Skocz do zawartości

Jak to jest z tym segregowaniem odpadów?


Helena K.

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio naszły mnie wątpliwości, co do sensu segregowania odpadów.

Dotychczas byłam przykładnym obywatelem i sprawdzałam, co gdzie mogę wrzucić, uznałam to za standard spełniający swoją funkcję. 

Ale czy aby napewno? Czy to nie jest tak, że wszystko na końcu trafia zmieszane na jedno wysypisko? Z tytuły tych wątpliwości zaczepiliśmy ostatnio z partnerem Pana, który obsługuje śmieciarki, wyjaśnił, że każda z nich jest przeznaczona do osobnego rodzaju surowca, ale to nie wyczerpało tematu.

Czy siostry i bracia dysponują wiedzą " z pierwszej ręki" jak wygląda cały recykling i czy rzeczywiście jest sens trzymania pięciu koszy w domu, czy to jedynie nakręcona spirala? Szukałam coś w odmętach internetu, ale nie przybliżyło mnie to do końcowych wniosków.

Może ktoś wie więcej i zechce podzielić się tą wiedzą ze społecznością?

Edytowane przez Helena K.
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to w sumie ciekawi, bo wiele zarazy słyszałam jak ktoś napomknął, że i tak wszystko jest mieszane w jednym miejscu ale nigdy więcej szczegółów nie uzyskałam. 

Podbijam zatem temat. ;)  

 

BTW w UK ostatnio zaostrzyli zasady wyrzucania śmieci. Jak wyrzuci ktoś recyklingowe do organicznych to śmieciarze nie biorą tych śmieci, zostawiając na posesji, przy kontenerze. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Koma w branży słynie z innowacji. Sama stworzyła i zbudowała nowatorską, wielokomorową zabudowę do śmieciarek. Dzięki niej jeden pojazd może odbierać wiele frakcji odpadów w jednym czasie, ze wszystkich rodzajów pojemników.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Segregowane-smieci-w-jednej-smieciarce-n141639.html

 

Cytat

Wraz z początkiem roku w życie weszły zapisy ustawy z 19 lipca 2019 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Urzędy miast i gmin wyjaśniają mieszkańcom, w jaki sposób od 1 stycznia 2020 powinna wyglądać selektywna zbiórka odpadów. Śmieci należy segregować na 5 frakcji, ta zasada obowiązuje w całym kraju i jest obowiązkowa. Oddzielne pojemniki lub worki powinniśmy mieć na metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier, bioodpady oraz odpady zmieszane.

Karą za niesegregowanie może być wielokrotność (2-4) opłaty. Jeśli więc opłata w naszej gminie wynosi 22 zł od osoby, a kontrole wykażą, że odpadów nie segregujemy, nasza opłata może urosnąć nawet do 88 zł miesięcznie. O wysokości opłaty za niesegregowanie decyduje samorząd.

 

Segregacja odpadów wyróżnia kraj (który to uskutecznia) na tle innych krajów, wzrostem pod względem rozwoju cywilizacyjnego.

Problematyczne w przypadku naszego kraju jest to, że nie jesteśmy gotowi na tzw. boom innowacyjny, który sprawdza się jedynie na zachodzie.

Na zachodzie gdzie sprawnie (w miarę) to wszystko funkcjonuje i cała infrastruktura jest do tego przystosowana. Mają też kasę aby sprawnie działać w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Segreguję, bo jest wyższa opłata za nie segregowane.
  • Mafia śmieciowa robi na tym niezły biznes, zawyżając stawki i niszcząc mniejsze firmy. Były o tym reportaże. 
  • Część firm i wysypisk, potem i tak je zmiesza. Na to nic nie poradzę, taki mamy klimat.

Co jest w stanie spłonąć, często kończy tak:

z23466877Q,pozary.jpg

https://wyborcza.pl/7,155287,23467032,w-calej-polsce-plona-skladowiska-odpadow-chiny-nie-chca-smieci.html

Edytowane przez Morfeusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główną robotę odwalają raczej sortownie, gdzie odbywa się właściwa kwalifikacja i rozdział kategorii śmieci.

