Skocz do zawartości

Czy oddajecie krew?


Czy oddajecie krew?  

32 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy oddajecie krew?

    • Tak
      11
    • Nie
      21


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Miraculo napisał:

Oddawałem krew dopóki nie przeczytałem że nadwyżki krwi są sprzedawane prywanym podmiotom. Nie wiem czy jest to aktualne, jeśli nie to mógłbym rozważyć ponowne oddanie, chyba musiałbym iść jeszcze raz by zostać honorowym krwiodawcą. 

Ogólnie podpisuję się karteczkę czy twoja krew nadaje się do celów leczniczych a w kwestionariuszu czy zgadzasz się aby pobrane osocze lub surowica została przeznaczona do produkcji leków więc idzie też do prywatnych podmiotów.

Honorowe oddawanie krwi jest spoko jednak zdecydowanie powinni bardziej zadbać o nasze przywileje bo krwi nie da się wyprodukować (mimo starań naukowców) a przecież ratuje ona zycie innym. Wolny dzien jesli się odda i pierwsze trzy godziny usprawiedliwione jeśli się tego nie zrobi, czekolady, baton, soczek, program lojalnościowy gdzie za konkretna ilość stempli odbiera się wybrana przez siebie nagrodę bynajmniej tak jest w Warszawie,bmożna w rozliczeniu podatkowym odliczyć sobie i więcej zwrotu otrzymać, po 18 a u kobiet po 15 litrach darmowe przejazdy komunikacją miejską no i mniej za leki zapłacić jeśli wchodzą one w sklad tych które zostały nam przepisane a które są objęte właśnie dla krwiodawcow

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech płaca pieniążki za krew.

 

Od ośmiu lat młodzi Polacy sprzedają swoją krew w prywatnej stacji krwiodawstwa w Görlitz. Dlaczego to robią? By mieć na papierosy, alkohol, sobotnie imprezy czy inne przyjemności. Chęć zarobienia 15 euro za oddane osocze wciąż przyciąga do Blutspendezentrum kolejne młode osoby. Ten proceder trwa już 8 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Analconda napisał:

Nie oddaje - nie ma nic za darmo.

Ah, jak będę chciał opylić nerkę to mi nie można zarządzać własnym organem ale już krew to mogę oddać za darmo a lekarz na tym zarobi wstrzykując komuś - złoty interes.

Lekarz na tym nie zarabia. Jeżeli będziesz w potrzebie, czego Ci nie życzę, to mam nadzieję, że sam wyjdziesz z inicjatywą pokrycia kosztów za przetoczoną krew, skoro nie oddajesz, bo nie ma nic za darmo ;)

 

Mam oddane ok. 6-7 l.

Edytowane przez PanDoktur
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, kul66 napisał:

W Niemczech płaca pieniążki za krew.

 

Od ośmiu lat młodzi Polacy sprzedają swoją krew w prywatnej stacji krwiodawstwa w Görlitz. Dlaczego to robią? By mieć na papierosy, alkohol, sobotnie imprezy czy inne przyjemności. Chęć zarobienia 15 euro za oddane osocze wciąż przyciąga do Blutspendezentrum kolejne młode osoby. Ten proceder trwa już 8 lat.w 

W Niemczech płacą to prawda a kto jak wydaje nikt nie ma na to wpływu.

 

25 minut temu, PanDoktur napisał:

Lekarz na tym nie zarabia. Jeżeli będziesz w potrzebie, czego Ci nie życzę, to mam nadzieję, że sam wyjdziesz z inicjatywą pokrycia kosztów za przetoczoną krew, skoro nie oddajesz, bo nie ma nic za darmo ;)

 

Mam oddane ok. 6-7 l.

Ja mam 15l oddane i teraz po banie niedługo się dowiem czy mogę dalej po tym co miałem. 

Edytowane przez marios27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Analconda napisał:

Nie oddaje - nie ma nic za darmo.

Ah, jak będę chciał opylić nerkę to mi nie można zarządzać własnym organem ale już krew to mogę oddać za darmo a lekarz na tym zarobi wstrzykując komuś - złoty interes.

Nic głupszego jeszcze w tym roku nie przeczytałem. 

