Skocz do zawartości

Aplikacja ProteGO - plagiat mojego pomysłu i mojej aplikacji!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jakiś czas temu popełniłem tutaj temat:

 

Teraz właśnie czytam, że Ministerstwo Cyfryzacji praktycznie splagiatowało mój pomysł. Tak właśnie czułem, że to zbyt dobry pomysł, aby ktoś na niego nie wpadł w dalszym czasie.

Tutaj artykuł:

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/aplikacje/ministerstwo-pracuje-nad-aplikacja-protego-powie-nam-czy-mielismy-kontakt-z/dgxk60f

 

Mam prośbę przede wszystkim do osób zaznajomionych z prawem jak @Mosze Red @Stary_Niedzwiedz i inni.

Panowie, co mogę zrobić? Mój pomysł i moja aplikacja jest praktycznie splagiatowana przez ProteGO, a jak wiadomo, mój pomysł był dużo wcześniej.

Co do papierologii: Posiadam umowę o dzieło z programistą, który tworzył dla mnie tę aplikację, była to umowa o dzieło z przeniesieniem pełnych praw autorskich.

 

Proszę o pomoc, napisałem już na e-mail Ministerstwa Cyfryzacji o możliwym wstąpieniu na drogę sądową, jeśli się ze mną nie skontaktują aby się dogadać.

W umowie jaką spisywałem zawarta była treść przedmiotu, jako dzieło polegające na:

"Stworzeniu aplikacji internetowej służącej do geolokalizacji użytkowników aplikacji. Aplikacja pozwala zarejestrowanym użytkownikom na oglądanie na mapie lokalizacji i przemieszczania się innych użytkowników aplikacji, którzy wyrazili chęć bycia śledzonymi. Chęć bycia śledzonym wyrażana jest poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji w formularzu rejestracji oraz panelu użytkownika."

 

Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mindo  zaznaczam że nie jestem specem konkretnie w tym obszarze prawa, to jest bardzo ciężki temat, jest wiele zmiennych:

 

1 Czy sam pomysł jest chroniony prawnie?

 

2 Czy fakt, że aplikacja służy do tego samego to wystarczająca podstawa do roszczeń? (aplikacja może realizować te same funkcje na różne sposoby)

 

3 Czy jakieś rozwiązania są opatentowane?

 

4 Czy program, który uważasz za kopię twojego posiada elementy ewidentnie skopiowane np. identyczne fragmenty kodu, identyczne elementy interfejsu.

 

 

Abstrahując od tego to w mojej opinii ani technologia, ani sam pomysł nie jest nowatorski więc, jest wiele podobnych rozwiązań wykorzystywanych do różnych celów, więc jeśli będziesz w stanie udowodnić użycie konkretnych elementów twojego projektu to możesz zawalczyć w sądzie, jeśli nie to cienko to widzę.

 

 

Powinieneś to skonsultować z prawnikiem, który siedzi w takiej tematyce.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mosze Red napisał:

1 Czy sam pomysł jest chroniony prawnie?

Nie wiem co przez to rozumieć, tzn. próbowałem to opatentować, ale powiedziano mi, że aplikacje internetowe nie są wynalazkami, nie da się tego opatentować. Mam natomiast umowę z programistą o treści którą zacytowałem, to była umowa o dzieło, z przekazaniem pełnych praw autorskich. 

 

Godzinę temu, Mosze Red napisał:

4 Czy program, który uważasz za kopię twojego posiada elementy ewidentnie skopiowane np. identyczne fragmenty kodu, identyczne elementy interfejsu.

Nie, technologie są zupełnie inne, natomiast idea jest praktycznie ta sama, a to forum jest dowodem, że to był pomysł stworzony przeze mnie, dużo dużo wcześniej, przed Ministerstwem Cyfryzacji.

 

Napisałem już maila do MC, jeśli się nie odezwą, chcę wejść na drogę sądową, tylko jak to zrobić, jakie zgłoszenie, itp.? Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zdajesz sobie sprawę, że apek wszelkie rodzaju są setki? Trzaskanych z tych samych szablonów android studio? I jedna wygląda praktycznie tak jak druga... a pomysł, żeby zarabiać na koronawirusie też nie jest jakiś innowacyjny.

Nie żebym się czepiał, ale sam pomysł to chyba trochę mało. Jakby jakiś kod źródłowy skopiowali copy-paste, co pewnie prędzej dałoby się udowodnić, to może jeszcze.

 

Edytowane przez BumTrarara
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, mindo napisał:

praktycznie splagiatowało mój pomysł

Bracie, wiesz ile jest dźwięków w muzyce? Jeśli wykorzystanie dźwięku w muzyce (pomysłu) byłoby plagiatem, to na świecie od dawna nikt by nic nie tworzył tylko plagiatował.

