Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/spadki-darowizny/685007,Jaki-podatek-od-darowizn-miedzy-rodzicami-i-dziecmi.html

 

Interesuje mnie ten fragment: Dodatkowo, jeśli przedmiotem darowizny są środki pieniężne (złotówki lub inne waluty) a ich wartość przekracza 9637 złotych (licząc ostatnie 5 lat od danej osoby), konieczne jest posiadanie dowodu otrzymania ich na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

 

Czy to oznacza, że mniejsza suma niż wymieniona może być dana "do ręki" dziecku - i nie trzeba mieć na nią dowodu? Rozumiem że trzeba też to zgłosić w US - i czy jest na to jakiś określony czas? To jest pojebane że nawet rodzice nie mogą dać dzieciom pieniędzy, to jest po prostu jak się w to wgłębiłem chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wypełniasz druczek i idziesz z tym do skarbówki. Dodatkowo sporządzasz akt darowizny. Jest to pojebane, ale unikasz w ten sposób kłopotliwych pytań z gatunku "skąd forsa?"

Wyciąg/wydruk z banku też się przyda. Syćko lege artis i tralala.

 

Ksera w.w. dokumentów obowiązkowo zachowaj w przynajmniej dwóch miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinieneś zgłosić każdą darowiznę w ciągu 6 miesięcy od otrzymania i każda powinna być potwierdzona dowodem wpłaty na rachunek/ poleceniem przelewu/ przekazem pocztowym.

 

Można załatwić sprawę notarialnie, ale przy mniejszych sumach np. kilkaset pln nie ma sensu się z tym bawić starczy jak np. ojciec w tytule przelewu wpisze darowizna.

 

Ta suma wolna od podatku obejmuje jednego darczyńcę w okresie 5 lat.

 

Czyli jeśli suma darowizn z ostatnich 5 lat przekroczy wolną od podatku, to nadwyżka podlega opodatkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja od urzędu który się tym zajmuje - do bodajże 9600 z hakiem nie trzeba mieć żadnych dowodów przelewu, nie trzeba zgłaszać ani płacić podatku - co ciekawe, nie ma limitów, można taką darowiznę robić co tydzień - sława urzedniczki. Podatek i zgłaszanie do urzedu przy wyższych niż ta kwotach. Dwa razy było dzwonione do urzędu, niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Marku co sobie możesz zrobić ze słowem urzędniczki? :lol:

 

Wielu już się broniło przed sądem bądź podczas kontroli skarbowej "słowem urzędnika/ czki" - jak myśli jak się to kończyło?

 

Dowodów nie trzeba mieć, pisałem w mailu, składać druku sd z2 , też nie trzeba, ale co jej się uroiło że nie trzeba płacić podatku?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość rynkowa nabytego majątku nie przekracza kwoty wolnej od podatku (z uwzględnieniem zasady kumulacji wartości majątku nabytego ostatnio od tej samej osoby i w okresie 5 lat poprzedzających nabycie spadku) - obecnie do kwoty 9637 zł.

 

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/inne-podatki-oplaty/139260,2,Podatek-od-spadkow-i-darowizn-2014-2015-limity-zwolnienia-terminy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, ja patrzę na przepisy i wiem co mam przed oczyma.

 

Skoro panie twierdzą inaczej to niech powołają się na konkretny przepis/ paragraf/ rozporządzenie i wtedy można dyskutować. Bo że jakaś pani powiedziała coś tam przez telefon to w wypadku postępowania skarbowego jest warte tyle co wczorajsza kupa.

 

Nie twierdzę że mam rację na 100% ale nich mi pokażą konkretny przepis że nie mam.

 

@atras

 

 

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość rynkowa nabytego majątku nie przekracza kwoty wolnej od podatku (z uwzględnieniem zasady kumulacji wartości majątku nabytego ostatnio od tej samej osoby i w okresie 5 lat poprzedzających nabycie spadku) - obecnie do kwoty 9637 zł.

