Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
staryzonaty

Moja historia z rakiem jądra

Recommended Posts

Na specjalne życzenie @Dakota i @dyletant w skrócie opisuję swoją historię z rakiem jądra - może się komuś przyda (oby nie). 

Pewnego dnia, jakieś 3 lata temu w nocy obudziłem się z dziwnym uczuciem, że coś jest nie tak. Poszedłem się wysikać i niemal od razu wyczułem, że na jądrze mam wielką twardą gulę. Dałbym sobie rękę uciąć, że poprzedniego dnia jej tam nie było. Nie mam 100% pewności, jednak nie wiem jak mógłbym tego nie zauważyć. Od razu wiadomo z czym ma się do czynienia, tego nie da się pomylić. Szybka obczajka w google - są 2 opcje: guz jądra albo zapalenie nasieniowodów. Biorąc pod uwagę drugi przypadek - gula była w innym miejscu, dodatkowo inne rzeczy mi się nie zgadzały, a inne z kolei wskazywały na raka - takie jak choćby uczucie ciężkości w jądrze. 

Zdecydowana większość guzów jądra to guzy złośliwe - takie guzy usuwa się z całym jądrem i nasieniowodami profilaktycznie i dopiero później się je bada. Cięcie odbywa się w pachwinie - tak jak w dzisiejszych czasach przy porodach cesarskich i z takim samym znieczuleniem. Sam myślałem wcześniej, że tnie się mosznę, ale z moszny nie ma dostępu do nasieniowodu. Znieczulenie jest od pasa w dół i jest bezbolesne - bardzo bałem się operacji, ale zupełnie niepotrzebnie - totalnie nic nie czułem. Poza tym znieczulenie takie jest lepsze od narkozy bo w przypadku narkozy budzisz się z bólem. A tutaj znieczulenie działa około doby - nie pamiętam dokładnie ale wstać mogłem dopiero następnego dnia. No i przyznam szczerze, że pierwsze wstanie to hardcore. Naprawdę chylę czoła matkom, które po cięciu cesarskim, następnego dnia wstają i od razu zajmują się dziećmi. Ja jak wstałem pi raz pierwszy, cieszyłem się jak dziecko. Z każdym kolejnym wstaniem jest coraz lepiej, człowiek szybko dochodzi do sprawności i po 2-3 dniach wraca do domu. Po jakimś tygodniu można prowadzić auto, tylko trochę się kuśtyka. Natomiast znacznie gorzej wspominam inny ból, gdy zejdzie obrzęk. Po operacji cała moszna jest obrzęknięta - w ogóle nie widać braku jądra, po jakimś czasie obrzęk znika i po wstaniu z łóżka/krzesła cała zawartość moszny się przemieszcza. Normalna rzecz, tylko nikt nie zwraca na to uwagi, bo i po co. No i to cholernie boli - przez jakąś minutę czuje się mocny tępy ból od którego chce się wyć i płakać. A przynajmniej takie były moje odczucia.

Aha, zapomniałbym - jak zauważyłem guza, zrobiłem szybką kalkulację zysków i strat i wynik był jednoznaczny - trzeba cholerstwo jak najszybciej wyciąć, zwlekanie nic nie da. Następnego dnia poszedłem do urologa, który potwierdził moje obawy, dla formalności USG jądra. Pamiętam jak usłyszałem - "tylko niech się Pan nie przestraszy, bo ma Pan bardzo dobre rokowania". Do szpitala zostałem oczywiście przyjęty priorytetowo, od wykrycia do operacji nie minęło nawet 10 dni. No i po miesiącu od operacji wynik - nie chcę opisywać szczegółów, ale ogólnie nowotwór złośliwy, bardzo rzutujący. Skierowanie na oddział onkologiczny, każdy miał inne zdanie. Jedni lekarze mówili, że nie ma bata - będzie chemioterapia. Inni, że wręcz przeciwnie - bardzo szybko zareagowałem i nie powinien zdążyć się rozlać. Ja nastawiłem się na chemię, miałem zrobione badania - markery nowotworowe z krwi, tomografy klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy i dostałem kartę DILO - dzięki temu wszystkie badania miały być traktowane priorytetowo. Na konsylium okazało się, że przerzutów nie było więc pozostaję przez pięć lat na obserwacji - co parę miesięcy robię tomografy i markery nowotworowe. 

Brak jądra w niczym nie przeszkadza - jestem sprawny seksualnie tak samo jak wcześniej, nie zmienił mi się głos, teoretycznie mogę mieć dzieci - podobno ilość plemników jest wystarczająca. Brak jądra jednak widać - jeśli ktoś chce, może sobie zrobić protezę i chyba nawet jest refundowana, ja nie widziałem takiej potrzeby. W kąpielówkach chyba nie widać różnicy - ja w sumie nie zwracam na to uwagi. 

Gratuluję wszystkim, którzy dobrnęli do końca, mimo wszystko mam nadzieję że nikomu się to nie przyda ;) Jeśli ktoś ma podejrzenia, śmiało do urologa - nic nie stracicie, a możecie tylko zyskać na czasie. Ja za pierwszym razem czułem się dziwnie, jak facet macał mi jajka, teraz w ogóle mnie to nie rusza. W sumie facet trzymał w rękach tysiące przyrodzeń, mam na to "wyjebane jajco" ;)

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej, piszcie śmiało.

• Like 28
  • Thanks 3

Dzięki za podzielenie się tą historią, mam nadzieję, że wszyscy wbiją sobie do głowy Twój przekaz, żeby się nie czaić tylko od razu marsz do lekarza. 