Plagiat byłby wtedy gdybyś stworzył już taką aplikacje, zrobiono by ją identyczną o bardzo podobnej lub nawet identycznej funkcjonalności. Na taki pomysł mógł wpaść każdy równolegle, także ta aplikacja rządowa to żaden plagiat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, armin napisał:

Plagiat byłby wtedy gdybyś stworzył już taką aplikacje, zrobiono by ją identyczną o bardzo podobnej lub nawet identycznej funkcjonalności. 

A o czym jest ten temat? Przecież właśnie to się stało. Przeczytaj artykuł i mój poprzedni temat a zrozumiesz. Moja aplikacja polega dokładnie na tym samym, nawet zaznacza się, że ma się koronawirusa - tak samo jak na ProteGO. Prawie wszystko kalka w kalka to samo.

Tu nie chodzi o wygląd ani technologię a pomysł Panowie. To są niemal te same pomysły. Nawet zaznacza się opcję, że ma się koronawirus. Wiem, że MC prawdopodobnie nie wiedziało nawet o mojej aplikacji, co nie zmienia faktu, że byłem pierwszy, mam prawa autorskie na papierze (umowa o dzieło). Dlatego chcę iść z tym na drogę sądową i na pewno pójdę, jeśli MC się nie odezwie i nie dojdziemy do porozumienia.

Jak można taką sprawę zrobić @Mosze Red ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mindo napisał:

A o czym jest ten temat? Przecież właśnie to się stało. Przeczytaj artykuł i mój poprzedni temat a zrozumiesz. Moja aplikacja polega dokładnie na tym samym, nawet zaznacza się, że ma się koronawirusa - tak samo jak na ProteGO. Prawie wszystko kalka w kalka to samo.

Okej, przepraszam, bo nie doczytałem.

Niemniej, widzę że aplikacja rządowa ma inne rozwiązanie. Tam zagrożenie pojawia się poprzez sygnał bluetooth i kontaktuje sie z Sanepidem.

Twoja bazuje tylko na omijaniu ludzi o potencjalnym zagrożeniu epidemiologicznym.

Gdybym był sądem, w żadnym wypadku nie posądziłbym kogoś o plagiat, dla mnie jest tak dużo aplikacji, że nie wystarczy mieć pomysł, ale trzeba mieć też machinę reklamową. Rząd ją ma, Ty niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, armin napisał:

Okej, przepraszam, bo nie doczytałem.

Niemniej, widzę że aplikacja rządowa ma inne rozwiązanie. Tam zagrożenie pojawia się poprzez sygnał bluetooth i kontaktuje sie z Sanepidem.

 

Informacja o zagrożeniu jest inna - u mnie taka osoba wyświetla się jako czerwony punkt, tam jest powiadomienie. Natomiast zasada dokładnie ta sama, nawet osoby z koronawirusem zaznaczają, że go mają - to samo co u mnie. Wcale nie ma pewności, że nie skopiowali pomysłu, bo rozgłaszałem się tu i ówdzie, na fb mam już prawie 60 polubień, na aplikację weszło 1000 osób, zarejestrowało się 4, dlatego pewności, że nie skopiowali pomysłu wcale nie ma.

 

Mam gorącą prośbę do całego forum. Nie można myśleć, że i tak nic nie zdziałamy, bo rząd ma media, itd. Całe życie jako programista marzyłem, że kiedyś stworzę rewolucyjny projekt/ aplikację. Tutaj czułem, że to może być to. Czy forum i Wy bylibyście w stanie mnie wesprzeć, zarchiwizować ten i mój poprzedni temat i wskazać go w sądzie jako dowód, że to ja byłem pierwszy? Czy pomożecie w słusznej i moralnej sprawie, bowiem pomysł jest kalka w kalkę taki jak mój, a to ja byłem pierwszy, to mój pomysł, moja własność intelektualna.

Wiem, że i tak wygrać sprawę będzie ciężko, ale wierzę. A nawet jak sprawy nie wygram, to uzyskam rozgłos i informacja, że to pewien programista z Polski był pierwszy, a nie MC pójdzie wśród ludzi. 

 

Będę bardzo wdzięczny, jeśli wyrazicie swoją chęć uczestniczenia i przedłożenia dowodu w ewentualnej sprawie sądowej.

