Skocz do zawartości

Miller i Kulczyk o Wałęsie - czy to ostateczny upadek mitu nadczłowieka, który sam obalił komunizm i ponoć wielokrotnie wygrywał na loterii?


Rekomendowane odpowiedzi

To nie do końca moje pokolenie, ale rozmawiając z osobami starszymi o dekadę czy dwie, ktorzy pamietają karnawał Solidarności i stan wojenny rozumiem, ze dla wielu to był wtedy bohater. Ze mial tłumy po swojej stronie. I to, co wyszło po latach dla tych ludzi było jak strzał w mordę. Jeden mój bliski kolega, starszy o paręnaście lat dyrektor z korporacji mówi mi wprost - świadomość że wszystko, w co wtedy wierzyłem było kłamstwem bylo ciężkie do przyswojenia i skorygowania obecnych poglądów. Bo wtedy był bohaterem dla mnie Wałęsa, Reagan, Thatcher i Wojtyła. Dlatego dla wielu moich ówczesnych kolegów jestem teraz prawicowym oszołomem, bo im wygodnie tkwić dalej w iluzji. Łatwiej im żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedza o Wałęsie była, ale to była wiedza reglamentowana. Tzn jedni nie chcieli jej ujawniać, a inni nie mieli gdzie lub zostali skutecznie zdyskredytowani jako oszołomy. Dla szarych ludzi miał być bohaterem.

 

A, jeszcze jedno dodam. Od czasu, kiedy Kiszczakowa zaniosła do IPN-u oryginał teczki Bolka, to już mam nadzieję jest nieaktualne, ale kiedyś trzeba było mieć sporą odwagę, aby nazwać publicznie Wałęsę agentem, bo w sądach sprawy bez problemu wygrywał i trzeba było płacić kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir co to był za link? Nie działa.

@Kapitan Horyzont jako dziecko, dorastałem w tym przekonaniu, bo jedyna wiedza jaką dostawało społeczeństwo o północy na południu Polski była telewizja i to ledwo raczkująca. Jako dziecko niepolityczne, nie miałem jakichś specjalnych wykładów na temat tego kto jest dobry a kto nie, byłem  skazany na obrazkowy światopogląd. Z Wałęsy robiło się bohatera i tak go nazywano, dla kontrastu była lewica - tak w sumie zostało do dzisiaj, ale szkoda że nikt kurwa nie jednoczy się w imię dobra ludzi, tylko żrą się i kpią z ludzi, marnując czas na te kłótnie.

 

W dniu 21.02.2020 o 10:37, Marek Kotoński napisał:


Z czego zdałem sobie sprawę oglądając pierwsze sekundy tej rozmowy?

 

Otóż dotarło do mnie, dlaczego w politykę nie powinno się mieszać kobiet z mężczyznami.

Być może to temat na osobny wątek, ale nie chcę żeby mi uleciał.

 

Panie potrafią kokietować, wymuszać ogładę w wielkich sprawach, dyskredytować szantażem emocjonalnym, zniewalać - jak to w przyrodzie bywa - a sprawy których dotyczą debaty, decyzje - są olbrzymie bo dotyczą losów ludzkości, milionów ludzi.

 

Ja już nie mówię o tym, że to nie one same decydują o swojej karierze politycznej, tylko o obrzydliwym wpychaniu ich przez złych, skorumpowanych mężczyzn.

 

Wiadomo że w większości są to panie w podeszłym wieku, które ze względu na brak zainteresowania w swoich środowiskach często godzą się na taki świecznik, z nadzieją na zmartwychwstanie atencji wokół ich osoby, ale zazwyczaj są szybko prześwietlane, a ich brak wiedzy jest po prostu obnażany.

Edytowane przez dyletant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutne to, że byłem taki naiwny. A byłem. Widziałem Bolka niesionego na ramionach robotników ( którzy się okazują teraz agentami SB) i było mi ciepło na sercu. Wtedy. Mały byłem, ale pamiętam. I pamiętam jeszcze tatę kolegi, który mówił wtedy dla mnie rzeczy niepojęte..."że wybrać takiego idiotę i kapusia na lidera to tylko naiwni potrafią". 

Słowa te zrozumiałem po wielu latach. 
Wiedza zaś o Bolku była w kręgach mających z nim do czynienia, i w kręgach politycznych powszechna. Tylko kto o tym chciał mówić, niszczono go od razu. Teraz wchodzę na profil Bolka na fb, a tam..."Panie prezydencie, nie ważne co będą mówić o Panu, dla mnie jest Pan wielkim człowiekiem, i tak pozostanie!" - czyli nie ważne jaki syf wypłynie, i jaką kanalią byłeś, ja zdania nie zmienią, bo do błędu się nie przyznam. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rolbot napisał:

Teraz wchodzę na profil Bolka na fb, a tam..."Panie prezydencie, nie ważne co będą mówić o Panu, dla mnie jest Pan wielkim człowiekiem, i tak pozostanie!"

