Skocz do zawartości

Pracownicy z Ukrainy mogą liczyć na coraz większe zarobki i benefity


Patton

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe podatki, podwyżki cen... Wszystkiego. Fale ludzi uciekają na zachód, a tymczasem antyimigrancki piSS przyjmuje miliony uchodźców, podczas gdy u nas do gówno pracy nie chcą zatrudnić młodych bez doświadczenia.

 

Wiem po sobie, gdy parę lat temu wchodziłem w rynek pracy, dużo chętnych na stanowiska za najniższą krajową. 

Jako stażysta przechodziłem casting w firmie, okazałem się najlepszy i mnie wzięli a mimo to zarobki małe i koszty duże.

Mojej koleżanki nie wzięli na staż, gdyż "nie miała doświadczenia".

 

@Kleofas dokładnie, akurat sam wróciłem, mam świetną pracę, robię tu co chcę ale euro na koncie w razie ewakuacji z kraju nie tykam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, LiderMen said:

Jeśli są nagradzani za dobrą pracę to okej, ale jak dostają tańsze wejściówki na basen czy do muzeów niż Polacy to już jest nie dobre.

Nie wiem do czego pijesz. Nie słyszałem o takich przypadkach.

 

Dodam jeszcze, doczytawszy podlinkowany artykuł do końca, że to smutne, że tylko 8% chce tu zostać na stałe. Smutne, ale zrozumiałe - dalej na zachód są lepsze opcje.

Edytowane przez leto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Frank89 napisał:

Dla mnie to jest chore promować "tanią" siłę roboczą z Ukrainy kosztem rdzennej ludności kraju. Jak dla mnie to jest celowe i zaplanowane z premedytacją.

Ogólnie tania siła robocza jest potrzebna - w każdym kraju się ludzie rozleniwiają przez zasiłki i musisz brać kogoś ze wschodu do najniższych prac.

Ja powiem tyle - osoby bez obywatelstwa w PL nie powinna obowiązywać płaca minimalna i zasiłki - chcą popracować to OK ale potem zabrać kaskę i mogą wrócić do siebie kupić sobie tam co chcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, BeyondInfinity napisał:

Temat wraca po raz kolejny. Ogólnie: Polacy często nie chcą pracować w pewnych sektorach (budownictwo, ogrodnictwo, "w rybach", sprzedawcy w sieciówkach) i nie chcą pracować nawet za nadgodziny płatne 100%. Ktoś to musi wykonywać. 

Myślę że to kwestia ilości osób z wyższym wykształceniem, które wolą zniknąć z rynku niż w macu spotkać znajomego co  stwierdzi "Ty tutaj? A ponoć UJ kończyłeś"

 

Dodatkowo nieraz ludzi robiących te prace szefowstwo traktuje z pogardą i wyższością.

Kiedyś była akcja z nagrodą motywacyjną w formie puszki coli w jakiejś fabryce.

Przed 500+ w biedrze nieraz kasjerki chodziły w pieluchach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, LiderMen napisał:

dostają tańsze wejściówki na basen czy do muzeów niż Polacy to już jest nie dobre

Podlinkuj proszę źródło.

Bo jakoś w guglach nic nie znajduję...

 

15 godzin temu, BeyondInfinity napisał:

Ogólnie: Polacy często nie chcą pracować w pewnych sektorach

Nie przetłumaczysz.
A potem "hórrrrrrrrrrrrrrr cebula w biedrące drorzeje!!!!!!!!!!!!!!! dórrrrrrrrrrrrrrrrrr wywuz śmieciuw drorzeje!!! !!!!!!!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, BeyondInfinity napisał:

Temat wraca po raz kolejny. Ogólnie: Polacy często nie chcą pracować w pewnych sektorach (budownictwo, ogrodnictwo, "w rybach", sprzedawcy w sieciówkach) i nie chcą pracować nawet za nadgodziny płatne 100%. Ktoś to musi wykonywać. 

Nadgodziny 100% płatne ? śmieciowe stawki , tyraj po 12 za czterech i najlepiej na zleceniu - to są pracodawcy w PL.

Edytowane przez bassfreak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bassfreak napisał:

Nadgodziny 100% płatne ? śmieciowe stawki , tyraj po 12 za czterech i najlepiej na zleceniu - to są pracodawcy w PL.

Może i są zgoda. Ja już kiedyś poczyniłem wpis na ten temat. Nie będę dublował. 

Pracuję w budownictwie, czasami jest tak że pewne prace, np. malarskie są do wykonania na zewnątrz przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie i jesienią/zimą taka pogoda wypada w weekend. Ale ludzie nie przyjdą za 50% lub nawet 100% stawki. 

Ukraińcy, mołdawianie, białorusini, azerowie tak. 

Ja mam terminy, zobowiązania terminowe i jak ma coś być wykonane na 01.02.2020 to trzeba to wykonać. Ludzie nie rozumieją pracodawcy, nie chcą być w pracy, wolą wolne. Dobrze. 

Niech tak będzie. Wykona to obcokrajowiec. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stary_Niedzwiedz napisał:

Podlinkuj proszę źródło.

Dużo Ukraińców dostaje karty Polaka mimo, że nie uważają się za Polaków, korzystają tylko z posiadanych profitów dzięki tej karcie.

Tutaj np bilety w muzeum Kopernik są dla tych osób z ulgą.