 

- a na tej stronie napisali to na podstawie czego ? nie widzę odnośnika do przepisów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000086

 

w pierwszej grupie podatkowej jest tylko wymóg zgłoszenia kwoty darowizny w ciągu 6 miesięcy. Żadnych podatków nie ma (może zgłosić i 100000 jeżeli ma potwierdzenie) Jeżeli urząd stwierdzi że nie zgłosił darowizny zapłaci 20% kary.

 

 a tu taka ciekawostka

 

http://biznes.interia.pl/podatki/news/niezgloszenie-darowizny-moze-sie-oplacac,2149624,4211

Edytowane przez atras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atras litości nie będę czytał całej ordynacji :P

 

Dobra znalazłem tekst jednolity z późniejszymi zmianami, stan obowiązujący od 2015. Dz.U.2015 poz. 86.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 2015, poz. 86).

 

Przyznaje panie miały rację , nie masz obowiązku zgłoszenia w żadnej formie co za tym idzie jeśli w okresie 5 lat poprzedzających darowiznę nie dostałeś od tej osoby kwoty przekraczającej 9637 pln (łącznie wszystkie kwoty od tego darczyńcy) lub ogólnie wszystkie otrzymane darowizny z I grupy podatkowej nie przekroczyły 19 274 pln.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie do końca

 

nie ma limitów, można taką darowiznę robić co tydzień

 

Są limity okres 5 ostatnich lat i wyznaczone kwoty. limity zwolnienia od podatku oczywiście. Bo jak Pani miała na myśli ilość dokonywanych darowizn to fakt, możesz i co dzień otrzymywać lub dokonywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej grupie nie ma limitów jeżeli się przestrzega terminów. Chyba że się spóźni to wtedy płaci podatek według tabeli.

 

Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: [1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz] <1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz > 2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się przestrzega terminów zgłoszenia, a Markowi chodzi o to kiedy nie trzeba składać zgłoszenia.

 

 

Informacja od urzędu który się tym zajmuje - do bodajże 9600 z hakiem nie trzeba mieć żadnych dowodów przelewu, nie trzeba zgłaszać ani płacić podatku

 

Jeśli się nie zgłosi, w terminie to wszystko powyżej kwoty wolnej podlega opodatkowaniu.

 

@Rysiek link, informator do pobrania:

http://www.finanse.mf.gov.pl/pit/broszury-informacyjne/2013/-/asset_publisher/0Tp7/content/opodatkowanie-dochodow-z-najmu-dzierzawy-osiaganych-poza-dzialalnoscia-gospodarcza-w-2013-r?redirect=http%3A%2F%2Fwww.finanse.mf.gov.pl%2Fpit%2Fbroszury-informacyjne%2F2013%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_0Tp7%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D2

 

Jeśli to nie podchodzi pod działalność gospodarczą to płacisz ryczałt 8,5%, na jakim druku nie wiem. Ja rozliczam swoje na zasadach ogólnych gdyż/ bo/ ponieważ mam za dużo żebym mógł inaczej :/ 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogólnych jeśli przyjmuje formę prowadzenia działalności gospodarczej. No przecież mając 9 mieszkań z czego  wynajmując 7 + budynek pod działalność + inne nieruchomości choćbym był czarodziejem z krainy OZ to się nie wykręcę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red, tutaj masz kilka interpretacji które dopuszczały najem bez DG przy takiej ilości mieszkań jak ty masz: http://wynajmistrz.pl/kiedy-najem-rozliczac-w-ramach-dzialalnosci-gospodarczej

Co do porównania ryczałt vs skala podatkowa przy najmie to wiadomo że skala podatkowa wygra -> amortyzacja -> podatek = 0 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że mnie nie interesują interpretacje, ma być tak żeby nie było możliwości interpretacji i ciągania się ze skarbówką ;) Tzw. święty spokój, "nikt nie może się o nic przypierdolić" to jedna z moich zasad. Płacę pełny podatek, odliczam to co mogę, starannie dobieram najemców żebym nie miał problemów z pozbyciem się ich "gdyby coś".

 

Pilnuję żeby moja dupa była ścisła jak łupina od orzecha, żebym nie został wyruchany ani przez państwo ani przez ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.