Skocz do zawartości

Bezpieczeństwo, pieniądze, równość - luźne rozważania


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Piter_1982 napisał:

Chyba nie znasz zbyt wielu naukowców

Znam i wiem o czym piszesz. Miałem bardziej na myśli naukowców pracujących w prywatnym sektorze (głównie) nad rzeczami użytecznymi, ludzi wykorzystującymi nabytą wiedzę w praktyce.

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2020 o 20:37, Mosze Red napisał:

Siedzę sobie wygodnie i przyjemnie w domu (fakt odczuwam jakiś dyskomfort psychiczny z powodu ograniczeń jakie musiałem na siebie narzucić), szanse zarażenia mam bliskie zeru bo jedyna osoby , z którymi miewam sporadyczny kontakt to listonosze/ kurierzy.

 

Zapasy mam na długie miesiące zapewniające urozmaiconą dietę, dbanie o higienę, ponadto zawsze mogę zamówić coś online dzięki posiadanym środkom.  

 

Mocno mnie to dziwi.

Po treści i stylu pisania na forum wykreowałeś się na kogoś na tyle odważnego, zdrowego i rozsądnego, kto nie pozwoliłby byle wiruskowi aż tak przeorganizować swojego życia.

 

A może wiesz coś o przebiegu epidemii w Chinach z "prywatnego źródła" czego my nie wiemy?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem najważniejszą rzecz dodać, nie mam kredytów. Ta pętla na szyi doprowadzi wiele osób na skraj bankructwa. Dodatkowo jak wartość mieszkań zacznie spadać, podobnie jak i ceny zaczną banki żądać dodatkowych zabezpieczeń. Nie masz? To wcisną obowiązkowe ubezpieczenie itd podnosząc koszty kredytu/raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, spacemarine napisał:

A jakie Ty masz pojęcie skoro nie wiesz co się w tym kraju dzieje?

Wtrącę się i dodam, że po raz kolejny wklejasz linki kompletnie bez ich zrozumienia, a co za tym idzie wyciągasz z nich idiotyczne wnioski. 

 

Ten link dowodzi Twoim zdaniem czego? 

12 godzin temu, Obliteraror napisał:

sieć to kopalnia darmowej wiedzy.

Panowie (Ty i @Mosze Red) próżny wasz trud. Nie trzeba nikomu tego tłumaczyć ani udowadniać. Większość ludzi i tak nie skorzysta i w znakomitej większości jest samodzielnie odpowiedzialna za swoje położenie. Lipa to jest w ścisłym systemie kastowym lub klasowym. A tutaj? Beczą że nie mogą, by zachować jakiś poziom samooceny. Przecież się nie zabiorą do roboty jak im dacie wędkę albo powiecie, gdzie leży :) Nie o to im chodzi. 

21 minut temu, spacemarine napisał:

Ta pętla na szyi doprowadzi wiele osób na skraj bankructwa.

Ludzi prowadzi na skraj bankructwa albo ciężki przypadek losowy związany ze zdrowiem, albo głupota. Nie kredyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tytuschrypus napisał:

Przecież się nie zabiorą do roboty jak im dacie wędkę albo powiecie, gdzie leży :) Nie o to im chodzi. 

Wiesz, ja myślę że tutaj akurat ktoś z tego skorzysta. O Braciach tutaj mam w większości bardzo dobrą opinię :) I może ten czas przymusowej izolacji przynajmniej niektórym przysłuży się do czegoś dobrego.

 

A tacy wysokooplacani pracownicy etatowi z mentalnością opisaną powyżej (po nas choćby potop) również istnieją w naszym kraju. Po prostu pozostali niestety na pierwszym poziomie finansowego zachłyśnięcia większymi możliwościami, niż statystyczna większość. Jak zyskujesz szansę na debet nie na 10k, ale parędziesiąt k albo więcej, jak masz dużo większe limity na kartach kredytowych które bez problemu teraz spłacasz dużymi dochodami, niektórzy szaleją. Szkoda, że nie krótki czas (po ludzku, by się zabawić) , ale staje się to stylem życia. A teraz przychodzi "sprawdzam"..

