Skocz do zawartości

Socjonika - czyli jak zrozumieć siebie (i przy okazji innych)


Rekomendowane odpowiedzi

@Helena K. Tu miałam dylemat. Ale po jakimś czasie rozwiałam te wątpliwości. Pomogło mi tez w tym parę osób, które nieco dłużej niż ja siedzą w temacie ( ponad 10 lat w enneagramie, w socjonice około 3 :P )

Bliżej mi do Fi. ;) 

A Tobie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Ksanti napisał:

 

Niemniej jednak obecnie jedynie w połowie wierzę w MBTI.

Tu jest wątek o socjonice! Jeśli chcesz pogadać o MBTI, do tego większości nawiązywać i podawać wynik testu MBTI - zapraszam do tamtego wątku.

Powtórzę trzeci raz : Nie mieszajmy MBTI z Socjoniką, bo to dwie różne typologie!

W MBTI typy piszemy z dużych liter. W socjonice są dwie metody zapisu. 

INTP, ENFP, ENFJ itd. - MBTI

INTp, ENFp, ENFj lub ILI (intuicyjno-logiczny introwertyk), IEE (intuicyjno-etyczny ekstrawetyk) EIE (etyczno-intuicyjny ekstrawertyk) - socjonika

Socjonika rządzi się innymi zasadami. Jest przy tym bardziej rozbudowana i dokładniejsza. Bardziej skupia się na relacjach między typami. 

 

Dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bruxa Ale we wszystkich pytaniach? Na parę pytań możesz odpowiedzieć nas równi. 

Jaki wynik Ci wyszedł odpowiadając w taki sposób?

A jak nie test...to poczytaj opisy i przypasuj do siebie. ;) 

 

Przypomnę: nie należy wszystkiego zawierzać testowi, bo on nie do końca jest miarodajny, może jedynie dać poszlakę. 

Ja jestem zwolenniczką wybadania całego systemu i przeczytaniu opisów typów które potencjalnie moją pasować.

Dla przykładu: Wczoraj zrobiłam sobie test i mi wyszło ESE po tym EIE a dopiero na trzecim miejscu mój typ (IEE)

Tyle, że ja siedzę w tym już długo, wytypowana już jestem od dawien dawna w poprawny sposób. 

Jednak taka sytuacja dla osoby kompletnie nie znającej systemu daje dylemat. Co w większości przypadkach sprawia, że rezygnuje kompletnie z poznania systemu bo już go ocenia jako niedokładny i jako stek bzdur.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hippie pytanie teoretyczne.

 

Czy na podstawie ryja może dobieramy partnera? 

Jeśli mowa tu o socjonice? 

Np wiemy, że ten to taki typ a ta to taki.

Jedni preferują taki model a drudzy, taki może tak być? 

Spotkałaś się z takim zapytaniem?

 

Ej te babki EIE ENFJ - mi się straszne wydają. Mają w sobie zło.

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Hippie napisał:

@Bruxa Ale we wszystkich pytaniach?

W sporej części, dlatego aż zwróciłam uwagę czy to będzie miarodajne. :PWyszło mi INTJ.

 

Z wyglądem poszczególnych grup można zrobić własny test, wymieszać ich zdjęcia i spróbować odgadnąć kto do jakiej grupy należy, jak nie odgadniemy choćby 70% z nich to znaczy, że wygląd nic nie mówi. :P Potem może tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bruxa napisał:

INTJ.

Socjonicznie czy MBTI? Bo podałaś jakby to było te drugie...

 

Wygląd ma tylko lekko naprowadzić. Bez wcześniejszego poznania choć minimalnie tej osoby, to będzie słabo. 

Socjonika sprawdza się w pełni jak "układa się puzzle" no i przede wszystkim jak się zna system .;)  Jednych też łatwiej wytypować, drugich trudniej. 

 

 

@SzatanKrieger 

2 godziny temu, SzatanKrieger napisał:

Czy na podstawie ryja może dobieramy partnera? 

Jeśli mowa tu o socjonice? 

Np wiemy, że ten to taki typ a ta to taki.

