłem. Czekam na rozliczenie od mojej księgowej i zacznę się borykać z problemem.

Dzięki Bracie za info, że mam się szykować na tarapat.

Dam znać czy mój przelew wyszedł skutecznie, czy nie.

 

Próbowałeś z różnych przeglądarek? Czy z jednej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, viko napisał:

W jakim banku masz konto?

Nie powiem, bo dostanę bana :D Ale mogę dać Ci podpowiedź: 1.9TDI ? 

36 minut temu, Anubis napisał:

Próbowałeś z różnych przeglądarek? Czy z jednej?

To ewidentnie nie jest zależne od przeglądarki. Dostaję komunikat walidacji, że nie mogę zrobić przelewu na ten konkretny rachunek. Wygląda na to, że mój bank po solidnej wtopie z tokenem mobilnym zalicza kolejną wtopę z mikrorachunkami.

37 minut temu, Anubis napisał:

Dam znać czy mój przelew wyszedł skutecznie, czy nie.

Daj znać proszę, bo mi od samego logowania do mojego banku robi się niedobrze ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_handlarz_ludzmi

Dostałem dzisiaj rozliczenie i robiłem przelewy.

U mnie wyglądało to tak:

1) wygenerowałem mikrorachunek tylko po NIP (i do PIT i do VAT), tak księgowa kazała

2) ustawiłem do płatności przelew podatkowy 

3) wybrałem co chcę płacić (PIT albo VAT) - z dedykowanego okienka, lista rozwijana z wszelkimi podatkami

4) z dedykowanych okienek rozwijanych ustawiłem okres za jaki płacę

5) wpisałem kwotę

6) i jako identyfikator przelewu (tak to u mnie bank nazywa, dla mnie to normalny tytuł przelewu) nazwałem to za co płacę (w sumie to asekuracja, bo tytuł tak naprawdę wskazałem w pkt 3)

 

Nie wiem czy prawidłowo czy nie, ale zrobiłem dwa przelewy, osobno PIT, osobno VAT, pal diabli, że i tak idą na jeden rachunek, jak wiadomo - wszyscy frontem do klienta;)

Nie widziałem okna wyboru PIT+VAT, oba występowały jako osobne tytuły. Trudno, najwyżej będę się tłumaczył.

 

Na tę chwilę nie wróciły, bank nie krzyczy, więc zakładam, że się wykonają.

System domyślnie jako odbiorcę płatności ustawił oznaczenie "Urząd Skarbowy".

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext dzięki. NIe wpadłem na tak banalne rozwiązanie. Spróbuję, jak ogarnę bitwę z dwoma pozostałymi bankami. Jeden (z kapeluszem) jeszcze nigdy nie przetworzył złożonych papierów bez błędu. Drugi (dawny poznański WBK) niezwykle pozytywnie mnie zaskoczył odmawiając rozwiązania umowy rachunku firmowego, gdyż... jako prezes zarządu figurujący w KRS mogłem być odwołany a KRS tego jeszcze nie zapisał a jako wspólnik większościowy nie mam nic do gadania. Takie to uroki polskiej bankowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z banku na "I" wszystko poszło ładnie (na razie tylko VAT wysłałem wcześniej, by skontrolować jak to wszystko działa).

Trochę mnie tylko wystraszyła ta "Bydgoszcz" w nazwie rachunku, na który mam wpłacać (ja z centralnej Polski), ale tak ma podobno być, że Bydgoszcz obsługuje całą Polskę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.