Skocz do zawartości

Socjonika - czyli jak zrozumieć siebie (i przy okazji innych)


Rekomendowane odpowiedzi

@SzatanKrieger

Hipotetyzując, w głównej mierze i tak zależałoby, co danej osobie siedzi w głowie.

Mnie tam ekstrawertycy nie przerażają, o ile mają coś ciekawego do powiedzenia.

 

Teraz, Wielokropek napisał:

Kropek przenika wszystkich, ale Kropki przeniknąć nikt nie może :D 

Klasyczny obserwator, cóż zrobić :) 

Bo Kropek jest jak punkt - każdy słyszał, nikt nie widział :P

 

Teraz, Wielokropek napisał:

Słusznie, że nie wiesz, bo to od Wielokropka jedynie zależy :P 

Musiałby jeszcze posiadać zdolność przenikania przez ściany, inaczej ktoś musiałby go wpuścić :D

 

Teraz, Wielokropek napisał:

To u mnie jest tak, że im bardziej kogoś lubię tym bardziej się "droczę" i "podgryzam" ;) 

Tylko się czasem nie "pogryź" z tygrysem - one są w tym lepsze od Ciebie :lol:

 

@Hippie

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to moje podejście do materializmu wskazuje na alfę, o czym już zresztą napomknąłem ;)

A nawet jeśli cokolwiek miałoby sugerować chwilowe odchylenie, to i tak estetyka > materializm.

Reszta jest wobec tego niepotrzebna, poza tym i tak by to niewiele dało - jestem analitykiem, nie prorokiem :lol:

 

Patrząc bardziej holistycznie - wciąż uważam się za kompilację typów LII i ILI.

Jednoznaczne kategoryzowanie w moim przypadku uważam za nie do końca uprawnione.

 

Tak nawiasem, zgadzasz się z powszechnymi rolami w społeczeństwie dla ILI? :)

 

1. Komputerowy świr (geek) który żyje w wirtualnej rzeczywistości i zna się na komputerach i internetowej komunikacji, ale nie wie jak działać w sytuacjach w rzeczywistym świecie.

2. Mistyczny lub duchowy filozof który jest zainteresowany we wszystko co mistyczne, ezoteryczne i mało dla niego znaczy świat materialny.

3. Typ encyklopedysty lub bibliotekarza który wie wszystko w rozległych dziedzinach wiedzy, ale nie używa tego w pracy.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie, dzięki :), jest trochę czytania i dużo do rozważania :).

 

Zrobiłam test, ale za jakiś czas powtórzę sobie. Dodam, że na część pytań odp. byłaby w połowie czyli "0", może dlatego, że w większości, ładnie to ujął:

W dniu 8.01.2020 o 16:02, DavidStarsky napisał:

Tutaj właśnie leży problem wielu osób jeżeli chodzi o tego typu "ciekawostki" typu MBTI, Enneagram, czy Socjonika. Aby się dokładnie wytypować trzeba mieć wiedzę, trzeba poczytać na ten temat/pooglądać filmy, same testy tutaj nie wystarczą. Zdarza się, że ktoś rozwiąże raz, czy drugi test i koniec. Jest wynik, dopasowujemy odpowiedni znaczek i basta. A to może nie zadziałać, może następnego dnia w w innym nastroju, po jakimś radosnym/smutnym wydarzeniu inaczej podejdziemy do jakiegoś pytania, udzielimy innej odpowiedzi i jesteśmy innym znaczkiem ? 

 

Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, iż tu generalnie nie chodzi o to, czy jestem 5, ENFP, czy ESTp. Sam znaczek nie miał wielkiego znaczenia. Interesowało mnie właśnie to jakie mogą być moje mocne/słabe strony, których ja nie zauważyłem, jak mogę je rozwinąć i na co zwrócić uwagę. Nie znaczy to, że ja siebie nie znam, bo znam (przynajmniej tak z grubsza ;) ), mnie bardziej chodziło o to co mogę zrobić jako osoba z konkretnym zestawem cech charakteru, predyspozycji. Wszystko po to, aby właśnie przestać się miotać i szarpać sam ze sobą. 

 

Lepiej przyjąć do wiadomości jaką się jest osobą, z jakimi możliwościami i jak te możliwości wykorzystać, niż lata udawać kogoś kim się nie jest. 

, dzięki :). 

