Skocz do zawartości

Ceny w Polsce i za granicą. Jesteśmy w ścisłej czołówce rankingu


Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Polska jest jednym z krajów, gdzie ceny rosną najszybciej.

Inflacja jest u nas prawie dwukrotnie większa niż średnia w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

 

https://www.money.pl/gospodarka/ceny-w-polsce-i-za-granica-jestesmy-w-scislej-czolowce-rankingu-6469300554610305a.html

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Brawo PiS, ceny jak na zachodzie, zarobki jak na wschodzie :)  Czytałem ,ze w niemieckim lidlu są porównywalne ceny co polskim lidlu, porównywał ktoś może ? . robił jakieś zakupy w Czechach w Niemczech ? 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realna i odczuwalna inflacja, to moim zdaniem ok. 20-30% w skali roku. Widząc koszty żywności, gazu, opłaty za wywóz śmieci, itd. 

W bajki rządowego GUS i 3-4%, to już chyba nawet przedszkolaki nie wierzą. 

Edytowane przez Morfeusz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2015 r.  dotknęły mnie pewne problemy finansowe. W rezultacie miałem 20 zł dziennie na przeżycie. Dawałem radę, chociaż o sushi mogłem zapomnieć. 

W 2017 r. (gdy moja sytuacja majątkowa uległa poprawie) to narzuciłem sobie dniówkę w wysokości 30 zł. Efekt był taki sam jak dwa lata wcześniej. 

Obecnie mam wrażenie, że ....to są uj nie pieniądze i bym chyba z 40 - 50 złotych potrzebował. 

Edytowane przez ShyBoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego. Kwota wolna, chuj. Drugi próg już coraz więcej ludzi wchodzi. Ogromna skala opodatkowania. Pensje, chociaż nieco większe mają gównowartość. 

 

Ogólnie to nie jest dobrze. Widzę w sklepie, jak ludzie kupują. Biorą uwaga po 3 plasterki szynki. Ja pierdolę. 

 

Pojebany kraj, tutaj legalnie zarabiać to jest grabież gorsza niż w mafii. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Morfeusz napisał:

W bajki rządowego GUS i 3-4%, to już chyba nawet przedszkolaki nie wierzą

To jest kwestia przyjętego do analizy koszyka dóbr. Jeżeli będziemy brać pod uwagę żywność, to wyjdzie dużo więcej. No to dorzucamy do badanego koszyka jakąś elektronikę z technologią, która była niedawno wprowadzona na rynek, więc szybko tanieje (np. telewizory 4K) i tym sposobem średnia inflacja nam wychodzi na strawnym poziomie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wroński napisał:

Przestańcie wreszcie źle myśleć o "przestępczości".

W PL to kwestia zwykłej samoobrony.

 

Aż przypomina się książka Turalińskiego o przewrotnym tytule "Jak kraść: podręcznik złodzieja". 

Fragment z opisu:

 

Cytat

Dowiesz się, jak legalnie:

- uniknąć obowiązku składania zeznań w postępowaniu karnym
- uniemożliwić egzekucję komorniczą
- zupełnie pozbawić wiarygodności dowody zebrane przez przeciwnika procesowego lub prokuratora
- oszukać wykrywacz kłamstw
- uchylić się od zapłaty faktury VAT
- ochronić swój prywatny majątek
- zniechęcić organa ścigania do węszenia
- oszukać... tzn. nie dać się przechytrzyć kontrahentowi

 

Opis trochę clickbaitowy i pewnie część porad się mogła zdezaktualizować, jednak źródło inspiracji jest. 

Kiedyś czytałem, tak 7/10 bym ocenił.

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Boromir napisał:

Czytałem ,ze w niemieckim lidlu są porównywalne ceny co polskim lidlu, porównywał ktoś może ?