 

http://www.kopernik.org.pl/odwiedz-nas/centrum-nauki-kopernik-cennik-biletow-indywidualnych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LiderMen napisał:

Dużo Ukraińców dostaje karty Polaka mimo, że nie uważają się za Polaków, korzystają tylko z posiadanych profitów dzięki tej karcie.

No i?

Analogiczne działa to z Polakami za granicą.

Podwójne standardy motzno?
Jeszcze raz - gdzie te DEDYKOWANE ZNIŻKI dla Ukraińców, o których mówiłeś. O tutaj:

21 godzin temu, LiderMen napisał:

jak dostają tańsze wejściówki na basen czy do muzeów niż Polacy to już jest nie dobre.

Jedziesz.
Gaś mnie.

Jak pecika.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Stary_Niedzwiedz napisał:

Gaś mnie.

Nie mam zamiaru się z tobą wykłócać. Pracuje z Ukraińcami i wiem, że oni płacą mniej za basen niż ja dzięki tej karcie Polaka. Zresztą dużo studentów opisywało inne sytuacje z nimi związane np na uczelnię dostawali stypendia na kształcenie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, LiderMen napisał:

Pracuje z Ukraińcami i wiem, że oni płacą mniej za basen niż ja dzięki tej karcie Polaka

Karta polaka

 

Cytat

Posiadacz Karty Polaka może ubiegać się o zwolnienie z opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy pobytowej krajowej lub refundację tej opłaty. Refundacja, dokonywana za pośrednictwem właściwego konsula, jest finansowana z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zagranicznych.

Posiadacz Karty Polaka ma prawo do:

  1. zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1482);
  2. podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele polscy na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292) oraz w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1079);
  3. podejmowania i odbywania studiów, kształcenia w szkole doktorskiej oraz innych form kształcenia, a także uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020 r. poz. 85). Posiadacz Karty Polaka zachowuje przy tym prawo do ubiegania się o stypendia i inną pomoc przewidzianą dla cudzoziemców w odrębnych przepisach;
  4. korzystania z form kształcenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oswiatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148);
  5. korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373), chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne (przepis nie dotyczy osób uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego). Koszty niniejszych świadczeń opieki zdrowotnej są finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
  6. ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2018 r. poz. 295);
  7. bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych.

Korzystanie z uprawnień, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3-7 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (nauka, oświata, opieka zdrowotna, transport publiczny, muzea) wymaga okazywania Karty Polaka oraz ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość jej posiadacza.

I taka malutka uwaga:

 

Cytat

Karta Polaka może być przyznana osobie, która deklaruje przynależność do „Narodu Polskiego” i spełni łącznie następujące warunki:

  1. wykaże swój związek z polskością przez przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego, który uważa za język ojczysty, oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów;
  2. w obecności konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub upoważnionego pracownika organizacji, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (organizacji uprawnionej do przyjmowania i przekazywania właściwemu konsulowi wniosków o przyznanie Karty Polaka) złoży pisemną deklarację przynależności do „Narodu Polskiego”;
  3. wykaże, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało obywatelstwo polskie, albo przedstawi zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej działającej na terenie jednego z państw, o których mowa w art. 2. ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka, potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej przez okres co najmniej ostatnich trzech lat.
Cytat

Zgodnie z nowelizacją Ustawy z 16 maja 2019, od 14 lipca 2019 obywatele wszystkich państw świata mogą ubiegać się o Kartę Polaka.

 

Także wiesz...

Poka no to, gdzie te specjalne przywileje dla Ukraińców w Karcie Polaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stary_Niedzwiedz napisał:

Analogiczne działa to z Polakami za granicą.

Nie analogicznie, Polacy nie są w Norwegii, Anglii, Holandii, Niemczech itd ściągani do pracy, a jednocześnie Norwegowie, Anglicy, Holendrzy i Niemcy emigrują za granice szukać pracy i lepszego życia niz we własnym kraju. 

Jak się nie tworzy warunków w kraju dla swoich obywateli, co powoduje ich emigrację, a ściąga obcych i daje im pracę, to nie jest to analogia z zachodem, a PATOLOGIA. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Stary_Niedzwiedz napisał:

Poka no to, gdzie te specjalne przywileje dla Ukraińców w Karcie Polaka?

A gdzie ja pisałem o przywilejach? Zacytuj. Napisałem tylko, że dzięki karcie Polaka mają tańsze wejściówki do muzeów i obiektów sportowych np na basen. Faktem jest że Ukraińców jest w pl najwięcej i to oni w największym stopniu korzystają z profitów jakie jest im oferowane wraz z kartą polaka. 

 

Czy coś podobnego jest w innych krajach? Też mogę się ubiegać o kartę Niemca, Szweda, francuza, czy Anglika i mieć tańsze wejściówki do kina? Jeśli tak to uznam, że Ukraińcy nie są lepiej traktowani od Polaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu gdzie pracuje znana mi osoba, Ukraińcy mają wyższe stawki godzinowe od Polaków. Do tego zapewnione zakwaterowanie i dojazdy do pracy.

Zapewne pracodawca korzysta z jakiejś formy dofinansowania. 

Przykro się na to patrzy, widząc jak odmawiają pracy Polakom, zatrudniając w ich miejsce Urków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.