Skocz do zawartości

Kupno auta w czasie "zarazy"


mirek_rot

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Bracia,

 

Uczestniczyłem w wypadku, którego finał był taki, że jego sprawca zmarł, moje auto do kasacji, osoba ze mną podróżująca w szpitalu, ja z połamanymi żebrami (nie pierwszy raz) i innymi potłuczeniami. Hospitalizacji świadomie uniknąłem, bo wolałem iść do pracy.

Potrzebuję samochodu. O autach wiem tyle, ile pogadam z ludźmi i poczytam w necie, także tutaj.

Chciałbym taki samochód i mniej więcej tyle mam zaskórniaków:

https://www.otomoto.pl/oferta/suzuki-grand-vitara-2-0-benzyna-4x4-shogun-orurowana-gwarancja-ID6CZaWS.html#b64d765ce0 

Moje oczekiwania wobec tego auta:

1. Pojeździć wyżej wymienionym pojazdem 5-6 lat, dopóki nie uzbieram na samochód paroletni, a może nawet nowy (rozmarzyłem się)...

2. Chcę wsiadać i jeździć. I już ;o) (A poważnie: autem będę woził swoje małe dzieci w długie trasy, nie chcę przygód z postojem w trasie). Da się takim jeździć (taki przebieg, taki model), bez większego wkładu, kosztownych remontów, na ile można ufać samochodom z takim przebiegiem? Może inaczej zapytam: czy w tej cenie taki SUV będzie w miarę niezawodnym autem - nie mam czasu, ani umiejętności (choć chęci są), by się nim zajmować. Czyli jeśli lepszą gwarancją niezawodności jest Ford KA kupiony za te pieniądze, to napiszcie.

 

Wasze rady zawsze dają mi materiał do przemyśleń i dzięki Wam podjąłem już dwie (jak dotąd uważam, że trafne) życiowe decyzje: jedną dotyczącą życia osobistego, drugą dot. inwestycji wolnych środków finansowych.

Dlatego wszelkie, naprawdę wszelkie rady (także typu: "obejrzyj podwozie przy zakupie", albo "lepsza jest Łada Niva", albo "nie kupuj od handlarza", albo "kupowanie w czasach zarazy to szansa/głupota") mile widziane :)

 

Aha, jeszcze jedno: rozsądne jest korzystanie z pomocy firm, które zapewniają test auta, oględziny, podłączenie pod komputer, itd. itp., czy w tej cenie (auto ok. 30k) nie bawić się w to.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli musi to być suv to polecam toyotę rav 4 z silnikiem 2,0 benzyna. Więcej serwisów i dostępnych części niż w suzuki ( marka ma raczej dobrą opinie, ale  mało tego jeździ ). Ewentualnie honda crv też z 2 litrową benzyną. Łatwo też jest później odsprzedać bardziej znaną markę. Zanim kupisz auto to obowiązkowo podjedź z nim na stację kontroli pojazdów żeby zrobić ścieżkę zdrowia i sprawdzić przebieg. Diagnosta sprawdzi od razu z kanału czy nie ma wycieków i czy nie jest "spawany" po jakimś zdarzeniu, ewentualnie stopień korozji. Zwróć też uwagę żeby w aucie był zalany olej syntetyczny z tego względu że te auta mają rozrząd na łańcuchu i byle gówna się nie powinno lać. To tyle z ważniejszych rzeczy.

Edytowane przez Tomek
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się na tym nie znasz to skorzystaj z pomocy kogoś kto w tym siedzi. Najlepiej ktoś znajomy (kto nie zrobi na Tobie wała) niech Ci pomoże przy zakupie (ktoś z branży, znajomy handlarz itp.). Jeśli nie masz takich znajomości są firmy robiące takie oględziny. Na ile to sensowne to może niech się wypowie ktoś kto korzystał.

 

11 godzin temu, mirek_rot napisał:

Chcę wsiadać i jeździć. I już ;o)

Jak tak chcesz to z przeznaczonej kwoty na samochód odejmij plus minus poduszkę 5 tyś. na pierwszy serwis, który jest konieczny ZAWSZE przy zakupie używanego samochodu. Filtry, oleje, rozrząd plus inne zwykłe wymiany części eksploatacyjnych. To norma.

