Skocz do zawartości

Wirus z Wuhan


Kleofas

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Mosze Red napisał:

Dodał, że obecnie dla polskiej służby zdrowia kupowane są respiratory "gdzie się da, na całym świecie".

 

Ciekawe kto je sprzedaje?

Zaraza rozlazła się na cały świat i każdemu państwu są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Trevor napisał:

Żarty powoli się kończą. Mamy jeszcze prawdopodobnie około miesiąca na przygotowania.

To jest żart raczej. Niby czemu mamy robić dwumiesięczne zapasy? 

 

Dlaczego podczas pandemii A/H1N1 która skosiła 500 000 ludzi i zachorowało na nią w latach 2009-2010 szacunkowo 11-21% populacji (na świecie!) nie robiłeś zapasów? 

 

No chyba, że robiłeś. Ale wiesz, świat się wtedy nie zawalił a reszta populacji miała co jeść i teraz będzie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brat Jan kilka dni temu mówili o 10 k respiratorów w Polsce, ludzie się cieszyli ze 2 x więcej niż w UK, a teraz nagle robi się z tego 10 k ale łóżek, a respiratorów raptem 1 k + coś pisali o jakichś w rezerwie, no ale rezerwa na bank jest niższa niż liczba w użyciu. Oczywiście jakieś są też w szpitalach dla innych pacjentów, te które normalnie są w użyciu, mogą część z nich zabrać na zakaźne/ do jednoimiennych ale to też ma swoje granice.

 

Na dodatek starają się w pośpiechu kupić, tyle że produkują Chińczycy i Niemcy, a oni sami mają/ lub będą mieli niedobór.

 

W USA firmy przestawiły się na produkcję respiratorów będą mieli swoje.  

 

Respirator to nie jest jakieś super skomplikowane urządzenie tyle, że przez ostatnie 20 lat doprowadzono ten kraj do stanu, gdzie niema zaplecza żeby to sobie wyprodukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mosze Red napisał:

kilka dni temu mówili o 10 k respiratorów w Polsce, ludzie się cieszyli ze 2 x więcej niż w UK, a teraz nagle robi się z tego 10 k ale łóżek, a respiratorów raptem 1 k + coś pisali o jakichś w rezerwie, no ale rezerwa na bank jest niższa niż liczba w użyciu.

 

Czytając takie informacje, aż przypomina się klasyczne:

 

Cytat

Czy to prawda, że w Moskwie na placu Czerwonym rozdają Samochody? Tak, to prawda, tylko że nie w Moskwie, lecz w Leningradzie, i nie na placu Czerwonym, a na placu Rewolucji,

i nie Samochody, a rowery, i nie rozdają, a kradną

 

? 

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, tytuschrypus said:

To jest żart raczej. Niby czemu mamy robić dwumiesięczne zapasy? 

 

Dlaczego podczas pandemii A/H1N1 która skosiła 500 000 ludzi i zachorowało na nią w latach 2009-2010 szacunkowo 11-21% populacji (na świecie!) nie robiłeś zapasów? 

 

No chyba, że robiłeś. Ale wiesz, świat się wtedy nie zawalił a reszta populacji miała co jeść i teraz będzie tak samo.

Angole mają takie przysłowie "better safe than sorry". Nie bardzo mam ochotę zostać raiderem rodem z fallouta jak by przypadkiem to jebło ;) Nie wiem czy w NY było podczas ostatniej pandemii... sprawdzę... 11 tysięcy przypadków. Może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 min temu

Łącznie w sobotę resort zdrowia potwierdził 111 przypadków nowych przypadków zarażenia koronawirusem - to największy dobowy wzrost od początku epidemii w Polsce.


 

1 minutę temu, Trevor napisał:

Angole mają takie przysłowie "better safe than sorry".

Dokładnie tak, nawet jeśli będą nieprzerwane dostawy produktów do sklepów, to robiąc zapasy unikasz konieczności wychodzenia z domu, czyli masz mniejszą szansę iż zostaniesz zarażony. 

  • Like 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trevor napisał:

Angole mają takie przysłowie "better safe than sorry".