Wracajac do tematu - oddaję, bo uwazam ze nalezy. I zachecam kazdego, jezeli nie ma przeciwwskazan. To jedna z lepszych rzeczy jaka mozna zrobic w zyciu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Miraculo said:

Oddawałem krew dopóki nie przeczytałem że nadwyżki krwi są sprzedawane prywanym podmiotom. Nie wiem czy jest to aktualne, jeśli nie to mógłbym rozważyć ponowne oddanie, chyba musiałbym iść jeszcze raz by zostać honorowym krwiodawcą. 

Masz jakieś źródła? Z tego artykułu wynika raczej, że nadwyżki są raczej wyrzucane niż sprzedawane.

 

https://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/307179934-Osocze-na-wage-zlota.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PanDoktur napisał:

Lekarz na tym nie zarabia

A jak klient na utratę krwi i mu wstrzykują to są w pracy i biorą za to szmal.

 

Godzinę temu, PanDoktur napisał:

Jeżeli będziesz w potrzebie, czego Ci nie życzę, to mam nadzieję, że sam wyjdziesz z inicjatywą pokrycia kosztów

Płacę podatki, należy mi się.

 

33 minuty temu, Keczup napisał:

To jedna z lepszych rzeczy jaka mozna zrobic w zyciu.

Pracujesz za darmo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Analconda napisał:

A jak klient na utratę krwi i mu wstrzykują to są w pracy i biorą za to szmal.

 

Płacę podatki, należy mi się.

 

Pracujesz za darmo? 

Jeżeli idziesz na zabieg do placówki prywatnej to cennik masz odgórny, bez względu czy krew zostanie przetoczona czy nie. Nie słyszałem ani razu, żeby lekarz otrzymał jakiekolwiek honorarium za przetaczanie krwi. To jest procedura lekarska jak każda inna, ratująca życie.

No tak, płacisz podatki to wszystko się należy. Na szczęście są osoby o wyższym rozumie i oddają krew, bo wiedzą, że kiedyś mogą sami znaleźć się w potrzebie - nigdy nie znasz dnia i godziny. Gdyby każdy prezentował roszczeniową postawę jak Ty to nie byłoby krwi ratującej życie i na nic zdałyby się Twoje podatki ;) 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PanDoktur napisał:

Jeżeli idziesz na zabieg do placówki prywatnej to cennik masz odgórny

Po to płacę podatki by się na mnie prywatnie nie paśli.

3 minuty temu, PanDoktur napisał:

Nie słyszałem ani razu, żeby lekarz otrzymał jakiekolwiek honorarium za przetaczanie krwi.

Jak przywiozą kogoś z utratą krwi to mu wstrzykują tą np co dostali od ludzi za darmo więc lekarz bierze hajs za to. Tak - najbardziej roszczeniowi ludzie pracowaliby za darmo.

Dlaczego nie ma zbiórki narzędzi dla mechaników? Przecież naprawiają nasze samochody! Taka sama logika.

A ja za darmo nic nikomu nie daje. Wystarczy, że płace na "chorych" co są co tydzień u lekarza po l4 a ja raz na 2 lata bo nie choruje. Więc nie mam w ogóle powodu ani obowiązku moralnego oddać krew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oddaje, ponieważ nigdy nie wiem kiedy będzie mi potrzebne te dodatkowe 450ml. Poza tym skoro krew jest taka potrzebna i cenna, to dlaczego usilnie namawia się ludzi żeby ją oddawali za darmo/za czekoladę. Byłoby uczciwie za nią płacić pieniędzmi. No i dochodzą jeszcze plotki że krew jest niszczona, lub nie trafia do pacjentów tylko gdzieś indziej.

 

Co do argumentu że sam kiedyś mogę potrzebować, to o ile będę świadomy po wypadku odmówię transfuzji. Dla mnie to nienaturalne żeby czyjaś krew krążyła w moich żyłach. Nie miałbym natomiast oporów z przyjęciem syntetycznej krwi. Tak samo odmówiłbym przeszczepu czyjejś ręki czy innego organu. Wybrałbym wtedy sztuczną protezę.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PanDoktur napisał:

Mam oddane ok. 6-7 l.

Też mam coś koło tego

28 minut temu, tips6 napisał:

No i dochodzą jeszcze plotki że krew jest niszczona, lub nie trafia do pacjentów tylko gdzieś indziej

@PanDoktur wiesz coś o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.