Na poziomie idei to owszem, całkiem przytomnie brzmi i dobrze wygląda w telewizji (jeszcze lepiej na niektórych kontach bankowych ;).

Jednak zazwyczaj "chłop swoje, pop swoje".

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź na wysypisko to zobaczysz ;)

 

W trójmieście plastiki ładnie poukładane w sprasowane kostki, szkło w osobnych boksach, makulatura też. 

 

Śmieciarki wywalają wszystko w budynkach, na zewnątrz jest już posegregowane, przygotowane do wywozu i zapewne sprzedawane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rnext napisał:

Główną robotę odwalają raczej sortownie, gdzie odbywa się właściwa kwalifikacja i rozdział kategorii śmieci.

True

18 minut temu, radeq napisał:

Śmieciarki wywalają wszystko w budynkach, na zewnątrz jest już posegregowane

Też true - metod sortowania też jest wiele.


 

4 godziny temu, BRK275 napisał:

Segregacja odpadów wyróżnia kraj (który to uskutecznia) na tle innych krajów, wzrostem pod względem rozwoju cywilizacyjnego.

I tu jest najistotniejszy temat.

Ludzie nie mają ŚWIADOMOŚCI, ile to kosztuje, bo:

24 minuty temu, radeq napisał:

i zapewne sprzedawane.

Kiedyś - tak.

Bo kiedyś surowców wtórnych było... MAŁO.

Dlaczego? Bo większość odpadów lądowała na składowiskach.

Teraz poziom recyklingu jest DUŻY. I okazuje się, że jak np kiedyś płaciło się za makulaturę odstawioną na skup, tak teraz...
Teraz to trzeba DOPŁACIĆ, żeby duży odbiorca (papiernia) to od Ciebie wziął (!). Bo makulatury zrobiło się tyle, że ilość przekracza możliwości przerobowe.

 

Podobnie jest z tzw RDF-em. Kiedyś było to relatywnie drogie (w zakupie) źródło energii (są ulgi, bo to towar klasyfikowany jako biopaliwo/paliwo odnawialne). Tylko że teraz produkuje się tego więcej, niż da się spalić (!). Znowu - UPS. Ni ma zarobku, bo trzeba RDF wytworzyć (to część łańcucha przetwarzania odpadów - inaczej: na składowisko)

Jest koszt (selektywnej) zbiórki, segregacji, a na koniec dopłacanie do utylizacji.

Pieniądz nie jest w obrocie śmieciami, tylko w "dopłatach", które wytwarzający odpady wnoszą (opłata za odbiór śmieci).

 

Także... choćby po tym widać, że recykling... DZIAŁA.

 

Ogólnie - linie i sprzęt do sortowania to inwestycje (i koszty ich utrzymania) idące w siedmio+ cyfrowe kwoty.

Sprzęt do odbioru śmieci (śmieciarki) też. Zwłaszcza, że mamy ustawę o elektromobilności, która wymusza wymianę taboru. Na taki mmoooocno kosztowny. Śmieciarka 3-osiowa, 2-komorowa (żeby móc 2 frakcje jednym kursem wozić), na CNG to kwoty na poziomie od 0,5 mPLN w górę. SZTUKA (!)

 

Także ten...
Panowie (i panie), to droga zabawa jest ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś pierwszy raz posegregowałam śmieci. ?

Wywóz odpadów zmieszanych (moich ulubionych) mamy dwa razy w miesiącu, po prostu nie miałam jak tego składować w domu dlatego dziś podjęłam taką decyzje. 

Czuję się z tym super, tylko jeszcze muszę zorganizować się jakoś gdzie trzymać jaki worek, a może dokupię koszy na śmieci. ?

We wtorek mam wywóz odpadów kuchennych, a 12 odpadów zmieszanych i już mnie ta wizja nie przeraża, że mam „tyle śmieci”. Z posegregowanymi wbrew pozorom jest łatwiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.