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Obliteraror napisał:

Jak zyskujesz szansę na debet nie na 10k, ale parędziesiąt k albo więcej, jak masz dużo większe limity na kartach kredytowych które bez problemu teraz spłacasz dużymi dochodami, niektórzy szaleją. Szkoda, że nie krótki czas (po ludzku, by się zabawić) , ale staje się to stylem życia. A teraz przychodzi "sprawdzam"..

W robocie właśnie z takimi osobami się kontaktuje. Kredyty i Karty Kredytowe pod korek, a później zdziwienie, że trzeba je spłacać. AA i te błagania o wakacje. Jest 15-20% klientów którzy faktycznie mają problem, ale wyjdą z tego. Reszta żyła ponad stan.

EUOiXXpWAAEBw4N?format=jpg&name=large

  • Like 3
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reno

Jak będzie wysoka inflacja i siła nabywcza pieniądza będzie spadać to zamrożenie cen mieszkań u developerów nawet na 10 tys z metra sprawi że realnie ceny będą spadać. Druga sprawa to fakt że wiele mieszkań było kupowanych pod airbnb, a w kryzysie turystyka pierwsza siada, tym bardziej przy wirusie.

Wspomniana Hiszpania również wprowadziła ograniczenia dla najmu krótkoterminowego, w niektórych regionach są kary 40tys eur za taki najem bez licencji:

https://english.elpais.com/elpais/2019/03/28/inenglish/1553767032_107018.html

Jak opłacalność inwestycji spada to zaczną się wyzbywać takich nieruchomości, tym bardziej jak były na kredyt.

 

Przypominam że w Polsce jak był kryzys i zastój na rynku nieruchomości to developerzy dodawali gratis wykończoną łazienkę i kuchnie już w cenie. Czyli realna cena była niższa bo nie płaciłeś za te prace, bywały garaże gratis itd. W naszym kraju również pojawią się ciekawe oferty na rynku wtórnym osób co zainwestowały w mieszkanie po 12 tys z metra pod airbnb na kredycie, a teraz obłożenie spadło np o połowę czy więcej, a raty trzeba płacić. Co wtedy zrobią? Pewnie krupnik albo sami sprzedadzą aby zminimalizować straty.

 

Twoje argumenty są dobre gdyby nie było kryzysu, który nadchodzi. Wyższe ceny robocizny, Ukraińcy którzy się osiedlają itd. Natomiast jak pracownicy masowo zaczną tracić pracę, będzie mniejszy popyt na wszystko to się dużo zmieni. Nie ma co rozmawiać przez pryzmat pułapu wysokiego rozwoju gospodarczego i popytu, jak wchodzimy w odwrotną sytuację gospodarczą.

 Z drugiej strony osoby mające gotówkę będą miały sporo okazji, bo jak ktoś będzie miał nóż na gardle to będzie elastyczny w negocjacjach gdzie pieniądze są w gotówce są na stole, tym bardziej że banki też będą mniej chętne na udzielanie kredytów.

Edytowane przez spacemarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tytuschrypus napisał:

Lipa to jest w ścisłym systemie kastowym lub klasowym.

To zależy w jakiej rodzinie się urodzisz ?  

 

A tak serio to nawet w systemie klasowym jest jakaś możliwość awansu dla wybitnych jednostek. 

 

W kastowym jest ciężej, no ale zawsze można znaleźć się na szczycie danej kasty i mieć lżej. 

 

4 godziny temu, Brat Jan napisał:

Mocno mnie to dziwi.

Po treści i stylu pisania na forum wykreowałeś się na kogoś na tyle odważnego, zdrowego i rozsądnego, kto nie pozwoliłby byle wiruskowi aż tak przeorganizować swojego życia.

Taki wielki chłop, a takiego małego wirusika się przestraszył kurrrłłłłaaaa. 

 

Red to teraz powinieneś wyglądać tak jak ten z prawej, kurrrłłłłaaaa:

 

482.jpg

 

A tak na serio, choroba, na którą nie ma lekarstwa, nie ma szczepionki  to nie jest przeciwnik, z którym da się walczyć, można jedynie zapobiegać.

 

I to jest tak .... nie widzisz tego, nie czujesz i możesz się zarazić, mimo że nie jestem w grupie ryzyka to jednak za uszami zostaje, że samemu można wykorkować, albo mieć uszkodzone płuca lub serce do końca życia, a wtedy byłaby dopiero radykalna zmiana stylu życia, można kogoś zarazić bliskiego.