Pół roku temu, w Niemczech, zakupy w Berlinie zrobiłem niepotrzebnie (chemia głównie) - po przeliczeniu z Euro na złotówki, wyszło porównywalnie. Ale jednak nieporównywalnie inna jest jakość produktów.

Sporo rzeczy w przecenach jest tańsze, jednak nie zawsze można porównywać bezpośrednio ze względu na różnice jakości.

 

Jak zawsze, polecam wyświetlić sobie jakiś wykres kursu Euro/zł (https://www.money.pl/pieniadze/kurs/eur,978.html), i dać zakres maksymalny. Wnioski nasuwają się same!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska ma jedne z najniższych cen produktów spożywczych oraz elektronicznych w Europie, to do nas na zakupy przyjeżdżają Litwini, Rosjanie z obwodu Kalinigradzkiego, Niemcy, Czesi czy Słowacy. A wynagrodzenia mamy wyższe od Litwinów, Rosjan, porównywalne ze Słowakami i Czechami. Nie wpadajcie w panikę, jakoś drastycznego wzrostu cen narazie nie zaobserwowałem, a wynagrodzenia w ostatnich latach wzrastają, o tym nie można zapominać. W tym kraju nikt wam nie zabrania zarabiać godnie, tutaj 14-16 latkowie mają miliony na kontach bankowych.

Edytowane przez Nico
  • Like 1
  • Zdziwiony 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Nico napisał:

wynagrodzenia w ostatnich latach wzrastają, o tym nie można zapominać.

Ale inflacja też wzrasta.

 

9 minut temu, Nico napisał:

W tym kraju nikt wam nie zabrania zarabiać godnie

No to spróbuj konkurować z Ukraińcami, którzy pracują dłużej, i za mniej niż nasi.

Edytowane przez Patton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny rosną, ale inflacja jest zgodna z koniunkturą i tak przez rekordowy czas ceny były dosyć stabilnie utrzymywane, a inflacja przez 6 lat z rzędu poniżej 3% co jest rekordem po roku 89. Poza tym, jeśli chodzi o kraje rozwijające się niższą inflację mają tylko 2-3 kraje od nas.

 

Inb4 bronię jakiejś polityki - nie jestem politykiem, interesuję się finansami:

Koszyk jest stale mniej więcej taki sam:

Apolityczny eurostat:

https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=tec00118&tableSelection=1&footnotes=yes&labeling=labels&plugin=1

GUS:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_w_Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Boromir napisał:

Brawo PiS, ceny jak na zachodzie, zarobki jak na wschodzie :)  Czytałem ,ze w niemieckim lidlu są porównywalne ceny co polskim lidlu, porównywał ktoś może ? . robił jakieś zakupy w Czechach w Niemczech ? 

Niemcy:

Alkohol tańszy. Nie wiem czy wynika to z akcyzy czy cen. 

 

Lidl: 10 letni John Walker, Jagermeister, Gentleman Jack ceny niższe. Jakieś inne alkohole, ale ciężko porównać bo u nas nie widziałem, ale się skusiłem, wydawały się tańsze. Nie mówiąc o ich rodzimej produkcji -np. mają bardzo dużo likierów podobnych do Jegera...

Poza tym strefa bezcłowa na lotnisku, ponownie, niskie ceny tu jeszcze cygara Romeo & Julia tańsze jak w Polsce i zdecydowanie o wyższej jakości. Niskie ceny na wysokiej jakości wyroby czekoladowe. U nas strefa bezcłowa w Krakowie to tragedia. 

 

Elektronika ceny bardzo podobne. Buty Geox ceny trochę wyższe, ale uwaga zaczynają się od mniejszych rozmiarów. 

 

Więcej nie pamiętam. Byłem na przełomie listopada/grudnia. 

 

Jedzenie na mieście zdecydowanie droższe, chociaż ja w Polsce mieszkam w małym mieście a byłem w jednym z większych w Niemczech więc może być tu być zaburzona ocena. No i wiadomo u siebie jem tam gdzie mi pasuje, a tam pewnie zapłaciłem podatek "dla turystów".