 

Wynik testu

Twój socjotyp: IEI -1Fe NiFe(INFp)
Intuicyjny introwertyk etyczny - romantyk

Krótki opis IEI

Wykorzystując introwertyczną intuicję jako swoją podstawową funkcję i ekstrawertyczne uczucie jako swoją twórczość, IEI żyje w świecie żywych obrazów i wyobraźni. Podobnie jak SEI, IEI jest bardzo kreatywnym typem i często jest postrzegany jako ukierunkowanie tej kreatywności na działania artystyczne, takie jak muzyka. Jednak twórczość obu typów różni się od twórczości SEI ukierunkowanej na bardziej namacalne dzieła, a IEI na bardziej niematerialnej - na przykład na tworzenie wyobrażonych światów lub opowieści. IEI jest dokładnie dostrojony do wpływu, jaki te kreacje mogą wywierać na stan emocjonalny ludzi i nierzadko te kreacje mają silny wpływ emocjonalny na ludzi. W jej najlepszym przypadku IEI zapewnia głęboki i znaczący wgląd w wydarzenia i trendy - szczególnie te dotyczące interakcji międzyludzkich. W jej najgorszym IEI może zagubić się w swojej wyobraźni i być nieobliczalna. Ogólnie rzecz biorąc, głębia wyobraźni i emocji IEI często pozostaje niezidentyfikowana przez osoby wokół niej, a utrwala to brak zainteresowania IEI transmisją tych cech.

Dowiedz się więcej o IEI:

 

 

Inne możliwe typy

  1. EIE ( ENFj ): 94% prawdopodobieństwa jak IEI . Porównaj tutaj typy IEI (INFp) i EIE (ENFj)!
  2. ESE ( ESFj ): 85% prawdopodobieństwa jak IEI . Porównaj tutaj typy IEI (INFp) i ESE (ESFj)!
  3. SEI ( ISFp ): 79% tak prawdopodobne jak IEI . Porównaj tutaj typy IEI (INFp) i SEI (ISFp)!

Względne wartości Quadra

Charakterystyka socjotypu

Małe grupy Dychotomie pierwszego poziomu Dychotomie drugiego poziomu Dychotomie trzeciego poziomu Dychotomie czwartego poziomu
  • Introwertyk
  • Intuicyjny
  • Etyczny
  • Irracjonalne (postrzeganie)
  • Dynamiczny
  • Wydajność
  • Arystokratyczny
  • Taktyczny
  • Emotywista
  • Dalekowzroczny
  • Wesoły
  • Decydujący
  • Pozytywistka
  • Wynik
  • Pytanie

Model A funkcyjne Mocne i wartości

Te wykresy przedstawiają siłę każdego z elementów informacyjnych w Modelu A i ich wartość. Lewy wykres przedstawia model A, a prawy wykres przedstawia model dualny. The

Twój model A       Model Duala A    
Funkcjonować Element informacyjny Siła względna Wartość względna Element informacyjny Siła względna Wartość względna
  1. Prowadząc
    kreatywny
    Rola
    narażony

    Sugestywny
    Mobilizacja
    Ignorując
    Demonstracyjny

     
Ni
Fe
Si
Te

Se
Ti
Ne
Fi
34%
41%
16%
9%

16%
9%
34%
41%
34%
41%
16%
9%

34%
41%
16%
9%
Se
Ti
Ne
Fi

Ni
Fe
Si
Te
34%
41%
16%
9%

16%
9%
34%
41%
34%
41%
16%
9%

34%
41%
16%
9%

Znani Romantyk s

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ancalagon napisał:

55 to już próg imbecylizmu, statystycznie poniżej 50 IQ ma poniżej pół promila populacji ;)

A na tinderze prawie 90%...

Nie złapałeś mojego sarkazmu :P (często lubię używać wyolbrzymień) 

Sorry, od zawsze byłam sceptycznie nastawiona do jakichkolwiek portali randkowych. ;) 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Wielokropek napisał:

Kropek przenika wszystkich, ale Kropki przeniknąć nikt nie może :D 

Klasyczny obserwator, cóż zrobić :) 

Challenge accepted ?

16 godzin temu, Wielokropek napisał:

Nie zaopatruję się :) Arni zasługuje na coś lepszego niż ja, bez kitu.

19 godzin temu, Quo Vadis? napisał:

No co ty. Z kitem, że tak nie jest. 

Więcej wiary w siebie.

