Skocz do zawartości

Kobiety, kobiety, kobiety...


goryl

Rekomendowane odpowiedzi

Co jest dzisiaj z Wami?

Wchodzę na forum, a tu jak nie błędy ortograficzne wołające o pomstę do nieba, to jeszcze osoby kłócące się o przecinki same robią błędy z gatunku tych raczej podstawowych.

 

@Patton

Jeśli już krytykujesz innych, skorzystaj z podanego przez samego siebie źródła:

 

Kiedy nie stawiamy przecinka?

Przed spójnikami łącznymi: i, oraz, tudzież i rozłącznymi: lub, albo, bądź, czy, np.:

 

@Tomko

A Tobie pod rozwagę daję:

 

Przed spójnikiem w połączeniach z partykułą, spójnikiem i przysłówkiem. Przecinek stawiamy przed całym wyrażeniem, np.

chyba że, jak gdyby, mimo że, pomimo to, tym bardziej że, właśnie gdy, podobnie jak, tak aby, tak by, tak jakby, taki sam jak, tam skąd, teraz gdy, tym bardziej że, w miarę jak, wtedy gdy, z chwilą gdy

 

Przerąbane jest życie wzrokowca :P

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ancalagon, milordzie, są pewne okoliczności, w których przecinek przed spójnikami łącznymi należy postawić. 

 

Gdy spójnik jest kontynuacją zdania nadrzędnego (wtedy przecinek stawiamy):

Cytat

Kupiłem w sklepie wodę, którą codziennie piję, i kilka innych smakołyków.

Gdy spójnik jest kontynuacją zdania podrzędnego (wtedy przecinka nie stawiamy):

Cytat

Kupiłem w sklepie wodę, którą codziennie piję i zwracam z moczem.

W wyliczeniach:

Cytat

Widziałem i orła, i jego cień, i chmury.

Przy dopowiedzeniach:

Cytat

@arch nigdy nie świecił inteligencją, i do tego zakłada tematy pod wpływem.

Przy wtrąceniach:

Cytat

Uważam, i to nie bez podstaw, że Teletubisie to geje.

 

Co do spójników rozłącznych; stawiamy przecinek w tych samych przypadkach, co powyżej, a oprócz tego wtedy, gdy spójnik ma rolę warunkową, czyli:

Cytat

Idź po moje kapcie, albo dostaniesz wpierdol.

Dostaniesz wpierdol, jeśli nie pójdziesz po moje kapcie.

 

Co do przecinków przy partykule, spójniku i przysłówkach - wszystko zależy od akcentowania zdania zwerbalizowanego, np.:

Cytat

Zrobimy to tak, ---przerwa na oddech--- jak chce tego szef.

Lub:

Cytat

Zrobimy to, ---przerwa na oddech--- tak jak chce tego szef

Powyższe dwa zdania oznaczają zupełnie co innego.

 

Pierwsze oznacza, że zrobią to dokładnie w taki sposób, jak chce tego ich szef, a drugie, że zrobią to w ogóle, bo ich szef tego chce (ale zrobią to we własny sposób).

 

Z wyrazami szacunku,

Ważniak

Edytowane przez Ważniak
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 lat temu zakończyłem służbę w Legii Cudzoziemskiej. służyłem w 2 ugim pułku spadochroniarzy cudzoziemskiej. Mój pułk stacjonował w malowniczo położonej miejscowości Calvi na Korsyce. Nasza strefa zrzutu znajdowała się bezpośrednio przy nadbrzezu morza śródziemnego,podczas jednego z pierwszych skoków zająłem 1wsze miejsce do skoku przy drzwiach samolotu. Na jakieś 2 min. przed zrzrutem dowódca zrzrutu nakazuje otwarcie drzwi. Stojąc połową stopy poza pokładem maszyny i czując na ryju strugi powietrza znad morza śródziemnego które w tamtej chwili mieniło się w porannym słońcu niczym karaś na patelni. rozumiem Cię stary! Naprawdę!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka rzeczy w życiu każdego mężczyzny, które niezwykle go pociągają i przynoszą mu radość i spełnienie i pozwalają żyć pełnią życia.

Kobiety natomiast laleczkami małymi są jeno, takimi kukiełkami pociesznymi dla rozbawienia majestatu mężczyzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.