Skocz do zawartości

Wymienić euro czy trzymać?


.LaRs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam trochę oszczędności w walucie euro. Czy teraz przy takich kursach 4,50zł-4,60zł wymienilibyście na moim miejscu wszystko na złotówki czy po prostu trzymalibyście w euro a wypłacali tylko tyle ile byłoby wam w danej chwili potrzebne?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracia ja mam inny dylemat, ale nie będę zakładać osobnego tematu. W wyniku różnych zbiegów okoliczności (problem ze spieniężeniem towaru/ wyrwaniem $) przespałem trochę(jakieś tam zapasy mam) temat z wymianą PLN. 

 

Pytanie brzmi: czy przy obecnych kursach CHF / $/ Eur/ GPB  ma to jeszcze sens? Czy mój pociąg już dawno odjechał??

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, .LaRs napisał:

Czy teraz przy takich kursach 4,50zł-4,60zł wymienilibyście na moim miejscu wszystko na złotówki czy po prostu trzymalibyście w euro a wypłacali tylko tyle ile byłoby wam w danej chwili potrzebne?

Waluty safe haven to frank szwajcarski, dollar albo jen. Euro może jeszcze trochę podskoczyć, ale różnie z tym może być, bo po kryzysie mogą być zachwiane struktury Wspólnoty, dlatego nie ufałbym tak tej walucie.

 

Hiperinflacja? Nie ma takich uwarunkowań ekonomicznych. W ostatnich latach zrobiliśmy jedne z największych zakupów złota w Europie, dużo aktywów w obcych walutach, spory zapas w BGK.

Edytowane przez armin
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kiroviets napisał:

Bracia ja mam inny dylemat, ale nie będę zakładać osobnego tematu. W wyniku różnych zbiegów okoliczności (problem ze spieniężeniem towaru/ wyrwaniem $) przespałem trochę(jakieś tam zapasy mam) temat z wymianą PLN. 

 

Pytanie brzmi: czy przy obecnych kursach CHF / $/ Eur/ GPB  ma to jeszcze sens? Czy mój pociąg już dawno odjechał??

Obserwuj notowania giełdowe w USA.

Jeśli giełda będzie na zielono wtedy kurs dolara idzie w dół.

W piątki kurs dolara bywa tańszy.

Panika za chwilkę minie, ale tylko na chwilę. Złap tą chwilę i załap się na kurs 3,95 - wtedy kupuj dolary.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Gościu od złodziei z FEDu mówił dla Bloomberga, że w USA bezrobocie osiągnie 30%.

Ile będzie w Polsce?

- Nasz NBP będzie drukował papier. 

- Część ludzi straci źródło dochodu, nie będzie podatków, skąd 500+ i cały ten socjal? Chyba z nieba skapnie. A no nie, Mateusz dodrukuje.

- USA tanim dolarem pociągnie cały świat, ciekawe co zrobią Chiny, skoro mają u siebie tych dolarów tony. 

 

Ja wiem jedno. Ciągle systematycznie dokupuję żywność i będę się starał część oszczędności przenosić na zachodnią walutę, której wartość podobno jest ciągle przez ichniejszy bank centralny zaniżana. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam część w pln w banku część w gotówce, część w euro, z euro czekam, część wrzucę w krypto, postaram się również spieniężyć to co mam i mogę spieniężyć w usd, do końca marca na urlopie później zielona trawka, złożyłem wypowiedzenie w grudniu i teraz mam jego skutek. Ogólnie ciężki dla mnie czas.

 

edit: cały swój kapitał rozłożę na pln, euro, usd jak dam radę, krypto i coś w żywej gotówce.

Edytowane przez Jorgen Svensson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, armin said:

 

17 minutes ago, Master said:

Co myślicie o kupieniu bitcoina? Niedawno był spadek.

Totolotek. Ale ludzie, którzy przewidzieli bezpieczeństwo w złocie i się nie pomylili mówią, że kryptowaluty póki co są nic nie warte.

 

A myślisz, że warto kupować złoto w tym konkretnym momencie? Mam głównie PLNy i chciałbym bardziej zdywersyfikować.

 

16 minutes ago, .LaRs said:

Ktoś się orientuje ile maksymalnie może wynieść inflacja w %?

Wenezuela w ostatnich latach pokazała, że inflacja nie ma limitu, wyniosła tam aż 32 mln %. Czyli np. za roczną pensję odłożoną kilka lat wcześniej, dzisiaj nie można tam kupić nawet obiadu.

