Skocz do zawartości

Kino europejskie.


bulletproof

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych Braci.

Zwracam się do was z prośbą polecenie jakiś dobrych filmów europejskich z konkretnym przekazem i zmuszających widza do myślenia.

Ostatnio bardzo spodobały mi się "Wielkie piękno" Paola Sorrentino oraz "Climax" Gaspara Noe, które mogę polecić na początek od siebie chociaż Wielkie piękno pojawiało się już w jakiś tematach.

Znacie jakieś godne polecenia tytuły?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje TOP filmy z europy to:

- Ziemia Niczyja (2001) Bałkany

- Jabłka Adama (2005) Belgia/Niemcy

- Nienawiść (1995) Francja

- Idź i patrz (1985) ZSRR

- Zło (2003) Dania/Szwecja

- Pan od muzyki (2004) Francja

- Fabryka Zła (2004) Niemcy

- Fala (2008) Niemcy

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czechy:

Kola,

Jazda.

Butelki zwrotne.

 

Rosja:

Idź i patrz,

Lewiatan.

 

Niemcy:

Paryż -Teksas,

Zagadka Kaspara Husera,

Rekord.

 

Węgry:

Kontrolerzy, 

Szatańskie tango,

 

Szwecja:

Szepty i Krzyki,

Brud,

Pieśni z drugiego pietra.

Edytowane przez Personal Best
układ tekstu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaleni Słońcem

Siódma Pieczęć

Jabłka Adama

Tam gdzie rosną poziomki

Motyl i Skafander

Spotkania na krańcach świata (dok.)

Walc z Baszirem

Nietykalni

Lewiatan

Toni Erdmann

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Ziemia niczyja

Powrót

Bracia

Kierowca dla Wiery

Grbavica

Życie na podsłuchu

Ładunek 200

Liban

Nieściszalnii

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Niemiłość

Winni

The Square

Climax

Okręt

9 kompania

Autor Widmo

W ułamku sekundy

Przedszkolanka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Throgg napisał:

Człowiek pogryzł psa (1992)

Jeździec (1977)

Palacz zwłok (1968)

Dzika planeta (1973)

Cena strachu (1953)

Powiększenie (1966)

Nadzy (1993)

Stalker (1979)

Jako że w ciągu dnia nie miałem za bardzo czasu się rozpisać nad polecanymi tytułami, a że teraz w sposób sprzyjający jestem lekko narąbany, poniżej zamieszczam krótkie streszczenia:

 

Człowiek pogryzł psa - nie jestem pewien, czy ten obraz jest pierwszym przykładem mockumentary, a jeśli już, to na bank jednym z pierwszych. Historia przesympatycznego płatnego zabójcy, która z makabrycznej groteski, nabiera z tempem akcji coraz bardziej patologicznego i odrażającego wyrazu, wciągając jednocześnie widza w moralną odpowiedzialność za wydarzenia mające miejsce na ekranie.

 

Jeździec - dość archaiczna w swojej formie (bo mocno teatralna) historia o chłopcu, który za bardzo lubił konie, jednocześnie kryjąca głębsze przesłanie w postaci odwiecznego pytania ludzkości- co sprawia, że naprawdę żyję, a nie wyłącznie egzystuję? 

 

Palacz zwłok - oniryczny i niesamowicie niepokojący obraz narastającego stadium szaleństwa, w scenerii Czechosłowacji nad którą rozciąga się widmo nadchodzącej II wojny światowej. Zapomniana perła europejskiej kinematografii.

 

Dzika planeta - animacja, ale dzieląca lata świetlne od charakteru produkcji Pixara lub DreamWorks. Obraz, do którego najbardziej pasuje angielskie wyrażenie ,,disturbing", bo poza samym niepokojem, film ten wywołuje również szereg innych, negatywnych uczuć, które w sumie ciężko mi opisać. Wrażenie to jest jednak zapewne spotęgowane piracką wersją tego filmu, którą znalazłem w necie, a do której, ktoś dograł swój własny, mocno psychodeliczny i awangardowy soundtrack. Jeśli już ktoś oglądał ten film z oryginalnym soundtrackiem Alaina Goraguera, to polecam poszukać wersji z ,,pojebaną" ścieżką dźwiękową.