Wielokrotnie tam bywałem i dorzucałem trzy grosze, krytycznie. Ale poziom zindoktrynowania obrońców Bolka, zajadłość w atakowaniu jakiejkolwiek krytyki, nawet tej mocno merytorycznej, nie pozostawia wątpliwości iż masz do czynienia z sektą wyznawców, którzy zajebaliby cię z niczym ZOMO, gdyby dyskusja przeniosła się na ulicę. 

 

Wałęsie się nawet nie dziwię i nie wymagam, że prosty, momentami prostacki, człowiek będzie skłonny do pokory, do rachunku grzechów, do odmitologizowania swojej legendy. Ale mocno dziwię się ludziom, że tak ślepo, poddańczo i bezkrytycznie kupują tę legendę jakby prawda miała ich zabić. Dziwne to...

Edytowane przez Kim Un Jest?
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legenda Wałęsy mogła się skończyć szybciej. W czasie pierwszych wyborów prezydenckich nie tylko Tymiński grał teczką- jego słynna "czarna teczka" zawierała kompromaty na Wałęsę, ale to był człowiek znikąd i nikt mu nie uwierzył. Słyszałem (Korwin lub Ziemkiewicz, może obaj), że sztab Mazowieckiego poważnie rozważał uderzenie teczką w II turze, czyli ujawnienie agenturalnej przeszłości Wałęsy, ale Mazowiecki nie wszedł i sytuacja się zmieniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2020 o 17:05, cst9191 napisał:

Kim był Mazowiecki, Geremek, Kuroń, Michnik i inni?

Talmudystami.

 

W dniu 22.02.2020 o 12:04, bassfreak napisał:

Większość polaków nadal wierzy że żyjemy w demokracji przy czym mamy post komunę.

Po 1989r nadal nie jesteśmy wolni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, DOHC napisał:

 

Po 1989r nadal nie jesteśmy wolni.

Masz wybór między PiS -em a PO Barany kłócą się ze sobą, merytoryka na poziomie przedszkolaka. Czasami jak czytam komentarze na Internecie, jak 1 z 2 się obrzucają to aż oczy bolą. Jak takie głąby kapuściane wybierają, nie widza innych alternatyw (#konfederacja), to ja się nie dziwie czemu jesteśmy republika bananową.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Boromir napisał:

Jak takie głąby kapuściane wybierają,

Po to jest demokracja - wybieranie podobnych sobie. Poza tym, w realiach kraju takiego jakim jest obecnie Polska, czyli pod zaborem Unii z przewodnictwem Niemiec, i NATO czyli de facto zbrojne ramię Izraela, za słabi jesteśmy aby coś realnie zmienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dyletant napisał:

żrą się i kpią z ludzi, marnując czas na te kłótnie.

Politycy żrą się tylko na pokaz. Później spokojnie idą razem na wódeczkę i śmieją się  z ciemnego ludu. I tak jest pod każdą szerokością geograficzną. Prawdziwa władza leży w rękach "służb". Rządy się zmieniają a służbach ciągle ci sami:).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Boromir napisał:

Możemy, tylko do tego trzeba mądrych polityków a nie idiotów.

To jest własnie błędne przekonanie. Myślisz, że oni, politycy, nie wiedzą co i jak trzeba zrobić? Myślisz, że ludzie dziesiątkami tysięcy wykazują im w różnych mediach gdzie robią błędy, co jest dobrym posunięciem, podsuwają książki, wykłady itd na temat ekonomii, i oni nie wiedzą? Myslisz, że sami z siebie, tak jak Ty czy ja, nie wiedzą co trzeba zrobić? Myślisz, że wszyscy z nich to imbecyle nic nie kumający, a jednocześnie obracający miliardami, kręcący lody na skomplikowanych mechanizmach zwrotów podatkowych, łapówkach, koncesjach, handlu nielegalnymi towarami itd itp. Myślisz, że tyle razy, tyle setek posłów, dziesiątek ministrów, premierów itd to sami idioci? 

Oni dokładnie chcą żebyś tak myślał. 

To są tylko kukiełki obsadzone na fotelach mające dawać mordy temu przedsięwzięciu jakim jest niewolenie Polski, tak aby ludzie myśleli dokładnie tak jak napisałeś, że ten wkurwiony pan Staszek przed tv, rolnik bez szkoły wie, i to często naprawdę wie, co trzeba by zrobić z tym czy tamtym, aby dobrze działało, a oni, ministrowie, premierzy nie potrafią. I się naród luje przed tv "no kur.wa jak można nie wiedzieć?! To takie proste!".