Jedni preferują taki model a drudzy, taki może tak być? 

Spotkałaś się z takim zapytaniem?

Tak jak wyżej. Fotki mają tylko naprowadzić, potwierdzić typ. Najlepiej się ludzi identyfikuje przez rozmowę, obserwację ich w danych sytuacjach. Ale to też nie jest zawsze takie łatwe... nawet ludzie, którzy siedzą bardzo długo w socjonice mogą się pomylić. ;) 

Dwie osoby o tym samym socjotypie mogą się od siebie znacznie różnic i z wyglądu i np z niektórych zachowań. Jest też w socjonice coś takiego jak jak podtyp danego typu (To co wcześniej @Helena K. wspomniała, pytając się mnie jakim jestem podtypem.)

U mnie silniejsze jest Fi i częściej się aktywuje, szczególnie jak przebywam z innymi etykami. Mimo, że Ne jest moją programową funkcją. Fi ponoć bardziej rzuca się w oczy, Środowisko ludzi, którzy siedzą też w socjonice dłużej niż ja, często mi mówiło że bije ode mnie Fi i Fe przy okazji. Czyli można czytać moje emocje bardzo łatwo. ;) 

Zauważyłam jednak, że jak przebywam w towarzystwie gdzie jest dużo osób ceniących Ne1 to zaś aktywuje mi się Ne. Tak mam często jak gadam z jakimś ILE. ;) 

Eksperymentowanie, poczucie humoru, wynajdywanie w ludziach talentów i umiejętność motywowania to zdecydowanie Ne-owe cechy. ;) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa typy są sceptykami w wielu kwestiach, jednak LII większości swoje opinie zostawia dla siebie albo wypowiada je w bardzo bezstronny sposób ( co u Ciebie bardzo często widzę) LII raczej będzie unikało konfliktów jak ognia. Natomiast ILI potrafi być bardzo zgryźliwe, czasem nawet na siłę prowokuje. ;) @Adolf wydaje mi się być klasycznym przykładem ILI. :) 

 

Osoby sławne, które łatwo wytypować:

przykład LII: James May, Stephen Hawking 

Przykład SEI: Richard Hammond

przykład ILI - Jerzy Urban 

Książkowy przykład ILE: Jim Carrey, Jeremy Clakrson 

SEE: Maryla Rodowicz

 

Później zrobię dokładniejsze i większe zestawienie. ;) Warto popatrzeć na te osoby w akcji, poczytać ich wywiady etc.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ENTP:

 

 ESTp :

https://www.youtube.com/watch?v=o23NovePV0I - jej ekspresja, wybuchowość, silne zaznaczanie swojej obecności...

SLE-owy babo-chłop ... ;) Choć ją szanuję za głos i talent ;) Myślę, że towarzysko byśmy się pocięły :P 

Kolejne przykłady SLE

 

 

INFp:

ESTj:

U Cejrowskiego aż bije pragmatyzmem i konserwartyzmem na kilometr ;) 200% LSE :D 

LSE bardzo do mnie przemawiają szczególnie jak coś tłumaczą. Robią to w bardzo rzeczowy, prosty sposób. Punkt po punkcie. ;)  Cejrowski jest tego idealnym przykładem. Swoją drogą filmik polecam, bo bardzo wpasowuje się w temat forum. ;) (Słodzę mu, bo to mój aktywator :P )  

 

 

ISTp:

ŚP[*] Adam Słodowy i jego nieśmiertelne wynalazki... :) 

 

SEE:

Bardzo pstre chichotki, często dość głośne. ;)  

https://www.youtube.com/watch?v=z9-4TZqdFQU - Magda Gessler ;) - Porównajcie z Marylką. ;)  

ILI:

 

Inne przykłady dla każdego typu znajdziecie tutaj:

https://www.the16types.info/vbulletin/content.php/177-Socionics-Type-Examples-with-Videos

 

 

@Quo Vadis?, widzę, że dużo tu się zaczyna robić dylematów między EII a LII... Ty też? :P Serio? :P 

 

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Quo Vadis?