 

W biznesie ktoś cię atakuje, ktoś bruździ można z nim walczyć na wiele sposobów, ktoś cię napadnie można mu spuścić łomot, a tutaj tak naprawdę masz do czynienia z potęga natury, może nie tak spektakularną jak tornado, czy wybuch wulkanu, ale równie zabójczą. 

 

Pozostaje tylko przyjąć to do wiadomości i jeśli się da, zejść temu z drogi.

 

4 godziny temu, Brat Jan napisał:

A może wiesz coś o przebiegu epidemii w Chinach z "prywatnego źródła" czego my nie wiemy?

Na 99,99% chińskie statystki są przekłamane ze względów propagandowych wystarczy popatrzeć na dynamikę rozwoju pandemii w innych krajach, tu nawet nie trzeba mieć super źródeł.

 

Tak samo polskie są przekłamane, bo robimy śmiesznie mało testów.

 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mosze Red napisał:

A tak na serio, choroba, na którą nie ma lekarstwa, nie ma szczepionki  to nie jest przeciwnik, z którym da się walczyć, można jedynie zapobiegać.

Zapobiegać: rękawiczki, maseczka, płyn do dezynfekcji.

Owszem "areszt domowy" również, ale z planem wyjścia 1-2 w tygodniu.

Co obserwuję u znajomych, ludzie o lepszym statusie materialnym zazwyczaj mają coś za miastem i przy ładnej wiosennej pogodzie część tego "aresztu domowego" tam z rodziną odbywają.

Zamykać się na cały kwartał w 4 ścianach jak w więzieniu to dla mnie ostateczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ok. 100 tys. mieszkańców, bardzo dużo nowych mieszkań było kupowanych jako inwestycja i by wykorzystać zdolność kredytową. Wszyscy, których znam wyszli na tym dobrze. Jak będą mieli mniej kasy to popyt spadnie. Obserwuje ten rynek nieprzerwanie od pół roku i teraz widzę lekkie zamrożenie ofert. Ja myślę osobiście, że ceny u mnie mogą delikatnie spaść ale nie przewiduje dużych obniżek, na pewno widać ruch w branży usług wszelakich, łatwiej teraz o fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@icman Rynek nieruchomości nie jest tak spekulacyjny jak rynek akcji wiec nie spodziewam sie wielkich obniżek.

 

Aczkolwiek to, ze ceny spadną jest pewne

 

 Bedzie tez mniej transkacji na rynku wtórnym. 

 

Ludzie, ktorzy jeszcze miesiac temu mieli mozliwosc sprzedazy mieszkania/kupili mieszkanie za 7 kola za metr nie bede specjalnie chetni zejsc radykalnie z ceny. Dlatego po stronie podazowej spadnie zainteresowanie transkacjami- no chyba, ze ktos bedzie zmuszony przez sytuacje(dlugi) wowczas nie bedzie mial wyjscia dlatego pojawia sie ciekawe okazje dla klientow gotowkowych. 

Beda kupowac mieszkania na wolnym rynku za cene jaka bylaby na pierwszej licytacji i wyjdą na tym dobrze. 

 

Jak nie zrobia flipa to puszcza na wynajem. 

 

Wzrosnie zainteresowanie najmem okazjonalnym bo w teorii lepiej zabezpiecza wynajmujacego tylko ciekawe co zrobi ustawodawca xD

Edytowane przez dobryziomek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, reno napisał:

Dużo jest naiwniaków którzy wierzą w nagłe spadki cen nieruchomości i zamierzają czekać i nie brać kredytów. Oni są najlepsi, bo można im wynajmować

Ceny spadną. Ale IMO nie na tyle, na ile inni dosyć naiwnie wierzą, np. nasz nowy forumowy kolega ze słonecznej Italii, wieszczący mieszkania w Berlinie po 30k Euro : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych rekordowych niskich stopach procentowych to dobry pomysł by wziąć kredyt na stałe oprocentowanie. Nie jest to popularny produkt ale przy rosnącej inflacji i idealny. Tylko ponownie nie pod korek itd.