Tak to zostało ustalone. Oni dają mordy do tv firmując nimi bałagan, aby brać na siebie odium tego co sie dzieje, i przekleństwa ludzi, w zamian za możliwośc bogacenia się. 

Polska jest kolonią zachodu. A jak nie wierzysz, to pomyśl...czy do normalnego, niepodległego kraju może przyjechać sobie typ, który spędził całe życie w UK, nie ma nawet polskiego paszportu, jest obywatelem UK, i zostaje ministrem finansów w rządzie polskim jak Rostowski? 

Tak się dzieje w koloniach. "Król" wysyła gubernatora nadzorcę, aby kontrolował lud tubylczy. Urządza się tam czasem jakieś fasadowe wybory czy referenda, aby dac ludziom poczucie decydowania o czymś. 

Tak to wygląda. Kiedy cię zapytają czy Polska była niepodległa za komuny, to powiesz ze oczywiście, że nie. Teraz jest analogiczna sytuacja, a większoścćmówi ze mamy wolność.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Rolbot napisał:


Tak to wygląda. Kiedy cię zapytają czy Polska była niepodległa za komuny, to powiesz ze oczywiście, że nie. Teraz jest analogiczna sytuacja, a większoścćmówi ze mamy wolność.

Każdy polityk to skurwysyn, więc trzeba wybrać takiego, który jest najmniejszym z nich. Ci co teraz żądza PISPOLEWICAPSL mieli swoje 5 minut, każda z tych partii włożyła cegiełkę do tego, ze jesteśmy dziadami. wiec trzeba szukać nowego rozwiązania alternatywy. Tylko większość ludzi tego nie rozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Boromir napisał:

wiec trzeba szukać nowego rozwiązania alternatywy.

Konfederacja? Najbliżej mi do nich. Jednak nie jestem tak naiwny, żeby wierzyć, że dojdą do władzy, i w takim jak jest obecnie układnie sił w geopolityce, mocarstwa ościenne pozwolą żeby Polska urosła w siłę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Rolbot napisał:

Konfederacja?

Nie pozwolą, ale trzeba walczyć o swoje.

58 minut temu, Rolbot napisał:

To jest własnie błędne przekonanie. 

Kazdy polityk to skurwysyn, oślizły waż, trzeba wybrać z nich najmniejszego dla Polaków,  Ciemna masa tego nie zrozumie, co napisałeś, wola obrzucać się gównem tak jak POpaprańcy z PiSzdzielcacmi, rób swoje. Ja robię. Wybierać tych, którzy są najlepsi, ty jesteś zrezygnowany, wraz z kilkoma milionami innych ludzi, przez co Konfederacja ma 11 posłów a nie 45 czy 60. Trzeba ludzi namawiać na głosowanie w tym przypadku na konfederację, ja to robię, znalalem już 5 wyborców, co zagłosuja na bosaka, ludzi, którzy poparli konfederację jest milion, gdyby każdy przekonał chociaż 3, wówczas byłoby to siła, który musiałby się liczyć, jak na razie pozostałe partię się ich boja. 

44 minuty temu, Rolbot napisał:

Konfederacja? Najbliżej mi do nich. Jednak nie jestem tak naiwny, żeby wierzyć, że dojdą do władzy.

ja wierzę. To przekonuj ciemny lud, prZekonaj chociaż kilku swoich znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się będę upierał przy swoim - gdyby spełniło się to co Polacy śpiewali w 1989r. i naprawdę na drzewach zamiast liści...

Inaczej by Polska dziś wyglądała.

No ale cóż - dogadanie się komuchów ze swoją agenturą w magdalence i przy okrągłym stole - 

no i efekt mamy taki jaki jest - żydokomuna (Kuroń, Michnik, Geremek, Mazowiecki, Suchocka etc)

taki kraj stworzyła aby Broń Boże nie ukarać zbrodniarzy z czasów komuny

i tych którzy byli renegatami i odszczepieńcami od swojego narodu i wysługiwali się obcemu mocarstwu po to aby niewolić własny naród.

Nigdy nie ponieśli żadnej kary - ani Kiszczak ani Jaruzel - nikt.

W aktualnym składzie Sądu Najwyższego jest 5 sędziów którzy skazywali opozycjonistów w czasie stanu wojennego.

Czy potrzebny  jest jakiś komentarz do tego?

No ale barany i tak będą wychodzić na ulicę aby bronić "wolnych" sądów

Edytowane przez rooner
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Boromir napisał:

trzeba wybrać z nich

Ostatnim przypadkowym człowiekiem w polityce był bodajże Lepper... nie wytrzymał. W tej chwili, nikt przypadkowy do polityki się nie dostanie. To oczywiście obejmuje zarówno Korwina, Kukiza, jak i Konfederację.