Który test robiłeś, możesz zapodać linka?

@Lalka masz ten najrzadszy no ale niby malujesz te obrazy i masz dużo wewnętrznych przemyśleń, wiec może by pasowało? A Ty @Hippie co byś powiedziała na lalkę to INFJ INFj?

@Hippie Boże mojego Hansa z moim ulubionym utworem dać, Ty to wiesz co mi w duszy gra :D 

Szkoda, że nie mam lajków jak będę miał potem ci dom :D I najlepsze, że jeszcze moją ulubioną wersję, hippie powiedz, że wiedziałaś co szatanowi w duszy gra :D 

 

(Chwila relaxu by przesłuchać time hans zimmer) 

 

P.S mam bekę z Arnolda i @Wielokropek jakoś xd 

 

Czemu typ mi przeznaczony to muszą być babki ze zachowania jak we wojsku, prostuję jestem buntownikiem w końcu, nie dam się spałować :P 

Po prostu ciężko mi uwierzyć, żebym taką miał ustawowo mieć - koszmar. (beka dalej z wielokropka ? ) Jak patrzę na tą miniaturkę z Arnoldem to mi się chce śmiać z biednej kropki :D:D )

Natomiast z mojego typu to ja płaczę, mi się te moje przeciwieństwo z kimś takim kojarzy:

article-2268772-172EA097000005DC-901_306

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SzatanKrieger napisał:

P.S mam bekę z Arnolda i @Wielokropek jakoś

A to mi przypomniało

@Wielokropek Mówisz, że LSE Cię odstraszają? Nie wydają się oni tacy jak Ci się wydaje. ;) Może z wyglądu owszem, jednak LSE których zwykłam spotykać potrafią być bardzo przyjaźni i jako ich dualka ( o ile faktycznie jesteś EII) raczej po krótszym/dłuższym czasie się do nich przekonała ;)  

Moja przyjaciółka jest EII, jak poznała się z moim facetem, to od początku potrafią gadać godzinami między sobą. 

LSE wydają się bardzo... robotyczni, surowi, ale to tylko powłoka. :)  Bardzo solidni, pracowici i godni zaufania ludzie.  Są bardzo wyczuleni na głupotę ludzką i często komentują czyjąś niekompetencję. Są też stali w swoich opiniach... no ale ja nie mam problemu ze słuchaniem tego. Może dlatego, że cenię sobie szczerych ludzi.;) 

 

 

11 minut temu, Quo Vadis? napisał:

Ale robiłem ten test mniej szczegółowy.

A jak nie test, to spróbuj metody na "układanie puzzli", o której tutaj już wspominałam. ;) 

 

@SzatanKrieger Hahaha a co myślisz o Chylińskiej? :D To Twoja dualka! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

Teraz zrobiłem podobnie będąc znacznie bardziej "agresywny" na suwakach, to i wyszło:

LII, a także 99% ILI - no patrz Ty się :P

 

Z kolei w teście skróconym zaznaczyła się wyraźna przewaga LII, tak że tego...

Jak widać dużo u mnie zależy od fazy Księżyca, jak i od wygenerowanych zdjęć (czyli która panna akurat wpadnie w oko) :lol:

 

Teraz, Hippie napisał:

Natomiast ILI potrafi być bardzo zgryźliwe

Raczej mam tendencje to nieatakowania ludzi, których lubię, poza tym nie chcę robić dymów, ale jeśli ktoś zacznie... ;)

Takiego @archa już ze 2 razy miałem w narożniku, ale mi go zbanowali, co przyjąłem z irytacją :P

Swojego wewnętrznego trolla wolę trzymać na wodzy, choć czasem puszcza ;)

 

@SzatanKrieger

 

 

Widzę, że (Wielo)kropek przelatywał w pobliżu :P

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ancalagon

Ty się śmiej ale wiesz jak ja chciałem tego kropka przykleić w rogu telewizora? Byłem cholernie ciekaw czy faktycznie będzie świeciła ta kropeczka :D Jednak jakoś nie wiem czy to trzeba było kupić czy o co chodziło ale koniec końców kropki nie przygarnąłem, do dzisiaj mnie to męczy ?

