Skocz do zawartości

Polip pęcherzyka żółciowego


.LaRs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na badaniu USG zdiagnozowano u mnie polip pęcherzyka żółciowego 2 mm. Lekarka zaleciła kontrolę za 6 miesięcy. Czy ten polip jest groźny? Powiedziała, że to może samo zniknąć na następnej wizycie kontrolnej, może być to cholesterolowe albo od tego, że długo nic nie jadłem? Proszę o odpowiedź doświadczonych osób, dziękuję.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tym nie zrobisz. Oprócz kontroli. Jeśli polip powiększy się o ponad 10 mm. To możesz zostać zakwalifikowany do wycięcia woreczka żółciowego. Mój znajomy miał polip o średnicy 7 mm i poszedł pod "nóż". Dla uspokojenia dodam że cierpiał dodatkowo na kamicę pęcherzyka żółciowego. 

Edytowane przez Baca1980
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2020 o 14:22, .LaRs napisał:

Witam, na badaniu USG zdiagnozowano u mnie polip pęcherzyka żółciowego 2 mm. Lekarka zaleciła kontrolę za 6 miesięcy. Czy ten polip jest groźny? Powiedziała, że to może samo zniknąć na następnej wizycie kontrolnej, może być to cholesterolowe albo od tego, że długo nic nie jadłem? Proszę o odpowiedź doświadczonych osób, dziękuję.

Jak nie ma dolegliwości to trzeba po prostu obserwować i robić częstsze badania kontrolne, ale nie wpadać w panikę. Jak jest w okolicach 10mm czy daje dolegliwości wtedy wskazana operacja. Tyle ze strony lekarzy.

 

Ja robiłem kiedyś usg co rok, najpierw luz (końcówka 2016), wykryty 3.5mm polip pod koniec 2017r., w międzyczasie (pomiędzy usg z 2016 i 2017) diagnoza IBS, rok później polip miał już 4mm. Pod koniec 2019 spadło do 3mm. Niefajne jest to, że w mniejszym lub większym stopniu dolegliwości potrafią dać o sobie znać, ale czy to związane z polipem czy z innymi kwestiami? sam nie wiem. Może być cholesterolowe, może przez stres? warto zbadać krew (pełna morfologia), także parametry wątrobowe (AST,ALT,GGTP,ALP,bilirubina) i trzustkowe (lipaza, amylaza). Ja przez lata nie stroniłem od słodkości, bardzo mało alkoholu, dużo stresu, tłuszczu nie unikałem, choć obiady ogólnie zdrowe. W zeszłym roku częściej minigłodówki, wysiłek fizyczny, ograniczanie cukrów, trochę więcej zdrowego żarcia.

 

Edytowane przez lync
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, .LaRs napisał:

@lync Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Czy Twoim zdaniem zmiany nawyków żywieniowych przyczyniły się do zmniejszenia polipa? Jest to bardzo interesujące. Pozdrawiam. 

Nie ma problemu. Jeśli czegoś się dowiem lub znajdę jakąś korelację to napiszę. Wcześniej miałem podwyższone triglicerydy i cholesterol, ograniczanie cukrów trochę pomogło (triglicerydy już w normie), choć w tym czasie byłem też na lekach endokrynologicznych z powodu zbyt wysokiej prolaktyny. Niedługo mam kontrolę, to zobaczę czy coś się zmieniło.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyję z tym polipem na woreczku żółciowym co najmniej dziesięć lat, co jakiś czas kontrola, czyli Usg i określanie wielkości. Nie mam żadnych objawów więc uważam że ok. Kilku lekarzy zalecało wycięcie woreczka natychmiastowe inni zalecali kontrolę i obserwację. Co lekarz to inne podejście. Uważam że lekarka słusznie oceniła sytuację i nie należy od razu ciąć.

Na pewno pomoże Ci ruch i w miarę dbanie o odpowiednie odżywianie, dieta ale wiadomo nie ścisła tylko rozsądne i racjonalne podejście do tego.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Byłem na USG, polip tym razem 3,3mm, ale za to znikł magicznie obiekt na wątrobie (angioma 1,5cm), którego miałem tak mniej więcej od momentu diagnozy polipa. Od czasu ostatnich badań lubiłem częściej zapuścić herbatę ziołową (mięta, rumianek, wątrobowe - np. z karczochem), czasem suple karczochowe i próby ograniczenia cukrów (średnio skuteczne), za to udało mi się drastycznie ograniczyć witaminoenergetyki (czyli cukier z witaminami, mówmy sobie szczerze). Tłuszczy specjalnie nie ograniczałem (zdarza mi się jeść frytki - ale takie z piekarnika w małej ilości oleju), ale patrząc po wadze to od ostatniego badania (prawie pół roku) poleciałem w dół o całe 10kg. Więc jeśli nie idę w kierunku lekkiego przygładzania się (walczę z chęcią ruszenia na słodycze), to być może jest jeszcze jakiś powód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.