Inaczej mówiąc- jeśli pozwolono na danego człowieka głosować, to - nie warto.

 

W dniu 23.02.2020 o 10:30, Obliteraror napisał:

bo im wygodnie tkwić dalej w iluzji. Łatwiej im żyć.

Łatwiej człowieka oszukać, niż udowodnić mu, że został oszukany.

W dniu 23.02.2020 o 09:14, Kapitan Horyzont napisał:

Ale Wałęsa się przyznał! Co prawda, tylko na chwilę - wycofał z serwisu PAP swoje oświadczenie po jakiejś godzinie. Było to w czasie "nocy teczek".

Dlaczego się nie przyznał skutecznie?

Bo doskonale mu wytłumaczono, czym to się skończy - na flagę "kolejnej nowej rewolucji" nada się równie dobrze jako męczennik. Zmiana z bohatera w męczennika to zaś jeden strzał w plecy - w tym przypadku, byłyby to plecy. "Kto nie z Mieciem, tego zmieciem", jak mawiano.

W dniu 21.02.2020 o 23:07, rarek2 napisał:

ze względu na to że ich rodziców powywalano z...

Nie wolno też zapominać, że jest druga cześć tego pytania - wywalono ich DOKĄDŚ. PO COŚ. Nawet pionki szkoda marnować.

Już wtedy rozsądni zdawali sobie sprawę, że trzeba mieć plan awaryjny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kespert napisał:

Ostatnim przypadkowym człowiekiem w polityce był bodajże Lepper

Lepper nie był taki przypadkowy jak się sądzi. Oglądałem ze dwa tyg temu na YT wykład ( nie pamiętam czy to nie czasem Sumlińskiego) o początkach Leppera. Wygląda na to, że Lepper nie wyszedł z widłami ze stodoły, i poszedł w politykę tak bez wsparcia.

 

16 minut temu, Kespert napisał:

Zmiana z bohatera w męczennika to zaś jeden strzał w plecy

Bolek doskonale wie, że są na niego jeszcze papiery, i jego przyjaciele, ale i przeciwnicy tez to wiedzą. Został więc przymuszony do akcji "wszystkie ręce na pokład" kiedy chcieli Kaczora odsunąć od władzy. Wiedział, że jak się nie zgodzi, to będzie po nim. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rolbot napisał:

poszedł w politykę tak bez wsparcia

Był "przypadkowy" o tyle, że najpierw robił akcje z wysypywaniem zbóż itd, a dopiero potem zapewniono mu wsparcie i "polityczną karierę". W chwili gdy powstawała jego partia, nikt nie brał ich na tyle poważnie (od chłopów był PSL), by zajmować się wkręcaniem agentów...

Tak naprawdę do końca, Lepper "wpadł w sidła" dopiero po procesie o gwałt na prostytutce - kluczem jest, kto go wtedy ratował... pewna dobrze ulokowana, szara eminencja PO.

2 godziny temu, Rolbot napisał:

Został więc przymuszony do akcji "wszystkie ręce na pokład"

Ostateczny upadek dla mnie, to była akcja na pogrzebie Inki.

Wystawiony na publiczny wpierdol, w okularach strzeleckich, z kamerzystą mającym filmować "zajścia". Tam też był błąd taki, że nie wystawiono kogoś, kto na pewno Wałęsie wpierdoli... A przypadkowi ludzie nie chcieli zakłócać pogrzebu.

Cóż, służby też uczą się na błędach - następnym razem jak wysmarują dziennikarza pastą na czarno i puszczą na wiec ONR, to będzie też tam ktoś, "przypadkowy zwolennik ONR", który dziennikarzowi Wyborczej spuści dokładnie wyliczony propagandowo łomot. W demokracji, nawet przy prowokacjach nie można polegać na ludziach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kespert napisał:

Był "przypadkowy" o tyle, że najpierw robił akcje z wysypywaniem zbóż

Jest taka opcja, bardzo prawdopodobna. Ale zobacz...czy nie "śmierdzi" to schematem "Bolkowym'"? Prosty, nieokrzesany, żle ubrany chłop, z pośród wielu innych takich samych, wybija się na przewodniczącego, choć ma po temu zdolności mniejsze niż jego koledzy. To taka moja hipoteza.

To, że później był prowadzony przez służby, to jest jak dwa razy dwa cztery. Ogromna wiedza, pieniądze na rozruch, i wpływy. 

 

3 godziny temu, Kespert napisał:

że nie wystawiono kogoś, kto na pewno Wałęsie wpierdoli... A przypadkowi ludzie nie chcieli zakłócać pogrzebu.

Tak, to była akcja zmontowana pod taki cel. Tyle, że służby niedoszacowały. Demokracja kopnęła samych demokratów w d. Bolek się nie sprawdził. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.