Godzinę temu, Hippie napisał:

@SzatanKrieger Hahaha a co myślisz o Chylińskiej? :D To Twoja dualka! :P

Czy Ty chcesz bym dostał zawału, jeszcze względnie młody jestem....

Ale jakim cudem, przecież ja takich kobiety właśnie nie chcę i nigdy nie chciałem. Takie męskie zbytnio są jakoś ? 

Nie wiem co poradzić w tym temacie szczerze mówiąc rozkładam ręce, boli mnie to :D 

A wam jak te duale odpowiadają?

 

A ktoś z was miał @Wielokropek na telewizorze? :D 

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ancalagon Wierz lub nie, ale ja Cię dalej widzę bardziej jako alfiaka. ;) Mówiłam to na pierwszym zlocie, ostatnio pisałam znowu, a teraz powtarzam po raz kolejny. :P 

11 minut temu, Ancalagon napisał:

Raczej mam tendencje to nieatakowania ludzi, których lubię, poza tym nie chcę robić dymów, ale jeśli ktoś zacznie... ;)

No właśnie! 

 

11 minut temu, Ancalagon napisał:

Takiego @archa już ze 2 razy miałem w narożniku, ale mi go zbanowali, co przyjąłem z irytacją :P

Kolejny dowód żeś LII...

Coś co będzie się kompletnie kłóciło z logicznymi normami, dla Ti ceniącego zawsze będzie irytujące na tyle, że nie będzie potrafił się powstrzymać. :D 

 

Która kwadra bardziej do Ciebie przemawia? 

Przeczytaj opis alfa i gamma. ;) W której bardziej się odnajdujesz? Twoje takie pierwsze odczucia... ;) Które wartości są Ci bliższe? 

Są to równoległe kwadry, więc w którejś z tej grupy będą ludzie, z którymi będziesz miał wspólny kontakt i dobre relacje, zaś z drugą przeciwnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

Patrząc po opisach, zdecydowanie bardziej widzę się jako gamma ;)

Zwłaszcza patrząc na:

 

Laughter and very obvious displays of emotion are subdued, instead, there is a lot of smiling, amusement with ironic and witty remarks or, when serious subjects or not very happy personal experiences are discussed, a serious demeanour.

Gammas will tend to focus on the persons sitting immediately near them in order to engage them in more individual conversations or will tend to remain mostly silent, not really participating in the group atmosphere, making the impression of being "introverts" in the everyday meaning of the term.

 

Z drugiej strony patrząc na archiwum z opisem po polsku jest zupełnie na odwrót, czyli alfa górą :lol:

Bądź tu mądry, ja osobiście uważam się za mieszankę tych dwóch typów, trochę zbyt skomplikowany jestem, by się jednoznacznie skategoryzować ;)

 

Co do wycofania w dyskusjach - zauważ jak mocno zmienia się mój styl pisząc na czacie, gdzie w razie czego jestem w stanie wypluwać myśli z prędkością karabinu :)

Masz sporą wskazówkę w kontekście analizy :D

 

@SzatanKrieger

Nie mam telewizora, ale w razie czego mogę przykleić sobie @Wielokropek na monitor :P

Tylko nie wiem, czy będzie chciał się kleić... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej ale bez jaj mam do was szczere pytanie.

 

Wiem, że @Hippie  odpowiada jej przeciwieństwo, wielokropka kręci chyba nosem na Arniego a Ty @Ancalagon i inni?

Jak ja sobie wyobrażam taki związek z kobietą tego typu to jedyne co mi się nasuwa na myśl, to że miałbym jej mówić do, których ludzi ma strzelać albo, że w ogóle nie ma strzelać i trzeba walczyć ideami! :D 

Próbuję ogarnąć ale no nie wiem, nie wiem... 