 

Z tych opisów INFJ i INFj, wynika że to ciekawe i interesujące osoby, Arni by miał z kim pogadać.

Cholera skoro Hitler był nawet tego typu, to przecież nie, którzy by nawet zabili by z nim pogadać ?

Także Arni by nie miał nudno :) 

 

Z tego co czytałem w jego książce "Pamięć absolutna" @Hippie i @Wielokropek to Arni deklarował się jako ktoś kto lubi spędzać czas samemu. (Chyba to było w jego książce nogi sobie uciąć nie dam)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SzatanKrieger napisał:

Arni deklarował się jako ktoś kto lubi spędzać czas samemu. (Chyba to było w jego książce nogi sobie uciąć nie dam)

To całkiem możliwe. ;) LSE mają trochę z introwertyków, choć dalej są ekstrawertykami.;) 

Nigdy nie będzie się 100% intro czy 100% ekstrawertykiem. To się tyczy każdego typu socjonicznego. Jest to też kwestia indywidualna. 

Jest w psychologii nawet takie pojęcie jak ambiwertyk. Czyli osoba, która jest w połowie intro i w połowie ekstrawertykiem. W skrócie, ciężko takiej osobie zadeklarować czy jest intro czy ekstra, bo ma cechy obu po równi. 

Dlatego nawet jeśli się zestawi parę osób tego samego typu socjonicznego, może się okazać, że są od siebie różne, bo jest jeszcze wiele innych czynników, w których mogą się różnić... m.in :

- środowisko ludzi w którym się obracają,

- z jakimi innymi typami przebywają(te inne typy też mogą mieć wpływ na ich postrzeganie)

- mogą być innymi typami enneagraamowymi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robię to co jakiś czas - jak mi się przypomni. W nadziei, że będę normalny - zawsze wychodzi to samo.

Bym wolał ENTJ - jak prawdziwy chad no ale trudno. Miałem na to może 1% szans.

Przynajmniej 111iq do tego mam to chociaż nie jestem kretynem.

Ale Włosimierz z Mensy to nadal na wysoko. XD

 

4M5IGLJ.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2020 o 13:18, Hippie napisał:

Jakaś mała różnorodność typów na tym forum. :rolleyes:

Gdzie pozostałe typy, gdzie mój dual, aktywator, gdzie LSI, EIE, SEE, ESI i ESE? Ujawniać mi się tu! Ale to już! :P

 

 

Dzień dobry tu ESE ?

 

Twój socjotyp: ESE -1Si (ESFj) Ekstrawertyk etyczny - entuzjasta.

Używając ekstrawertycznego uczucia jako podstawowej funkcji i introwertycznego odczuwania jako swojej kreatywności, ESE jest biegła w zrozumieniu ludzkich potrzeb emocjonalnych i często reaguje na te potrzeby poprzez pocieszające słowa i działania. Kierując się pragnieniem harmonii i doskonałości w swoim życiu, ESE wykorzystuje swoją ostrość emocjonalną do umacniania i utrwalania relacji z ludźmi, na których jej zależy. ESE z przyjemnością łączy ludzi w interakcje społeczne i poprawia nastrój poprzez korzystanie z gier, śmiechu, muzyki i dobrego jedzenia. Być może lepiej niż jakikolwiek inny typ (z wyjątkiem SEI), ESE rozumie wpływ, jaki bodźce zmysłowe mogą mieć na stan emocjonalny danej osoby. W jej najlepszym wydaniu ESE jest centrum dynamicznej interakcji społecznej, w której celem jest harmonia i szczęście dla wszystkich uczestników grupy; w najgorszym przypadku chęć ESE do pomagania innym może powodować, że zaniedbuje własne potrzeby. Ponadto upodobanie ESE do empatii może często powodować jej nadmierne obciążenie, gdy odczuwa emocjonalny ból, który odczuwają inni.

 

Charakterystyka socjotypu

Quadra: Alpha
Klub: Społeczności
Temperament: EJ
Style romantyczne:
    Główny: Opiekun
    Wtórne: Ofiara
Ekstrawertyk, Wyczuwanie, Etyczny, Racjonalny (ocenianie), Dynamiczny, Uparty, Demokratyczny, Taktyczny, Konstruktywista, Dalekowzroczny, Wesoły, Rozsądny, Pozytywistka, Wynik Deklaracja.

