Skocz do zawartości

Duchowny zachęca do całowania księży po rękach. "Tak naprawdę to są dłonie chrystusowe"


tomekbat

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

W mediach społecznościowych popularność zyskuje wywiad z duchownym, który przekonuje, że wierni na powitanie powinni całować księży w dłonie. Ks. Tomasz Jochemczyk podkreśla, że ucałowanie rąk duchownego to "oddanie czci Bogu". - Ksiądz to drugi Chrystus - mówi kapłan. Na Facebooku pojawił się fragment programu telewizji internetowej wRealu24. To wycinek z rozmowy publicysty i historyka Stanisława Krajskiego z ks. Tomaszem Jochemczykiem, który dotyczy całowania księży w dłonie. - Na dłonie kapłańskie działa sam Pan Bóg w trójcy jedynej, tak że te dłonie moje materialnie to są dłonie Tomasza, ale tak naprawdę to są dłonie chrystusowe za przyczyną święceń kapłańskich - mówi duchowny. - Ucałowanie dłoni to oddanie czci samemu Panu Bogu, za które można uzyskać odpust. 

 

Wideo zyskało sporą popularność na Facebooku. Przejrzeliśmy wywiady, których ks. Jochemczyk udzielał telewizji wRealu24. Jest ich dość sporo i w wielu poruszany jest temat dłoni duchownych. Z resztą jest ku temu powód, bo prowadzący rozmowę za każdym razem na wstępie całuje księdza w rękę. - To normalne katolickie zachowanie. W dzisiejszych czasach ta praktyka zaniknęła - podkreśla w jednym wywiadzie ks. Jochemczyk. - My nie całujemy dłoni kapłana, to znaczy Tomasza, tylko całujemy dłonie Chrystusa - podkreśla. 

"Ksiądz to drugi Chrystus"

Innym razem duchowny przyznaje, że również całuje po rękach księży. - Gdy spotykam się z kolegami kapłanami, to zawsze, gdy podajemy sobie ręce, całuję innego kapłana w dłoń. Bo za ucałowanie dłoni kapłańskiej jest odpust - stwierdził. - Dłonie kapłańskie są konsekrowane przy rycie święceń. Czy weźmiemy ryt stary trydencki, czy ten zreformowany, wszędzie jest konsekracja dłoni kapłańskich. A więc dłonie to jest coś, przez co działa Pan Bóg - dodał.

W innym filmie duchowny podkreśla, że "ksiądz to drugi Chrystus". - Ja nic, co czynię z czynności kapłańskich, to znaczy błogosławieństwo, sprawowanie kultu, msza święta, chrzest czy inne sakramenty, nie czynię tego moją mocą jako Tomasz Jochemczyk, bo ja nie mam takiej mocy. Kapłani, jeżeli czynią swoje powinności kapłańskie, występują w imieniu Chrystusa. Chrystus przez nich działa. Kapłani są tylko narzędziami - przekonuje duchowny.

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ksiądz by chciałby chyba być papieżem... 

 

Opodatkować tace, plus "dywidendy" dla wikariuszy. 

 

Pokłon i cześć można oddać w modlitwie. Ksiądz w Boga niech się nie bawi. Może co najwyżej głosić Ewangelię i odpuszczać grzechy.  Nic więcej, a pieniądz to pieniądz, prawny środek płatniczy Rzeczpospolitej Polskiej więc winien być opodatkowany, tak samo jak ksiądz jest obywatelem Polski i ma przestrzegać prawa. 

 

Amen. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam łaskawie tylko, że we wodzie święconej w kościołach wykrywa się często bakterie kałowe i różne takie inne. Całując rynce, które tam są, przenosimy między sobą nie tylko bakterie kałowe i moczowe ale również witaminy C, B12 i witaminę D.

 

Z końcówką oczywiście żart.

Ten zwyczaj jest niezbyt higieniczny ;) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, tomekbat said:

ks. Jochemczyk

To przedstawiciel, ja to określam, frakcji przedsoborowej oni tam są zafiksowani na mszy trydenckiej i tym wszystkim co było przed soborem. Sam gest pocałunku mnie nie gorszy, uważam go za zbędny wystarczy uścisk dłoni czy przyjacielskie objęcia, takie całowanie po rękach jest atrakcyjne dla babci i jak chcą niech sobie całują.