 

Pozdrawiam.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Zaznaczam na wstępie, że nie mam żadnej wiedzy prawniczej. W dzisiejszym świecie taki program to nie jest żadna rewolucja. Potrzeba matką wynalazków - a w tym wypadku potrzeba pojawiła się już dawno temu i kwestią czasu było, aż ktoś wymyśli i zastosuje rozwiązanie. Dużo osób mogło wpaść na taki sam pomysł, kwestia kto pierwszy go zrealizuje i wdroży. Nie byłeś pierwszy w wypadku realizacji, podejrzewam też, że nie byłeś pierwszy, który wpadł na ten pomysł. Zejdź na ziemię. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, mindo napisał:

czym jest ten temat? Przecież właśnie to się stało. Przeczytaj artykuł i mój poprzedni temat a zrozumiesz. Moja aplikacja polega dokładnie na tym samym, nawet zaznacza się, że ma się koronawirusa -

Mosze Ci to elegancko wytłumaczył, ale nie podziałało, więc ja napiszę dosadniej. Bzdurzysz. 

 

Często na świecie powstają podobne aplikacje. Czy jak stworzysz klienta pocztowego to twórcy innego powinni Cię pozwać? Czy jak stworzę apkę do zamawiania żarcia to Pyszne może mnie pozwać? Bo to taka logika. Jeśli skopiowali wprost kod, technologie albo interfejs to jak najbardziej. Osoby pokrzykujące o bezprawiu nich się opanują i pomyślą. 

 

Bonusowa diagnoza - w jakimś rodzaju oderwania od rzeczywistości ewentualnie przez spory poziom narcyzmu wydawało Ci się, że wymyśliłeś coś przełomowego na co nie mógł wpaść nikt inny. W najlepszym wypadku jest to bardzo naiwne. Zderzyłes się z rzeczywistością, zabolało i szalejesz teraz. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tytuschrypus napisał:

Czy jak stworzę apkę do zamawiania żarcia to Pyszne może mnie pozwać? Bo to taka logika. Jeśli skopiowali wprost kod, technologie albo interfejs to jak najbardziej. Osoby pokrzykujące o bezprawiu nich się opanują i pomyślą. 

Nic dodać, nic ująć. Nikt nie ma prawa domagać się gratyfikacji za to, że ktoś wg takiego samego pomysłu zrobił coś swojego. Ochronie praw autorskich podlegałoby, gdyby ktoś np. w całości skopiował Twój interfejs, layout, podszywał się pod Twój produkt np. podobną nazwą (bazując na czymś rozpoznawalnym wczesniej) i tym sposobem wprowadzał klientów w błąd etc.

 

Edytowane przez Obliteraror
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w skład praw autorskich, wchodzi tutaj prawo własności intelektualnej. Spójrzmy na definicję:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_własności_intelektualnej

cytuję:

"Tak rozumiane prawa własności intelektualnej dają uprawnionym osobom możliwość zakazania innym pełnego korzystania z utworów, koncepcji lub znaków będących przedmiotem ochrony."

 

Została skradziona koncepcja, mienie intelektualne. Nie tylko kod wchodzi w skład ochrony, ale i pomysł, a ten został praktycznie skopiowany.

 

@Libertyn

Nie rozumiem, w czym problem? Jeśli nie pokazała Ci się mapa na wersji testowej, to musisz udostępnić swoją lokalizację, jest to jasne.

Aplikacja była testowana na 10 urządzeniach i nigdzie nie było problemów. Spróbuj ponownie, w razie czego otwór ją w trybie incognito.

 

Co do layoutu - szanuję Twoją opinię, ale mam inną. Layout jest bardzo prosty i na telefonach skaluje się i wygląda moim zdaniem dobrze. Prosto, ładnie i stylowo. To tylko moje zdanie, natomiast aplikacja na telefonach wygląda jak aplikacja mobilna.

Wszystko działa, więc nie rozumiem Twojego zgłoszenia - opisz co nie działa, jeśli twierdzisz, że są błędy.

Polecam założyć konto i testować.

 

Panowie, nie chcę wprowadzać tu gównoburzy, mam tylko nadzieję, że wstawicie się i przedstawicie te tematy jako dowody w razie sprawy sądowej.

Moim zdaniem pomysł jest jednak stosunkowo unikalny, śledzę sieć od kilku miesięcy i żadna aplikacja związana z Koronawirusem nie przedstawiała tego pomysłu co mój, dopiero ta go przedstawia.

Moim zdaniem jest to skopiowanie mojego pomysłu, a więc naruszenie własności intelektualnej, pomysł jest tu zbyt unikalny i zbyt jednoznaczny aby porównywać to do programów pocztowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mindo napisał:

Panowie, w skład praw autorskich, wchodzi tutaj prawo własności intelektualnej. Spójrzmy na definicję:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_własności_intelektualnej

cytuję:

"Tak rozumiane prawa własności intelektualnej dają uprawnionym osobom możliwość zakazania innym pełnego korzystania z utworów, koncepcji lub znaków będących przedmiotem ochrony."