Edytowane przez Master
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którą walutę uderzyć? Eurasie? Chujnia Europejska jest dzisiaj większym ogniskiem koronki niżeli Chiny, na bank przełoży się to na ekonomię. Może funcioki? GB się odizolowała od Związku Socjalistycznych Republik Europejskich, może to być dobry ruch dla ich gospodarki? Czy jednak nieśmiertelny dolar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Master napisał:

myślisz, że warto kupować złoto w tym konkretnym momencie? Mam głównie PLNy i chciałbym bardziej zdywersyfikować.

Decyzję podejmuj sam, ale moim zdaniem tak. Teraz jest dobry moment na kupowanie, bo wszyscy będą w to aktywo uciekać. Przy poprzednim kryzysie złoto rosło do 2011 roku (od 2008). Niektórzy szacują, że może osiągnąć nawet do 10tys dollarow za uncję, nawet jeśli nie, to 1800 jest realne nawet w tym roku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złotówka była dość słaba przed ostatnim tąpnięciem i po ostatnich zawirowaniach kurs jeszcze bardziej poleciał w dół, a rynek akcji był dość tani. Nasz rynek, cały czas traktowany przez wielu spekulantów-inwestorów, za rynek wschodzący i może zyskiwać w perspektywie kilku lat, tak więc złotówka i wraz z nią nasza giełda może się umacniać. Wynika to z migracji kapitału między rynkami rozwiniętymi a wschodzącymi. Giełda w USA była ostatnio na wyższych poziomach niż podczas kolejnych poprzednich tąpnięć i wynikało to z migracji kapitału z rynków wschodzących do USA. To też umacniało dolara. Po ostatnich ostrych spadkach tzw. kapitał będzie szukał rynków tanich czyli między innymi naszego. Moim zdaniem jeśli wymieniać waluty na złotówki to jest to odpowiedni moment, można ewentualnie poczekać i zobaczyć czy złoty dalej będzie się osłabiał, a pewnie będzie, ale raczej nie będzie to jakiś długi trend. Ja ostatnio wymieniłem trochę dolarów na naszego złotego i dalej obserwuję sytuację.

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krugerrand napisał:

Ja ostatnio wymieniłem trochę dolarów na naszego złotego i dalej obserwuję sytuację.

Podobnie, sprzedałem dolary ostatnio i część kasy z tego puszczę w akcje Polskich spółek (bardziej dla zabawy, lub raczej kupię i zapomnę, że je mam). Swoją drogą Panowie późno się obudziliście - w poniedziałek jak juz waluty szalały można było kupić tanio GBP i w perspektywie paru dni zarobić na tym biorąc pod uwagę spadki złotego. Teraz pozostaje wam raczej śledzenie sytuacji i zakupy jeśli zmienią się trendy a nie działania "łolaboga euro drogie to nakupię za wszystko co mam". Nie tak dawno temu podobna sytuacja była na złocie kiedy "ulica" kupowała je jak szalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Krugerrand napisał:

 Ja ostatnio wymieniłem trochę dolarów na naszego złotego i dalej obserwuję sytuację.

No wszystko pięknie, ale ja widzę teraz coś, czego nie widziałem nigdy w życiu. Nagle mnóstwo przedsiębiorstw znalazło się bez zamówień, wszędzie redukcje zatrudnienia i wielu znanych mi przedsiębiorców zbankrutowało. Moim zdaniem sytuacja w gospodarce wygląda tak, jakby nagle wybuchła wojna wszystkich ze wszystkimi. No i do tego socjalistyczna polityka obecnego, polskiego rządu....

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że spekuluję teraz na akcjach i jeszcze tak dobrych wyników nigdy nie miałem. Zmienność wykorzystujesz do spekulacji i tyle. Wymieniaj, część trzymaj, sprawdzaj, dokupuj, ustal strategię, czy grasz na osłabienie, czy na korektę i trzymaj się planu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Stefan Batory napisał:

No wszystko pięknie, ale ja widzę teraz coś, czego nie widziałem nigdy w życiu. Nagle mnóstwo przedsiębiorstw znalazło się bez zamówień, wszędzie redukcje zatrudnienia i wielu znanych mi przedsiębiorców zbankrutowało.

Czemu tak się stało? Przez panike. Czemu brak zamówień? Bo końcowy konsument panikuje i siedzi w domu.

Zamiast tej całej tarczy dla firm, powinni przetestować jak najwięcej osób się da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.