 

"w najgorszym przypadku chęć ESE do pomagania innym może powodować, że zaniedbuje własne potrzeby" - ależ to zdanie jest prawdziwe.

 

Fajny temat @Hippie, wprawdzie bliżej mi do wykresów i tabelek niż takich tematów, ale fajnie czasem poczytać i takie rzeczy... czytać i się dziwić jak w dużej części opisują mnie ?, niesamowite.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w końcu jakiś inny typ! Witam ESE !

BTW Emilia Clarke, którą masz w avatarze też ponoć jest ESE :P (choć też niektórzy ją typują jako EIE) Przypadek? Nie sądzę :P

Dla Ciebie te forum to raj, roi siętu od Twoich duali LII :PO ile dobrze się wytypowali ;) 

 

A ja i tak dalej czekam na ujawnienie się tutaj mojego duala : SLI ;) 

 

A jeszcze odpowiem na wcześniejsze pytanie @SzatanKrieger by pociągnąć dalej temat...

Cytat

A wam jak te duale odpowiadają?

Ja osobiście spotkałam paru moich duali z czego jednym na bank jest mój brat schizofrenik. Niestety odkąd zaczął chorować straciłam z nim kontakt ( w sumie to każdy). 

Przy nim czułam się najbardziej swobodnie w domu. To z nim walczyłam o kompa, on się ze mną bawił jak byłam mała i poświęcał mi najwięcej uwagi. 

 

Mam też znajomego ale mało utrzymujemy kontakt. Jest z laską o socjotypie SEE... słabo to widzę u nich... :P Koleżanka SEE za bardzo dominuje w związku, a on ulega, bo nie chce konfliktów. 

Mam wrażenie, że były współlokator też był SLI, ale był bardzo niezdrowym typem. Bardzo zgorzkniałym i sam opisywał siebie jak starego dziada. Wiecznie narzekał, że coś go boli choć miał na karku 26 lat. Nie mieliśmy  wspólnych tematów więc też średnio mogłam do niego dotrzeć...

Kiedyś też pracowałam z jednym, jednak nie miałam okazji bliżej go poznać. Ale po nim widziałam, że niezbyt dobrze się tam czuł. Był otoczony samymi babami i widać było, że tworzył wokół siebie barierę nie do przebicia :P

Ja generalnie z moimi dualami raczej bym się dogadała bez problemu. Lubię towarzystwo introwertyków.

Para SLI i IEE to taki Shrek i Osioł. Ceniący sobie spokój, wygodę odludek, z małymi zdolnościami socjalnymi, za to praktyczny rzemieślnik, który a to coś zmajstruje, a to ulepszy...

A IEE to takie wściuuubziu, socjalne, optymistyczne wieczne dziecko, które złapie kontakt prawie z każdym i bez problemu przebrnie się przez twardą skorupę SLI. SLI lubi jak mu się komplementy, rozbawia a IEE potrafi być w tej kwestii hojne. ;) 

Fajnie odwzorowany typ SLI jest w Mr Robot. Jest nim główny bohater tej serii. ;) 

 

Polecam z zapoznaniem się z w końcu otwartą polską stroną o socjonice:

http://socjonika.net/ - Opisy typów są tam też bardzo wyczerpujące. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie mi dziś pomogła wywróżyć, że socjonicznie jestem ESE (co niby odpowiada ESFJ; wcześniej, robiąc testy MBTI wychodziło mi ENTP). Co ciekawe najlepszy "match" (daleko przekraczający dopasowanie z pozostałymi) który miałem kiedykolwiek w życiu z partnerką, był z kobietą która prawie idealnie pasuje mi do typu LII, zgodnie z tą teorią.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leto Przeczytaj sobie opis dokładnie tej pary dualnej ESE + LII i powiedz czy tak mniej/ więcej to wyglądało? 

https://web.archive.org/web/20100210044215/http://socjonika.pl/index.php?strona=esfjintj

 

A tak trochę z innej beczki:

Ostatnio z moim facetem odbyliśmy przy śniadaniu ciekawą dyskusję o tym, że tego typu typologia bardzo przydatna byłaby w procesie rekrutacji do firmy. Powinny być podczas rozmów kwalifikacyjnych robione testy na osobowość, by móc określić do jakich zadań dana osoba by najbardziej pasowała , tak by tez współpraca była owocna i przy okazji ta osoba się spełniała zawodowo. 

Mało która firma podchodzi poważnie do tego typu rzeczy przez co często jest duży chaos. 