Nic do Pani Chilińskiej z całym szacunkiem ale naprawdę bym się nie widział z takim typem osobowości, nie wiedziałbym co nawet powiedzieć, niby faktycznie totalnie moje przeciwieństwo, może się mylę ale nie wiem jakbym miał się dogadać. Z drugiej strony byłbym nawet ciekawy spróbować 30 minut z taką osobą wytrzymać. No niby te duale się uzupełniają i tworzą kombo, ciekawe to ale z życia to takie babo chłopy to najgorsze co mogłoby mnie spotkać, chociaż mi rodzina mówi, że taką powinienem mieć - a wiadomo z rodziną dobrze tylko na zdjęciach :D 

 

Sprawdziłem znane typy, jednym z nich jest Madonna, kolejne to Angelika Jolie, Amy Whinehouse, Miley Cyrus omg, i megan fox ? no dobra jeśli chodzi o Megan to moglibyśmy porozmawiać xd.

Z drugiej strony te osoby mają chyba ogromne pałacie energii zewnętrznej ale z tego co widzę to wewnętrznie lipton, czyli mój typ by wspierał taką babkę w tym co robi i był partnerem w jej sukcesach.

 

Megan Fox :D 

ZSuktkpTURBXy80MTZkZTEwMDFiZmM1NmFiMzgxN

 

A Wy jak się zapatrujecie na wasze duale?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ancalagon napisał:

Z drugiej strony patrząc na archiwum z opisem po polsku jest zupełnie na odwrót, czyli alfa górą :lol:

Bądź tu mądry, ja osobiście uważam się za mieszankę tych dwóch typów, trochę zbyt skomplikowany jestem, by się jednoznacznie skategoryzować ;)

Ten angielski opis jest niezbyt konkretny. 

Gamma będzie przede wszystkim bardziej praktyczna w swoich działaniach i nastawiona na sukces. Gammiaki są bardziej materialistyczne niż alfiaki, które potrafią przejawiać więcej bezinteresowności. Alfiaki mają luźniejsze podejście. 

No a jak nie... to myślę, że ostateczną wyrocznią mogą być relacje, jednak to już jest bardziej skomplikowane :D Musiałbyś przyswoić socjonikę na tyle, by móc rozpoznać inne typy w realu, umieć określić jakie relacje wiążą Cię z daną osobą. Do których typów z danej kwadry Cię ciągnie...Wyższa szkoła jazdy. ;) 

 

Chociaż momento... Są jeszcze dwie kwestie do zbadania u Ciebie 

Postawa erotyczna: Infantyl czy uległy?

Temperament: IJ czy IP ? 

;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SzatanKrieger napisał:

P.S mam bekę z Arnolda i @Wielokropek jakoś xd 

 

Czemu typ mi przeznaczony to muszą być babki ze zachowania jak we wojsku, prostuję jestem buntownikiem w końcu, nie dam się spałować :P 

Po prostu ciężko mi uwierzyć, żebym taką miał ustawowo mieć - koszmar. (beka dalej z wielokropka ? ) Jak patrzę na tą miniaturkę z Arnoldem to mi się chce śmiać z biednej kropki :D:D )

Jak już wspominałam w tym drugim temacie - najwyżej będę mu siedzieć na ramieniu jak Pikachu swojemu Ashowi. 

Nie dziwię się, sama mam bekę :D . Ile to moich znajomych marzy o takim Khalu Drogo, a ja akurat nic :D 

 

Godzinę temu, SzatanKrieger napisał:

y się śmiej ale wiesz jak ja chciałem tego kropka przykleić w rogu telewizora? Byłem cholernie ciekaw czy faktycznie będzie świeciła ta kropeczka :D Jednak jakoś nie wiem czy to trzeba było kupić czy o co chodziło ale koniec końców kropki nie przygarnąłem, do dzisiaj mnie to męczy ?

Kropek przenika wszystkich, ale Kropki przeniknąć nikt nie może :D 

Klasyczny obserwator, cóż zrobić :) 

54 minuty temu, Ancalagon napisał:

Nie mam telewizora, ale w razie czego mogę przykleić sobie @Wielokropek na monitor :P

Tylko nie wiem, czy będzie chciał się kleić... :D

Słusznie, że nie wiesz, bo to od Wielokropka jedynie zależy :P '

 

34 minuty temu, SzatanKrieger napisał:

A Wy jak się zapatrujecie na wasze duale?

