Skocz do zawartości

Powrót do Polski po kilkuletniej emigracji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od  2016 roku mieszkam w Szwajcarii i tak mnie ostatnio naszła myśl czy by nie rozważyć powrotu do Polski jak tylko sytuacja związana z wirusem się ustabilizuje.

Co mnie skłania  za taką decyzję:

- Nie lubię kredytów a ceny mieszkań w Zurychu to jakaś obstrakcja. Za to z zgromadzonych osczędności  już teraz mógłbym bez problemu kupić  przyzwoite mieszkanie za gotówkę w którymś z większych miast w Polsce. Dodatkowo po kryzysie/spowolnieniu związanym z wirusem miałbym spore pole do negocjacji z sprzedającymi.

- Ogólne ceny życia w Szwajcarii. Pracując w Polsce w branży IT i mając własnośniowe mieszkanie miałbym wyższy poziom życia.

- Mimo znajomości języka cieżko jest tu się zintegrować z lokalsami.

- Sztywna kultura pracy i chyba lepsze perspektywy rozwoju zawodowego w Polsce.

 

Co o tym myślicie? Miał ktoś z Was podobne rozterki?

Kolejna sprawa które miasto w Polsce Waszym zdaniem jest w tym momencie  najlepsze jeśli chodzi o pracę w branży informatycznej?

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie już odpowiedziałeś na te pytania...

 

Pewnie Warszawa/Gdańsk/Wrocław. 

Łódź/Kielce te miasta to moim zdaniem nie najlepszy wybór bo się wyludniają.

Co innego Rzeszów(taa wspominam o nim bo stąd pochodzę :D) i powyżej uwzględnione Warszawa/Wrocław/Gdańsk. Opcjonalnie Szczecin i Kraków.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, somsiad napisał:

Kolejna sprawa które miasto w Polsce Waszym zdaniem jest w tym momencie  najlepsze jeśli chodzi o pracę w branży informatycznej?

Zawsze Warszawa to pewny strzał. 

Z IT nieźle stoi Wrocław. 

 

9 godzin temu, somsiad napisał:

już teraz mógłbym bez problemu kupić  przyzwoite mieszkanie za gotówkę w którymś z większych miast w Polsce

Ciekawi mnie, kiedy ostatnio i jak wnikliwie to sprawdzałeś :D

 

Akurat niedawno miałem dwie sytuacje, gdzie moi znajomi tak twierdzili ale ich wiedza miała kilka lat i mocno się zdziwili,bo ceny wyjebało w górę. Oczywiście wszystko zależy od tego co uważasz za przyzwoite :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tytuschrypus  Zdaje sobię sprawę że w Polsce w ostatnich latach miały miejsce bardzo dynamiczne wzrosty nieruchomości ale i tak z perspektywy Szwajcarii jest ciągle okazyjnie tanio :).

Zresztą podczas kryzysu ceny mogą się istotnie zaktualizować co daje spore pole do negocjacji gdy dysponuje się gotówką.

 

Celuje w 2 oddzielne pokoje z odzielną kuchnią i windą, miejscem postojowym, minimum 50-60m2, wybudowane po 2000 roku. Z tego co widzę na portalach mieszkaniowych w tym momencie przyzwoite lokalizacje w takim standardzie to około 12-15tyś zł co jest dla mnie do przyjęcia.

 

Warto by doprecyzować, że z miast interesuje mnie  wyłącznie Warszawa/Kraków/Wrocław i może jeszcze  Gdańsk. Mniejszych ośrodków nie biorę pod uwagę ze względu na słabe perspektywy.

Najbardziej chyba pasuje mi Warszawa - największy rynek, najlepiej rozwinięta komunikacja publiczna, lubię klimat większego miasta/metropolii.

 

Kraków/Wrocław byłby zajebisty za względu na położenie  - bliskość gór! Ale boję się trochę legendarnego smogu w Krakowie. Jak pod tym względem (jakość powietrza) wypadają pozostali kandydaci Wrocław/Warszawa?

 

 

Edytowane przez somsiad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, somsiad napisał:

wypadają pozostali kandydaci Wrocław/Warszawa?

Wszędzie chujowo, Wrocław chyba lepiej. Musisz pogooglać. 

 

We Wrocławiu w tej cenie za metr coś znajdziesz, aczkolwiek nie w centrum - z podanej wielkości i ceny Cię interesującej rozumiem, że masz jakieś 700 000 w gotówce, także jakieś pole manewru to daje. W Warszawie - zapomnij o dobrej lokalizacji z tym że tutaj dla każdego to jest coś innego. Mniejszy metraż, a i owszem. Piszę o rynku pierwotnym. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.