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, armin napisał:

a inflacja przez 6 lat z rzędu poniżej 3%

Naprawdę w to wierzysz? Po pierwsze, rządzącym wysoka inflacja jest na rękę, bo dzięki temu dewaluują dług i jest to ukryty podatek od tej części społeczeństwa, która oszczędza. Po drugie, aby utrzymywać oficjalną inflację na niskim poziomie, używane są różne sztuczki statystyczne, zresztą nie tylko w Polsce jest system oparty na rollowaniu długu. Są kłamstwa, są podłe kłamstwa i jest statystyka. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Inflacja jest u nas prawie dwukrotnie większa niż średnia w Unii Europejskiej

Podziękujcie rządowi kaczystowskiemu.

Edytowane przez Analconda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy chyba ciągle żyjecie w jakimś dziwnym przekonaniu, że Polska kiedykolwiek była potentatem gospodarczym. A w ostatnich latach to tylko idzie na dno.

 

Gdyby PO doszło do władzy i pod naciskiem UE wprowadziło w Polsce euro to w tym kraju zapanowałby istny chaos gospodarczy, masowe emigracje.

 

Wy tak naprawdę niedoceniacie zmian jakie nastąpiły w Polsce, kryzys jaki opanował wiele krajów UE po przyjęciu euro, jest dramatyczny. W Hiszpanii bardzo wysokie bezrobocie, niskie płace, wielu Hiszpanów przyjeżdża za pracą do Polski. W Portugalii bieda, widziałem w Lizbonie ludzi śpiących pod każdym mostem, też bardzo niskie wynagrodzenia w stosunku do cen. We Francji non stop protesty, we Włoszech widziałem reportaż, który ukazywał jak przez kryzys ludzie byli zmuszeni zamykać własne biznesy, bo brakowało klientów, mało kogo było stać, aby tak jak dawniej codziennie odwiedzać ich miejsca.

 

Poczytajcie ile straciły gospodarki wielu krajów UE, pojedzcie na zachód do tych krajow które wam przedstawiłem porozmawiajcie z tamtejszą ludnością, to zobaczycie, że wrócicie z innym myśleniem.

 

https://wolnemedia.net/na-wprowadzeniu-euro-najbardziej-skorzystali-niemcy

 

Bardzo dużo pokory wam życzę, i myślenia na chłodno, a nie pod wpływem nie przepadania za Kaczyńskim.

Edytowane przez Nico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Patton napisał:

Tylko że GUS, może podać to co będzie chciał rząd, tak jak np TvPis.

Dlatego podałem Eurostat, choć nigdzie nie widziałem nieprawidłowości w wyliczeniach GUS-u.

13 minut temu, Mattheo napisał:

Naprawdę w to wierzysz? Po pierwsze, rządzącym wysoka inflacja jest na rękę, bo dzięki temu dewaluują dług i jest to ukryty podatek od tej części społeczeństwa, która oszczędza. Po drugie, aby utrzymywać oficjalną inflację na niskim poziomie, używane są różne sztuczki statystyczne, zresztą nie tylko w Polsce jest system oparty na rollowaniu długu. Są kłamstwa, są podłe kłamstwa i jest statystyka. 

Rozumiem motywację rządzących. Inflacja około 3% jest im na rękę, ale mówię o twardych danych (np. eurostat) i widzę przerost nad treścią (pod względem plonów był to jeden z gorszych lat, ASF w Chinach wzruszył cenami mięsa, a głównie żywność drożeje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Analconda napisał:

Celem bolszewików jest inflacja. Socjalizm i Podatki.

Kiedyś gdzieś czytałem, że PiS narzekał że Tusk zrobił dwa razy większy dług niż Gierek. Ale za to PiS, zrobił dużo większy niż Tusk.

Edytowane przez Patton
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.