@ariok - nie mam przy sobie dokumentacji medycznej, ale z tego co pamiętam było to coś około 2 cm. Guz nie był widoczny gołym okiem, dopiero po naciągnięciu na niego moszny uwypuklał się - nie było żadnej krosty ani innego śladu na zewnątrz. Był doskonale wyczuwalny przy dotyku, takiej samej tkanki jak jądro - po prostu wybrzuszenie na jądrze o takiej samej strukturze. W ogóle nie bolał, za to jądro ciążyło - czuć było większą ciężkość. Lekarz operujący mówił, że jest to jeden z symptomów.

Zapomniałeś o najistotniejszej sprawie - Twój wiek. Jeżeli nie chcesz podawać szczegółów to chociaż przedział wiekowy w jakim się znajdujesz, bo będzie to cenną informacją dla młodych tego forum :)

Z tego wszystkiego, aż się wymacalem po jajkach ;)

W sumie co jakiś czas, chyba powinno się to robić.

Tak jak kobiety, swoje piersi.

Gratuluje i obyś był zdrowy cały czas!

Znam niestety przypadek, gdzie facet mial raka prącia. Zawiną się w parę miesięcy.

Edited by Still

@PanDoktur - racja, zapomniałem. Mam 34 lata, 3 lata minęły więc miałem 31 lat. Rak dotyka przeważnie mężczyzn w wieku 20-40 lat - czyli większą część tego forum 😕

@Still - dlatego w przypadku podejrzenia trzeba jak najszybciej biec do lekarza. Chociaż gdybym miał dostać raka prącia i jedynym rozwiązaniem byłoby jego usunięcie, to nie wiem czy zdecydowałbym się.

Mój znajomy 23 lata i już biega z jednym jajcem ;/ tzn wszczepili mu wypełnienie ale mimo to tragedia. On jakoś przez przypadek wymacał. ;/ 

3 minuty temu, staryzonaty napisał:

@PanDoktur - racja, zapomniałem. Mam 34 lata, 3 lata minęły więc miałem 31 lat. Rak dotyka przeważnie mężczyzn w wieku 20-40 lat - czyli większą część tego forum 😕

@Still - dlatego w przypadku podejrzenia trzeba jak najszybciej biec do lekarza. Chociaż gdybym miał dostać raka prącia i jedynym rozwiązaniem byłoby jego usunięcie, to nie wiem czy zdecydowałbym się.

Dokładnie.

Rak prącia to rzadkość, aczkolwiek jego ryzyko zwiększa infekcja onkogennym HPV. Aczkolwiek to wciąż bardzo niskie ryzyko.

Edited by PanDoktur

@CzarnyR - czemu tragedia? Że spotkała go trauma w tak młodym wieku czy że nie ma jądra? Bo brak jądra w niczym nie przeszkadza. Natomiast słyszałem o przypadku kilkutygodniowego dziecka z guzem jądra. To jest dopiero tragedia, nawet nie wiadomo czy można to operować.

Edited by staryzonaty
  • Like 1

@staryzonaty, bardzo dobrze, że podziełileś się swoją historią. Panowie, zawsze po kąpieli się badajcie, wtedy najłatwiej sprawdzić czy coś jest nie tak. RJ, (niezależnie czy to nasieniak czy nienasieniak) mimo że rokuje dobrze i z reguły dobrze reaguje na chemię, to jednak rak. A zdiagnozowany odpowiednio wcześnie wyleczalny. Takie objawy jak obrzęk, uczucie ciężkości w jadrze, czasem bóle to sygnał do natychmiastowej wizyty u urologa. On bywa zdradliwy o tyle, że często nie daje długo żadnych objawow bólowych. Dlatego tak ważne jest regularne, samodzielne badanie. 

Edited by Obliteraror
  • Like 1

@staryzonaty dziękuję, że podzieliłeś się tą historią.

Profilaktyka przede wszystkim.

Bracia, tak jak mówił Deadpool:

I'm touching myself tonight

• Like 1

@staryzonaty dziękuje, że podzieliłeś się swoją historia. Do czasu tego problemu, jakie życie prowadziłeś? (Odżywianie, sport, typ pracy o to mi chodzi). 

Ja jestem propagatorem wsparcia i uczestniczenia w akcji Movember (co roku cały listopad). Chodzi o to, żeby nowotwór jąder nie był tematem tabu - i my faceci nawet przy "piwie" nie powinniśmy wstydzić się rozmawiać o tej chorobie. Nie można wyśmiewać kogoś, kto powie że codziennie maca sobie pod prysznicem. To jest jeden z prostych sposóbów wczesnego wykrycia tego cholerstwa. 

Tyle ile się orientuję, to bardzo istotne jest kiedy zgłosimy sie z zmianą do lekarza. Także nigdy nie odwlekać. 

Edited by Soprano
  • Like 3

Tragedia w sensie, że w tak młodym wieku takie rzeczy, w sumie ja mam tak małe, że i tak wygląda jakbym miał monojajo :D 

@Soprano - prowadziłem niezbyt zdrowy tryb życia - miałem nadwagę, zero sportu i praca siedząca z licznymi nadgodzinami. Mogło to mieć duży wpływ, jednak lekarze nie są w stanie wskazać możliwych przyczyn, najczęściej podają stres.

W każdym razie po chorobie ogarnąłem się - zrzuciłem prawie 20 kg, zmieniłem pracę na taką, w której nie siedzę po godzinach - 8 godzin i do domu, o możliwościach rozwoju i kasie nie wspomnę. 

Edited by staryzonaty
  • Like 1