Nie pojmuje świętego oburzenia tych dla których kk jest wrogiem lub są mu niechętni, przecież WAS TO NIE DOTYCZY.

6 minutes ago, SzatanKrieger said:

Ten zwyczaj jest niezbyt higieniczny

[Kaszlnięcie w ręce, smarkanie i otarcie nosa dłonią]

"Przekażcie sobie znak pokoju."

 

 

1 hour ago, tomekbat said:

Kapłani są tylko narzędziami - przekonuje duchowny.

No tak jest w tej religii i co w związku z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SzatanKrieger napisał:

Przypominam łaskawie tylko, że we wodzie święconej w kościołach wykrywa się często bakterie kałowe i różne takie inne. Całując rynce, które tam są, przenosimy między sobą nie tylko bakterie kałowe i moczowe

Ten zwyczaj jest niezbyt higieniczny ;) 

 

8 godzin temu, rycerz76 napisał:

[Kaszlnięcie w ręce, smarkanie i otarcie nosa dłonią]

Pamiętam, że chyba Palikot coś troszkę chciał ruszyć sprawę podawania komunii w foliowych rękawiczkach jak sanepid nakazuje, ale go uciszyli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano poczułem kontakt z siłą, która stworzyła cały wszechświat ;) 

Wszystkich chętnych do całowania mnie po rękach i innych częściach ciała, aby połączyć się z nieskończoną inteligencją zapraszam do kontaktu ;) 

Szczegółowy cennik do wglądu w wiadomości prywatnej ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentny brak pokory. Przerost pychy, ego.

 

Jezus przed ostatnią wieczerzą obmył stopy uczniom.

Miało to dać wzór do naśladowania.

Było gestem miłości i skromności.

 

Kościół katolicki, szczególnie w Polsce, jest zepsuty od środka.

Według mnie jest to mafia, z wpływami w rządzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś ksiądz coś powiedział i jakie oburzenie. U mnie w parafii na ostatniej mszy ksiądz powiedział, żeby wspierać rodziców na stare lata.

 

Co do meritum- gdyby prymas Wyszyński żył, to bym mu ucałował dłonie. Losowemu księdzu raczej nie.

 

15 godzin temu, SzatanKrieger napisał:

Przypominam łaskawie tylko, że we wodzie święconej w kościołach wykrywa się często bakterie kałowe i różne takie inne.

Podobnie jest z dostępnymi dla każdego orzeszkami w klubach. Nie jeść!

 

W mojej firmie część ludzi nie myje rąk po odlaniu się, w tym zbiorze są osoby po studiach i na tzw poziomie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapitan Horyzont zgadzam się, mnie również to bardzo wkurwia, w związku z czym nie witam się z nikim oprócz przełożonych w pracy.

Np. u muzułmanów po prostu nie ma takiego zwyczaju, ale jest ramadan - który z kolei jest bardzo niezdrowy, bo przez cały dzień jest zakaz jedzenia, a po zachodzie słońca napychają się na noc za cały dzień...

Edytowane przez dyletant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomekbat napisał:

Innym razem duchowny przyznaje, że również całuje po rękach księży. -

Wolno mu, ale jego interpretacja jest, pisząc delikatnie, na wyrost. 

Jeśli dobrze kojarzę, pocałunek w przypadku biskupa może być składany w pierścień, jako symbol, ale nikt do tego nie zmusza.

 

Nie dziwię się w sumie takiej postawie, biorącej się z dawnych czasów i obyczajów. 

Jeśli ktoś chce tak sobie okazywać szacunek, żyć wg. starych obyczajów, jego sprawa.

 

Jestem mocno w Kościele ale takie zachowania nie przyszłyby mi do głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dyletant napisał:

@Kapitan Horyzont zgadzam się, mnie również to bardzo wkurwia, w związku z czym nie witam się z nikim oprócz przełożonych w pracy.

No nie, w miarę wiadomo, z kim się nie witać, a jeśli już nie ma wyjścia, to się zaraz potem myje ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.