Jednak czasem zdarza się też tak, że przypadkiem trafia się na zespół, w którym można się rozwijać i bez problemu się porozumiewać. Przykładem jest moja zmiana, gdzie okazuje się, że przeważają delciaki: 

- Mój shift leader LSE

- kolega EII 

- Drugi kolega prawdopodobnie IEE 

- Ja IEE

-  kolega ILE - on się akurat wybija choć nie jest najgorzej, musi się do nas jakoś dostosować jako alfiak. :P 

 

Od razu widać, że jesteśmy najlepiej zgraną i produktywną zmianą. Dogadujemy się bez większych problemów. Lider pasuje do swojego stanowiska, umie nam znaleźć odpowiednie zadania w danej chwiili, bo wychwytuje w czym sobie radzimy a w czym nie. Jest szczegółowy i radzi sobie dobrze z tłumaczeniem danych zagadnień, dobrze też ogarnia wszystkie maszyny. LSE dość wybuchowe, też czepliwe ale umie działać szybko i bezbłędnie. Może niezbyt elastyczny przy szybko zmieniających się sytuacjach i deadlinach ale za to wie, kogo może prosić o pomoc ;)  

Kolega EII jest bardzo wnikliwy i czepliwy co do detali. Dobrze sobie radzi z operowaniem jednej maszyny, jest specjalistą w tej dziedzinie. Działa bardzo ostrożnie. Introwertyk i był bardzo wycofany, bo widać było że musi najpierw wybadać teren. Bardzo taktowny i ułożony. (silne Fi) Z czasem zauważyłam, że gdy czuje się pewnie w towarzystwie, coraz bardziej się otwiera i pokazuje swoją naturę. Jest troskliwy i będzie się starał iść na rękę innym, żeby sprawić im przyjemność. Sam jest dość bierny.

Ja jako IEE łatwo się dostosowuję do każdej sytuacji i z łatwością uzyskuję informację od innych. Jestem taki Speedy Gonzales na zmianie :P . Szybko coś znajdę, przyniosę. Jestem wielozadaniowa i umiem sobie zorganizować pracę. Informacje zbieram od innych ludzi i na tej podstawie też dużo się uczę. Nie cierpię rutynowej pracy, dlatego zwykle robię parę rzeczy na raz. Jestem też wsparciem dla operatorów, czasem pomogę przy maszynach, wiem czego potrzebują w danej chwili. 

Kolega IEE coś podobnego jak ja, choć nie jest taki szybki. Też umie sobie zorganizować pracę, jednak nie jest szczególnie dokładny. Bardziej poszedł w drogę komika i razem z ILE snują różne dziwne teorie, wygłupiają się etc. 

ILE jest zaszyte w swoim kącie. Widać, że trochę go nudzimy deltowością dlatego często podchodzi do każdego z nas po to by tylko zagadywać :P My delciaki skupiamy się na pracy a nie towarzyskich gierkach, dowcipach i naukowych teoriach jak to zwykle u alfiaków bywa. Delta jest dość pragmatyczna a w grupie dość rozproszona. Zwykle gadamy o swoich zainteresowaniach albo o pracy. Przez większość czasu skupiamy się na swoich zadaniach. 

 

Mój facet mi też dużo opowiadał o swojej ostatniej pracy i o jego szefie, który okazał się być EIE (beta) mój LSE (delta). W skrócie, jego szef w ogóle nie doceniał pracy mojego faceta, bo było to niezgodne z jego wizją. Jego był szef  jest osobą, która lubi błyszczeć i być w centrum uwagi. Wszystko co jego miało być efektowne, przykuwać oko, nie skupiał się na praktyczności i logiczności. Bardzo głośno szczycił się, że ma kasę i używał tego też jako ostatecznego argumentu w rozmowie z moim lubym (nacisk na hierarchię - przewodnia cecha u bety). Mój facet nie dawał mu tej atencji i guzik go obchodziło, że ten ma kasę, dlatego szef w jego oczach był uznany za niepoważnego i za bardzo bujającego w obłokach. Mój zaś czuł, że jego praca i wysiłek nie są brane poważnie. Czuł się też jak sztywniak i nudziarz ale też to, że szef unika konfrontacji z nim, bo mój miał dużą przewagę jeśli chodzi o logiczne argumenty. Dlatego mój odszedł. bo widać było, że z tej współpracy nie będzie owoców. Bardzo szybko się tam wypalił. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Hippie said:

Przeczytaj sobie opis dokładnie tej pary dualnej ESE + LII i powiedz czy tak mniej/ więcej to wyglądało? 

https://web.archive.org/web/20100210044215/http://socjonika.pl/index.php?strona=esfjintj

Nie do końca, ale w dużym stopniu tak (doczytałem). Tak jak rozmawialiśmy wcześniej - po pierwsze, socjonika to tylko zgrubna teoria i nie musi idealnie tłumaczyć wszystkich aspektów relacji, po drugie - są wręcz czynniki, które mogą stać się nadrzędne względem dopasowania typów.

Edytowane przez leto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z tymi parami dualnymi, zupełnie mi to nie gra z epmirycznymi doświadczeniami. Moim dualem jako IEE jest SLI i mając podobnego partnera ILI to nie szło. Najlepiej dogaduję się z ILE, każda z tych relacji była bardzo trwała, oparta na interakcji intelektu, co daję wiele satysfakcji i radości z przebywania razem. 

 

P.s.chyba bliżej mi do podtypu Ne w IEE. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reflux

I mówisz, że opis pasuje? Żadnych wątpliwości? 

Jak z resztą?

Czy pasuje do Ciebie opis Klubu ST ( pragmatyczny) ?

Temperament IP

Postawa erotyczna : opiekuńcza

Utożsamiasz się w pełni z elementami Si (sensoryka introtyczna) i Te (logika ekstratyczna) w bloku ego? ( w pierwszym poście tego wątku znajdziesz ich opisy)

Jak widzisz swoje role w społeczeństwe? Pasują? :

Cytat

 

1. Cichy indywidualista który idzie swoim tempem, rozwija ekscentryczne, ale przyjemne zainteresowania i ignoruje cała resztę.

 

2. Pan lub Pani Przyziemny/a, ma „sucha” i prosta postawę do wszystkiego, pomniejsza wartoćć całemu podekscytowaniu, podniosłym uczuciom i sentymentom.


 

I który podtyp? 

1) Podtyp sensoryczny Si - Projektant
 

Podtyp sensoryczny jest skromny, nie demonstracyjny, ale potrafi być uporczywy i bezkompromisowy w obronie swoich interesów. W dyskusji powołują się na logiczne i pewne argumenty. Od czasu do czasu izolują się od najbliższego otoczenia, by móc w spokoju przemyśleć swoje problemy. Lakoniczni i powściągliwi, ale czasami potrafią się uśmiechać i okazywać emocje, gdy w rozmowie czują się komfortowo. Ubierają się skromnie, ale ze smakiem i poczuciem estetyki. Lubują się w pracach ręcznych. Są cierpliwi, pracowici, wytrwali. W biznesie, przeprowadzają reformy od podstaw – wpływając na proces produkcji lub potencjał intelektualny firmy, co często łączy się ze zmianą zatrudnienia (?). Ich gesty są powolne, płynne, pewne i dokładne. Chód wydaje się nieco osłabiony, ludzie Ci nigdy się nie śpieszą.

 
2) Podtyp logiczny Te - Racjonalista
 

Podtyp logiczny woli zachowywać dystans. Są bardzo dumni i niezależni, działając na własne wygody. W rozmowie bywa ironiczny, ale jeśli poczuje sympatię ze strony rozmówcy może być miły i przystępny. Potrafią przeprosić, gdy dowiadują się, że nieświadomie sprawili komuś przykrość. Są niecierpliwi, mobilni, lubią stałe i postępowe zmiany oraz nowe wrażenia. Cechuje ich wydajność i ostrożność. Gardzą dyskomfortem w każdej sytuacji, dlatego maja tendencję do dostosowywania wszystkiego tak, aby spełniało ich wymagania odnośnie komfortu. Niezawodni i punktualni, wymagający zarówno wobec siebie i innych. Ich zachowanie jest nieprzewidywalne, potrafią przechodzić nieoczekiwanie z zimnej kontemplacji do aktywnego działania. Gesty zdecydowane i impulsywne. Chód szybki i miarowy.

 

:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie Kiedyś by się zgadzało wszystko w temperamencie i opise klubu, postawa erotyczna to już w ogóle. Ale teraz nie identyfikuje się z żadnymi z nich, kompletnie inaczej wchodzę w interakcję, kompletnie inaczej postrzegam pewne rzeczy. Temperament, opis klubu i postawa erotyczna kompletnie w tej chwili się nie zgadzają.