Poczytaj lepiej o tym, bo niepotrzebnie srasz żarem i paniką :) Właśnie teraz spijamy śmietankę z rozpasania social mediów, które są obosieczną bronią. Dobrze wykorzystywane są znakomitym źródłem informacji i platformą wymiany doświadczeń - ale niestety korzystają z nich też debile, którzy publikują debilizmy, a inne debile w nie wierzą i przekazują dalej. Wyborny instrument do siania paniki i o takim A/H1N1 nikt już nie pamięta. A to naprawdę dobra analogia. Wiesz, jaka jest różnica? Pozycja SM wtedy i dziś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tytuschrypus Jest kilka różnic. Tak na szybko 

 

1) 1.46 taka była szacowana wartość zarażonych osób od jednego osobnika mającego świńską grypę. Dla koronawirusa jest to na ten moment szacowane na 2 - 2.5

2) Śmiertelność jest wyższa niż przy świńskiej grypie, dla której była na poziomie 0.02%, gdzie koronawirus na ten moment ma około 2, 3% co i tak może być wartością niedokładną. 

3) Symptomy świńskiej grypy ukazywały się w ciągu 1 do 4 dni od zarażenia, przy koronawirusie, ktoś może bez symptomów roznosić go przez dwa tygodnie

 

Źródło: https://www.livescience.com/covid-19-pandemic-vs-swine-flu.html

 

Patrząc na Twoją ostatnią odpowiedź to racja, też jest to w tym artykule 

 

""Another difference is that this is the first pandemic in the era of social media,""

Edytowane przez Moriente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, tytuschrypus said:

Poczytaj lepiej o tym, bo niepotrzebnie srasz żarem i paniką :)

Jaką paniką. Zwykły zdrowy rozsądek. Kupuje tylko produkty z długim terminem ważności wyjadam sobie na spokojnie i jadę po kolejną dużą porcję przy okazji gromadząc tego więcej z każdymi zakupami jakie robię. Nawet jak to nie pierdyknie, i tak to zjem. Wow będę chwile śmieszny dla innych przez moment. Straszne. Nie wiem jak to przeżyje. Za to jak się akurat okaże że to jednak jebnie to mam żarcie, a wtedy każdy gram, każda kaloria będzie się liczyć. 

 

Byłem przeziębiony przez ostatni tydzień. Siedziałem w domu rozwalony i dzięki tym zapasom nie musiałem wychodzić na mróz. Jadłem sobie grzałem się piłem herbatkę i minęło. Stwierdziłem że dla samej wygody będę prowadził taką spiżarnie w przyszłości. Mieszkam sam, i wole dmuchać na zimne. Zresztą jak to się zaczynało to się trochę zainteresowałem preppersami, i mnie wciągnęło trochę - zaczynam to traktować jak hobby przy okazji przygotowując się na najgorsze. I powiem tak. Wyszukiwanie promocji, szukanie optymalnych rozwiązań czy generalne kombinowanie co w danych warunkach może być najwydajniejsze/najbardziej praktyczne to niezła frajda. Te rozwiązania to dla mnie czysta wygoda. Na pewno będę to kontynuował jak to sie skończy.

Edytowane przez Trevor
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ws ogólnoświatowej paniki.

Weźcie poprawkę na to, że obecny wirus atakuje głównie ludzi w wieku prawie poprodukcyjnym. Chyba, że czegoś nie wiemy.

Jedyne przeciążenia to służba zdrowia i panika zarówno ludzi jak i rządów.

Pomimo tak wysokiej umieralności np Hiszpanie robią korki jadąc na weekendowy wypoczynek zamiast siedzieć w domach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Moriente napisał:

Śmiertelność jest wyższa niż przy świńskiej grypie, dla której była na poziomie 0.02%, gdzie koronawirus na ten moment ma około 2, 3% co i tak może być wartością niedokładną. 

Nie można porównawczo oszacować śmiertelności koronawirusa, jakkolwiek medialne to nie jest. Pozostałe kwestie - zgadzam się, jest bardziej zaraźliwy. Ale do przerażających liczb tamtej pandemii jeszcze mu daleko, tymczasem panika jest taka, jakby nadchodziła apokalipsa. 

 

6 minut temu, Trevor napisał:

Jaką paniką. Zwykły zdrowy rozsądek.

Nie mam na myśli tego, że sobie zjesz kupione puszki, tylko to że nawołujesz do czynienia przygotowań, na które mamy jeszcze ponoć miesiąc. A co potem Twoim zdaniem? Żywność się skończy, czy jak? 

 

To jest dalekie od zdrowego rozsądku, za to paniczne na pewno. Nie same zapasy. I ja je mam, na prozaiczny przypadek konieczności przebywania w kwarantannie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, tytuschrypus said:

A co potem Twoim zdaniem?

Potem ryzyko znacznie wzrośnie. Ta choroba uszkadza płuca. To że sie przeżyje to jedno, ale część z pacjentów z chin traci część funkcji płuc i chodzi z trudem łapiąc powietrze.

