Skocz do zawartości

Asertywność zmienia perspektywę komunikacji


mac

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze raz chciałbym podkreślić znaczenie asertywności w życiu, a także potencjał słowa nie, praktycznie w każdej sytuacji. 

 

Pokłóciłem się ostatnio z kolesiem, z którym łączą mnie drobne interesy. Skomentował negatywnie sytuację, w której uczestniczyłem (poboczny kryzysik częściowo z mojej winy można powiedzieć, ale nie chcę się zagłębiać w szczegóły) i asertywnie odpowiedziałem mu, że nie podoba mi się to, jak do mnie mówi. Nawet lekko podniosłem głos, dobitnie sugerując otwartość na dowolny stopień konfrontacji. Nie spodziewałem się po sobie, aż takiej agresji. Po prostu nie wierzyłem, jak można pierdolić takie bzdury bez znajomości faktów. 

 

Miałem taką myśl, jak mówił na początku, a ja słuchałem z boku - a może odpuścić sobie, nie chce mi się walczyć. I nagle, jakbym dostał obuchem w łeb i zacząłem asertywny monolog. 

 

Skutek? 

 

Znakomity, bo atmosfera się oczyściła i z kolesiem jest zupełnie inna komunikacja. Gadałem z nim dzisiaj i bardzo rzeczowo, spokojnie, dłużej pogadaliśmy. Nawet nieco bardziej się polubiliśmy. On mi poszedł z pewną rzeczą na rękę i ja też się otworzyłem. 

 

Powiem wam jedno. Jak macie w głowie myśl, żeby olać to nie róbcie tego, tylko zawalczcie o swoje racje, wyjdzcie naprzeciw, bo to zmienia perspektywę własną i ludzi w otoczeniu. Dawno już nie miałem takiego testu i udało się zdać z pozytywnym wynikiem. 

 

Czasami zapominam o asertywności przyznam szczerze i zawsze, a to zawsze tego żałuję. Niesamowita sprawa. 

 

Jak macie przykłady na działanie asertywności to zapraszam do wymiany doświadczeń, jak zwykle w kulturalnej atmosferze :) 

 

Edytowane przez mac
  • Like 4
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.