Nie zaopatruję się :) Arni zasługuje na coś lepszego niż ja, bez kitu.

3 godziny temu, Quo Vadis? napisał:

Zrobiłem w końcu test, proszę brać poprawkę na to, że moja znajomość j. angielskiego jest na poziomie średnim :P

A czy to wpłynęło na wyniki? Nie wiem ale wykluczyć nie można owej językowej pułapki.

 

Też zrobiłam ten pierwszy test tutaj i wyszedł mi INTp, mój INFj był na drugim miejscu.

Ciekawe. Wiem, ze sporo osób mówi mi, że mam analityczny umysł, ale te same osoby określają mnie także jako "matkę polkę" :D 

 

1 godzinę temu, Ancalagon napisał:

Raczej mam tendencje to nieatakowania ludzi, których lubię, poza tym nie chcę robić dymów, ale jeśli ktoś zacznie... ;)

To u mnie jest tak, że im bardziej kogoś lubię tym bardziej się "droczę" i "podgryzam" ;) , ale nigdy nie przestaję być całościowo czuła dla tej osoby.

Raczej rzadko sama kogoś atakuję, wolę stać z boku, obserwować. Dopóki ktoś mi nie podpadnie "moralnie",  to w sumie ok.

2 godziny temu, Hippie napisał:

LSE wydają się bardzo... robotyczni, surowi, ale to tylko powłoka. :)  Bardzo solidni, pracowici i godni zaufania ludzie.  Są bardzo wyczuleni na głupotę ludzką i często komentują czyjąś niekompetencję. Są też stali w swoich opiniach... no ale ja nie mam problemu ze słuchaniem tego. Może dlatego, że cenię sobie szczerych ludzi.;) 

Ten opis brzmi naprawdę dobrze, sama cenię podobne wartości u ludzi. Zastanawiam się tylko czy na początku się nie przerażę. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Wielokropek napisał:

Zastanawiam się tylko czy na początku się nie przerażę. ;) 

Zależy, jak sobie radzisz z waleniem prosto z mostu. Choć to już też zależy od człowieka. Jeden LSE będzie bardziej bezpośredni, drugi może być bardziej taktowny. Jedno jest pewne. LSE to jeden z najbardziej praktycznych typów socjonicznych. 

Miałam takie szczęście, że moim instruktorem jazdy był też LSE (starszy facet, bardzo mi przypomina z wyglądu Cejrowskiego, tyle, że w brytyjskiej wersji...ha, miał nawet podobne spojrzenie w sytuacji jak czuł, że ma rację *:D). Uwielbiałam jego metody. Był surowy, ale trafnie wychwytywał moje błędy i wiedział jak je skorygować. Mnie to zamiast wprawiać w przygnębienie, bardziej motywowało. Bywał dość nerwowy i miał dość gwałtowne reakcje, ale mnie nie ruszały, bo znam już ten typ dobrze i rozumiałam jego mechanikę działania. ;) Szybko złapaliśmy wspólny kontakt, a i dzięki niemu zdałam za pierwszym razem! :D 

 

cejro-768x452.jpg

Hahaha, mój robi też podobną minę, jak wie, że jest pewny swojej racji. :P To chyba nieodłączna cecha ESTjów :P

Nawet mi kiedyś wyznał, że lubi ten grymas. :D 

Godzinę temu, Ancalagon napisał:

Co do wycofania w dyskusjach - zauważ jak mocno zmienia się mój styl pisząc na czacie, gdzie w razie czego jestem w stanie wypluwać myśli z prędkością karabinu :)

Masz sporą wskazówkę w kontekście analizy :D

Umknęło mi to wcześniej... ;) 

Dalej czuję, że są one stonowane i wystarczająco grzeczne, taktowne by uznać Cię za LII;) 

Porównaj to do stylu pisania Adolfa, gdzie akurat do niego nie mam wątpliwości. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.