 

https://www.scmp.com/news/hong-kong/health-environment/article/3074988/coronavirus-some-recovered-patients-may-have

 

Ja wole minimalizować ryzyko złapania tego. Nawołuje do przygotowań? Tak. Jeśli przygotowywanie się na najgorsze to panika no to cóż. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Trevor napisał:

Tak. Jeśli przygotowywanie się na najgorsze to panika no to cóż. 

I ile czasu planujesz nie wychodzić z domu żeby unikać wirusa, którym zarazi się spora część populacji?

 

Masz świadomość, że już się mogłeś zarazić?

 

37 minut temu, Trevor napisał:

https://www.scmp.com/news/hong-kong/health-environment/article/3074988/coronavirus-some-recovered-patients-may-have

Czytałeś ten artykuł ze zrozumieniem, czy lecisz tylko nagłówkami? Zrób to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 hours ago, adamklukan said:

w maseczkach, które mają oczka w materiale 100 razy większe niż wirus

Nie tylko nie mają takich "oczek", to jeszcze działają, brew twojemu dogmatowi, który cały czas uskuteczniasz. Bo to jest dogmat. Jeśli negujesz badania naukowe, niejedne, to masz dwie opcje:

- przedstawić badania im przeczące, co wywoła naukową dyskusję ( i w środowisku naukowym doprowadzi do ponownego sprawdzenia i rozstrzygnięcie kto ma rację)

- przyznać rację, badaniom i tezie za nimi stojącej

Ale nie, ty wolisz mówić, że jest tak, bo tak, a dowodów nie trzeba. W sumie nie trzeba. Dowodów na istnienie trójcy świętej, pegaza Buraka i Jhwh* też nie ma bo nie są potrzebne. Każdy dogmat się dowodzi tak samo: "jest tak, bo tak". I nic się z tym nie da zrobić. Cóż, zdrowy rozsądek i nauka twierdzi coś innego i weryfikacja (falsyfikowalność) temu służy.

 

 

 

* wybrałem dogmaty 3 pustynnych religii jako, że są one na tyle znane, że każdy ma jakieś odniesienie w tej sprawie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie zapasów jest w tym przypadku racjonalnym zachowaniem. 

 

Nie tylko z uwagi na obniżenie ryzyka zachorowania, ale przede wszystkim ze względów organizacyjnych. 

 

Wraz z wzrostem liczby zachorowań, zwiększy się liczba osób objętych kwarantanna. 

Wczoraj rząd ogłosił stan epidemii - kara za złamanie kwarantanny to nawet 30k

 

Wraz z wzrostem liczby osób objętych kwarantanna zmniejszy się liczba osób, które ewentualnie mogłyby dostarczyć żywność. 

 

Jeśli ktoś liczy, że samorządy i wolontariusze zapewnią mu wyżywienie w tym okresie to niech myśli sobie tak dalej. 

 

Ja tam wolę być maksymalnie niezależny

 

Jak wy się smialiscie z problemu na początku marca to ja spokojnie zrobiłem zapasy po niższej cenie i nie musiałem ryzykować karą finansową na poziomie 30 koła. 

 

Kary będą nakładane ponadto będą podawane do publicznej wiadomości ponieważ muszą pełnić także funkcję prewencyjna. 

 

Zatem w trakcie ewentualnej kwarantanny zakupy mogą drogo kosztować ludzi, którzy są nieprzygotowani na taką ewentualność. 

 

Co z tego, że towar będzie w sklepie jak nie będziecie mogli wyjść z domu? 

 

Co jeżeli wasza rodzina i przyjaciele (co jest bardzo prawdopodobne) będą na kwarantannie w tym samym okresie? 

 

Tak wiem, można robić zakupy online, ale chyba nie sądzicie że tak szybko do was przyjedzie dostawca? 

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, adamklukan said:

Masz obrazkowo, bo widzę, że inaczej się nie da

Wiesz dlaczego prąd zmienny płynie przez kondensator a stały nie?

Tu masz obrazkowo, bo inaczej się nie da. (prąd stały niebieski, zmienny fioletowy)

 

XvB8gPO.png

 

 

Twój dowód na takim właśnie poziomie.

 

2 hours ago, adamklukan said:

A dane z obrazka sobie zweryfikujesz sam. 

Nie zweryfikuję sobie. Na tym polega twój problem. Taki obrazek se mogę sam narysować i co to ma niby znaczyć?

 

Szkoda gadać, szkoda szczempić ryja.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.