Opis ogólny nawet się zgadza, pewne rzeczy w bloku Si się zgadzają a blok Te to chyba o mnie jest :D
 

 

 

1. Cichy indywidualista który idzie swoim tempem, rozwija ekscentryczne, ale przyjemne zainteresowania i ignoruje cała resztę.

to by się zgadzało.

Raczej podtyp numer 2.

Generalnie wiele rzeczy się zgadza a parę lat temu to by było kropka w kropkę :D teraz jednak już nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reflux Hmm. no a porównując do innych klubów, temperamentów, postaw erotycznych (znajdziesz te wszystkie zagadnienia w zakładce po lewej na tej stronie)? Może po prostu są to kwestie na których już tak nie skupiasz uwagi, ignorujesz te aspekty bo świadomie ich nie akceptujesz z powodów ideologicznych ale dalej są one pierwotnie w Twojej naturze? Żeby to potwierdzić jestem ciekawa co byś powiedział o innych klubach temperamentach itd. Które są bliższe Tobie? 

Te aspekty, które wyżej wymieniłam są cześcią typu SLI. Można powiedzieć takie rozłożenie tego typu na czynniki pierwsze. Chodziło mi bardziej by potwierdzić czy jesteś tym typem. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę temat. :)  

 

Mam ostatnio dużo przemyśleń na temat MBTI, socjoniki oraz enneagramu i jak je poprawnie wykorzystywać w praktyce. Myślę, że sugerowanie się każdą typologią po trochu potrafi dać bardzo wyraźny obraz danej osoby i relacji z innymi. 

Ostatnio natknęłam się na nowy artykuł na stronie socjoniki, który skłonił mnie trochę do myślenia. Tutaj link . W skrócie jest w nim mowa m.in że istnieją też inne czynniki, które wpływają na dobrą relację w związku czym są m.in:

- wartość samotności

- środowisko rodzinne

- status ekonomiczny

- wiek i atrakcyjność fizyczna

- cechy osobowościowe " WIelka Piatka" i "Szóstka"

 

Jestem ciekawa jak wyglądałaby relacja lustrzana, która co ciekawe, w MBTI w moim przypadku uznana jest za " best match". 

@SzatanKrieger Dałeś mi troche do myślenia, w tej kwestii. Zaczęłam szperać za informacjami odnośnie dopasowania wg MBTI i natknęłam się na tę jak i inne tabelki:

 

main-qimg-9565ee05d8ac988c91e18162ee53b0

Która jest tak bardzo odmienna do tej socjonicznej:

relacje-tabela.png?height=275&width=400

relacje-.png?height=95&width=320

 

Jako, że ostatnio zakończyłam relację z pewnym osobnikiem, który jest dla mnie aktywatorem (IEE + LSE), dalej uważam, że jesteśmy na pewnym poziomie zgrani, Pratycznie się nie kłóciliśmy, a jak już, to bardzo sporadynie ( 3 ostrzejsze sprzeczki przez prawie 6 lat uważam za dość dobry wynik )  Jednak swoje zrobił dystans psychologiczny ( p+ j ) w parze z brakiem wspólnego zainteresowania i rdzenia, który by trzymał to w kupie. 

Było też trochę zamiatania pod dywan. Przez to bardzo się rozminęliśmy i zaczęło się powoli wszystko sypać bo zaczęliśmy za bardzo iść w swoje strony.  Mimo wszystko czegoś zabrakło z obu stron i tyle. To tak w jednym wielkim skrócie. Generalnie żyjemy dalej w zgodzie i bez wchodzenia sobie w drogę. Przynajmniej tak widzę i czuję to ja. WIęc jeśli chodzi o rozpatrywanie tej relacji pod względem socjonicznym, to muszę stwierdzić, że bardzo dużo się zgadza. Ciężko mi jednak przychodzi zrozumienie tej relacji na podstawie MBTI... Gdyby było tak źle jak pokazują tabelki, to byśmy tych prawie 6 lat razem nie wytrzymali, tylko krócej, 

 

Może faktycznie będę celować w jakiegoś INFj albo INTj zamiast uparcie szukać duala socjonicznego ISTp ;) Szczególnie, że chciałabym się chyba raczej przerzucić po tym na jakiegoś etyka ;) 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.