 

Mam znajomych co żyli ponad stan, jak to się mówi: srali wyżej niż dupę mieli: zagraniczne wakacje dwa razy w roku, za duże mieszkanie itd, a teraz jest lament, stres bo tu wysoki kredyt, leasing, a kochana straciła już pracę. Co gorsze ciężko zrezygnować z wystawnego stylu życia, ale jedni już upłynnili nowego xboxa, a to dopiero drobnica.

Radzę nie pożyczać ludziom w potrzebie prócz na chleb bliskiej rodzinie, lepiej mówić ze straciło się kasę na ostatnim tąpnięciu giełdy i w getback.

 

@reno

Ty myślałeś, a ilu wzięło kredyt na flip czy na wynajem na airbnb w samej wawie z kredytem na 70 czy 80% bo to było modne i szkoleniowcy mówili że to okazja życia, zastaw obecne mieszkanie po babci itd. Porozmawiajmy za kilka miesięcy o sytuacji, tym bardziej że teraz większość urzędów i notariuszowi jest zamknięta, więc rynek stoi. Podczas wirusa ludzie będą się nawet bali oglądać czy pokazywać swoje mieszkanie.

Edytowane przez spacemarine
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spacemarine Dokladnie tak. Pisząc o bezsensie zakupu mieszkania na kredyt pod wynajem mialem na mysli ludzi, ktorzy mieli kredyt na 80% wartosci nieruchomosci.

Będą w dupie szczegolnie jak najemca przestanie im teraz płacić co jest bardzo prawdopodobne. 

 

Wszystkie rozprawy do 30.04(minimum) są odwolane, komormicy nie prowadzą czynności terenowych w tym takze eksmisji. 

 

Zgodnie z prawem teraz nikogo z mieszkania nie wywala a nawet przy najmie okazjonalnym muszą miec klauzulę wykonalnosci i nawet wtedy eksmisje moze przeprowadzic tylko komornik sadowy. 

 

Pozostaje im jedynie dogadać sie z najemca. 

 

Ponadto napisalem wyraźnie, ze ceny nieruchomosci spadną, ale nie będą to obniżki jak z mokrych snów Januszy biznesu. Nie napisalem nic o tym jaka bedzie wysokosc korekty cen. 

 

Co do flipa na rynku wtornym wszystko zalezy od tego jakie masz dojscia, moja siostra jest w stanie zarobic nawet 50 koła w kilka miesiecy, ale ona ma gotówkę i całą infrastrukturę (dojscia do komorników, swoją firme budowlaną etc). 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kondycji gospodarki często świadczy sytuacja rynku sprzedaży aut, zatem warto popatrzeć na spadki sprzedaży w Polsce w marcu, niektóre marki nawet o 70%:
https://francuskie.pl/potezne-spadki-sprzedazy-nowych-samochodow-w-polsce/
Ludzie ograniczają maksymalnie zakupy, są niepewni najbliższych miesięcy, będzie ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spacemarine napisał:

O kondycji gospodarki często świadczy sytuacja rynku sprzedaży aut

Znowu wciąż bzdury pleciesz.
Nawet przeczytać linkowanego artykułu nie umiesz. A już wyciąganie wniosków i choćby bladzieńkie pojęcie o branży, o której usiłujesz się autorytatywnie wypowiedzieć... Echhh...

No dobrze, jedźmy, bo się ściemnia:

 

Spadek sprzedaży wynika z tego, że - ojej - NIE MA CZEGO SPRZEDAWAĆ.
Zauważyłeś, że wszystkie fabryki w Europie stoją? Czy nie bałdzo?
Ogarniasz pojęcie logistyki produkcji samochodów, czy też nie bałdzo?

 

Ssanie z rynku było. Gorzej, że ssać to se można, jak samochodów nie ma...

I jeszcze jedno: IBRM Samar bazuje na raportach rejestracji z CEPiK.

Zamknięte wydziały komunikacji -> brak rejestracji -> "łolaboga, rynek się załamał!!!!"  <<<--- to jest Twoja logika.

 

Serio.
Myśl, a nie cytujesz clickbaitowe nagłówki.


Wciąż czekam na tą obiecaną przez Ciebie nacjonalizację wkładów ludności podkarpackiej.
Zaoraj mnie.
Proszę, proszę, prooooszę....


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.