No proszę. Pisał że się nie zna na prawie. A tu Wikipedia i już mamy eksperta. 

 

Chłopie, sorry, nie kompromituj się. Czego nie rozumiesz z przykładu aplikacji typu Pyszne? 

8 minut temu, mindo napisał:

Panowie, nie chcę wprowadzać tu gównoburzy, mam tylko nadzieję, że wstawicie się i przedstawicie te tematy jako dowody w razie sprawy sądowej.

?

8 minut temu, mindo napisał:

Moim zdaniem jest to skopiowanie mojego pomysłu, a więc naruszenie własności intelektualnej, pomysł jest tu zbyt unikalny

??

 

Nie przejmuj się, piszę to z zazdrości że nie wpadłem sam na taki unikalny pomysł jak opisałeś. To absolutnie kompletnie unikalne. 

 

Ale jedno mnie trapi i frasuje. Na chuj wchodzisz tu i pytasz o radę, piszesz że się nie znasz a jak widzisz że odpowiedzi są nie po Twojej myśli to zarzucasz cytatami z wiki (lol) i upierasz się przy swoim? Nie mogłeś zatem pominąć tego etapu pisania o tym na forum? 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tytuschrypus napisał:

Ale jedno mnie trapi i frasuje. Na chuj wchodzisz tu i pytasz o radę, piszesz że się nie znasz a jak widzisz że odpowiedzi są nie po Twojej myśli to zarzucasz cytatami z wiki (lol) i upierasz się przy swoim? 

Upieram się, bo choć się nie znam, to osoby znające się jeszcze nie wskazały mi prawnych zapisów które wskazywałyby, że moje rozumowanie jest błędne.

Jak mi wskażą, a jako osoby znające się nie będą miały z tym przecież problemu, to przestanę się upierać. To chyba oczywiste.

I nie chce mi się kontynuować z Tobą tej nerwowej dyskusji, bo widzę, że obśmiewasz i jesteś niemiły.

 

@Mosze Red nie wskazał mi jeszcze jednoznacznie, że racji nie mam, a to jego opinii się najbardziej tutaj trzymam, bo czytałem różne wątki i zdaje się osobą mocno obeznaną.

 

I proszę, nie twórz gównoburzy, nie wiem o co Ci chodzi i skąd te ataki, czy w tym kraju naprawdę ktoś z własnym pomysłem musi być od razu zadziobany? 

Napisałem co miałem napisać, a jeśli ktoś ma ewidentne prawne zapisy które negują sens złożenia sprawy, proszę je podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mindo ale ja już napisałem, że to nie moja działka i żebyś się skonsultował z prawnikiem, który zajmuje się tą tematyką.

 

Przedstawiłem też, swoje wątpliwości co do unikalności tego pomysłu jak i rozwiązań. 

 

Moja wiedza z zakresu programowania i oprogramowania jest zbyt płytka, żebym był w stanie odnieść ją do wiedzy z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych.

 

I właśnie dla tego napisałem, znajdź specjalistę od tego typu spraw. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mindo napisał:

Nie rozumiem, w czym problem? Jeśli nie pokazała Ci się mapa na wersji testowej, to musisz udostępnić swoją lokalizację, jest to jasne.

Czyli super. Użytkownik ma się domyślać.

Wielu użytkowników po prostu zrezygnuje

 

Cytat

Co do layoutu - szanuję Twoją opinię, ale mam inną. Layout jest bardzo prosty i na telefonach skaluje się i wygląda moim zdaniem dobrze. Prosto, ładnie i stylowo. To tylko moje zdanie, natomiast aplikacja na telefonach wygląda jak aplikacja mobilna.

Wszystko działa, więc nie rozumiem Twojego zgłoszenia - opisz co nie działa, jeśli twierdzisz, że są błędy.

Polecam założyć konto i testować.

Wciąż. Tytuł jak i okno logiwania powinno być bardziej wypośrodkowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mindo napisał:

Panowie, co mogę zrobić?

Znaleźć prawnika biegłego w prawie autorskim na gruncie oprogramowania.

Jeżeli masz jakąkolwiek rację i chcesz się szarpać prawnie, to tylko z takim wsparciem.

 

Forum nie jest miejscem do uzyskiwania szczegółowych porad prawnych. Możemy tu sobie luźno dywagować, możemy się wymieniać różnymi praktycznymi poradami jak poruszać się w rzeczywistości prawnej, ale nie licz - na boga - że ktoś Ci tu napisze pozew i obroni go w sądzie na podstawie paru postów ?

 

Analogicznie - nie licz, że ministerstwo/ktokolwiek obsra się rzadkim stolcem bo napiszesz maila i postraszysz forumem ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.