Skocz do zawartości

Komornik zajął mi bezprawnie konto?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką sytuację, że:

 

Na początku grudnia miałem rozprawę o obniżeniu alimentów. Pod koniec grudnia, sąd wydał postanowienie, o obniżeniu moich alimentów o mniej więcej 1/3 tego co do chwili postanowienia płaciłem. Postanowienie działa na kilka miesięcy wstecz, gdy założyłem sprawę o obniżenie alimentów.

 

No więc postanowienie wydane zostało 30 grudnia. 7 stycznia 2020 moja była żona uzyskała klauzulę wykonalności, z którym poszła do komornika. Przy czym, postanowienie nie jest prawomocne, i zostało od niego złożone odwołanie przez moją ex.

 

W związku z tym, czy na podstawie nieprawomocnego postanowienia (bo te dopiero uprawomocnia się na 8 dzień od doręczenia). Mało tego, od postanowienia moja ex wniosła odwołanie, czyli jeszcze nie jest prawomocne na 100%.

 

W związku z tym, skoro postanowienie jest nieprawomocne, to na jakiej podstawie komornik zajął mi kasę z konta? A dostałem pismo od niego, że działa właśnie na podstawie postanowienia z 30 grudnia 2019 i zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności z dnia 07-01-2020 r.

 

Czy ja czegoś nie rozumiem, czy to komornik działa bezprawnie?

 

 

Edytowane przez bbking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę niejasno opisałeś sprawę. Sprawę o obniżenie alimentów kończy wyrok a nie postanowienie. Skoro piszesz jednak o postanowieniu, to zapewne jest to postanowienie o zabezpieczeniu. Takie postanowienie jest wykonalne również przed uprawomocnieniem się. 

Poza tym, jeżeli jest klauzula wykonalności, to komornik zawsze działa zgodnie z prawem. Jest zobligowany do wykonania orzeczenia.

Edytowane przez House
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, bbking napisał:

Czy ja czegoś nie rozumiem, czy to komornik działa bezprawnie?

Zapewne jakiś pkt w wyroku/postanowieniu ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności i/lub sąd udzielił zabezpieczenia pozwu.

 

Musisz przeczytać dokładnie, co stoi w sentencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak:

 

Płaciłem alimenty 2200 na dwójkę dzieci. W kwietniu straciłem pracę z nie swojej winy, w związku z tym wniosełm pozew o obniżenie alimentów. Sprawa odbyła się na początku grudnia, sąd zabezpieczył postanowieniem alimenty z 2200 do około 1500 zł na dwóję. No więc na początku stycznia powiedziałem mojej ex, że skoro mam tyle nadpłaty, to w styczniu zapłacę 1300 zł i tak też zrobiłem.

 

W załączeniu wrzucam tekst tego postanowienia. Nie widzę tam informacji rygoru natychmiastowej wykonalności.

 

Ps. moja ex zgubila poprzedni tytuł egzekucyjny, w ramach którego chciała mnie zwindykować. Napisała pismo o wydanie duplikatu i w lutym jestem wezwany do sądu w tej sprawie, bo pewnie ścigała by mnie z starego.

Co w związku z tym mogę zrobić? Dla mnie postanowienie jest nieprawomocne, ale jak ona chce mnie zwindykować to da się. A co z moją kilkutysięczną nadpłatą?

postanowienie.jpg

 

Czy powinienem jakieś pismo wystosować do sądu, aby uwzględnił moją około 4 tys zł nadpłatę? Nie dzieje się to z automatu?

 

Adwokat - mam, ale kiepsko się stara, bo jest słabo opłacany, bo nie mam kasy, dlatego męczę tutaj na forum braci :)

Edytowane przez bbking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.