Skocz do zawartości

Włosy. I buty. 75 lat po.


Rekomendowane odpowiedzi

Włosy. Tony włosów i tysiące butów.

To najbardziej przyciąga uwagę kogoś, kto pierwszy raz odwiedza niemiecki obóz zagłady Auschwitz - Birkenau.

 

Dziś 75 rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną tego miejsca kaźni Polaków, Żydów, Rosjan i wielu innych narodowości.

 

Bywam na tym wielkim cmentarzu przynajmniej raz na kilka lat. Albo sam, albo biorę tam kogoś, kto jeszcze nie miał okazji odwiedzić miejsca, które wpisało się tak tragicznie w historię. Reakcja jest z reguły identyczna.

 

Cisza. I refleksja. 

 

Bywam, by nie zapomnieć. Z podobnych powodów bywam regularnie na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku, cmentarzu zasłużonych. Głównie po to, by przystanąć na chwilę i podumać nad  wejściowym napisem:

 

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie.

 

Rzeczywistość potrafi napisać najgorszy z horrorów. 

  • Like 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę kiedyś tam pojechać, ostatni raz byłem 16 lat temu na wycieczce szkolnej, wtedy byłem za głupi, żeby do końca zrozumieć, co tutaj się stało.

22 minuty temu, Obliteraror napisał:

Rzeczywistość potrafi napisać najgorszy z horrorów. 

Jak byleś w obozie, czy do obozu można wejść kiedy się chcę, ile kosztuje wejście, wiem że na stronie internetowej wszystko mam opisane, jednak często zdarza się ,że na stronie są całkowite inne informacje, niż przy kasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ubolewam i współczuję, ale kurwa bilety w takim miejscu? Żart i to strasznie chujowy. Państwo powinno łożyć z podatków na utrzymanie takiego miejsca a nie robić bilety jak w wesołym miasteczku.

Może to wstyd ale dopiero przeczytałem o tych biletach...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jan III Wspaniały Ogólnie chciałbym tam połazić i zobaczyć z bliska wszystko dokładnie. Bardzo mnie ciekawi te "ponad 1.3mln ofiar".

Nie za bardzo można o tym pisać bo:

Kłamstwo oświęcimskie  – twierdzenie w języku prawnym przyjmujące, że powszechnie przyjęta interpretacja Holocaustu jest albo w dużym stopniu przesadzona, albo całkowicie zafałszowana.

 

Kłamstwo oświęcimskie jest powszechnie potępione, jako niezgodne z prawdą historyczną oraz niezgodne z pamięcią i czcią dla ofiar Holocaustu. W wielu krajach, w tym w Polsce, istnieją obostrzenia prawne, nakładające na organy państwowe obowiązek ścigania z urzędu osób szerzących kłamstwo oświęcimskie.

 

Wybacz, cenzura. Przesiębiorstwo H. pilnuje by nie było dyskusji w tym temacie.

 

2 minuty temu, dyletant napisał:

Państwo powinno łożyć z podatków na utrzymanie takiego miejsca

Państwo Żydowskie powinno złożyć się z państwem Niemieckim. zapłacić. Bo to oni najgłośniej o tym krzyczą.

Edytowane przez Analconda
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dyletant napisał:

Oczywiście ubolewam i współczuję, ale kurwa bilety w takim miejscu? Żart i to strasznie chujowy. Państwo powinno łożyć z podatków na utrzymanie takiego miejsca a nie robić bilety jak w wesołym miasteczku.

Może to wstyd ale dopiero przeczytałem o tych biletach...

 

Właśnie nie ma biletów. Płaci się tylko za zwiedzanie z przewodnikiem. Jest fundacja i akurat to było nieźle pomyślane, ale oczywiście potem zaczęli mieszać różni zadymiarze i to z kilku różnych stron. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Analconda napisał:

@Jan III Wspaniały Ogólnie chciałbym tam połazić i zobaczyć z bliska wszystko dokładnie. Bardzo mnie ciekawi te "ponad 1.3mln ofiar".

Nie za bardzo można o tym pisać bo:

Kłamstwo oświęcimskie  – twierdzenie w języku prawnym przyjmujące, że powszechnie przyjęta interpretacja Holocaustu jest albo w dużym stopniu przesadzona, albo całkowicie zafałszowana.

 

Kłamstwo oświęcimskie jest powszechnie potępione, jako niezgodne z prawdą historyczną oraz niezgodne z pamięcią i czcią dla ofiar Holocaustu. W wielu krajach, w tym w Polsce, istnieją obostrzenia prawne, nakładające na organy państwowe obowiązek ścigania z urzędu osób szerzących kłamstwo oświęcimskie.

Największym kłamstwem oświęcimskim jest wałkowanie (z premedytacją) w mediach zagranicznych, że były to polskie obozy zagłady.

 

Dopóki nie zobaczyłem tego nagrania, nie zdawałem sobie sprawy jak duży obszar stanowił ten niemiecki obóz zagłady. 

 

 

Musisz brać pod uwagę, że obóz działał przez 5 lat od 1940 do 1945 roku. W 1942 roku zaczęto masowo mordować żydów. W 1943 roku oddano do użytku 4 nowoczesne krematoria. Dwa większe miały wydajność spalania 1440 ciał na dobę, a dwa mniejsze po 768. Razem spalano 4416 ciał na dobę. Wcześniej (od 1940 roku) istniało krematorium, które spalało 340 ciał na dobę. W 1944 roku krematoria nie były w stanie spalać wszystkich zwłok i spalano je na świeżym powietrzu. 

 

Pewne jest, że w tym niemieckim obozie zagłady zginęło ponad milion osób różnej narodowości. Wnioski z bardzo szczegółowych badań Franciszka Pipera znajdziesz w jego pracy: http://www.franciszekpiperauschwitz.pl/recenzje/mankow.html

 

Łącznie zatem w latach 1940-1945 zginęło w Auschwitz-Birkenau co najmniej 1 100 000 ludzi spośród około 1 300 000 przywiezionych". Szczegółowa kategoryzacja ofiar wygląda wg autora następująco:

„Łącznie nie zarejestrowanych i zarejestrowanych zginęło w przybliżeniu - 960 000 Żydów (...), około 70-75 000 ( 74 000) Polaków (...), 21 000 Cyganów (...), 15 000 radzieckich jeńców wojennych (...), 10-15 000 (12 000) zarejestrowanych więźniów innych narodowości (m.in. obywateli radzieckich - Białorusinów, Rosjan, Ukraińców, nadto Czechów, Jugosłowian, Francuzów, Niemców, Austriaków) ". Spodziewając się repliki dodał (s. 93), że „z uwagi na konieczność zachowania równowagi ogólnego bilansu statystycznego biologicznych strat ludności żydowskiej, hipotetyczny wzrost liczby Żydów zabitych w KL Auschwitz może nastąpić tylko w przypadku obniżenia szacunku strat Żydów w innych obozach i miejscach zagłady i włączenia ich w bilans ofiar Oświęcimia ".

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde ludobójstwo jest zaprzeczeniem człowieczeństwa. Byłem, widziałem, straszne obrazy, przeszywająca historia. Choć i tak uważam, że przy banderowskich ścierwach to Niemcy byli w miarę humanitarni, jeśli można w ogóle mówić w takich sytuacjach o humanitaryzmie. Gaz w miarę szybko załatwiał sprawę - przepraszam, że tak piszę, ale chodzi mi o porównanie. Natomiast można w internetach znaleźć instrukcje ponad 150 wyrafinowanych metod mordowania Polaków przez ukraińskie bestie. Nie wolno o tym zapominać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.