 

Cena strachu - czyli przykład tego, jak z prostej historii o przejażdżce ciężarówką, zrobić thriller kasujący 99% produkcji tego typu nakręconych w późniejszych latach.

 

Powiększenie -  na upartego można ten film zaszufladkować, jako pewną formę redpila w dużo bardziej filozoficznym wydaniu, a mianowicie zadający pytanie, co jeśli rzeczywistość nie jest obiektywna i ktoś może wpływać na nas, poprzez zniekształcenie jej postrzegania.

 

Nadzy - historia cynicznego outsidera, zbyt często zadającego pytania ,,dlaczego?", a przez to obnażającego absurdy ludzkich relacji i założeń egzystencji. Pomimo prawie 30 lat od produkcji, stanowi w dalszym ciągu aktualny komentarz do kondycji współczesnych relacji międzyludzkich.

 

Stalker - chyba najbardziej pesymistyczny i dołujący film jaki widziałem w życiu, przy którym dzisiejsza filozofia blackpill jest bazarowym achtungiem w porównaniu z bombardowaniem Hiroszimy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Throgg said:

Stalker - chyba najbardziej pesymistyczny i dołujący film jaki widziałem w życiu, przy którym dzisiejsza filozofia blackpill jest bazarowym achtungiem w porównaniu z bombardowaniem Hiroszimy.

Cóż, można sobie ten schmerz łatwo zredukować, przyjmując interpretację, że to jednak po prostu film o alkoholizmie (nie mogę się w to wgłębiać bez spoilerowania, kto widział ten pewnie wie w którym kierunku zmierzam). Jak by nie patrzeć, absolutne arcydzieło w historii kina ever.

 

Edytowane przez leto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, leto napisał:

Cóż, można sobie ten schmerz łatwo zredukować, przyjmując interpretację, że to jednak po prostu film o alkoholizmie

 

Nie wiem czy ta interpretacja wynika z faktu, że ,,Stalker" to film radziecki (no bo o czym innym ruscy mogą kręcić?) aczkolwiek biorąc pod uwagę jego wielopłaszczyznową symbolikę, to sprowadzanie go do stadium popadania w chorobę alkoholową, to dość mocne uproszczenie i jednocześnie najbardziej karkołomne, bo ze wszystkich interpretacji, ta jest chyba najmniej oczywista. Przynajmniej dla mnie.

 

A wracając do tematu głównego wątku, to IMO najlepszy film o alkoholizmie ever nakręcili właśnie nie kto inny, a Polacy, tworząc ,,Pod mocnym aniołem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za aż tyle tytułów, będzie co oglądać przez długi czas. Miałem wczoraj odpisać, ale dostałem warna za tą nieszczęsną kropkę w tytule, a pamiętam, że czytałem temat, żeby jej nie stawiać, ale instynkt wziął górę no nic:D Obejrzałem wczoraj film "Prorok", który poleciał @Ważniak i dla mnie 8/10. Bardzo dobrze dobrana obsada, fabuła trzyma się kupy, są wątki które dają do myślenia, jak chociażby pojawiająca się obok osoba, którą zabił główny bohater, no i klimat, takie filmy lubię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To kolejne:

 

 

ZAGROS 2017
TAHITAŃSKA MIŁOŚĆ PAULA GAUGUINA(Gauguin - voyage de Tahiti2017)
ORO 2017
GLINIARZE TO DRANIE (A.C.A.B.: All Cops Are Bastards)
AFERIM! 2015
The Turin Horse
TULPAN
Księga Rekordów Szutki
KUKUŁKA-Kukushka 2002
Alatriste (2006)
Il traditore 2019

 

 

kilka trailerów:

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.