Edytowane przez SennaRot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie zastanawiam się nad takim samym zakupem i chyba z @mirek_rot mamy podobne potrzeby i gusta;) współczucia z powodu wypadku, u mnie nie aż tak tragicznie, ale przydałoby się już wymienić mojego wysłużonego dieselka.
 

Na oku coś takiego https://www.otomoto.pl/oferta/kia-sportage-kia-sportage-2012-bogate-wyposazenie-ID6CWamN.html#gallery-open

Ktoś poleca/odradza?

 

Sorry, że sie wcinam w Twoj temat @mirek_rot, ale nie chce śmiecić tematami o tym samym praktycznie, a przy okazji podbije ten:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracia, odpowiadam zbiorczo, w tym składam podziękowania.


@Tomek dzięki. Alternatywnie wyszukuję Toyotę RAV4, Mitsubishi Outlander i Dacię Duster. Z tą stacją diagnostyczną to jest norma, chodzi o to że jest naturalne, że jak proszę, to się właściciel zgadza? Wstyd się przyznać, ale... samochód który "zginął w wypadku" to moje pierwsze auto... i nie ja je kupowałem.

@Kapitan Horyzont takie są i moje odczucia. Z wypadku najlepiej pamiętam uczucie jak facet po prostu zmiótł mnie z drogi, a ja nie mogłem nic zrobić.

@SennaRot dzięki :) Odpowiedziałeś na niezadane przeze mnie pytanie. Właśnie wkalkulowałem. Dodatkowo uwzględniłem serwis/przegląd blacharski (prowadzi ktoś z dalszej mojej rodziny).

@Robert kosmosu dzięki za "bump" tematu. Kia zacna, ale uważam, że za moje cierpienia i traumę powinienem mieć samochód, który zawsze mi się podobał czyli Suzuki/Toyota/Dacia/Mitsubishi ;)

@Kiroviets faktycznie. Czy uważasz, że jakość (Suzuki vs Kia w ww. modelach) jest porównywalna? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek_rot Grand Vitara jest spoko, ale nie z tym silnikiem, jest za słaby do tej budy w dodatku olejożerny. Jeśli to auto, to z silnikiem co najmniej 2,7 V6. 

Pytanie jeszcze na czym Ci zależy w samochodzie. Trudno coś polecić, jeśli się nie zna preferencji. 

15 godzin temu, Kiroviets napisał:

Lepsza Kia od Grand Vitary.

Lepsza w czym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand Vitara to faktycznie spoko opcja, ale w 2.7 V6. Wiadomo, że koszt eksploatacji idzie wyraźnie do góry, ale komfort jazdy dużo lepszy. Akurat suzuka jest mocno w Polsce wspierana, dużo grup gdzie można coś się dowiedzieć. Jeżeli ma tylko jeździć bez większych szalenstw to 2.0, lecz jak pisał poprzednik, lubią zjeść nieco oleju (j20a) ale za to jak się dba to odwdzięcza sie. 

Jak chcesz poczytać rzetelne recenzje i opisy "jak jest" to znam jedną stronę gdzie warto zajrzeć. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Majlooo napisał:

Akurat suzuka jest mocno w Polsce wspierana, dużo grup gdzie można coś się dowiedzieć.

Grupy miłośników, zwłaszcza odrobinę bardziej niszowych modeli, to kopalnia rzetelnej, niepudrowanej wiedzy na temat poszczególnych marek. Jak miałem używki, to w kilku przypadkach korzystałem i dużo cennych informacji tam jest, włącznie z pomocą przy diagnozie usterek. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tytuschrypus napisał:

Grupy miłośników, zwłaszcza odrobinę bardziej niszowych modeli, to kopalnia rzetelnej, niepudrowanej wiedzy na temat poszczególnych marek. Jak miałem używki, to w kilku przypadkach korzystałem i dużo cennych informacji tam jest, włącznie z pomocą przy diagnozie usterek. 

Są też tam wątki z kupnem i sprzedażą. 

Można nawet przeswietlić historię pojazdu po tematach zakładanych przez grupowicza. ? 

Ja swoje tak kupiłem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.