Skocz do zawartości

Operacja - aspekt prawny


horseman

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia,

 

Wybaczcie, jeśli to zły dział. Głowiłem się, ale nie mam pomysłu gdzie to dać.

 

Dostałem info, że za kilka dni czeka mnie operacja pod narkozą. Z racji tego, że jestem chorowity mogę się przekręcić. Chcę uporządkować kwity, a najlepiej załatwić jakiś papier który wykluczałby podejmowanie czynności ratujących życie w razie gdyby coś poszło nie tak i zostałbym warzywem.

 Czekam na rady

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w warunkach sali operacyjnej, przy np. zatrzymaniu krążeniowo-oddechowego nikt nie jest w stanie ocenić czy zostaniesz osobą zdrową, niepełnosprawną czy w stanie wegetatywnym.

Skoro lekarz prowadzący uznał, że jest wysokie ryzyko komplikacji śródoperacyjnych to możesz świadomie odstąpić od zabiegu. Niestety w Polsce DNR (do not resuscitate order) nie jest uregulowany prawnie, więc nie obowiązuje. Mimo że u wielu naszych zachodnich sąsiadów stosuje się taką praktykę.

 

Cytat

8. Największe problemy budzi jednak przypadek, gdy pacjent w warunkach dobrowolności i świadomości wyraził sprzeciw wobec kontynuowania (lub podejmowania) interwencji medycznych, a następnie stracił zdolność wyrażania swojego stanowiska w tym zakresie. Problem polega na tym, że żądanie zaniechania (niepodejmowania) leczenia powinno być aktualne w chwili wystąpienia zagrożenia dla zdrowia, a ponadto jest ono w każdym momencie "odwoływalne". Przed lekarzem powstaje wówczas dylemat, czy pacjent rzeczywiście podtrzymałby swoją wolę odmowy leczenia? Czy w sytuacji, gdy pacjent jest pozbawiony możliwości samostanowienia, jego wcześniejsze oświadczenia są nadal aktualne? Prawo nie udziela na te pytania jednoznacznej odpowiedzi, opowiadając się raczej za hipotezą wyboru obiektywnego dobra pacjenta. Taką pragmatykę przyjmuje się w przypadku osób, które podjęły próbę samobójczą. Nawet w razie złożenia przez nie jednoznacznych oświadczeń wskazujących na zamiar odebrania sobie życia, lekarz nie jest zwolniony z obowiązku zapobiegania śmierci lub uszczerbkowi na zdrowiu takiej osoby, o ile znajduje się ona w stanie wykluczającym wyrażenie przez nią świadomej i dobrowolnej decyzji o odmowie leczenia. Taki sposób postępowania i interpretacji zakresu obowiązku lekarza (którego zaniechanie może prowadzić do odpowiedzialności karnej!) może budzić zasadnicze wątpliwości w przypadku osób, które po złożeniu świadczenia o odmowie leczenia znalazły się w stanie terminalnym. W związku z tą niejasnością projektuje się wprowadzenie uregulowań, które pozwalałyby na sformułowanie tzw. testamentu życia. Problematyka ta przekracza jednak znacznie ramy tematyczne niniejszego referatu.[2]

https://www.mp.pl/etyka/kres_zycia/46416,rezygnacja-z-uporczywej-terapii-w-swietle-polskiego-prawa

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.